build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 08-Jun-2018 at 20:39

кога Градината би ја доживеале ко Песна неопходни се:

1. Ритам ~http://www.hillagric.ac.in/edu/coa/vegetables/lectures/VSF_231_Flori/VSF_231_Flori_Lect_3_pdf.pdf

2. Хармонија ~ http://daphman.com/how-to-create-a-garden/

3. Езгија ~ https://hort.purdue.edu/newcrop/pdfs/hort-and-art.pdf

а и минимален скулптурален дизајн е доволен бар ко мини спирална градина за муабетов да звучи убавоEdited by Zelenikovo - 08-Jun-2018 at 20:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 08-Jun-2018 at 23:23

https://www.finegardening.com/article/pleasing-rhythm-makes-a-garden-sing

http://pages.uoregon.edu/surviarc/three.html

понекогаш минимализмот ритмички може да се истера дури дизајнот е само камена партерна синфонија која ќе предничи во однос на зеленилото [1]
Edited by Zelenikovo - 08-Jun-2018 at 23:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 08-Jun-2018 at 23:52

кога спомнувам горе минимализам ритмички мислам на едноставноста на формата на дизајнот, не и на минималистичка градина, а кога би размислувал така и во тој случај кај едноставноста би додал ритам, но со истоветни геометрии макар биле натрупани една врз друга

пример за тоа би била античкава јужноамеричка терасеста градина, која и вака арпаџик како изгледа е далеку поубава него тоа новите бетонски зен трендови, што убо би и легнало едно Дрво на Човекови Права, а!?

https://en.wikipedia.org/wiki/Moray_(Inca_ruin)


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.