build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 28-Jun-2020 at 20:40


хм, Скотје имаше едно време почнаа в Градски Парк цветни фестивалчина да прават, онака од по дома саксиите невладини да си ги носат, но изостана некое Хортикултурно Здружение да склепа едикоја поозбилна цветна градска манифестација, и тоа ко спојка од Кале преку Парк до Расадник каде потенцијално добро би легнала една градска ботаничка градина ...

туку, ред се редат зицери во Градскио Парк! муабетов повеќе за в ПУ но нек оит тука за да апострофирам колку хортикултурно е во аут цел Градски Парк а ова ко урбана опрема е само цреша! мислам секоја чест на оние Волни кои излегле на градскио конкурс, но ко по обичај Градо неретко распишуе слични Пич Ми Бејби огласи, но уште поретко наградените конкурсни решенијагледаат бел ден, битно ошле Народни Пари по Награди а од тоа фајде за кого, можеби оние вработените во сектор Урбанизам и блиските донив, која е понтава да се распишува конкурс за Музички Стејџои а претходно не е отворена Јавна Дебата за да се опипа пулсо на Скопјани, но и стручни Лујџе во својта фела, кои сигурно би ги потсетиле градските очуви што мора да ет приоритет во контекст ваков конкурс, кои норми да се запазат и на што да се стаит акцент, во кој случај сигурно би зеле учество и Безбедњаци освен Уметници и Архитекти, конечно на крај изборот низ гласачки полови да го стори Народ а не едикоја комисија чии изборни мотиви вака или онака се сујективни!

од предочениве решенија речиси сите се некако недоносени, евентуално ова е нешто пооригинално а минималистички модерно, но во однос формата му фали поконкретен наместо апстрактен акцент пр. Македонски Мотиви дали извлечени од некој типичен орнамент од резбите филиграните конечно најидеално носиите [1] ако локацијата е Стадион можеби сплет од орнаменти на Машки Носии нали тифози утре би терале одвреме навреме приредби ...

друга битна работа која недостасуе ет Акустична Школка Позадина, која тука ја има во форма на џамбо-мегафони [1][1] но овие ќе имаат обратен ефект т.е би го пренесувале звукот одзади наместо нанапред ... единствено на последното решение во линко има некаква саќе позадина, веројатно контале дека тоа треба да се акустични панели, но како решение комотно некако им го дадат за во Гаража на ЈСП да си стокмат подиум за в некој свој парк можеби некој иден кај Транспортен Центар ...
Originally posted by stef4o


ќе разбере ли некој оЧув некогаш како звучи отстрана сето ова што го чинат тој&тие наспроти сета наша вчудоневиденост, во кој век живејат и колку в него затерале тендерски без осет, а што на крај ги чини граѓаните пет пати повеќе пари не само за кревање на тендерски ерекции туку и потреба за нивно пеглање, бреј да не стигне ден да чекаат и Ботаничка Градина на тендер клепана, та бар за ова да извадеа еOПштествен Пристап, а ветуваа нели, но пупу неважит, тоа било само нечиј предизборен марскетеринг! во спротивно ќе дотераа и до уникатни Идеи нафрлени дури и од ракав, а кои може подобно да се разработат пр. по принцип на крлушки од шошарка може лесно да се добие добар акустичен ефект ем тоа да е фрактално разиграна акустична позадина, нештно налик оваа само хоризонтална и отворена, на која бонус би било што Деца постојано би можеле да ја сардисуваат ко боенка ...

Edited by Zelenikovo - 28-Jun-2020 at 20:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 29-Jun-2020 at 13:29
комотно потпросечноста на нивниве удбалитичарски филмои може да се спореди пример со уникатниве МТ-промоа кои оделе на cnn, (иако оние на Милчо претходните хм тие се топ но тие сет и скапотија ако не на поклон за својта земја, но него пак мнозина не го контаат) та дека тендерски некогаш нешто на арно ќе излезе хм хм хм тоа дури ни есапо по чекмеџето нема да ет на арно така а не пак посакуваното т.е. конечниот резултат, нели доколку се земат во предвид поправките заради недоносеност ... меѓу ваквите две крајности (или 1. скапи во четири очи стркалани проекти или 2. тендерски огласи и недоносени пријавени), златна средина би било Здружен Отворен Пристап каде концептите и разработката на проектите ќе им бидат остаени на Млади Архитекти и Уметници заеднички да склепуваат многу што, нормал со отворен простор за Дебата како секој еден Сограѓанин би им дофилувал муабето, посекако и Пејсажисни Архитекти ...
Originally posted by Zelenikovo

пост #344 погоре
се срамат од видеата па ги тргнале
или може за музиката недале тантиеми

cnn - http://focuspocus.mk/support/

онакви да речам од ракав истурени концепти би поминале евентуално по малџиски паркчина, но и таму зошто да не се дума како локалното население да се вклучи во слични проекти како истите би им биле и помили, посекако мора да има некаде градација чиј абер и збор е последен, но комотно Народ би требало на локални општински (во случајов градски) гласачки полои да си избере она што му е по ќеиф, конечно доколку е отворен систем сите би соработувале меѓусебно та и нема да има прекршени суети по ниту еден основ, арно ама бутај турај пикај хокус-покус и ето га, тоа е што е!

веројатно вакво нешто (ко во горнио пост) би дошло добро кај Транспортен Центар (но без мегафони а со зелени скалести тераси) т.е. фино би легнало вака обмислено Паркче до бившото Ракометно Игралиште Југ, евентуално како содржина истото би можело да префрли и врви и’ под железничка, каде може да се склепа и некој Урбан Скејт Парк кому нема да му биде воопшто вишок сета сенка и провев под масивнио труп на станицата, но во тој случај Пајак Службата би требало да се дислоцира другде, и’ треба, бидејќи непотребно под транспортниот центар прават гужви пајаците, можеби некаде на 3-та Македонска Бригада или евентуално на потегот кај Континентал, каде има слободна државна парцела на некој булевар!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 29-Jun-2020 at 23:05

во однос урбанизмот, кај нас удбалитичарското административно однесување е слично ко во Австралија [1] што таму се дознава за вистината брзо, додека кај нас вистината ќе ја дознаваме предоцна но и тогаш на рати ...

интересно во однос поуката од цитираниов абер подоле в постов, очигледно е дека ваквата папзјада ет случај и со Пејсажната Архитектура, која сепак кај нас не ни постои како засебен сектор при општините туку е во склоп секторо Урбанизам, што е до планирањето, додека одржувањето пак, тоа си ет во комуналнио сектор, а чакмак е што за одржување на зеленилото се вработуваат партиски сезонски работници кои претпоставувам или се истакнале по месните комитети или при теренската агитпроп обработка илити се блиски на истикнатите!? пред десетина години при минатата удбалитичарска гарнитура бев седнал да лафам со еден Сезонски Градинар и ми вели да знаев дека ова ми е наградата за сета мака никогаш немаше ни да земам ленска книшка, го тешам ќути има и побетер оние кои во континуитет ги лажат дека ќе стигнат на ред и за повеќе, ајт бар беа турбо организирани околу одржувањето на зеленилото тогај, иако за волја на вистината о.Аеродром беше на ангро помагана од централната власт па сигурно и отпојќе им останувало за да дуплираат партиските сезонски работници, но ова денес што се случува е жива мизерија по секој основ!

нејсе, апропо фуснотава во постов за вишокот инжињерско ноу-хау во Опало од ОПС олимпик парк сиднеј, еве интересна забелешка од тамошен пејсажен проект менаџер каква поука имет во однос тамошните административци колку се закржлавени!
... Sydney Olympic Park Authority is in the process of building a walkway so that people can view the habitat.

What do you wish someone had told you before you started on this career path?

I wouldn't have believed anyone if they said it was as much fun as it is. But I also wouldn't have believed the degree to which bureaucracy would stifle innovation. It wasn't there to such an extent when I started but it's becoming more restrictive and dominated by greed – but that can also make it interesting.


Does this job ...
Career FAQ's ~ Landscaping and Horticulture By Paula Wallace


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 03-Jul-2020 at 07:29
Не знам дали спаѓа во пејсажна архитектура

Нов поим бифилијаhttps://biofilico.com/wellness-interiors-healthy-buildings
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 05-Jul-2020 at 01:20

ова е Пејсажен Урбанизам

https://en.wikipedia.org/wiki/Biophilic_design

а еве и соодветна поука во однос Пејсажна Архитектура

https://blog.interface.com/the-role-of-landscape-architecture-in-creating-biophilic-environments/

во принцип ова треба да е покриено како постдипломски студии некако за сега, пред се во однос Пасивната Архитекура, бидејќи заради следната во најава светска економска криза пологично е ваков пристап да се тера заради економичност отколку естетика и природна атмосфера, иако паметно би било како и таквиот пристап дополнително да се фокусира кон Самоодржловост налик Edible Farming Walls and Terraces виа Bioclimatic Design

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611&PID=242201#242201

та може вака ако се дума за Пејсажен Урбанизам како Самоодржлив Дизајн, и навистина би му прилегало место на Биофиличниот Дизајн во Пејсажна Архитектура но нешто налик Внатрешна Хортикултура [1] денес и со еколошки освен естетски и ароматераписки акцент ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=219065#219065

https://www.facilitiesshow.com/en/facilities-management-news/health-and-wellbeing/how-biophilic-design-can-transform-workspaces-forever.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 04-Aug-2020 at 16:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.