build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Противпожарна заштита

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 05-Nov-2013 at 19:53
Вакви набавки нека се секојдневие, а пожарникарите да се со помалку работа
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 12-Nov-2013 at 00:16
Не е од кај нас, ама видеово е потсетник колку за секунди се губат животи истовремено и за храброста и опасноста при работата на овие луѓе.Секоја чест за колегата кој одма притрча за помош

Edited by Тркало - 12-Nov-2013 at 00:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 12-Nov-2013 at 00:39
Во пожарната во Кичево,најхрабриот пожарникар кој и најмногу се залага на самите интервенции,е сушта супротност кога нема пожари,т.е. интервенции.Тогаш е редовно под `туража`,се зафаќа со сите,прави проблеми..со еден збор-права катастрофа.Ама за храброст можат да му позавидат и овие на водеово.Тој застанува на кровови од куќи што горат и можат во секој момент да се срушат,влегува во ризици,ама сето тоа дебело го наплаќа во `слободното време`
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 29-Jun-2014 at 14:33
Мал цитат од ohridnews.com

- Охрид е единствената противпожарна единица која располага со дефибрилатори. Подготвени сме за сите технички интервенции како регионална единица и секогаш сме во служба на граѓаните, вели заменик командирот на противпожарната единица Охрид,Горан Маркоски.

Чекам некаква реакција од Ѓоко.Дали е возможно oва и дали дефибрилатори спаѓаат во стандардна опрема на пожарникарите?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 07-Jul-2014 at 18:59
вероватно се некоја донација.сеуште нема опремување со ништо ново од страна на надлежните,освен последната набавка на пп возила.

ние во кичево добивме донација на половно возило за сообраќајни незгоди од холандија,во кое има комплетна опрема со хидраулика за сечење и растегнување на хаварисани возила,и плус уште еден таков комлет за резерва.

ни дадоа уште чизми,боци за дишење(дрегери),шлемови,униформи...

сепак деновиве ќе се слушнам со колегите и ќе се информирам за овој уред
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 23-Oct-2014 at 21:20
Или се ова униформи на Специјална единица во ППЕ Охрид или се странски униформи ?Инаку сликите се од ОУ Христо Узунов, претходно имаше вакви посети и во други ОУ со цел запознавање со основните поими и начини за ППЗ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 23-Oct-2014 at 21:24
Спасе кУмандирот. И ние често правевме вакви показни предавања на ученици.обично еднаш годишно од секое школо по еден клас организирано доааѓаат и им се покажува опремата.

Можеби звучи чудно за сегашни времиња ,но децата доста се интересираат за оваа професија
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 23-Oct-2014 at 22:22
Ми личи дека пишува Brandvæsen на амблемот, што на дански значи е противпожарна служба. Оттука, веројатно униформите се дански.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 23-Oct-2014 at 23:05
сите се донации.кичевската ни дојде од холандија,заедно со возило за сообраќајни незгоди-со клешти секачи,хидраулика...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 02-Dec-2014 at 13:55
Идејно решение за новата противпожарна станица во СтрумицаДолгогодишните најави за изградба на нова противпожарна станица во Струмица побудија желба и идеја кај младите, и сеуште, недокажани архитекти да се зафатат со детално теоретско и методолошко разработување на конкретното проблемско подрачје, кое на крај резултира со современ проект за објект кој ги задоволува сите развиени барања за естетско и уметничко креирање на нов противпожарен стационар.Потребата од нова противпожарна станица, која всушност стои во програмата за развој на општина Струмица, како и визијата на еден архитект за создавање на модерен објект кој ќе стои рамо до рамо со светски познати објекти од ваков тип беше предизвик за Атанас Пиличев да се одлучи токму ова поле да биде тема која е елаборирана во неговиот магистерски труд кој го заврши оваа година.Локацијата на предвиденото идејно решение за противпожарната станица се наоѓа на периферијата од северниот дел на градот Струмица, поточно во непосредна близина на Кривично-поправниот дом и АД Грозд Струмица. Самиот објект во основа зафаќа површина од приближно 4 000 м2. Програмата предвидена за овој објект содржи простор за сместување на противпожарни возила, опрема и апаратури, како и административни простории, простор за дневен престој на пожарникарите, трпезарија, соби за спиење, простории за едукација, тренинг и рекреација. Поради брзиот развој на градот објектот има многу поголем капацитет за разлика од постоечкиот. Тој би имал капацитет за 4 чети од по 20 професионални пожарникари или вкупно 80, гаражен простор за сместување на 11 противпожарни возила, а исто така и еден хелиодром.Со развитокот на науката и техниката, противпожарните станици го заобиколуваат своето утилитарно значење, па како резултат на тоа со кохезија на содржини диферентни по својата намена, но секако во позитивна корелација се добиваат објекти кои пленат со својот изглед, форма и однос кон околината.

Идејата е да се прошири спектарот на компоненти на постоечката противпожарна станица, да задоволува повеќе критериуми, да биде од јавен карактер и секако екстериерот и ентериерот да се искачат на повисок степен, достигнувајќи ги модерните станици во светот. Проширувањето на капацитетот е исто така главно обележје за оваа новопроектирана противпожарна станица, како и прошитување на бројот и видот на транспортни средства.
Преку детално истражување на конкретното проблемско подрачје, анализа на можни решенија и нивна комбинација, понуден е модерен објект кој ги задоволува сите принципи и стандарди кои ги налага пожарникарството, а истовремено ги задоволува и развиените барања за естетика од страна на човековото око како сетило преку кое се перцепираат нештата во просторот. Паралелно на тоа да се надеваме дека ќе се промени самиот пристам при проектирање на објекти од ваков тип, бидејќи тие не претставуваат само физички градби во кои треба да се сместат противпожарните возила и опрема, туку претставуваат и втор дом на пожарникарите, а се од суштинско значење и за професионално функционирање на една противпожарна единица.

За крај, секој објект без разлика на неговата намена треба да не освои и одушеви со својата појава и постоење како таков, затоа што е дел од истото опкружување во кое се наоѓаме и самите ние.

strumicadenes.mk

Edited by jyvation - 02-Dec-2014 at 13:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 02-Dec-2014 at 19:47
Струга во времето на Доста Димоска направи `јавно приватно партнерство` иако мислам дека како поим тогаш не постоеше .Имено имаше стара зграда на ПП дом во центарот на градот каде фрекфенцијата на возила е голем ,а условите катастрофални.Тогаш некој инвеститор им се понуди да им изгради комплетно нов дом со се гаражи,канцеларии,инвентар....а за возврат да му го дадат плацот.Така и направија и кога инвеститорот им ги даде клучевите од новиот објект,пожарникарите само си ја префрлија опремата во новиот дом.Тој си изгради станбено-деловен објект на тоа место.

Ова им го објаснував на сите додегашни градоначалници во Кичево,но освен `браво`,`супер идеја` ,....ништо друго не направија.

Мислам дека ова е рецептот за сите градови како да се направат нови домови,бидејќи знаеме дека сите општини кубурат со пари.

Но за жал немам инка па да им турам УМ во главата.Ако најди некој нека ми ја позајми
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 20-May-2015 at 13:17
Одбележан Денот на пожарникарите и 81 година од ППЕ Охрид, слики од шарениот возен парк на ППЕ Охрид
(2 х Фап 13 цистерни(2/OH-525-BE, 3/OH-534-AM), Застава ТZ(1/OH-531-AM), ДАФ од последната испорака (11/ОH-5193-АB),Мерцедес 1927? (9/OH-187-BD), Волво FL6 (10/OH-193-BZ).
Сите со различна намена.
Од другата страна би требало да се уште еден МАН (8), Фап 2226, Фап 13 цистерна (4), некој постар Tам (190т15 или Т5000).Последниве два не знам дали и колку се во возна состојба.
И две ‘работни‘

https://www.youtube.com/watch?v=sRiu8i400X4
https://www.youtube.com/watch?v=LSHp-y3kcew

Edited by Тркало - 20-May-2015 at 22:42
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 03-Jan-2016 at 21:14

Нова опрема за противпожарната единица во Охрид

Охрид | недела, 3 јануари 2016 | 14:15 | Веста е прочитана 87 пати.

Околу два и пол милиони денари има на располагање територијалната противпожарна единица на град Охрид согласно развојната програма за 2016 година. Од нив за униформи и обувки на вработените побарани се 750 илјади денари.„Овие средства ќе бидат наменети за набавување претежно за опрема за гасење на пожари за самите пожарникари, за лична заштитна опрема“, истакна Горан Маркоски, заменик командир на ТППЕ Охрид.

ТППЕ

Претходните години беа преземени повеќе активности за обновување на опремата за противпожарната единица со што во голема мера се подобри нивното функционирање.

ОХРИД 24                                                                                                     извор: О2телевизија

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 24-May-2016 at 00:10
ПП база Автокоманда

1


2


3

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 07-Nov-2016 at 17:22
Набавена противпожарна опрема на територијалните противпожарни единици во дел од општините во Македонија. фото: миа.мкЗа сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.