build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Противпожарна заштита

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Противпожарна заштита
    Posted: 20-Aug-2008 at 14:28

Воздухопловите ќе задоцнат годинава

Пожарникарите и летово го поминаа со старата и дотраена опрема за гасење пожари. И покрај ланските најави од Владата дека годинава ќе се обезбедат современи противпожарни авиони и возила специјализирани за алармантни ситуации, тоа ќе се случи во 2009 година. Како што велат извори од Владата, процедурата е забавена поради смените во дирекциите задолжени за распишување на тендерот. Тој неколку пати беше одложен. Од Дирекцијата за заштита и спасување најавуваат дека планот ќе се реализира наредната година бидејќи за оваа сезона не постојат никакви шанси да се набават противпожарни авиони. - Од Владата се обезбедени финансии за купување три воздухоплови наменети за гаснење пожари, како и 12 противпожарни возила со цела неопходна опрема. Тендерот е во тек и очекуваме наскоро да се реализира - вели Елена Сековска, портпаролка на Дирекцијата за заштита и спасување. Воздухопловите, најверојатно, нема да бидат од типот „канадер“ како што претходно се најавуваше, туку ќе се настојува да се обезбедат авиони наречени „амфибии“, кои повеќе одговараат на конфигурацијата на теренот во Македонија. Со нив ќе може полесно да се гаснат шумски пожари, но ќе можат да се употребуваат и при пожари во урбани средини. Се очекува целата зделка со купувањето на воздухоплови и возилата да чини околу шест милиони евра. Мината година за справување со пожарите, кога во земјава беше прогласена вонредна состојба, Владата ангажира противпожарни авиони од Хрватска од типот „канадер“, кои се покажаа како ефикасни. Тие имаат моќ за само неколку часа да изгаснат огнена површина и од десетици хектари.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1481&ArticleID=97086
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Aug-2008 at 14:59
Originally posted by pbanks

Воздухопловите, најверојатно, нема да бидат од типот „канадер“ како што претходно се најавуваше, туку ќе се настојува да се обезбедат авиони наречени „амфибии“, кои повеќе одговараат на конфигурацијата на теренот во Македонија. Со нив ќе може полесно да се гаснат шумски пожари, но ќе можат да се употребуваат и при пожари во урбани средини.


Го разбира некој овој дел? Crazy

Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Aug-2008 at 17:17
hahaha kakov idiot e novinarov....ocigledno voopsto ne se informiral deka i canadair proizveduva takanareceni amfibii....Crazy

http://en.wikipedia.org/wiki/Amphibious_aircraft

bas na slikava e eden takov primerok od canadair....da odvoel barem 3 minuti pred da ja napise statiava nemalo da tresne takva zelena....ama sto da se maci covekot i da bara po internet...OhnoNuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Oct-2008 at 22:58

СКОПСКАТА БРИГАДА БАРА ОДГОВОРНОСТА да Ја ПОДЕЛат ГРАДОТ И ДРЖАВАТА

Владата да даде пари за пожарникарите

Покрената е иницијатива за измена на Законот за пожарникарството со која би се подобрило финансирањето на единицата


Пожарникарите бараат Владата да го „згасне пожарот“ во скопската бригада

Противпожарната бригада (ППБ) на Скопје бара Владата да направи измени на Законот за пожарникарството. Пожарникарите се жалат дека по децентрализацијата се нашле само под градска капа, наместо одговорноста за осовременување да биде поделена помеѓу градската и централната власт. Најопремената противпожарна единица во земјава беше и најексплоатирана изминативе две години, кога беснееја пожари на територијата на Скопје, но и во целата земја.

- Ако сакаат да дејствуваме успешно при гаснењето пожари и ако сметаат на наша помош секаде низ земјава, нужни се измени во Законот за пожарникарството со кои би се подобрило финансирањето на нашата единица. Таа е во фаза на разгледување од страна на Владата - се вели во извештајот на ППБ, кој денеска ќе биде на дневен ред на Советот на град Скопје.

За најавените нови вработувања во бригадата велат дека тие ќе се реализираат од наредниот месец. Од Градот се одобрени нови вработувања, но потребна е и соработка со Министерството за образование за усвојување на програмата за образување нови кадри. Во извештајот се посочува дека по децении запуштеност, реновирани се одредени сместувачки капацитети на единицата. Оперативниот центар 193, кој досега работел во супстандардни услови, сега е посовремен. Градоначалникот Трифун Костовски донирал пари за набавка на 11 камери во објектот во Автокоманда заради подобрување на безбедноста во овој објект.

Градот распиша јавен оглас за набавка на противпожарна облека по европски стандарди. Амбасадата на САД донирала ситна опрема и потрошен материјал, а збратимениот град Љубљана дал парична помош за набавка на опрема потребна за технички интервенции, последно достигнување на техниката од оваа област.

За шест месеци 474 интервенции

Од 1 јануари до јуни годинава се забележани 474 интервенции на територијата на Скопје, а штетата се проценува на 62,8 милиони денари. Од 474 интервенции, 214 се на градежни објекти, со материјална штета од 19,6 милиони денари, 57 на сообраќајни средства, а 203 интервенции се на отворен простор, со материјална штета од 2,9 милиони денари.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=550D6B3DDBBC464AA5EADDCA76818276


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Nov-2008 at 23:43

нови тендери за борба против пожарите - Алфа - 19.09.2008

Спроведени отворени постапки за набавка на опрема - 05.11.2008


  Дирекција за заштита и спасување во понеделник (03.11 2008) спроведе ОТВОРЕНА ПОСТАПКА БР. 29/08 ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДОГОВОР ЗА ЈАВНА НАБАВКА НА СТОКИ Три нови авиони за гасење пожар за извршување на копнено водени задачи (амфибиски).

  Во вторник (04.11 2008) спроведе ОТВОРЕНА ПОСТАПКА БР. 30/08 ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДОГОВОР ЗА ЈАВНА НАБАВКА НА СТОКИ 10 противпожарни возила за гаснење на шумски пожари и 15 навални противпожарни возила.

  За ОТВОРЕНАТА ПОСТАПКА БР. 29/08 понуда достави една фирма. За ОТВОРЕНАТА ПОСТАПКА БР. 30/08 понуда доставија 8 фирми.

  Комисијата формирана од страна на Дирекција за заштита и спасување сеуште ги рагледува понудите по двете ОТВОРЕНИ ПОСТАПКИ. Во моментов се одвива постапката за оценување на понудите. Ќе се разгледуваат само понудите кои ги исполнуваат критериумите утврдени од страна на комисијата од Дирекција за заштита и спасување и ќе се одбере фирмата која доставила понуда со најповолни услови според веќе определените критериуми.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Nov-2008 at 00:31
Значи овој авион бил во игра на пропаднатиот тендер:

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_Tractor_AT-802


Edited by Cloverstack - 11-Nov-2008 at 01:06
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Nov-2008 at 00:40
Хм изгледа многу малечко. Но сепак е со поголема носивост од Бомбардије 415 кој се користи во соседството. Следното лето ќе земеме здив и ќе бидеме далеку поуспешни во борбата со шумските пожари. Доколку ги набават и истренираат кадрите до тогаш де. Во секој случај супер вест!


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Nov-2008 at 01:01
Originally posted by Andrej_LJ

Хм изгледа многу малечко. Но сепак е со поголема носивост од Бомбардије 415 кој се користи во соседството.


Да и мене тоа ми упадна во очи, ама нешто ми е сумњиво со носивоста па затоа не прокоментирав...

Инаку и овој се користи во поширокото соседство - во Хрватска.


Edited by Cloverstack - 11-Nov-2008 at 01:09
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Nov-2008 at 01:30
Originally posted by Andrej_LJ

Хм изгледа многу малечко. Но сепак е со поголема носивост од Бомбардије 415 кој се користи во соседството. Следното лето ќе земеме здив и ќе бидеме далеку поуспешни во борбата со шумските пожари. Доколку ги набават и истренираат кадрите до тогаш де. Во секој случај супер вест!

Некоја збрка имаш
Bombardier 415 или бившиот Canadair CL-415 има носивост од 6,137 литри вода
Tractora 802 A или бившиот Pratt & Whitney R-1340 има носивост од 3,000 литри вода

Земен е помалиот заради должината на црпење (просто речено), или немаме доволно големи површини за црпење
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Nov-2008 at 01:39
Да, ова е логички, дури и на сликите изгледа драстично помал. На Вики пишува за Бомбардије 415: Минимална длабочина на изворот на вода 1,8м и дострел од 2443 км. Не би требало да немаме доволно големи површини. Далеку подобра варијанта ми се чинат Бомбардијерите, иако не се разбирам баш во оваа област.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Nov-2008 at 01:56
Но ова е важно што пишува на вики
The aircraft requires 1340m of flyable area to descend from 15m altitude, scoop 6,137 litres of water during a 12-second 410m-long run on the water, then climb back to 15m alititude

Или, потребна е чиста слетна и полетна долзина, не е проблем „долзината“ на водата


Edited by Vladimir P - 11-Nov-2008 at 01:57
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Nov-2008 at 10:56
Originally posted by Vladimir P

Но ова е важно што пишува на вики
The aircraft requires 1340m of flyable area to descend from 15m altitude, scoop 6,137 litres of water during a 12-second 410m-long run on the water, then climb back to 15m alititude

Или, потребна е чиста слетна и полетна долзина, не е проблем „долзината“ на водата


Па добро потребните 1340м слетна и полетна површина и 410м долга водена површина со минимална длабочина 1,8м, ги исполнуваат речиси сите вештачки езера во Македонија. Не би требало да е преголем проблем водената површина. Баш сега гледав на гугл ‘рт речиси да нема делче од Македонија кое е оддалечено повеќе од 50км од таква водена површина.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Nov-2008 at 13:09

Знам дека ова е кафански муабет (немам линк) али пред година-две нели се збореше нешто за регионално решавање на проблемов, односно државиве од регионов да се здружат и да купат една заедничка флота???

 
Иначе за самите авиони, зборите за полетни должини и носивост, еве ви идеално решение...... теренот не е битен и има носивост од 10,000 литри...... е сега колку кошта Dunno
 
 
 
 
 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Nov-2008 at 13:14
Originally posted by vardar

Знам дека ова е кафански муабет (немам линк) али пред година-две нели се збореше нешто за регионално решавање на проблемов, односно државиве од регионов да се здружат и да купат една заедничка флота??? ...

Ние во нашиот двор не може да се договориме, а не вон него Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Nov-2008 at 13:39
Originally posted by vardar

Знам дека ова е кафански муабет (немам линк) али пред година-две нели се збореше нешто за регионално решавање на проблемов, односно државиве од регионов да се здружат и да купат една заедничка флота???


Не е кафански муабет, памтам дека имаше такви најави, а реално тоа би било и најдобро решение доколку не бевме балканци кои не можат да се договорат околу објективни критериуми за формирање и ангажирање на таков систем.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Jan-2009 at 21:35

Противпожарната бригада доби опрема за лична заштита

Припадниците на Противпожарната бригада добија нова опрема за лична заштита, што им ја додели Градот Скопје. На свеченото примопредавање во Автокоманда, градоначалникот Трифун Костовски симболично направи смотра на бригадата.

Костовски нагласи дека ПП-бригадата мора да се гради според европски принципи, а за таа цел последниве три години Градот издвојува средства од буџетот. Во тој правец се и набавките на модерни противпожарни возила. Но, покрај опремата, Костовски ја нагласи и потребата од кадровската подготвеност, за што тој лично смета дека Министерството за образование треба да обезбеди студии за пожарникари, со цел овие кадри да одговорат на поставените задачи.

Благоја Менковски, командант на бригадата, потенцираше дека објектот на бригадата е реновиран по 30 години и притоа се обезбедени добри услови за работа. Две специјални противпожарни возила и автомеханичарски скали се последната донација што ја добиле од збратимениот град Нирнберг, а се надева дека годинава единицата ќе купи едно ново противпожарно возило. (Сн.К.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=324AC24028A41F468B4C205CA6C83A72Edited by Cloverstack - 21-Jan-2009 at 21:35
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Jan-2009 at 22:37
od avionite ni traga ni glas A?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Jan-2009 at 22:54


Се работи за различни постапки водени од различни институции. Не знам дали некад ќе ги видиме авионите, ама горната вест не е никаков индикатор дали тоа ќе биде така.


Edited by Cloverstack - 21-Jan-2009 at 22:54
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Jan-2009 at 14:30
додека чекаме на авионите, бар ова ќе биде од помош:

ДОДЕКА АРМИСКАТА ЕСКАДРИЛА Е ПРИЗЕМЈЕНА
Полицијата се поднови со нови хеликоптери

Игор Чавески

Четири нови транспортни хеликоптери од руско производство, наменети за потребите на Министерството за внатрешни работи, се набавени деновиве, а два од нив завчера пристигнаа на скопскиот аеродром, потврди претставник на МВР. Станува збор за хеликоптери од типот „М-171“, кои можат да соберат 37 луѓе и да пренесуваат товар од четири тона. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, потврди за „Време“ дека два хеликоптери се веќе пристигнати и дека Министерството за внатрешни планира да купи уште два хеликоптери од истиот производител, без да наведе детали од која земја се набавени. Хеликоптерите завчера во голема тајност пристигнале на аеродромот „Александар Велики“. Веднаш по пристигнувањето, тие биле префрлени во хангарите на аеродромот и надлежните од Министерството чекаат врз нив да биде направен технички прием за да може да се користат. Од полицијата велат за дел од нив бил распишан тендер, додека за другите допрва ќе биде распишан. Во изминатиов период МВР немаше најави дека планира да купи нови хеликоптери. Откако хеликоптерите ќе ги добијат сите неопходни дозволи, тие ќе се стават во функција на специјалните полициски сили од единицата за посебни намени, бидејќи првите луѓе на полицијата констатирале дека таму постои најголема потреба за зголемување на бројот на леталата. Хеликоптерот „М-171“ важи за едно од најсовремените летала и се користи за патролирање во цивилни цели, а може да се употребува и во воени услови. Максималната висина на која може да лета е 6.000 метри. Развива максимална брзина од 250 километри на час и со еден резервоар може да помине околу 600 километри. МВР има на располагање само три хеликоптери, од кои два се стари петнаесетина години, амортизирани се и досега неколкупати биле целосно сервисирани. Последниот хеликоптер МВР го доби како донација од тајванската влада во 1999 година, како благодарност за воспоставувањето на дипломатските односи со Тајпеј. Македонските безбедносни сили се соочуваат со проблеми со функционирањето на своите воздухоплови. Веќе две недели не летаат воените хеликоптери на Министерството за одбрана поради техничка неисправност. По препорака на Комисијата за испитување на воздухопловни несреќи, Генералштабот на АРМ донесе одлука целиот воздухопловен ВИНГ да биде приземјен. Комисијата констатирала дека хеликоптерите се небезбедни за летање. Забраната за нивно летање се уште е во сила.

Хеликоптер Ми-117


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jan-2009 at 15:40
Може треба да отвориме нова нишка за полицијата а? Сепак и тие се урбана опрема... А кога веќе имаме за пожарната може и за полицијата и за амбулантните возила... Имам многу да кажам за возниот парк на полицијата Но не тука, офтопик е.

ЕДИТ: Инаку M-171 е Mi-8, транспортните кои ги има армијата наша.


Edited by гитардемон - 30-Jan-2009 at 18:10
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.