build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Противпожарна заштита

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Aug-2009 at 02:15

Пожари на Водно и натаму ќе се гаснат со рачни канистри

Засега нема најави дали ќе се набави мини-цистерна за гаснење оган на отворени површини

Сања Наумовска

Градот Скопје распиша тендер за набавка на едно противпожарно возило и на делови од лична опрема на пожарникарите, но посебната опрема за гаснење пожари на Водно ќе почека подобри времиња. Како што информираат од кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски, дел од неговата програма е и подобрување на уловите за работа на Противпожарната бригада, која се грижи за Скопје, 131 село во околината, како и за парк-шумите Водно и Гази Баба.

Сепак, за двете излетнички места, кои особено во летниот период се дестинација на голем број граѓани и каде што се случуваат многу пожари, засега нема нова опрема за заштита. Поради специфичните услови на Водно и на Гази Баба пристапот при пожар е отежнат, поради што и гаснењето е проблематично.

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, кое се грижи за безбедноста на планината, поседува канистри за вода со кои вработените практично со раце ги гаснат пожарите. Вработените немаат ниту посебна обука или специјална облека, така што во борбата со стихиите се потпираат единствено на своето искуство.

За поефикасна заштита потребни се мини-цистерни, наменети специјално за гаснење оган на отворени површини, како и за организирани извори за полнење вода, што ќе бидат стационирани на Водно. Во плановите на јавното претпријатие одамна има идеја за изградба на дрвени објекти за посматрање за полесно забележување на пожарите на поголеми далечини, со што со навремена реакција евентуалните штети би биле сведени на минимум.

Засега, информираат од Градот, со „Паркови и зеленило“ заеднички вршат само контролата во парк-шумите.

„Превентивното дејствување го сочинуваат возила на противпожарната бригада, поставени на двата локалитета, како и прирачната опрема на јавното претпријатие. Има постојани дежурства на Водно, при што се користи и кулата за надзор, додека на Гази Баба дежурствата се организирани во две смени“, велат во Градот.

Во отсуство на ефикасна и модерна опрема за гаснење пожари во вакви специфични услови, од Градот и од јавното претпријатие апелираат граѓаните сами да се грижат да не предизвикаат пожари. Најголем дел од ваквите несреќи се предизвикани од невнимание и од палење оган на отворени површини. Поради тоа, нагласуваат градските власти, на повеќе локации на Водно и на Гази Баба има знаци за забрана за палење оган, а граѓаните многу често добиваат опомени и од дежурните чувари.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=3696C375237AB444BEED2C4C76F06EA1

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Aug-2009 at 02:36
 

Анекс ќе го гаси авиоскандалот

Македонија годинава, наместо три, најверојатно ќе купи само два противпожарни авиона бидејќи Владата нема пари да ги плати сите воздухоплови. Во тек се преговори со фирмата „Ер трактор“ од Шпанија за промена на договорот потпишан во март 2009 година, дознава „Дневник“. Договорот за купување на три авиони најверојатно ќе се измени со потпишување анекс-договор, со цел да се избегне ситуација во која една од страните би презела правни мерки против другата поради неисполнување на обврските. Во анексот би требало да стојат нови рокови, како и кога ќе бидат доставени и платени авионите. Со тоа нашата Влада би добила правна рамка да може да плати дел од парите годинава, а другиот дел во 2010 година.

Во Буџетот и со новиот ребаланс, кој се очекува кон крајот на месецов, нема да има средства за исплата на долгот од околу 8 милиони долари кон шпанската фирма, со што постои опасност зделката да пропадне. Токму затоа, во минатата недела на итен состанок во Македонија бил повикан Хуго Арцео, кој пред шест месеци, заедно со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу, ја склучи зделката вредна 10,3 милиони долари за набавка на три авиони „АТ 802А“.

- Ги откажав сите обврски што ги имав во Либија и веднаш дојдов на состанок во Владата со Салиу и со Ставрески. Им ги предложив нашите услови, а тие покажаа интерес да се заврши целата постапка - изјави за „Дневник“, Хуго Арцео.Арцео, Салиу и министерот за финансии Зоран Ставрески предложиле неколку начини како да се реши проблемот. Владата покажала голем интерес авионите да пристигнат годинава, но проблем биле парите. Иако немало дефинитивно решение, дознаваме дека постојат две варијанти како да се заврши зделката. Според првата, Владата годинава би платила за двата авиона што веќе неколку месеци се спремни за испорака, а третиот би пристигнал во 2010 година, кога Владата ќе даде пари за него.

Според втората варијанта, трите авиони би биле испорачани во септември годинава, а Владата би платила само два во 2009 година, а третиот да биде платен в година. Како и да е, паднаа во вода најавите на Владата дека годинава сезоната на пожари ќе ја пречекаме подготвени. Според првичниот договор, два од трите авиони требаше да пристигнат во јуни, а третиот во август. Целата процедура за набавка требаше да заврши најдоцна до 31 декември годинава, но бидејќи во буџетот нема доволно средства за исплата на останатите 80 отсто од парите, исполнувањето на обврските од договорот од страна на Владата било доведено во прашање. Во Буџетот за 2009 година немало одвоено средства за авионите, а ниту пак со првиот ребаланс.

Побаравме одговор од Салиу и од Ставрески во врска со преговорите со шпанската фирма и кое од предложените решенија ќе биде прифатено. Директорот Салиу, кој е на службено патување во Австрија, ни одговори дека преговорите се' уште траат. Одговорот на Ставрески исто така беше кус: „Набавката на авионите ќе се реализира“, рече тој.Арцео на Ставрески и на Салиу им објаснил дека трите авиони се веќе набавени и модифицирани според потребите на Македонија и дека не можат да бидат продадени на друга земја.

- Им објаснив дека набавката не може да се откаже за ниту еден од авионите и оти воздухопловите не може да бидат продадени на трето лице. Ги информирав Салиу и Ставрески дека двата авиона се подготвени за испорака во секое време, а третиот, кој во моментов има тест-летови, ќе биде подготвен за испорака во септември -објаснува претставникот на „Ер трактор“.

Александар Манасиевc

 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Aug-2009 at 15:21
Пожари се гасат со дваесетгодишни возила

Противпожарната бригада на почетокот на следната година ќе добие две нови возила, велат од Градот

Во­зи­ло на Бригадата за противпожарна заштита на Скопје завчера се рас­ипа среде раскрсница, па пожарникарите мораа сами да го поправаат за да може да го тргнат од пластичарската улица. Возниот парк на Скопската про­тив­по­жар­на бригада е со просечна старост од 20 години, па како што ве­ли командантот Благоја Менковски, често се случува возилата да се рас­и­пат. Тој објаснува дека при поголем дефект, возилата ги носат во ов­лас­тен сервис, а помалите дефекти ги санираат во сервисот на Бригадата. Мен­ков­ски вели дека Бригадата има 40 возила, од кои 35 се оперативни, а дека последните две нови возила биле набавени во 2000 и 2001 година, и оти возниот парк мора ит­но да се обнови.
Град­ски­те власти велат дека прават напори да го модернизираат возниот парк и да ја обноват опремата на Противпожарната бригада, односно оти во тек е тендер за набавка на две нови модерни противпожарни возила, кои би требало да стигнат на почетокот на следната година.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=9A14D5E3E5BA7C4EAB275E01FEAABF40
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Sep-2009 at 13:35
Нови шест противпожарни возила...

www.mia.com.mk
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Sep-2009 at 13:36
wow, изгледаат одлично Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Sep-2009 at 13:38
Cheers
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Sep-2009 at 14:13
 Убава вест во секој случај али за кои возила се работи? Пред година имаше најава за 12 возила па после спомнаа 10 противпожарни возила за гаснење на шумски пожари и 15 навални противпожарни возила, неколку поста погоре се збори за 2 возила што би стигнале догодина???
 
 
Лсл имаше и нешто текст или само сликиве (дај линк плиз)
 
Супер вест во секој случај Thumbs%20Up
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Sep-2009 at 14:18
Сликиве беа во фото делот на страната на МИА. Инфо и да имало во наредниве неколку саати (8 саати од објавување) е недостапна веста така да вечер може ќе прочитаме нешто.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Sep-2009 at 14:21
Дирекцијата за заштита и спасување денеска ги презентираше новите шест противпожарни возила од типот „ДАФ“ од Шведска.Противпожарните возила располагаат со капацитет од 4.000 литри за гасење пожар и дополнителен резервоар за правење пена од 300 литри.

Како што изјави на денешната прес-конференција директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу, возилата се обезбедени со средства од Владата на Република Македонија.

Тој најави дека уште четири возила треба да стигнат во најскоро време, што значи ќе бидат вкупно десет навални, додека пет возила ќе стигнат во почетокот на декември, кои ќе бидат испорачани од фирмата „Ватросперм“ од Белград.

- Македонија со овие 15 противпожарни возила ќе биде една од водечките држави во поглед на опременоста за заштита и спасување како од шумски пожари така и од пожари предизвикани во рурални и градски средини. Со завршување на овој процес, со набавката на возилата, Македонија може успешно да се спасува од сите пожари, додаде Салиу.

Во поглед на останатите десет шумски возила Дирекцијата за заштита и спасување треба да потпише анекс договор со фирмата „Баи“ од Италија.

За шесте противпожарни возила ќе бидат потрошени 65 милиони денари.

http://kajgana.com/makedonija/shest-novi-protivpozarni-vozila-za-direkcijata-za-zashtita-i-spasuvanje.html
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Sep-2009 at 14:30
Оффф бе новинари! ВатроспРЕм, не ВатроспЕРм! Нема везе, битно пожарнава фуче!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Sep-2009 at 14:30
fala mitatos Cheers
 
Znaci 15 bile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Sep-2009 at 14:32
=) Така пишува , но како што се најавува ке има и теренски возила, од некоја италијанска компанија би сакал да ги најдеме и тие да ги видиме како изгледаат
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Sep-2009 at 15:21
Не се 15 , толку се предвидени ,а сега се купени само 6 мислам.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Sep-2009 at 15:43
http://www.vatrosprem.co.rs/vatrogasna-vozila/

Другите возила ќе се набават од оваа српска компанија ,само не знам кои од овие поточно =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 14-Sep-2009 at 23:55
Конечно паметна инвестиција што и е потребна на земјава!
Дали се знае по кои градови ќе бидат распоредени овие противпожарни возила?
Колку што имам информации, ситуацијата со противпожарни возила во Македонија е ПОВЕЌЕ ОД КРИТИЧНА, некои помали градови имаат само по едно возило или воопшто го немаат, а во некои градови сите возила се хаварисани. Бројката од шест возила е премала, па би сакал да знам дали ќе се распоредат овие возила во оние помали градови каде што ситуацијата е најкритична или ќе останат во Скопје, а скопските возила ќе бидат распоредени во внатрешноста.
Мое мислење е дека ќе бидне вторава варијантаLOL!
Инаку буквите на предниот дел од возилата се ХАОС!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Sep-2009 at 00:14
Originally posted by BOJAN


Инаку буквите на предниот дел од возилата се ХАОС!


Ако мислиш на тоа дека се наопаку, намерно е така, не знам дали си приметил и на брза помош од предната страна наопаку е напишано AMBULANCE.
Финтата е за при гледање во ретровизор секој да може веднаш да го идентификува возилото.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Sep-2009 at 00:34
Признавам дека ова досега не сум знаел, додуша никогаш не ми паднало на памет, иако ако логички размислам, навистина е такаBig%20smile!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Sep-2009 at 03:20
 

Наскоро ќе долетаат двата противпожарни авиона

Со новите возила, со двата противпожарни авиона, но и со донациите во опрема за гаснење пожар Македонија треба да стане една од поопремените држави, оцени вчера премиерот Никола Груевски, кој ја посети Дирекцијата за заштита и спасување, која минатата недела доби шест нови противпожарни камиони. Два од трите противпожарни авиони што ги порача владата треба да пристигнат во земјава до крајот на октомври, а годинава треба да бидат купени вкупно 25 противпожарни возила.

- Со новите возила и авионите Македонија од една од послабоопремените држави за гаснење пожари ќе прејде во оние со подобра опрема. Ме информираа дека сегашните противпожарни возила се стари меѓу 18 и 40 години, што практично значи дека државата цели 18 години нема купено противпожарно ново возило. Мене ми е жал што во минатото владите не посветиле повеќе внимание. Тоа веројатно резултира со многу штети, можеби и понекогаш и со несреќи и за самите луѓе што учествуваат во гаснењето на пожарот. Барем од аспект на опремата, од аспект на она што може државата да го пружи, чекор по чекор, влегуваме во поопремените држави во овој регион и можеби во некои ситуации ќе бидеме во можност да им дадеме помош и на некои други околни држави - изјави Груевски.
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Sep-2009 at 03:37
mia.com.mk
 
 
 
 
 
 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 22-Sep-2009 at 10:14
Vo slovenija sekoe selo ima vakov ili podobar kamion bukvalno sekoe selo da ne dumame za gradovite, zatoa toa ''najopremena vo regionot'' e lari fari!Cheers
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.