build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Kлучка Бит-Пазар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 11-Sep-2009 at 04:56
Сепак не ми изгледа дека поради него е згужван, напротив жебот е за да се обезбеди некој минимален каков таков радиус и и можело мислам да се реши со навлегување во дворот. Сепак доколку се планирала некаква детелника од порано (не знам дека се спремала) ваљда се зборело за некаква нормална без пренамена на постојните краци.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 11-Sep-2009 at 06:53
Originally posted by lslcrew

Сепак не ми изгледа дека поради него е згужван, напротив жебот е за да се обезбеди некој минимален каков таков радиус и и можело мислам да се реши со навлегување во дворот.
Можеме филозофски да ја поставиме дискусијата и да збориме дали е згужван ради дворот, ради објектот, ради полициската станица, ради надвозникот итн. Ама факт е дека сето останато си било таму од многу порано, а само тој објект е нов.
Мало навлегување во дворовите на полициската станица и на џамијата би било супер за перформансите на овој крак, ама суштинскиот и незаобиколлив проблем е токму тој објект. Се додека тој објект пречи, како сакаш прави ја клучкава, пак ќе биде згужвана и значително полоша отколку објектот да го немаше.


Сепак доколку се планирала некаква детелника од порано (не знам дека се спремала) ваљда се зборело за некаква нормална без пренамена на постојните краци.
Тоа дека тука се спремала детелинка е непобитно. Ти велам, памтам најави од многу одамна, ако имаш трпение барај по архивите на весниците, веројатно ќе најдеш вест уште од самиот почеток на веб-изданијата.

Но каква би била таа детелинка за која шпекулираш (нормална, без пренамена на постојните краци)? Не можам да ја замислам на дадениот простор  Dunno

Уште помалку можам да замислам дека Пенов (знаејќи каков импровизатор беше и он) планирал нешто поадекватно од ова што го направи Трифун.
Гледаш дека не сакаат да се замараат ни со рушење на по некоја шупа или полски нужник, а камо ли друго. Еве ја повторно сликата каде што нацртав детелинка со некои минимално прифатливи перформанси. Краците 1 и 2 лесно можеа да ги направат подобри, дури и без рушење на „тврда градба“, ама баш им е гајле за функционалноста на клучкава. Нашлапај нешто колку да се фрла песок во очи дека демек се работи...
Bash

Многу наивно е да веруваш дека воопшто помислиле на некаква „нормална“ детелинка.
А додека они 10 години планираа крпеница, дозволија и тој објект да никне и да наметне уште поголема крпеница. Навистина нема како поинаку да се опише освен урбана мафија.




Edited by Cloverstack - 11-Sep-2009 at 07:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 28-Aug-2011 at 03:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.