build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: ЗСФ КОМ
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЗСФ КОМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-May-2016 at 18:12


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 26-Jun-2016 at 10:44
Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Aug-2016 at 12:08


За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Aug-2016 at 18:46
На овие и Адора може да им подзавиди во кревање катови...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 16-Aug-2016 at 19:50
Колку катови треба да има? Оди кон 13
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 16-Aug-2016 at 20:42
На рендерот на претходната страница избројав 9 на понискиот и 16 на повисокиот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 08-Sep-2016 at 17:39
За да се добие впечаток за колкав комплекс станува збор:



За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 02-Oct-2016 at 13:36
Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 18-Nov-2016 at 12:33


од ЅЅС
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 18-Nov-2016 at 13:59
Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 19-Nov-2016 at 18:01
Една денешна...

За сè има вторпат
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 19-Nov-2016 at 23:18
Originally posted by BOJAN

Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!


Не ми е јасна твојава логика.Дали со закон е забрането?И до колку ката е дозволено да се гради во овој дел на Скопје?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 20-Nov-2016 at 10:48
Originally posted by ja_licno

Originally posted by BOJAN

Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!


Не ми е јасна твојава логика.Дали со закон е забрането?И до колку ката е дозволено да се гради во овој дел на Скопје?


ja_licno ништо не е забрането. Само треба да се земе во предвид мислењето на граѓаните на населбите во кои се градат овие монструми. А граѓаните се јасни, нивните населби се урбанистички комплетирани зони уште пред неколку децении наназад. Ако сака некој да гради згради, тоа може да го прави на други локации во Општина Карпош, па и во Скопје.

Поентата е дека овде се работи за пореметено ниво на лакомост. Ако не се лажеме, сите знаеме како оди донесувањето на урбанистички планови, особено сегментите за станбени згради, низ скопските општини. Ова што Стефчо од Општина Карпош го прави со овие 20, 25-катници е рамно на злочин.
-Злочин врз чистиот воздух и врз единственото и најчесто струење на воздухот од Скопје во зимскиот период (Качаник)
-Злочин врз зелените површини, на кои сега се удира и во Општина Карпош
-Обесправување на граѓаните со правото на нивно користење на паркинг
-Создавање на сообраќаен метеж
или севкупно земено, уништување на квалитетот на живот на граѓаните на Карпош!
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 20-Nov-2016 at 11:20
Originally posted by BOJAN

Originally posted by ja_licno

Originally posted by BOJAN

Ова се монструозни чудовишта што ги одобрува Општина Карпош и Јакимовски со измена на урбанистичките планови. Гнасно е тоа што им се случува на населбите од Карпош 1 до 4, заедно со Тафталиџе. Само да напоменам дека 20 и 25 катници се предвидени спроти Воена болница. Ненормално!


Не ми е јасна твојава логика.Дали со закон е забрането?И до колку ката е дозволено да се гради во овој дел на Скопје?


ja_licno ништо не е забрането. Само треба да се земе во предвид мислењето на граѓаните на населбите во кои се градат овие монструми. А граѓаните се јасни, нивните населби се урбанистички комплетирани зони уште пред неколку децении наназад. Ако сака некој да гради згради, тоа може да го прави на други локации во Општина Карпош, па и во Скопје.

Поентата е дека овде се работи за пореметено ниво на лакомост. Ако не се лажеме, сите знаеме како оди донесувањето на урбанистички планови, особено сегментите за станбени згради, низ скопските општини. Ова што Стефчо од Општина Карпош го прави со овие 20, 25-катници е рамно на злочин.
-Злочин врз чистиот воздух и врз единственото и најчесто струење на воздухот од Скопје во зимскиот период (Качаник)
-Злочин врз зелените површини, на кои сега се удира и во Општина Карпош
-Обесправување на граѓаните со правото на нивно користење на паркинг
-Создавање на сообраќаен метеж
или севкупно земено, уништување на квалитетот на живот на граѓаните на Карпош!


Не те сваќам...
- За каква зелена површина зборуваш, јас како што знам таа парцела од секогаш била запуштена со ѓубре, гранки, отпад
- Bо нејзина непосредна близина го имаш „Скај Сити„ и долж илинденска повеќе згради со 10+
- Какво „обесправеност„ на некакви си граѓани за паркинг места, што има тоа врска со овој објект? Овој си има свои тиа си имат нивни!

„злочин„? мислиш на злосторство...учиме македонски! Big%20smile
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15045
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 20-Nov-2016 at 20:33
И јас колку што се сеќавам тоа место беше запуштена полјана, обрасната со грмушки. Со изградбата на оваа зграда се добива една смислена целина, заедно со Сити Мол, со новата зграда на ПроКредит Банка и со новата црква што е планирана тука некаде. А со својата висина на некој начин ќе парира на City Tower, која испадна големо естетско разочарување, барем за мене.

Еве уште една вчерашна фотка:

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 21-Nov-2016 at 18:08
ако некое место е запуштена полјана, не значи дека треба да ја наполниме таа полјана со огромни објекти, има многу начини... најлошо е кога тие објекти треба да бидат станбени и кога населбата се преоптеретува со нови жители... додека сеуште не е најдено решение да се справиме со проблемите кои ги имаат станбените простори низ градов, ние го трупаме под земја со се повеќе и повеќе со обични, назадни транзициони станбени кокошарници

еве Карпош 1,2 и 3 се населби каде што нема некој поголем централен парк, зошто на пример на оваа локација не се офроми парк која ќе беше добро надополнување на јавен простор со Сити мол... истото важи и за целиот појас од кеј до Илинденска и од Влае до СЦ Борис Трајковски што отсекогаш бил предвиден да биде парк

исто така, објектите кои се градат се неверојатно збиени еден до друг, а се масивни, од толкави простори, мора да ги зипуваат така нели?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-Nov-2016 at 21:25
Mislam deka treba da razbereme deka Skopje ima nedostatok na stanovi, koi ne se gradele so decenii, i imalo deficit na istite...
Skopje kako glaven grad  mislam deka do prva ke se razviva i ke se shiri, taka da i mene ne mi se dopagaat nasekade zgradi, kuci, objekti ama toa e patot po koj ke ode Skopje vo idnina kako glaven grad...Od prva i namene mi izgleda zgradata nekako zbiena, da vidime kako ke ispadne koga ke bide finishirana pa da sudime.
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-Nov-2016 at 23:45
Највредното нешто во еден град е празниот јавен простор. Без разлика дали е парк, плоштад, игралиште итн. итн., тоа е местото каде што се гради урбаното ткиво на граѓаните кои живеат во околината. Ако вие секоја можна парцела (дури и да не е средена, побогу, и Кејот на Вардар е претворен во депонија, па мора да значи дека и таму згради треба да се градат) ја направите во станбена зграда, вие не сте какафонија од зградетини.

Па така, секоја нова зграда изградена по плановите на општината го руши комодитетот и можноста за урбано живеење на претходната. Во нормален свет има нешто што се вика урбанистички комплетирана населба. Ниво на развој на одржливост на местото кое е достигнато. Секое ново издигнување на нови објекти во тој простор носи само проблеми за жителите.

Конкретно, за овој објект (не знам колку ката ќе излезат!), проблемот е што ја руши од темел архитектонската препознатливост на „ПроКредит Банка“. Од друга страна, самиот објект на банката по ништо не личи на онаа висококатница во зелена боја изградена до „Сити мол“.

На крајот, би сакал да напоменам дека на Скопје не му требаат нови згради. На Скопје му требаат помалку згради. Згрозен сум од намерата на Општина Карпош да насее нови 15, 20, 25-катници низ населбата. Пак ќе повторам, отровот што го дишеме е делумно резултат на изградбата на цела серија вакви објекти низ градот во минатото.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 23-Nov-2016 at 01:39
Originally posted by Robbi-MKD


Mislam deka treba da razbereme deka Skopje ima nedostatok na stanovi, koi ne se gradele so decenii, i imalo deficit na istite...Skopje kako glaven grad  mislam deka do prva ke se razviva i ke se shiri, taka da i mene ne mi se dopagaat nasekade zgradi, kuci, objekti ama toa e patot po koj ke ode Skopje vo idnina kako glaven grad...Od prva i namene mi izgleda zgradata nekako zbiena, da vidime kako ke ispadne koga ke bide finishirana pa da sudime.
како успеа да заклучиш дека има дефицит од станови? според цената?
ок тука може и да се согласам со тебе, ама сетоа тоа е резултат на поширока политика... ја би рекол дека Скопје нема дефицит ос резиденцијален простор, туку дека премногу брзо се трупа со жители кои не може да ги издржи економски, сообраќајно и резиденцијално... не викам дека не треба да се шири, ама тоа што се случува е премногу рапидно и хаотично, а не се превзема ништо во врска со тоа

дури и да речеме еве, дека имало дефицит, дали е во ред тие станови да се градат во веќе плански оформени населби и во центарот на градот, или во предградија со простор за секаква секојдневна активност и рекреација, доволно паркинг места, комерцијални содржини со свој доволен простор, всушност онака како што се направени Аеродром и Карпош?
никаде не пишува дека дефицит на станови се надоградува со некој масивен 10+ ката кокошарник со пет влеза... само се уназадуваме постојано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 23-Nov-2016 at 20:39
@Zabegan 
Kako zakluciv?
Po oglasite za nedviznosti i cenite za koi se prodavaa stari amortizirani stanov za nerealni visoki ceni!
Zarem mislish deka investitorite pred da investiraat ja nemat ispitano situacijata, koga pri tolku izgradeni nedviznini cenite na stanovite padnaa minimalno, ima prostor za uste!
Pobaruvackata i ponudata go dirigiraat pazarot!
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.