build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Луна Корпорација
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Корпорација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 09-Apr-2023 at 15:27
10-катниците не се проблем, уличната мрежа која останува непроменета е проблемот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 09-Apr-2023 at 16:38
Originally posted by гитардемон

10-катниците не се проблем, уличната мрежа која останува непроменета е проблемот.

Не бе како проблем,центар на главен град,на главна раскрсница близу главна железничка станица,со МОДЕРНА градоначалничка Појќе требит,цел божји простор шо е останат да се докупи и да се посери со 10 катници со сељо џамој и балкони,а исто така згодно како ГУПО е пикнат во ДУПО,заедно со архови и мархови шо чекат грујо да се вратит па да излезат од пештерите.

А која улична мрежа ја очекваш онде ? Замисли онакво место немат ни да речиме план за трамвај,или нешо подземно/надземно....

Ѕирни во Кина шо се градит,во Јужна Кореа,Јапонија покрај железничките станици во главните градој.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 09-Apr-2023 at 21:30
Искрено, сè е подобро од тие грозни мизерни куќарки во сред центар на град.
За сè има вторпат
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 10-Apr-2023 at 06:40
Originally posted by Џоле

Искрено, сè е подобро од тие грозни мизерни куќарки во сред центар на град.

По ова логика и пластичен барок е подобро значи.
Паметни луѓе,луѓе шо планират за малку понаред од утре,би напрајле нешто шо ќе донеси туристи,пари,луѓе,мода...Види Сингапур каков бум доживеја откако го изгради то шо го изгради.

Никаков план,никаква иднина и напредок овде.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 10-Apr-2023 at 11:03
Малце мешаш баби и жаби во случајов при споредувањето со нормални, напредни држави. Македонија ниту е нормална ниту е напредна ниту е функционална држава со плански развој итн. итн. Приштина и Тирана го шишаат Скопје со современи проекти, ете дотаму сме стигнати. Убаво е да се фантазира, но некогаш треба и да се биде реален. Меѓу другото, проектите на Луна се сосем пристојни и квалитетни, барем на око. Ќе повторам, за тој запуштен простор со децении секој исчекор е добар.
За сè има вторпат
Back to Top
makedamnsure View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 30-Aug-2022
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote makedamnsure Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 10-Apr-2023 at 12:21
Се радувам што ја купиле Луна. Барем тие имат пристоен дизајн и се коллку толку достојни на рендерите, за разлика од некои фирми што градат само пост-социјалистички кутии шлакнати со грда портокалова/светло кафеава евтина боја.
Првата зграда до Веро Џамбо навистина ми се допаѓа и се надевам дека и оваа ке е во сличен стил, па да има унифицираност(бидејќи ние знаеме да штрчеме со 7 различни стила на едно место).
Таман ќе се срушат куќарките и оваа страна од булеварот ќе биде пристојна без колиби.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 29-Apr-2023 at 17:19
Споро темпо.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 04-Jul-2023 at 12:59
Многу бавно се работиCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 26-Jul-2023 at 17:06
Проектот на ул.Битолска,однадвор нема активност на фасадата но во внатрешноста се работи

....

дел од куќите што се откупени од Луна поред бул.Кочо Рацин каде треба да никне 10 катница

Маркица 2.02

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 17-Aug-2023 at 11:27
Originally posted by stef4o

Проектот на ул.Битолска

Се работи на лепење стиропор на јужна и западна страна

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 18-Aug-2023 at 11:23
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 17-Sep-2023 at 13:27
Денешни

Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 09-Nov-2023 at 22:18
Во живо завршениот дел од фасадата изгледа многу добро:

За сè има вторпат
Back to Top
makedamnsure View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 30-Aug-2022
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote makedamnsure Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 10-Nov-2023 at 17:24
Originally posted by Џоле

Во живо завршениот дел од фасадата изгледа многу добро:Me encanta
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 20-Nov-2023 at 18:39
Западната фасада е целосно завршена и делува многу убаво,сега активно работат на јужната.Поставени се инвертери на аголот меѓу западната и јужната страна така да веројатно нема да има градско парно.
Интересно е тоа што нивните станови ги нема по огласници/ниту на веб,така беше и со 10 катницата само за деловниот простор имаа огласи.Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 22-Nov-2023 at 18:20
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 22-Nov-2023 at 18:41
wow кров различен од остатоко на зградата по изглед и големина,кров со ПОЕНТА,фасада иста ко од рендеро,прибрани клими ? Шо е ова,како му се згрешило вака ?

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 15-Dec-2023 at 13:38


Carpe diem
Back to Top
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 84
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 22-Dec-2023 at 05:42
Улица дали ќе има до зградава
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 20179
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 23-Dec-2023 at 09:06
Originally posted by Tooold

Улица дали ќе има до зградава


Па според ДУП за овој дел планирано е да има пристап од сервисната улица позади Веро поточно да се оформи нова сервисна уличка поред градилиштето на БИСИ која ќе води до зградата.
На почеток ќе има пристап од повеќе страни но со тек на време многу улички ќе станат слепи поради нови згради.

Со црно означено каде би требало да оди сервисната улица,а оваа улица со жолто веројатно е Истарска која сега веќе е непроодна и веројатно во план е малку да се помести појужно но прашање е дали и кога тоа би се изградило.Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.