build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Луна Корпорација
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Корпорација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Nov-2010 at 19:49
ubavo sto si napravi vakva opsirna analiza i se nadevam deka podobro gi poznavas rabotite od kolku sto mi deluva. ne znam sto ima dezavu so imanje kafulinja, kancelarii i stanovi vo ist komplex. a sigurno dokolku gi poglednes osnovite mozebi i ke sfatis zosto e parkingot nared zgrada a ne stranicno. jas licno, dokolku bi ja dobil ovaa ogromna markica kako zadaca sigurno ne bi dizajniral nekoja glomazna skalesta zgradetina u sred debarmaalo tuku bi ja podelil vizueno na nekolku pomali, sakajki da se vklopam vo urbanistickiot duh na debar maalo. megutoa toa si e tvoe mislenje. i bas mi e milo sto si tolku pameten na eden vakov maten isecok od vesnik da si povrzes tolku raboti. duri mozes i kniga da napises... cetiri braka, pa tag mahal... dosta bujna fantazja. kako i da e se nadevam deka ke mi se dopadne proektot koga ke go vidam.. do togas ke se vozdrzam od sekakvi komentari.. a ti slobodno prodolzi, pogledaj go uste malce onoj sken od vesnik kuznae uste sto sve nema da si povrzes... 
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Nov-2010 at 21:02

Добро, во случајов и јас искоментирав со доза на негативност (не ми е прв пат) и во право си, многу рано е. Ама и коментарите се однесуваа повеќе на некаква урбанистичка неправилност што е од авион воочлива (односно од сликица од новина). И јас сум генерално против коментирање на објекти без доволно прилози и нивно некакво оценување, што овде го има на форумов, ама интересно е што има и многу (па и непрофесионални) мислења или прашања што се многу издржани.

Вака на прва гледам со голема скепса на објектов (објективе), ама да видиме што ќе излеза на крај. Се надевам дека ќе се снабдиме некако со повеќе информации...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-Nov-2010 at 11:01
toa mi bese zborot. toa sto se spoeni obektite vo edno, ili pa sto imaat razlicni visini ne znaci deka ke bide nesto loso. bas naprotiv. a toa sto kolku sto primetuvam arhitektite sakale da go podelat vizueno na nekolku pomali objekti, vo skladnost so okolnite objekti namesto da pravat eden 40 metarski objekt mislam deka e dobro razmisluvanje. sepak ke go vidime krajniot dizaj... mislam deka vo skoro vreme ke mozam da nabavam i render od objektov, ke prasam

Edited by xnx - 19-Nov-2010 at 11:05
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Feb-2011 at 20:46
deneska mi kazaa deka se nabivaat sipovi i negde za 2 nedeli treba da se zavrsi i se pocinja se pominuva vo naredna faza prva ploca i tn a kako so razbrav kje bidat 3 platformi od 5 do 7-8 kata mislam.pa za 10tina do 15 dena valjda i ja kje odam tamu pa redovno kje imame sliki kako napreduva izgradbata i tn
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-May-2011 at 17:11
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-May-2011 at 17:14
Mi se dopagja, steta sto se skriva nekade vo debar maalo
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-May-2011 at 17:18
  pa i ne e bas skrieno se gleda i te kako od partizanska

Edited by xnx - 25-May-2011 at 17:18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-May-2011 at 17:23
Ова е нов, моментално актуелен рендер?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-May-2011 at 17:24
da. otsekogas bil vakov samo malce se smenija boite
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-May-2011 at 19:29
ima nekoj novi sliki od teren da vidime do kaj e izgradbata ?!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Jun-2011 at 13:03
denes sabajle bese postavuvanje na kamen temelnik...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Jun-2011 at 10:10
Работата овде тргна:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Jul-2011 at 00:05
Нов објект во Дебар Маало

На улицата Наум Наумовски – Борче во Дебар Маало, почнува да никнува станбено – деловниот објект „Боними“ [» мапа]. Се гради на неколку споени имоти и маркички, што е невообичаено за Дебар Маало, каде помеѓу новоградбите досега доминираа објекти со мали основи, кои неефикасно го искористуваат просторот и создаваат редица проблеми.

„Боними“ ќе има три влеза и каскадно ќе се спушта кон улицата Ленинова, при што највисокиот дел на зградата ќе има приземје, седум ката и поткровје, додека делот кон Ленинова ќе има приземје, пет ката и поткровје. Две подземни нивоа се проектирани за задоволување на сопствените потреби за паркинг. Во приземјето се предвидени деловни простории, а на останатите катови ќе има станови чија големина ќе се движи помеѓу 50 и 250 метри квадратни.

Расчистувањето на теренот започна во август минатата година, а рокот за комплетирање на проектот е декември 2012. Како инвеститор фигурира „Луна корпорација“. Од „Луна“ најавуваат дека наскоро ќе отпочнат со градба на уште два објекти во централното градско подрачје.


1


2


3


4


5

http://www.build.mk/?p=8618

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Jul-2011 at 01:54
Каде-каде подобро од повеќето станбени објекти кои се градат низ Скопје, особено во споредба со објектите во Дебар Маало! Барем вака од око, од рендеров.

Edited by Мартин - 15-Jul-2011 at 01:54
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jul-2011 at 13:58
премногу измешано, оффф дури глава боли. Дефинитивно ДНК и зградата со зелениот лимен кров спроти кинескиот ресторан покрај Партизанска - водат .
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jul-2011 at 14:35
Tesko da se oceni no spored slikava ova sigurno e kvanten skok podaleku od se drugo,mozebi zaedno so soravia na vodno
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Aug-2011 at 08:23
Изградбата е во полн ек:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Feb-2012 at 22:33

 

Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 07-Mar-2012 at 04:33
Целиот тој дел околу оваа зграда е страва,од твоја тераса можеш слободно со прескокнување од балкон до балкон да стигнеш до Карпош 3...
нити паркинзи има нити зеленило,дури ни тротоари нема!
едноставно идеш по улица по која се движат и има пракирано коли и си влегуваш во влезот од зградата!

Edited by Block - 07-Mar-2012 at 22:49
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-Mar-2012 at 09:09
celo debar maalo e za zal taka. region koj sto zasluzuva siroki ubavi trotoari go pretvorija vo parking bez granici
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.111 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.