build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14205
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мичурин - Аеродром
    Posted: 04-Mar-2016 at 09:03
ЗГРАДИ НАМЕСТО КУЌИ КАЈ ДЕПОТО НА „ПАЈАКОТ“

Згради и трговски центар ќе се градат на местото на куќите кај Железничка станица во близина на депото на „Градски пајак“ и „ПОЦ“. Така предвидува урбанистичкиот план, кој вчера требаше да се разгледува на седница на Советот на Општина Центар. Советниците од Аеродром веќе дадоа согласност за планираната урбанизација, а за ДУП-от треба да гласаат двете општини, бидејќи по поделбата на квартовите и новиот ГУП, предметниот реон ги зафаќа и двете општини.

Од Центар вчера појаснија дека станува збор за појас кој, генерално, го зафаќа просторот по должина на Железничката станица од депото на „пајакот“ кон „Трета македонска бригада“.

„Предвидената урбанизација, всушност, е усогласување со новиот ГУП. Се потврдуваат Автобуската станица, бензинската пумпа и депото. ДУП-от предвидува колективно домување на местото на куќите, а има и маркичка за трговски центар, односно деловни објекти“, појаснија вчера од Центар.

Планот предвидува изградба на вкупно пет згради во тој реон, со максимална катност од пет, односно шест ката.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=1EF059DC5954804F909C06142D987173
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7782
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Mar-2016 at 17:48
затоа што малку се зградите во маџир маало што се градат
дај бе изградете нешто што не е факинг станбен објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Mar-2016 at 18:57
Na koja ulica e planirano ova spaga vo micurin ili ne!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7782
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Mar-2016 at 19:25
Originally posted by stef4o

Na koja ulica e planirano ova spaga vo micurin ili ne!
се мисли на куќите на Никола Карев и дивиот простор од другата страна на пругата

е сега, дали е мичурин или пролет, не знам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Mar-2016 at 19:45
Cim e i od drugata strana na prugata znaci del od proektov e i vo Micurin. Samo ne svakam kaj ke praat trgovski kao sto e spomnato po nekoi portali. Ne gledam nikakva potreba od nego. A inaku koga ke se pocne so realizacija na ova.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Apr-2019 at 18:59
Кога ќе прочитам ''зелени површини'' ми се иде у ВЦ, бетер него кога ќе видам рендери со саксии на секоја тераса и дрва на кров.
Дај бе признајте дека Мичурин го чека судбина на Дебар Маало и готово.

Ново градско лице кај новата железничка станицаЗавршија јавната презентација и анкетата за деталниот урбанистички план градска четврт И09 – нова железничка станица во делот за општината Центар. Бидејќи планот опфаќа и дел за Аеродром и за него допрва ќе следуваат јавна презентација и анкета. Центарци веќе ги дадоа своите забелешки, барем оние што го видоа планот и сега им останува на надлежните да ги сумираат, анализираат и евентуално да ги вградат во предвидениот план. Планот опфаќа површина од 8,51 хектари во градската четврт нова железничка станица. Се предвидува изградба на нови станбени и деловни објекти, зелени површини и единици за здравствена и социјална заштита. Притоа, во делот на општината Центар планот предвидува инфраструктура и станбени згради, а во делот на општината Аеродром големи трговски единици и единици за здравствена и социјална заштита, а истиот тој предвидува и паркови и зеленило на територијата на двете општини.

Конечниот предлог-план по деталниот урбанистички план градска четврт И09 за новоформираната градска четврт беше на јавна презентација во просториите на општината Центар. Граѓаните можеа да видат и кои се границите на опфатот. Северната граница се движи по оската на булеварот Кузман Јосифовски-Питу, на југоисток границата оди по должината на улицата Борис Кидрич. Југозападната границата се движи по оската на Третата македонска бригада и на северозапад по крајната линија на улицата Никола Карев, која оди во иста линија со Железничката станица и Маџир Маало.

– Со планот се предвидени нова инфраструктура и нови станбени објекти за колективно домување, односно згради. Предвиденото зеленило во рамките на ДУП-от е во обем што би бил можен со постојната состојба, односно таканареченото парковско и заштитно зеленило. На ова место е предвидена изградба на шест објекти со катност П+7, со исклучок на постојниот објект, кој е со катност П+4. Станува збор за објекти за колективно живеење со приземје и плус седум ката во висина, иако според генералниот урбанистички план општината можеше да дозволи П+12, приземје плус дванаесет ката, но одлучивме дека се доволно седум ката. Постојната зграда на тој дел е П+4, приземје плус четири ката, објект на кој му дадовме да се направи доградба. Објектите се блоковски решени – објаснуваат од општината Центар.
Оттаму додаваат дека јавната анкета на планот И09 за општината Центар заврши заклучно со 27.2.2019 година. По сумирањето на сите забелешки што ги доставиле граѓаните, истите тие ќе се анализираат, сумираат и евентуално – ќе се вметнат во идниот план.

Од општината Аеродром сѐ уште не ја завршиле јавната анкета за својот дел и тоа допрва ќе го направат. Неофицијално дознаваме дека повеќето од забелешките на овој план се однесуваат на делот за Аеродром, бидејќи таму се предвидени комерцијални објекти, куќи, згради и хостели. Какви ќе бидат забелешките на аеродромци ќе се знае откако делот за Аеродром ќе ја помине јавната презентација.

– Овој план е заеднички со општината Центар. Делот од Центар беше ставен на јавен увид, а делот што се однесува на Аеродром ќе биде ставен на јавен увид набрзо кога на увид ќе бидат презентирани сите детали од страна на стручното лице – планерот, за што јавноста ќе биде навремено информирана – ни одговорија од општината Аеродром.

Досега само за мал дел од опфатот на овој план постоела планска документација, бидејќи со генералниот урбанистички план на градот Скопје од 2002 година овој опфат бил третиран како зона со намена на површини за сообраќај и врски. Со генералниот урбанистички план од 2012 година овој опфат ја менува намената и се формира градска четврт И09 – нова железничка станица.

Edited by kiriOK - 03-Apr-2019 at 19:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Apr-2019 at 20:58
Na Micurin mu se nameracija vo posledno vreme,preku nok niknuvaat novi gradilista a infrastrukturata e ocajna,ulickite stanuvaat se potesni od parkirani koli(osobeno Simeon Kavrakirov koja mislam deka najpametno e da se napravi ednosmerna) a spored toa sto imaat vo plan da go gradat pretezno se stanbeni zgradi i trgovski centar(ne sfakam zosto zapnaa sekoe maalo da ima trgovski no pretpostavuvam se misli nesto vo stilot na Lisa Centar vo Lisice). Sepak parkingot e najgolem problem,starite zgradi nemaat predviden parking a kaj novive stoi poluprazen,isto taka i gradinka ne bi bila na odmet. Na Debar Maalo potsetuva samo poradi soobrakjaniot haos i zgradickite so gi pravat na S.Kavrakirov a nekolku ulicki vo vnatresnosta se gradat prilicno masivni zgradi so nad 100 stanovi.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Apr-2019 at 15:53
Со жолто се означени сите потенцијални места за згради а со црно местата каде веќе се одвиваат градежни активности.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Apr-2019 at 15:56
Рендери од она кое веќе се градиBack to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Apr-2019 at 21:22
Originally posted by stef4o

Со жолто се означени сите потенцијални места за згради а со црно местата каде веќе се одвиваат градежни активности.


Имаш некои грешки во однос кај би се градело.
Провери во ДУП-от.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Apr-2019 at 21:52

Da vo pravo si imam ispusteno nekolku lokacii a na nekoi mozebi i voopsto nema predvideno markica za gradba.Ke vidam sto e planirano spored DUP i ke napravam nova posredena ovaa ja napraviv nabrzinka od oko. Na onoj del okolu depoto na pajak sluzbata i ulici i patista imaa najava za trgovski i nekoi drugi sodrzini ama neznam dali gi usvoija promenite.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Apr-2019 at 16:21
Еве извадок од ДУП-от за поголем дел од населбава

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 746
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-May-2019 at 18:04
Нема појезива населба на Балканот, порадо во Идризово в ќелија отколку во ова гето би живеел.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-May-2019 at 07:31
И јас мислам дека оваа населба ќе го извлече најдебелиот крај...
Има уште неколку празнини кои ќе ги пополнат,исто и со деловите каде постојат привремени објекти...куќите комплетно ќе се заменат со згради,постоечките помалку габаритни згради ќе се 'украсат' со надрадби и доградби или и тие ќе се заменат со блокови...
Целата населба има улична мрежа достојна за време турско и еден парк/игралиште со 15 дрва.

Edited by kiriOK - 30-May-2019 at 07:33
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Aug-2019 at 11:07
Ако се реализира сегашниот ДУП тогаш навистина населбава ќе стане вистински хаос.Еве што каде е предвидено

1.Наместо паркингов предвидена е 4-катница што значи 30-тина коли на улица

2.Отспротива кај Жито Маркет и соседните бараки две петкатници3.Ресторанот Рулет и соседните перални треба да станат деловен објект со висина 7м4.Плус во внатрешноста веќе се градат големи згради со по 100-тина станови а уличките уште сега се претесни и преполни со коли а голем дел од нив завршуваат слепо бидејќи ул.Борис Кидрич треба според ГУП да стане булевар и тоа за Мичурин би било добро бидејќи со тоа ул.Петар Ацев и Анастас Митрев ќе станат попроточни но прашање е дали тоа некогаш ќе се реализира.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Aug-2019 at 13:02
Дефинитивно треба Симеон Кавракиров да стане еднонасочна со една лента за паркирање, а во однос на паркирањето има пред Стокомак еден голем простор којшто е совршен за катна гаража. Плус, со ул. Борис Кидрич не би имало некој голем сообраќаен хаос.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Aug-2019 at 13:13
Фото
Друго нешто за кое што сум размислувал е овој простор да биде еден парк така што под паркот би имало две нивоа за паркирање под земја така што сите оние кои би ги користеле услугите на приземје во околните згради или одат на гости би се паркирале тука, а во исто време огромна површина во Мичурин би станала парк.
За надоместокот за земјиштето сигурен сум дека општината не би имала проблем со оглед на тоа што милиони и милиони евра добива од големиот број новоизградени згради, тие што се градат и допрва тие што ќе се градат, па сигурно ќе се договори со тој кој е газда на земјиштето.


Edited by skopskodete - 06-Aug-2019 at 13:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Aug-2019 at 13:16

Da definitivno treba da stane ednonasocna a prostorot kaj Stokomak spored planot e parking za 105 vozila samo treba da go napravat ili katna ili montazen parking ovaka e premnogu haoticno ulicata e pretesna a na istata treba da niknat uste najmalku dve tri zgradi.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Aug-2019 at 13:17
Originally posted by stef4o


Da definitivno treba da stane ednonasocna a prostorot kaj Stokomak spored planot e parking za 105 vozila samo treba da go napravat ili katna ili montazen parking ovaka e premnogu haoticno ulicata e pretesna a na istata treba da niknat uste najmalku dve tri zgradi.

За се' секогаш има решение само треба да се оди малце понапред од шаблонските размислувања кои со децении ги има за Скопје.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15354
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Aug-2019 at 13:20
Parcelata koja ja posocuvas za park so vakov stepen na razmisluvanje poprvo ke stane nekoja dolgnavesta petkatnica sekoj cekor go koristat za stanben objekt bez resen parking so novive gradbi se gubi se poveke zelenilo.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.