build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Aug-2019 at 13:24
Originally posted by stef4o

Parcelata koja ja posocuvas za park so vakov stepen na razmisluvanje poprvo ke stane nekoja dolgnavesta petkatnica sekoj cekor go koristat za stanben objekt bez resen parking so novive gradbi se gubi se poveke zelenilo.

Па мислам дека со оваа парцела можат да докажат од општината дека навистина размислуваат за граѓаните ако ја направат парк+паркинг. Тоа би се видело кога би се изработувал следниот ДУП.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Oct-2019 at 07:12
Мичурин снемува животен простор, добива ли градот ново Дебар Маало?Некогаш беше идилична населба

Градоначалникот Марин мора да поведе грижа во што ќе се претвори Мичурин ако продолжи градењето на нови згради. Тој кога доаѓаше на власт рече дека ќе се бори против градежната експанзија и дека ќе го чува животниот простор на Аеродром, ни вели мичуринката Гордана.

На улица „Венјамин Манчуковски“ во скопската населба Мичурин тешко да може да се разминат две возила. Едното, мора да застане, за другото да помине. А место за паркинг и скоро да нема. Сообраќајницата која води од школото „Блаже Конески“ па до Нова железничка станица секојдневно е пренатрупана со автомобили. Е, сега на улицата се гради уште нова седумкатница со десетици станови. Каква гужва ќе биде тогаш, зарем треба да се запрашаме? Исто е и на другите неколку улици кои поминуваат низ Мичурин, во општина Аеродром. Така е во последните петнаесетина години кога многу стари згради се дозволи да се надградат, а и нови стамбени објекти никнаа како печурки.

-Овде е веќе неподносливо да се живее. Нема простор. А уште се гради. Еве оваа нова зграда сега ќе заземе голем простор, а кај ќе се паркираат нивните станари никој не знае. Не требаше да се дозволи толку голема зграда. Тука имаше стара зграда и добро е што тие луѓе ќе добијат нови станови ,но мораше ли зградата да биде толку голема? Но така е кога профитот решава за се, ни рече Панче Настоски, жител на оваа населба во општина Аеродром.

Но, не е само новата седумкатница објект што ќе го задуши просторот во ова населба која што го градот е позната по традицијата на прославата на Василица кога во локалното паркче се собираат многу скопјани. Новата повеќекатница се гради и на улицата „Атанас Митрев“, се гради на делот до булеварот „Трета македонска бригада“, се гради на улицата „Петар Ацев“…

-Зградите се толку блиску една до друга што комшиите ќе можат да зборуваат од тераса. Се ми се чини дека ќе ни се повтори она што се случи со Дебар Маало. Ќе ни стане претесно и ќе ни се наруши убавината на живеењето која досега ја имавме, ни рече Милица Костовска.

А низ населбата има повеќе стари двокатни згради чии станари чекаат инвеститори или дозволи за градење на згради.

-Градоначалникот Марин мора да поведе грижа во што ќе се претвори Мичурин ако продолжи градењето на нови згради. Тој кога доаѓаше на власт рече дека ќе се бори против градежната експанзија и дека ќе го чува животниот простор на Аеродром. Нека сега не дава дозволи за правење на асфалтна џунгла, ни вели мичуринката Гордана.

Инаку, жителите на Мичурин чекаат и на обнова на водоводот, нови сообраќајни решенија, подземни контејнери, заграден простор за домашни миленици, хортикултурно уредување на просорите кај новите згради…

Решение за паркирање нема
Решавањето на проблемите со паркирањето во населбата но и во цел Аеродром е застанато, иако, беше една од клучните заложби во изборната програма на градоначалникоит Златко Марин. Тој ветуваше формиање на општинско претпријатие за паркинг услуги, изградба на монтажни паркинзи на едно или две нивоа…., но тоа се уште не се остварува.

А имаше најави дека ќе стане елитна населба
Стеснувањето на населбата почна кога општинарите дозволија да се уриваат старите згради и на нивно место да се градат нови, поголеми. Дотогаш, на сила беше планот кој дозволуваше само надоградување на старите згради. Кога се менуваше ДУП-от имаше најави дека Мичурин ќе стане елитна населба но тоа, очигледно, не се случува туку се трупаат згради една до друга.

https://skopskoeho.mk/michurin-snemuva-zhivoten-prostor-dobiva-li-gradot-novo-debar-maalo/?fbclid=IwAR2puJdt2yZ1U2hhVAqnP52B-gVnArQRu03hByaTZXrV2Qj5dsb2oOvmhEU
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Jul-2020 at 16:21
Се надевам дека овие промени нема да бидат во насока на нови маркици за згради таму кај што не им е место или пак зголемување на катноста...пожелно би било да се во насока на пренамена на парцели во паркинг простор или нешто слично но сепак мислам ќе испадне првата опција а тоа се нови згради.Според мене некои работи кои би можело да се предмет на измените но ќе видиме во која насока

1.На овој паркинг каде сега паркираат околу 50-тина возила е вцртана маркица за 4 катна зграда што би било вистински хаос ако се реализира бидејќи тие коли тогаш би останале буквално на и онака оптоварената улича2.Ова е сега див паркинг позади комплексот Градиа Хоум и моментално има маркица Б5 но сеуште никој ништо не изградил3.Ширинката до маркетот Стокомак идеално место за паркинг било да е на едно ниво или монтажен4.Картонажи,магацини и слично...воопшто не доликува за една населба но ме плаши дека ќе се вцрта некое огромно Настел здание а паметно би било подземен паркинг со паркче одозгора но тоа тешко да биде5.Спорната маркица до црквата но не верувам дека ќе ја чепкаат во овие измениСепак ова се само мои претпоставки ќе видиме на што точно се однесуваат измените во планот.Edited by stef4o - 28-Jul-2020 at 16:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Jul-2020 at 07:11
Еве нешто повеќе околу измените,се работи за парцелите 2.3 и 2.4 некаква корекција на гранични линии меѓу парцелите

2.4 е веќе изградена зграда а 2.3 е барака

http://aerodrom.gov.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 08-Feb-2021 at 12:29
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Dec-2021 at 18:34
Originally posted by Џоле

ЗГРАДИ НАМЕСТО КУЌИ КАЈ ДЕПОТО НА „ПАЈАКОТ“

Згради и трговски центар ќе се градат на местото на куќите кај Железничка станица во близина на депото на „Градски пајак“ и „ПОЦ“. Така предвидува урбанистичкиот план, кој вчера требаше да се разгледува на седница на Советот на Општина Центар. Советниците од Аеродром веќе дадоа согласност за планираната урбанизација, а за ДУП-от треба да гласаат двете општини, бидејќи по поделбата на квартовите и новиот ГУП, предметниот реон ги зафаќа и двете општини.

Од Центар вчера појаснија дека станува збор за појас кој, генерално, го зафаќа просторот по должина на Железничката станица од депото на „пајакот“ кон „Трета македонска бригада“.

„Предвидената урбанизација, всушност, е усогласување со новиот ГУП. Се потврдуваат Автобуската станица, бензинската пумпа и депото. ДУП-от предвидува колективно домување на местото на куќите, а има и маркичка за трговски центар, односно деловни објекти“, појаснија вчера од Центар.

Планот предвидува изградба на вкупно пет згради во тој реон, со максимална катност од пет, односно шест ката.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=1EF059DC5954804F909C06142D987173


Еве каков план имаат донесено О.Центар за овој дел истиот вклучува 6 масивни згради од по 7 ката и 2 згради со намена Б2-големи трговски единици од 5 катаhttp://www.centar.gov.mk/?page_id=6460#83-донесени
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Dec-2021 at 14:35
Мислам дека оваа населба е еден од најзабаталените делови од општината каде во последниве 15 години скоро и да нема никаков инфраструктурен план,изградба на паркинг,атмосферска канализација,систем на едносмерни улици,пробивање на ул,Борис Кидрич

Еве што требаше да се направи,со жолто пробивање на ул,Борис Кидрич и едносмерност на ул.Симеон Кавракиров а со црни стрелки посочени позиции за катни гаражи или монтажни паркинзи.Освен маркици за нови згради ништо друго не се реализира,внатрешниот дел од населбата е се поголем хаос,при помал дожд улиците се под вода,се паркира или во кал и земја или по улици и тротоари.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Dec-2021 at 15:59
Да...

А за општина како Општина Аеродром мислам дека не е ништо ова да се среди.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Dec-2021 at 17:47
Незнам дали само јас имам таков впечаток дека населбава заедно со соседната населба Острово се едни од најзапоставените во рамки на Аеродром а и воопшто.
За цели 15 години само неколку минијатура од проекти се имаат направено без притоа да е решено нешто суштински од значење за жителите.
Можеби било подобро да потпаднат под ингеренции на Центар но ете таква била среќата Транспортен да биде границата.
Во последниве години освен по неколку нови згради и обнова на веќе постоечки паркизи скоро и да нема инвестиции во инфраструктура,паркинзи,хигиена кои се под секое нормално прифатливо ниво.
На толку инкасирани комуналии и даноци мислам дека е срамота да се биде на вакво ниво.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Dec-2021 at 23:19
Originally posted by stef4o

Незнам дали само јас имам таков впечаток дека населбава заедно со соседната населба Острово се едни од најзапоставените во рамки на Аеродром а и воопшто.
За цели 15 години само неколку минијатура од проекти се имаат направено без притоа да е решено нешто суштински од значење за жителите.
Можеби било подобро да потпаднат под ингеренции на Центар но ете таква била среќата Транспортен да биде границата.
Во последниве години освен по неколку нови згради и обнова на веќе постоечки паркизи скоро и да нема инвестиции во инфраструктура,паркинзи,хигиена кои се под секое нормално прифатливо ниво.
На толку инкасирани комуналии и даноци мислам дека е срамота да се биде на вакво ниво.
мислам дека да потпадне под Центар нема да смени ништо, со оглед на состојбата на Пролет, Ново маало и Маџир маало во истиот склоп
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 27-Dec-2021 at 15:02
Пролет е коректна уште од пред 10-ина години. Проблем таму се старите фасади и рандом доградби на балкони. Со оглед на тоа што има по 24 релативно мали стана во тие згради, ништо чудно да го видиме за 10-15 години Мичурин сценариото и таму - рушење и нови П+8+Пк, за конечно да се упропасти и првата урбана населба во градов.

И за Острово не мислам дека е запоставено, ако негде беше активен Марин, тоа беше таму, реновирање на парк и асфалт на паркинзи. За хигиена да, недоволна, како и поголем дел од Скопје.

Еве за Мичурин што ветил новиов: градинка; надградба на ООУ „Блаже Конески“ со нови 8 училници; монтажна гаража и нови паркинг места за 300 возила; нов кружен тек помеѓу Мичурин и Стар Аеродром; целосна реконструкција на двата крака на улицата Фрањо Клуз низ цела должина во должина од 600 метри; сообраќајно поврзување на бул. Трета македонска бригада со улиците Анастас Митрев, Венјамин Мачуковски и Петар Ацев; сервисна улица на крак од ул. Анастас Митрев.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15023
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Jan-2022 at 16:35
Во контекст на муабетот од претходно...

-------------------------------------------------------
Аеродромци бараат од Муцунски конечно да се средат Мичурин и СкопјанкаГрадоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, изврши увид во градежните активности зад трговскиот центар „Бисер“ кои веќе подолг период беа закочени. На ова место се поставува плочник, а според преоктот да претходната локална власт треба да никне современ сквер со повеќе содржини

-Како нова локална власт јавно кажуваме дека нема да работиме деструктивно и ќе ги завршиме сите веќе започнати проекти. Но, она што ќе се разликува во наредниот период е тоа што веќе нема вакви проекти, како овој зад Бисер да се работат толку долг временски период и ќе бидат ангажирани повеќе работници, порача Муцунски при увидот.

Тој за оваа календарска година најави и нови капитални проекти кои, како што рече, се од огромно значење за сите нас.

Дел од жителите на една од најголемите скопски општини, Аеродром, пак, се пожалија дека недоволно се посветува време на Мичурин и се реагираше на запуштеноста на Трговскиот Центар Скопјанка.

-Гледам Нов Аеродром го правите мал Париз. Секојдневно се уредува, се' повеќе и повеќе. МИЧУРИН СЕ ЗАГУШУВА ВО КАЛ И НЕЧИСТОТИЈА! Ниту еден ден, никој со мал прст не помрдна нешто, пишува еден револтиран граѓанин.

-Мичурин до автобуската станица кога ќе се среди, се е земја и кал, а нови згради. Фали и зеленило и паркинг соодветен.

-ТЦ.Скопјанка е запустен мириса на урина, приземјето е хорор, никој ли не го одржува? Нека се освежи фасадата и ѕидовите..Колку убаво име има, не иде да биде грда Скопјанка, вели друг жител.

-Од најурбана населба Аеродром на што почна да личи? Нека се шири Градот, не да се пренатрупува. Треба културни содржини да се развиваат. Децата нема каде да излезат, па нема ни пристојни шеталишта, освен крајбрегот на Вардар и по тротоарите од Булеварите! Размислете....ТЦ.Скопјанка е крајно запустена...20 години ништо не се вложува, ниту се чисти и реновира, гласи ставот на друг граѓанин.

https://skopjeinfo.mk/aerodromci-baraat-od-mucunski-konechno-da-se-sredat-michurin-i-skopjanka
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.061 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.