build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени згради и комплекси - Куманово
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени згради и комплекси - Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени згради и комплекси - Куманово
    Posted: 26-Sep-2022 at 11:48


https://www.facebook.com/photo?fbid=457941413019592&set=pcb.457942119686188
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Sep-2022 at 17:34
Carpe diem
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Sep-2022 at 09:06
Чуствувам дека и овие 1200/1300е за м2 ќе бараат ...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Sep-2022 at 17:22
Нов современ премиум објект во нашиот град. Идеални архитектонски решенија во стамбено–деловниот комплекс Панорамика. Во непосредна близина на центарот на градот.
Идеална фунционалност на сите стамбени единици со максимален комфор ,почнувајки од 54 м2 до 99 м2.17.08.2022

https://www.facebook.com/panoramicakumanovo/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Aug-2022 at 10:49
Originally posted by stef4ohttps://www.facebook.com/archome.mk
https://www.facebook.com/ijfconstruction2021
Carpe diem
Back to Top
Sayrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jul-2022
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Sayrus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Jul-2022 at 07:57
@JovanOdGjorche Фала за пречекот

Може како деца сме се и знаеле, јас детството го поминав кај баба ми и дедо ми таму.

Да немаше (со)наследници на имотот и да бев финансиски помоќен никогаш не би размислувал за варијанта замена со стан(ови), многу убаво место, голем двор, во парцелата сега има 2 куќи, белата куќа до улицата е изградена 1932 година.

Чекам да ми го пратат планот па и јас ќе го постирам тука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jul-2022 at 09:04
Originally posted by stef4o

Нов проект Соларис почнал да се реализира во Куманово

https://www.facebook.com/domizlezenodsonceto
https://www.facebook.com/domizlezenodsonceto/
Carpe diem
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Jul-2022 at 14:37
Здраво земљак @Sayrus Добродојде на форумот!

Јас живеев тука погоре на улица Ангел Дуцо. На почетокот сакавме и ние да се „придружиме“ на оваа градежна експанзија, ама за жал таа ги опфаќа само објектите долж улицата Драган Стопаревиќ, па така ја продадовме куќата.

Еве нешто за овој дел, јас го имам само овој план.Се гледа дека објектите од лево би требале да бидат поголеми од овој. Слушнав од комшии дека куќата од десно, која е поделена на два дела, таму едни од сопствениците не се согласувале да се гради.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Jul-2022 at 12:28
RIVERSIDE HOMES - BAJDEVSKI - НАЈДОБРОТО во Кумановоhttps://www.facebook.com/Elite-Residence-Bajdevski-100372455183244/
Carpe diem
Back to Top
Sayrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jul-2022
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Sayrus Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Jul-2022 at 10:34
Originally posted by JovanOdGjorche

Originally posted by stef4oДенес почнале со ископhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885/


Од денешно бетонирање темелнаhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885


Денеска се јавив да прашам за становите, ги нудат по цена од 1100 квадрат. Значи Куманово и Ѓорче на исто рамниште се веќе

Прво да Ве поздравам, некое време го следам форумот, посебно кога барав за мене стан во Скопје (натурализиран скопјанец сум од Куманово ).
Секоја чест за вложениот труд, посебно помагаат слики од real time (од лице место).
Оваа локација на ул.Драган Стопаревиќ ми е интересна, затоа што десно од оваа почната градба (старата зграда што се гледа на слика и продавницата на Практико и уште две куќи во продолжение до улицата Ангел Мицковски - Дуцо) е предвидена според ДУП уште една зграда а куќата веднаш до старата зграда е во сопственост на семејството.
Општината на минатата седница донесе одлука со која се предвидува процентот на искористеност да биде 30% од градежната парцела.
Дали некој знае, ова ќе важи во иднина, од моментот на стапување во сила на оваа одлука (правно издржано) или ќе се ревидираат сите планови (помалу веројатно)?
Тука е проблематично што ќе треба да се руши старата зграда и инвеститорот ќе треба да ги смести луѓето во други објекти и секако да обезбеди деловен простор за сопственикот на Практико како би можел непречено да работи додека се гради, сега за сега има пробни балони и испитувања на терен, нема комнкретна понуда, баш поради овие причини.
Во друга прилика ќе го прикачам изводот од ДУП-от.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Jul-2022 at 08:35
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jun-2022 at 13:43
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-May-2022 at 17:26
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-May-2022 at 14:23


https://reklama5.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-May-2022 at 08:01
Прогрес на градба март-април 2022 ARC HOMEhttps://www.facebook.com/archome.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-May-2022 at 17:08
КОЗЈАК АД Куманово започна со изградба и продажба на станови, во станбените згради СТ2 и СТ3 на локолаитетот Стара Трафостаница, веднаш над Соколана во Куманово.
Ова е завршна фаза на урбанистичкиот комплекс СТ, со што се формира една назависна урбана целина, со сопствена интерна сообраќајница. Во целиот комплекс за потребите на сите станови и деловни простории, обезбедено подземно паркирање со пристпни рампи.
Градбата на целиот комплекс е во согласност со сите важечни прописи, нормативи и стандарди, како во однос на сеизмичка стабилност, енергетска ефикасност, функциноалноста, степенот на изграденоста и сл.

https://reklama5.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-May-2022 at 17:10
Originally posted by JovanOdGjorcheЕве го планот за „долу“ каде сега има само ниви, а каде веќе градат неколку компании од кои се и овие ARC HOME што ги имаме пострирано предходно. Сликата е префрлена од ПДФ и е преголема така што ја поставив на линкот тука https://imgur.com/tGnIc1b.Планот од линкот во прилагоден форматCarpe diem
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-May-2022 at 16:37
Неколку збора за ситуацијата во Куманово.

Актуелниот градоначалник, има забрането (според градски мабети) да се градат станбени објекти во центарот на градот, па така единствени што можат да се најдат се овие погоре кои како што реков бараат 1100/1200 евра за м2

Други во овој дел се од компанијата Козјак, кои пак во моментот имаат само станови од 60 м2, а цената им се движи од 900 до 930 за метар квадратен.
Тоа е зградата СТ2, а СТ3 (на сликата долу) ми рекоа дека ќе започне да се гради во септември. Имате дополнителни информации на линкот под сликата.


http://kozjak.weebly.com/108310861082107210831080109010771090-105710582.html

Се обратив и кај други од кои сите се наоѓаат малку подалеку од центарот, т.е. Проевце, или едноставно накуде Киселу Воду што би кажале ние.

Еве го планот за „долу“ каде сега има само ниви, а каде веќе градат неколку компании од кои се и овие ARC HOME што ги имаме пострирано предходно. Сликата е префрлена од ПДФ и е преголема така што ја поставив на линкот тука https://imgur.com/tGnIc1b.

Ги контактирав и овие од Globocki т.е. S o L a R i S проектот (https://www.facebook.com/domizlezenodsonceto) кои ми рекоа дека имаат станови од 900е м2.

Тука се и Elite Residence-Bajdevski (https://www.facebook.com/Elite-Residence-Bajdevski-100372455183244/) кои ми рекоа дека цените им се од 940 до 990 еур/м2.

Јас барав стан од околу 40 м2, и за среќа го најдов тоа што ми се допаѓа кај Евгенија План. Цените кај нив се пониски односно се движат од 820 до 860 за м2, и се меѓу единствените со објект кој е веќе во понапредна фаза на градба. Она на што му фрлив око а и рака е стан од 42м2. Еве ја нивната ФБ-страна https://www.facebook.com/evgenijaplan2001.

На сум стручен да го оценам планот за овој дел на градот, ми рекоа и дека може да има и некои измени во парцелите, а еве кај се наоѓа овој дел на мапс - 42.123426, 21.735894 .
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Apr-2022 at 20:22
Originally posted by stef4oДенес почнале со ископhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885/


Од денешно бетонирање темелнаhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885


Денеска се јавив да прашам за становите, ги нудат по цена од 1100 квадрат. Значи Куманово и Ѓорче на исто рамниште се веќе
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Mar-2022 at 09:46
од фбCarpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.