build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени згради и комплекси - Куманово
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени згради и комплекси - Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени згради и комплекси - Куманово
    Posted: 22-Jul-2009 at 20:57


Од Куманово од денес
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jul-2009 at 20:17
Ако не те мрзи, снабди не и со координати Smile
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jul-2009 at 19:34
Originally posted by Cloverstack

Ако не те мрзи, снабди не и со координати Smile
42° 7'35.07"N
21°43'51.50"E
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Mar-2012 at 16:42
http://www.kumanovonews.com/static/reklami/master-haus.pdf
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Mar-2012 at 20:12
Previous Јеее би го искористил планов за програмот што ќе ми биде по конструкции, да не се мачим ја ахахах, шала на страна, моќно изгледа зградава и прикладна за стамбено живеење
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Apr-2012 at 18:53
СТАНБЕНО ДЕЛОВЕН КОМПЛЕКС НА 3 МУБ - КУМАНОВОhttp://www.kumanovonews.com/static/reklami/master-haus.pdf
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Apr-2012 at 19:21

Мислам дека го имаме регистрирано проектов некаде на форумов....

Како и да е... Ако не сум пишал тогаш... Мислам дека ‘‘зградиштево‘‘ е одлично...

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Apr-2012 at 00:43
da fossil edna strana prethodno,na 18 go postaviv linkot od kumanovonews
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Apr-2012 at 00:51
Бастионот Бастиља пасти да јаде!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Feb-2014 at 16:26
На влезот на Куманово на аголот од тутунскиот комбинат, до противпожарната бригада.Многу е лошо течефончево, иначе зградиве баш фино изгледаат.
Мислев дека треба да ги направат исти, или многу слични нз, за да не биде шарено. Ама фино стојат една карши друга. Таа лево изгледа мн добро.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Aug-2015 at 12:04
Јавен повик за реконструкција на станбени згради во КумановоОпштина Куманово – локална самоуправа објави Јавен повик за пријавување на заинтересирани заедници на сопственици на станови од подрачјето на Општина Куманово за реконструкција на станбени згради за подобрување на енергетска ефикасност во колективно домување во Општина Куманово, информира „Кумановски Муабети“.

Реконструкцијата на станбените згради се однесува на зградата како целина, преку поставување на термоизолациони фасади и обновување на кровните констриукции и покривачи на станбените згради.

Право на учество на јавниот повик имаат сите заинтересирани заедници на сопственици на станови во колективни станбени згради на територијата на Општина Куманово, сопствениците на становите кои имаат регистрирано заедница на сопственици или имаат управител на станбената зграда во склад со Законот за домување, станарите кои обезбедиле согласност за учество во проектот од минимум 51% од вкупниот број на станари што живеат во таа зграда, односно станбени згради во кои што 51% од станарите сопственици на посебните делови се согласни да учествуваат во проектот, како и сите заинтересирани заедници на сопственици на станови во колективни станбени згради на територијата на Општина Куманово кои ги прифаќаат условите на заемот на ХАБИТАТ Македонија со рок од 10 години за враќање на средствата со 1% каматна стапка, освен 20% кои се субвенционирани од Општина Куманово.

При рангирање на колективните станбени згради кои ги исполнуваат претходно наведените услови ќе се користат следниве критериуми, т.е местоположба (централно градско подрачје), висина на процентот на согласни станари за замена на прозори и балконски врати( или веќе заменети) и година на старост на објектот односно амортизираност на кровниот покривач и фасадата на станбениот објект.

Заинтересираните заедници на сопственици на станови во колективни станбени згради, поднесуваат пријава на пропишан образец, кој можат да го подигнат во Архивата на Општина Куманово.
Пријавите можат да се достават во рок од 20 (дваесет) дена од денот на објавување на јавниот оглас.

Комисијата има обврска во рок од 10 (десет) дена, по завршување на пријавувањето на јавниот повик да ги објави резултатите на интернет страната на Општина Куманово.

http://www.porta3.mk/javen-povik-za-rekonstrukcija-na-stanbeni-zgradi-vo-kumanovo/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Aug-2015 at 01:47
Нов објект се гради во Куманово..
гоогле.мапс 42.132409, 21.725347

And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Aug-2015 at 12:30
molam?dali eova kasarna ili gasna komora? kakvi se ovie stanovi bez prozori?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2475
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Oct-2015 at 19:45
Originally posted by alexsend

Да речеме дека сте бизнисмен и работите со недвижнини. Мотив ви е профит, а цел купувачи. Маркетингот ви е поевтин од квалитетот на материјалите. Со малку пари може да се претставите како, елитен, луксузен, модерен...


Зградата со најскап квадратен метар станбена површина во Куманово:

 

 

 

https://www.google.com/maps/@42.1307133,21.7210683,3a,15y,26.62h,85.61t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZHS0zRQ9F3BeZS3A1bJpkA!2e0!7i13312!8i6656

Edited by phenomenon - 09-Oct-2015 at 19:50
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Oct-2015 at 22:01
За градата во Куманово...

Леле значи колку ја мразам зградава, немам зборови со кои можам да го опишам тоа. Кога започна да се гради имав некои позитивни очекувања, ама тоа што испадна тоталко ме разочара. Незнам колку е добро иградена, не коментирам за квалитетот, туку само за дизајнот. Мислам дека и "фали" уште еден дел, односно и дека куќата од десно требаше да биде дел од зградата(?). Второ дизајнот е ужас, незнам како можеа поткровјето да излезе толку гадно, а и бојата не ми се допаѓа, плус како што може да се види од последната слика, сокачето и пристапот до гаражите е огромен минус. Според се на се за Куманово и како поранешен кумановчанец (да не ве лаже името, акаунтот го направив кога се преселив) проблемот лежи во немањето план на тоа како да се одвива градењето. Насекаде ги расфрлаа овие нови згради од кои поголем дел идат во висина, и едноставно некако ми се создава хаос, неуредност. Јас не сум против "развојот" но се нарушува архитектонсата поделеност ако може така да ја наречам на пример имате куќа и веднаш до неја ова деветкатно чудо, или пак од карши она зградичето мало..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 912
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Oct-2015 at 00:28
Имав можност благодарение на Стрит Вју да се прошетам по уличките во Чаир...мајко мила!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Oct-2015 at 00:33
Originally posted by phenomenonOriginally posted by alexsend

Да речеме дека сте бизнисмен и работите со недвижнини. Мотив ви е профит, а цел купувачи. Маркетингот ви е поевтин од квалитетот на материјалите. Со малку пари може да се претставите како, елитен, луксузен, модерен...


Зградата со најскап квадратен метар станбена површина во Куманово:

 
 
 
https://www.google.com/maps/@42.1307133,21.7210683,3a,15y,26.62h,85.61t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZHS0zRQ9F3BeZS3A1bJpkA!2e0!7i13312!8i6656Куманово е еден од погрдите урбанистичко средени градови. Тотален градежен хаос и криминал владее во тој град најверојатно поради тоа што многу пари влегуваа од авганистанските печалбари, па се градеше на секој агол со амин на градоначалникот.

Без разлика кој да е на власт таков ни е табиетот како народ. Ние сме бандитско-примитивен народ за жал.

Edited by Kid_A - 10-Oct-2015 at 00:35
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jul-2016 at 21:03
Куманово, центар центар.

Како требаше да биде:
Како излезеEdited by Bojan10 - 24-Jul-2016 at 21:06
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Jul-2016 at 23:25
Значи имаме квалитетни архитекти (мене барем рендериве ми се топ), ама инвеститориве се за на бесилка сите.

Измениве од ваков тип, и во изглед и во материјали, за мене се рамни на измама, и би требало да може да тужам како клиент (ако сум купил стан или дуќан) затоа што не сум го добил тоа што сум го платил. Уште да функционираше закон во државичкава...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Aug-2016 at 16:20
Куманово, од денес веднаш спроти новиот затворен базен.


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.