build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени згради и комплекси - Куманово
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени згради и комплекси - Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 02-Jul-2022 at 08:35
Carpe diem
Back to Top
Sayrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jul-2022
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Sayrus Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 20-Jul-2022 at 10:34
Originally posted by JovanOdGjorche

Originally posted by stef4oДенес почнале со ископhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885/


Од денешно бетонирање темелнаhttps://www.facebook.com/HOXHA-254146051322885


Денеска се јавив да прашам за становите, ги нудат по цена од 1100 квадрат. Значи Куманово и Ѓорче на исто рамниште се веќе

Прво да Ве поздравам, некое време го следам форумот, посебно кога барав за мене стан во Скопје (натурализиран скопјанец сум од Куманово ).
Секоја чест за вложениот труд, посебно помагаат слики од real time (од лице место).
Оваа локација на ул.Драган Стопаревиќ ми е интересна, затоа што десно од оваа почната градба (старата зграда што се гледа на слика и продавницата на Практико и уште две куќи во продолжение до улицата Ангел Мицковски - Дуцо) е предвидена според ДУП уште една зграда а куќата веднаш до старата зграда е во сопственост на семејството.
Општината на минатата седница донесе одлука со која се предвидува процентот на искористеност да биде 30% од градежната парцела.
Дали некој знае, ова ќе важи во иднина, од моментот на стапување во сила на оваа одлука (правно издржано) или ќе се ревидираат сите планови (помалу веројатно)?
Тука е проблематично што ќе треба да се руши старата зграда и инвеститорот ќе треба да ги смести луѓето во други објекти и секако да обезбеди деловен простор за сопственикот на Практико како би можел непречено да работи додека се гради, сега за сега има пробни балони и испитувања на терен, нема комнкретна понуда, баш поради овие причини.
Во друга прилика ќе го прикачам изводот од ДУП-от.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 20-Jul-2022 at 12:28
RIVERSIDE HOMES - BAJDEVSKI - НАЈДОБРОТО во Кумановоhttps://www.facebook.com/Elite-Residence-Bajdevski-100372455183244/
Carpe diem
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 20-Jul-2022 at 14:37
Здраво земљак @Sayrus Добродојде на форумот!

Јас живеев тука погоре на улица Ангел Дуцо. На почетокот сакавме и ние да се „придружиме“ на оваа градежна експанзија, ама за жал таа ги опфаќа само објектите долж улицата Драган Стопаревиќ, па така ја продадовме куќата.

Еве нешто за овој дел, јас го имам само овој план.Се гледа дека објектите од лево би требале да бидат поголеми од овој. Слушнав од комшии дека куќата од десно, која е поделена на два дела, таму едни од сопствениците не се согласувале да се гради.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 23-Jul-2022 at 09:04
Originally posted by stef4o

Нов проект Соларис почнал да се реализира во Куманово

https://www.facebook.com/domizlezenodsonceto
https://www.facebook.com/domizlezenodsonceto/
Carpe diem
Back to Top
Sayrus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jul-2022
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Sayrus Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 27-Jul-2022 at 07:57
@JovanOdGjorche Фала за пречекот

Може како деца сме се и знаеле, јас детството го поминав кај баба ми и дедо ми таму.

Да немаше (со)наследници на имотот и да бев финансиски помоќен никогаш не би размислувал за варијанта замена со стан(ови), многу убаво место, голем двор, во парцелата сега има 2 куќи, белата куќа до улицата е изградена 1932 година.

Чекам да ми го пратат планот па и јас ќе го постирам тука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 31-Aug-2022 at 10:49
Originally posted by stef4ohttps://www.facebook.com/archome.mk
https://www.facebook.com/ijfconstruction2021
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 02-Sep-2022 at 17:22
Нов современ премиум објект во нашиот град. Идеални архитектонски решенија во стамбено–деловниот комплекс Панорамика. Во непосредна близина на центарот на градот.
Идеална фунционалност на сите стамбени единици со максимален комфор ,почнувајки од 54 м2 до 99 м2.17.08.2022

https://www.facebook.com/panoramicakumanovo/
Carpe diem
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 04-Sep-2022 at 09:06
Чуствувам дека и овие 1200/1300е за м2 ќе бараат ...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 05-Sep-2022 at 17:34
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Sep-2022 at 11:48


https://www.facebook.com/photo?fbid=457941413019592&set=pcb.457942119686188
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.