build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технички прием,квалитет на градба(општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Triki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Triki Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Dec-2021 at 19:01
Некаква најава? Еве го 31ви кај е За 10 дена.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Dec-2021 at 20:17
Најава никаква бар до денес. Мислам дека треба да се помириме со фактот дека нема да добиеме клучеви до 31ви. Според мене би можеле да одат на варијанта да се јават до 31ви, но ќе објаснуваат како демек веќе подготвуваат записници бидејќи се е готово со комплексот и дека за некои 15 дена во Новата Година 2022 ќе ги предадат клучевите, односно да го потпишеме записникот (ова исто така претпоставувам дека ќе го направат за да не смират нас станарите за да не ги вознемируваме за време на празниците), но апелирам доколку најдете забелешки за станот или општо за останатиот дел од комплексот запишете го во записникот, секако дека дополнително ќе се пролонгира предавањето на станот, но да знаете и дека со самото потпишување на записникот ви започнува истекот на гаранцијата на станот. Досегашното искуство кажува дека тие не се ажурни и се глуви на сите забелешки што ги имаат досега за средување, истите не ги имаат чепнато со прст а им се укажани многу пати досега. Не верувам дека и воопшто ќе ги корегираат доколку ние станарите не реагираме на сите тие забелешки во записникот бидејќи досега усното укажување на забелешките немаат никаков ефект, не е ништо корегирано. Поентата ми е дека доколку не им ги укажаме забелешките сите ние, тие во никој случај нема да ги корегираат зошто мислат и очекуваат дека тоа може да помине кај станарите но отпосле ќе видите самите дека ќе имате проблеми за најразлични работи, затоа верувам дека така и ќе останат, и ќе започне истекот на гаранцијата на становите. Апелирам повторно до сите кои очекуваат стан во градба да им биде готов, независно кој е инвеститорот, да си ги отворите добро очите и внимавајте што потпишувате.
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Dec-2021 at 20:42
Originally posted by crespitto

Најава никаква бар до денес. Мислам дека треба да се помириме со фактот дека нема да добиеме клучеви до 31ви. Според мене би можеле да одат на варијанта да се јават до 31ви, но ќе објаснуваат како демек веќе подготвуваат записници бидејќи се е готово со комплексот и дека за некои 15 дена во Новата Година 2022 ќе ги предадат клучевите, односно да го потпишеме записникот (ова исто така претпоставувам дека ќе го направат за да не смират нас станарите за да не ги вознемируваме за време на празниците), но апелирам доколку најдете забелешки за станот или општо за останатиот дел од комплексот запишете го во записникот, секако дека дополнително ќе се пролонгира предавањето на станот, но да знаете и дека со самото потпишување на записникот ви започнува истекот на гаранцијата на станот. Досегашното искуство кажува дека тие не се ажурни и се глуви на сите забелешки што ги имаат досега за средување, истите не ги имаат чепнато со прст а им се укажани многу пати досега. Не верувам дека и воопшто ќе ги корегираат доколку ние станарите не реагираме на сите тие забелешки во записникот бидејќи досега усното укажување на забелешките немаат никаков ефект, не е ништо корегирано. Поентата ми е дека доколку не им ги укажаме забелешките сите ние, тие во никој случај нема да ги корегираат зошто мислат и очекуваат дека тоа може да помине кај станарите но отпосле ќе видите самите дека ќе имате проблеми за најразлични работи, затоа верувам дека така и ќе останат, и ќе започне истекот на гаранцијата на становите. Апелирам повторно до сите кои очекуваат стан во градба да им биде готов, независно кој е инвеститорот, да си ги отворите добро очите и внимавајте што потпишувате.


Да не знаеш какво е искуството во првата зграда (на Голден Арт) со вакви ствари?
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Dec-2021 at 21:04
Знам за некои пријатели лично кои купија таму стан, ми кажаа дека имале забелешки но уште во текот на градбата ги имаат корегирано бидејќи тие нон-стоп имаа пристап до станот кога и да посакаа одеа на увид и буквално на денот на потпишување тие немале забелешки бидејќи од претходно ги имаат корегирано сите недостатоци и на денот за примопредавање го потпишаа записникот и си ги зедоа клучевите. Тоа и така треба да биде, но овие се глуви за било каква забелешка. Не знам дали некој друг имал вакво искуство? Како со намера не корегираат ништо за да отпосле плус ви изгубат време или пак да добијат на време? Навистина не ми е јасно. И имаат многу антипатичен пристап што те убедуваат дека ќе се среди, те лажат како мало дете дека е средено а ништо не чепкаат, те гледаат во очи и те лажат дека е нешто средено. Крајно човек ќе се доведе во ситуација да го прифати станот таков каков што е и да си викне мајстори и сам да си го досреди. Ама зошто кога е НОВ стан?! Не купуваш стар стан...туку НОВ кој го чекаш со години за да ти го направат и на крај пак не е направено како што треба!
Back to Top
atanas1982 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Dec-2021
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote atanas1982 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Dec-2021 at 14:42
Читајќи ги вашите искуства морам да искажам загрижување во врска со станот кој што го имам купено во порта резиденс бидејќи и ние не смееме да видиме што се случува во зградата и како одат работите и со кој тек. Искрено најмногу се информирам преку форумов и пешки ако поминам околу зграда. Од фирмата не информираа дека наводно имале забрана за посети од страна на изведувачот за само од вив познати причини. Можно и ќе напоменам само дека е само мое мислење и страв бидејќи не ни даваат да видиме како се гради внатре, дека е можно и да ги полнат ѕидовите со празни пластични шишиња а не смееме да посетуваме за да не го видиме тоа. Тресам може глупости меѓутоа да не дадеш да видиш купец да види што платил ми сосдава еден тон сомнежи. И јас не знам како си дозволив на порта да им исплатам цел стан ама тоа ми е. После ...... нема каење.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Dec-2021 at 16:31
Мислам дека најдобро ќе биде, за општо добро (посебно за станарите) да се донесе закон да не може да се продаваат станови во градба туку откако ќе биде готова зградата т.е кога ќе помине технички прием. Во тој случај ќе излезе на виделина кој се всушност „вистински инвеститори“, а се останато што чекаат пари за да се продаде стан и да се исплатат подизведувачи со истите пари ќе отпаднат, ќе ги снема. Во тој случај мислам дека ќе останат само 2-3 инвеститори сериозни. Бидејќи вака, ем ги даваш сите пари однапред и без разлика што секој човек има право да си го види станот, да си направи увид при градбата.. тоа право за жал не му е овозможено од страна на некои „замислени“ инвеститори.
Back to Top
LadyD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote LadyD Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Dec-2021 at 17:24
Нас ни кажаа дека од утре почнуваат со предавање на клучевите од зграда 1.5, влез 5. Но најверојатно нема да се стигне со предавање на клучевите од влез 6 и зграда 1.3 до 31.
Back to Top
bulevar3 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Dec-2021
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote bulevar3 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Dec-2021 at 18:42
Многу негативности на форумов , од поединци. Никој со сила не влијае дали да се купи во градба или не, секој има право на свој избор.
Од утре се почнува со влез 5 и 6 , потоа влез 3 и 4 така ни кажаа, а секој при примопредавање нека гледа . Станува збор за над 350 стана, да се надеваме дека сите до 31,12 ќе ги земеме клучевите .
Среќно на сите комшии кој имаат земено станови во комплексот .
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Dec-2021 at 19:39
Но баш поради тие негативности од страна на тие поединци, можеби затоа ќе се поделат клучевите во рокот кој што е предвиден. Што доколку не се вршеше притисок од тие одредени поединци? И во случај да ги поделат клучевите од становите, тука треба да застанеме со притисок? Што ќе биде со паркинзите? Кај ќе ги оставаме колите а сме купиле гаражно место? Ќе чекаме уште половина година да ги средат и нив? Просто кажано од 13 катови колку што е целата зграда, се готови само 8 да речеме, а тоа се 60-70% комплетираност. И точно никој со сила не влијае за да се купи стан во градба или не, но на некој начин луѓето им изразиле доверба на инвеститорите без разлика дали им имаат кажано усно дека ќе биде порано комплексот или слично. Кој што сака нека каже но не е баш така едноставно, сите знаеме како се доаѓа до стан во оваа наша држава, и верувам дека има „поединци“ кои плаќаат во исто време и рата за кредит и кирија за стан (минимум 500евра или над 30,000 денари) во ова кризно време, и на нив секој еден ден им е важен а не пак месец.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Dec-2021 at 17:06
Да не има некоја фотка од денешното предавање на клучеви?
Back to Top
Triki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Triki Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Dec-2021 at 18:33
Чисто сумњам дека така церемонијално делат како голден арт, ако воопшто почнале бо средата. Ако некој земал и го чита форумов нека пише искуство.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Dec-2021 at 19:13
Не се гои прасе пред Божиќ!
Back to Top
LadyD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote LadyD Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Dec-2021 at 19:15
Нас ни се јавија да уплатиме за паркинг ( нема да се предаваат паркинзите сеуште ), и нареден ден да одиме за записник. Доколку е во ред записникот, веднаш ќе ги дадат клучевите.
Подрумите ќе се уплаќаат дополнително.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Dec-2021 at 19:19
А тие што имаат платено паркинг уште пред 2 години, сеуште чекаат на повик мислам. Дали е во прашање записникот овде или нешто друго(пари)? Шала на страна, зошто пари за паркинг кога нема да биде во употреба уште пола година?!
Back to Top
LadyD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote LadyD Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Dec-2021 at 19:23
Искрено не знам, ние се понудивме да го платиме и паркингот при купување, но ни кажаа дека тоа ќе се плаќа на крај.
Back to Top
crespitto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote crespitto Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Dec-2021 at 19:34
Луѓе мислам дека е време веќе да направиме вибер група или некоја друга група на друга платформа-фејсбук или слично, каде ќе можеме да споделиме повеќе информации. Мислам дека веќе нема време за чекање, на мене ако не ми се јават ќе одам на 1ви пред Урбан Гарден со сиот мебел што ми е купен бидејки тогаш ми е крајниот рок(кој неколку пати го одложувам) за истиот во продавниците каде спие веќе 8 месеци и на истиот плаќам кирија. А и каде сум подстанар моментално имам рок да се отселам до крајот на месецот. Ако го чита некој од нив форумов, доколку не ми го предадат станот, нека ми ослободат еден контејнер од нивните.

Edited by crespitto - 24-Dec-2021 at 19:48
Back to Top
bulevar3 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Dec-2021
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote bulevar3 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Dec-2021 at 20:57
Денес касно поминав кај компексот , становите од влезот 5 и влезот 6 почнати се со примопредавање. Влезовите беа осветлени и некој стан .
Во врска со паркингот тој го плативме уште со плаќање на станот .
Back to Top
Triki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Triki Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Dec-2021 at 12:37
Дали идат по спратови со делење клучеви?
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Dec-2021 at 16:40
Нема парно??? Добро луѓе, баш ме инересира како се одлучувате на вакво нешто. Па постојано ќе имате вибрации и непријатно зуење. Срамота за инвеститорот...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Dec-2021 at 17:49
Originally posted by team17

Нема парно??? Добро луѓе, баш ме инересира како се одлучувате на вакво нешто. Па постојано ќе имате вибрации и непријатно зуење. Срамота за инвеститорот...


Да,комплексов е предвиден да се затоплува преку инвертери што искрено не го одобрувам во населби каде веќе има воспоставена топлификациона мрежа,па дури и да нема соодветен развод кон тој дел можело за овие 3 години да ги ангажираат БЕГ и да се среди тоа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.