build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технички прием,квалитет на градба(општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 105
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-May-2022 at 21:07
Пример?
< 2nd world >
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 105
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 13-May-2022 at 16:35
Не разбирам тогаш зошто се инсистира на гипс картон? Единствено што ми паѓа на памет е дека штедат на квадратура - тенки ѕидови можат лесно да надополнат неколку милиони во големите комплекси.

Јас живеам во стан (изнајмен) со гипс преградни ѕидови. Ужас. Страв ми е да се потпрам на ѕидот (не е ни смешно..)

Кои се тие надстандардни инвеститори кои ставаат гипс жити се?
Сите се фалат со квалитетна вц шоља и ПВЦ прозори. Шоља и чешма можам и сам да си купам, квалитет се мисли на градба, цигла, ѕидови, столбови, распоред...
< 2nd world >
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 13-May-2022 at 17:07
Многу згради од новиве се со гипс картон очигледно им е поевтина и побрза опција,поконкретно зградата Порта Аеродром а веројатно и Порта Резиденс 1 и 2 како и Супериум ќе бидат така.Исто тераат и Саник и други компании.
За жал многу од распоредите се катастрофа особено во поглед на кујни и спални соби кои се буквално премали за станови со квадратури од 75-80 м2 има кујна од едвај 4 до 5 м2 и три детски/спални соби од по 7 до 9 м2.За тераса скоро и да не станува збор има по 2-3 квадрата оставено.
Се жалат и за подруми полни со вода што веројатно се должи на лошо изведена хидроизолација.
Carpe diem
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 13-May-2022 at 17:18
Originally posted by builder-ot

Не разбирам тогаш зошто се инсистира на гипс картон? Единствено што ми паѓа на памет е дека штедат на квадратура - тенки ѕидови можат лесно да надополнат неколку милиони во големите комплекси.

Јас живеам во стан (изнајмен) со гипс преградни ѕидови. Ужас. Страв ми е да се потпрам на ѕидот (не е ни смешно..)

Кои се тие надстандардни инвеститори кои ставаат гипс жити се?
Сите се фалат со квалитетна вц шоља и ПВЦ прозори. Шоља и чешма можам и сам да си купам, квалитет се мисли на градба, цигла, ѕидови, столбови, распоред...


Живеам еве веќе 6та година во стан кој е со внатрешни ѕидови од гипс картон кои се прописно изведени од изведувачот (ова подразбира споевите исто да не се совпаѓаат итн итн) и апсолутно никаква замерка немам. Дури и огромен тв ми виси на ѕидот. Сум живеел во стара зграда со цигла и било ужас. Покрај тоа што ми е подобро, имам опција во иднина да сменам распоред без да употребувам хилта нели. А што се однесува до инвеститорите, ете ти ги Сеизмик, Луна корпорација, Капитол инженеринг, Биси и доста други кои се подобри од Голден Арт според мене.
Back to Top
Triki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote Triki Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 14-May-2022 at 13:01
Од ваше искуство, каква е праксата со техничкиот прием, дали се даваат клучеви пред технички прием? И дали е тоа исправно?
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 14-May-2022 at 17:40
Не се даваат клучеви пред технички прием.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.