build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Fine Holding
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Fine Holding

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Fine Holding
    Posted: 03-Nov-2009 at 15:58

Луксузни станови во Керамидница

 

Од општината Гази Баба велат дека домашен инвеститор ќе гради комплекс со 350 до 400 стана, во кои ќе има детски градинки, трговски центри и базени

 
 
%20  
Ќе се гради нов луксузен станбен комплекс во населбата Керамидница, на околу 500 метри зад објектот на Универзитетот ФОН, на левиот брег на реката Вардар, соопштуваат од општината Гази Баба. Оттаму велат дека домашен инвеститор ќе гради згради со 350 до 400 стана, во кои ќе има детски градинки, трговски центри и базени.

- Остана да се допрецизира планската документација и да ни се достави проектот. Земјиштето е чисто, сопственост е на инвеститорот и очекуваме за две недели да почнат подготвителните работи за старт на изградбата. Очекуваме да добиеме солидна сума на комуналии од изградбата на овој комплекс - објасни Тони Трајковски, градоначалникот на општината Гази Баба.

Тој додаде дека имале проблем кога го правеле пристапниот пат до парцелите, но го решиле тоа и очекува дека овој комплекс ќе биде прв од ваков вид и еден од најрепрезентативните.

Изградбата на овој комплекс ќе биде почеток на урбанизацијата на населбата Керамидница. Според општинарите, во делот од населбата кај мостот кај Транспортниот центар според Деталниот урбанистички план за оваа локација, исто така е предвидена изградба на станови, но тоа тешко би се реализирало, бидејќи не се пробиени улиците.

Керамидница се наоѓа на само три километри од центарот на градот и е едно од најнеразвиените места не само во оваа општина туку и во целиот град. Нема сообраќајна мрежа, сé уште се користат септички јами, а жителите имаат проблеми со водата и со струјата. Со години на тоа место не е дозволено да се гради ништо, па куќите останаа исти како пред педесетина години. Со деталниот план е дозволено спојување маркички за изградба на згради.
 
   
Автор: Р.З.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11391011521&id=14&prilog=0&setIzdanie=21827
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Nov-2009 at 04:45

Ќерамидница ќе се украси со згради

Петте згради ќе бидат поставени во форма на круг, ќе имаат од 350 до 400 станови, а во средината ќе биде изграден базен

Ќерамидница ќе добие згради. За петнаесетина дена треба да почне изградбата на современ комплекс од пет станбени згради со вкупно 350 до 400 станови. Комплексот ќе се гради на празниот простор на околу 400 метри оддалеченост од објектот на универзитетот ФОН, најави градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Изградбата ќе ја финансира домашен инвеститор, но градоначалникот Трајковски се' уште не сака да открие кој е тој.

- Наскоро јавно ќе биде презентиран проектот од страна на самиот инвеститор. За таа цел ќе биде подготвена и 3-Д анимација - вели Трајковски.

Овој комплекс згради е предвиден со детаљниот урбанистички план за населеното место Ќерамидница. Петте згради ќе бидат поставени во круг.

- Трите згради ќе бидат споени една до друга, додека останатите две ќе бидат одвоени, така што сите заедно ќе формираат круг. Во средината на комплексот се планира и базен, а ќе бидат изградени и трговски центри и детски градинки. Паркирањето ќе биде решено со два до три ката подземни гаражи, со тоа што ќе бидат обезбедени паркинг-места за сите станари - вели Трајковски.

Проектот за овој комплекс завчера бил доставен до Општината, а општинска комисија треба да утврди дали тој е во согласност со детаљниот план. Веќе се поднесени барања до јавното претпријатие „Водовод и канализација“ и до ЕВН за добивање решенија за инфраструктурата и за електричната мрежа.

Деновиве треба да се тампонира пристапниот пат до локацијата за градба на комплексот, за што е надлежен Градот Скопје.

Според Трајковски, Општината од реализацијата на овој проект очекува во својата каса да собере добра сума од комуналии. Вкупно се очекува тие да изнесуваат околу два милиона евра, од кои 60 отсто ќе одат во градскиот, а 40 отсто во општинскиот буџет.

- Станува збор за груба процена, бидејќи пресметките се' уште се вршат во Градот - нагласи Трајковски.

Изградбата на овој модерен комплекс ќе значи урбанизирање на населбата Ќерамидница, која досега беше едно од најзапуштените населени места во општината Гази Баба, иако е оддалечено само три километри од центарот.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=50692DE3ACC1BD4E802F9B69859592BF
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Nov-2009 at 11:26
me raduva ova vest, da bese barem vo druga lokacija(Kaj narodnata banka ili tamu kaj klucka kontinental)

Фијат Цановски ќе гради 800 луксузни стана зад ФОН

Бизнисменот Фијат Цановски ќе гради луксузен комплекс во населбата Керамидница, на околу 500 метри зад објектот на универзитетот ФОН, во општината Гази Баба, на левиот брег на реката Вардар

 
 
%20  
Тој вели дека изработката на проектот е во завршна фаза, а копањето на темелите ќе почне за 15 до 20 дена, со што целиот комплекс ќе биде готов за две години. На вчерашната седница на советот на општината Гази Баба се донесе нацрт за измена и дополнение на Деталниот урбанистички план за оваа локација, со која ова земјиште стана една целина, а површината за изградба доби форма на потковица.

Луксузниот комплекс беше најавен пред неколку недели од општината, но градоначалникот Тони Трајковски тогаш не откриваше кој ќе биде инвеститор, само рече дека е човек од Македонија. Тој додаде дека имале мал проблем да го обезбедат пристапот до парцелите, но нашле решение и очекува Керамидница да добие еден од најрепрезентативните комплекси во општината и во градот. Трајковски очекува и високи приходи за комуналии од изградбата. Цановски вчера потврди дека тој ќе ги гради објектите.

- Јас сум инвеститор на изградбата на луксузниот комплекс на згради, кои ќе се наоѓаат зад ФОН. Се одлучив да градам токму на ова место, бидејќи кога ќе се изгради мостот кај спортската сала „МЗТ“, овој дел ќе се спои со населбата Аеродром и ќе стане атрактивна локација. Имаме пет маркички кои се споени во две згради, во кои ќе има околу 800 стана. Земјиштето се протега на околу 20 илјади квадратни метри. На горните катови ќе има базен, фитнес центри, како и ротирачки ресторан од 600 квадрати. Материјалите кои ќе се употребуваат при изградбата ќе бидат висококвалитетни - објасни Цановски.

Тој додаде дека цените за продажба на становите ќе бидат пониски, за разлика од другите делови во Скопје, со што ќе им се отвори можност и на студентите што учат на Универзитетот да купат стан. Според Цановски, најверојатно ќе може да се направат и апартмани за студентите што доаѓаат од внатрешноста на земјата.

Покрај изградбата на згради во овој дел од Керамидница, според Деталниот план е предвидено и да се градат станбени објекти во делот од населбата кај мостот кај Транспортниот центар. Според урбанистите, ова тешко би се реализирало, бидејќи сé уште не се пробиени улиците.

Населбата Керамидница се наоѓа на само три километри од центарот на градот и најнеразвиено место во општината Гази Баба, како и во целиот град. Оние што живеат таму имаат проблеми со водата и струјата, сé уште користат септички јами, а немаат ниту сообраќајна мрежа. Со Деталниот план е дозволено да се спојуваат маркички за изградба на згради, што е поповолно за инвеститорите, бидејќи со децении на тоа место не било дозволено да се гради ништо, па куќите останале исти како пред педесетина години.
 
 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Nov-2009 at 13:52


Просторот е опфатен со овој ДУП:
http://www.gazibaba.gov.mk/mak/index.asp?id=425

Иако се насетува каде ќе се гради, допрва треба да се види како се споени маркичките.

Се надевам дека на Фијат Цановски во последниве неколку години вкусот му еволуирал кон подобро, за да не добиеме нешто гадно како објектот на ФОН.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9135
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jan-2010 at 21:38
Просторот на кој е најавен големиот резиденцијален комплекс, инвестиција на Фиат Цановски.

1

2

3

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Jan-2010 at 21:55
a sto stana so kompleksot sto trebase da go fradi canovski.trebase da se udri kamen temelnik pred mesec dena,barem taka najavuvaa
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9135
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Jan-2010 at 22:08


Како што гледаш, на терен ништо.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Feb-2010 at 18:08
За објект во Ќерамидница комуналии на рати 
На 24 рати ќе можат да се плаќаат комуналиите во вредност од 10 милиони денари за да се изгради новиот станбен комплекс во Ќерамидница, одлучи Градскиот совет  

 
%20  
Комплексот ќе го гради трговското друштво „Фине“ ДОО на површина од 100.000 квадратни метри.
                                                                                         
http://www.time.mk/read/a03d508963/7e2562761d/index.html     

mislam deka se raboti za objektot sto ke go gradi fiat canoski.ima li nekoj informacija koga kje startuva so gradba 


Edited by Cloverstack - 18-Feb-2010 at 18:23
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Feb-2010 at 18:32
znae li nekoj kolku e maksimalno dozvolenata visina spored urbanistickiot plan?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Feb-2010 at 18:50


Стариот ДУП (13.06.2006) е овој:
http://www.gazibaba.gov.mk/mak/index.asp?id=425

ама лани во ноември го изменија планот:
http://www.build.com.mk/?p=659

а новиов го немаат поставено на веб страната... не знам дали може да очекуваме максималната висина во реонот да останала иста, бидејќи претпоставувам ќе се оди до максимум  Dunno
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Mar-2010 at 21:18
Во денешните броеви на Време и Шпиц приметив огромен оглас за новата зграда (на Рамковски ли ќе биде?) во ќерамидница. Објектот ќе има работно име „КОСМОС“ а истото име и понатаму ќе биде употребувано. Ќе има станови, пазар и деловно трговски центар. Ќе има всушност две згради. Има и рендер од кој може да се види дека првата зграда ќе има 16 спрата (колку што можам да видам), а втората ќе биде карши неа, полукружна, со пет скалести дела (од лево на десно: 8, 9, 10, 11 и 15 спрата по дел). Точната позиција неможам да ја одредам, меѓутоа во огласот се споменува булевар Војводина, од што можам да заклучам дека ќе биде блиску до ФОН.

Рокот на изградба е една година од склучување на договорот со изведувачот.

EDIT: најдов фотки на официјалниот сајт на инвеститорот (www.fine.mk)


Edited by alexgizh - 11-Mar-2010 at 21:20
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Mar-2010 at 21:41
wow ubavo
konecno ke imame nesto visoko
mislam deka imase 12-15 kati
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2010 at 23:55
pa toa e valjda toa so najavuvaa sto kje gradi fiat canoski
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Mar-2010 at 00:30
oва 17-18 ката бре со се тоа свемирски брод што личи 
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Mar-2010 at 00:36
слики:

www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9135
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Mar-2010 at 00:57
Ова е огромно Eeek
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Mar-2010 at 01:04
Не можам да ги видам сликите - ај ако може некој нека ги репостира, ама хостирани на фотобакет?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Mar-2010 at 01:13
не што е ова огромно па ова е тежок капитал не верувам дека олкав објект би се изградил, али ако се изгради овја објект треба да влезе во најимпозантни објекти во Макеоднија

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Mar-2010 at 03:02
Originally posted by La Linea

Не можам да ги видам сликите - ај ако може некој нека ги репостира, ама хостирани на фотобакет?


1


2


3


4


5


6

Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Mar-2010 at 12:26
Eeek
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.