build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Петровец

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Општинска зграда Петровец
    Posted: 16-Jan-2022 at 18:40
Во Петровец ќе се гради нова општинска зграда

Администрацијата на Општина Петровец ќе добие нови подобри услови за работа во нов објект. Од март ќе започне да се гради новата административна зграда која ќе биде веднаш до старата, која како што истакна градоначалникот Борче Митевски е пред распаѓање и е изградена од пред повеќе од 70 години.

Веќе е распишан и тендерот за изработка на проектна документација за изградба на управна (општинска) зграда на Општина Петровец, по што ќе следи нов за избор на изведувач на објектот.

– Новата општинска зграда ќе биде со површина од 850 квадратни метри и ќе биде со приземје и еден кат. Ќе биде двојно поголема за разлика од старата – изјави Митевски.

Во новиот објект ќе има четири канцеларии, сала за седници на Советот, но и сала за матичната служба, како и просторија во која ќе биде сместена архивата и просторија каде вработените ќе може да јадат, наместо како што вели Митевски тоа да го прават по канцелариите.

Со зголемување на просторните капацитети ќе има можност да се примат уште двајца правници, како и двајца вработени во Секторот за урбанизам. Освен тоа, советниците ќе имаат просторија во која ќе се одржуваат седниците, наместо тоа да го прават во блиското основно училиште „Кочо Рацин“. Исто така, до сега младите се венчаваа во ходникот на Општината, а во 90 проценти им го отстапував мојот кабинет за да се одржи свечената церемонија. Со изградбата на новата општинската зграда тие ќе добијат просторија каде ќе можат онака како што заслужуваат да склучат брак – вели Митевски.

Во буџетот на Општината за оваа година за изградбата на објектот до покрив се предвидени 15 милиони денари, иако ќе бидат потребни уште плус 7 милиони денари за комплетно да се заврши.

Инаку 70 проценти од мебелот ќе се префрли во новата зграда, додека само 30 проценти ќе се купи нов.

Изградбата на општинската зграда би траела не повеќе од 11 месеци, и градоначалникот Митевски очекува во неа да се преселат до крајот на годинава.

https://www.vecer.press/во-петровец-ќе-се-гради-нова-општинска/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.