build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени објекти Гевгелија и Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени објекти Гевгелија и Струмица
    Posted: 19-Jun-2009 at 16:49
Оваа Стамбена зграда се гради во Гевгелија веке неколку месеци и на неа се работи доста брзо.Не знам како е наречена па затоа ја пишав Стамбена Зграда 1 - Гевгелија , бидејки има и други стамбени објекти кои се градат и тие ке ги постирам , само ке бидат со реден број 2,3......
сликите не се баш добри но бидејки сликав во вожна.Ке сликам нови подобри.
Слики:

Оваа слика е смалена. Кликни тука за да ја видиш целосната слика [800x600].

Оваа слика е смалена. Кликни тука за да ја видиш целосната слика [800x600].

Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Jun-2009 at 10:44
Стамбена Зграда 2 | Населба Караорман - Гевгелија
Стамбена зграда која се гради во новиот дел на Гевгелија. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jun-2009 at 12:01


Ова барем вака на фоткава изгледа зафрлено место. Може координаи за оваа нова населба? И дали паралелно се работи на инфраструктурата или тоа по обичај доцни?
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Jun-2009 at 13:02
Ке пишам координати подоцна , ова место е Караорман , така е наречен ридчето во позадина , е сега ова е новиот дел на градот и овде за неколку месеци ке биде се со градби бидејки забрзано се шири градот во овој дел е предвидено да има и црква, поточно на врвот на ридот , после градинки се на се ова ке биде новиот центар на градот
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Feb-2012 at 13:11

Општина Гевгелија продава пет градежни парцели

Општина Гевгелија го објави третиот по ред оглас за јавна продажба на градежно неизградено земјиште во сопственост на државата, по пат на електронска лицитација. Се продаваат пет градежни парцели, од кои четири во областа „Касарна“ за индивидуално домување и една парцела наменета за станбена зграда лоцирана во централното градско подрачје. Почетна цена е 61 денар за еден метар градежен простор од плацевите во Касарна и 2.570 денари за метар квадратен во централното подрачје Блок 1, лоцирано зад градското пазариште.
Апликациите за учество на јавното наддавање се доставуваат до општина Гевгелија во општинскиот центар за услуги на граѓаните најдоцна до 20 март за плацевите во областа Караорман, односно до 30 март за парцелата предвидена за станбена зграда. Електронските аукции се закажани следователно за 26 март, односно 5-ти април со почеток во 11 часот на веб страната www.gradezno-zemjiste.mk со времетраење од еден час.
Учесниците на наддавањето треба да пополнат и испратат пријава со административна такса од 300 денари, уверение за државјанство, доказ за платен депозит, полномошно за полномошникот што го претставува правното лице и е-маил адреса на подносителот на пријавата преку која ќе се врши постапката на регистрирање за учество во електронското јавно наддавање. Продажбата ќе се изврши кон оној учесник кој ќе понуди највисока цена за купување на понудените градежни парцели.

http://www.plusinfo.mk/vest/34740/Opshtina-Gevgelija-prodava-pet-gradezhni-parceli

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Nov-2012 at 13:32

ОБЈАВЕНА ПРОДАЖБА НА ГРАДЕЖНИ ПАРЦЕЛИ

Општина Гевгелија ја објави продажбата на градежни парцели, како и на станбен комплекс за домување. Имено, предмет на електронското јавно наддавање е градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, предвидено со ДУП за 9-та Урбана единица “Караорман“ во Гевгелија  со намена за изградба А1-домување во индивидуални куќи, како и на изградба А2 - домување во станбени згради во централното градско подрачје.

 

Почетна цена на електронското јавно наддавање за градежните парцели бр. 46, 62 и 63 м.в „Караорман“ КО Гевгелија (А1-индивидуално домување) изнесува 61,00 денар од метар квадратен. Почетна цена на електронското јавно наддавање за градежната парцела бр.3.92 „централно градско подрачје (А2-домување во станбени згради) изнесува 2570,00 денари од метар квадратен.

Пријавите за учество на јавното наддавање за градежните парцели бр. 46, 62, 63 м.в „Караорман“ КО Гевгелија дадени во табелата  можат да се достават до 23.11.2012 година, на адреса на Општина Гевгелија, ул.”Димитар Влахов ” бр.4 во Гевгелија, или директно во Општинскиот центар за услуги на граѓаните.

Пријавите за учество на јавното наддавање за градежната парцела ГП бр. 3.92 –централно градско подрачје КО Гевгелија можат да се достават до  03.12.2012 година, на адреса на Општина Гевгелија, ул.”Димитар Влахов ” бр.4 во Гевгелија, или директно во Општинскиот центар за услуги на граѓаните.

 Јавното наддавање за градежните парцели: бр. 46, 62, 63 м.в „Караорман“ КО Гевгелија,ќе започне на 28.11.2012 година, во 11,00 часот и истото ќе трае 30 (триесет) минути.

Јавното наддавање за градежната парцела  бр.  3.92 „централно градско подрачје“ КО Гевгелија ќе започне на 07.12.2012 година, во 11,00 часот и истото ќе трае 30 (триесет) минути.

http://gevgelija.gov.mk/mkd/index.php/7-2011-11-06-12-56-32/147-objavena-prodazhba-na-gradezhni-parceli

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Sep-2013 at 14:56
КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА НОВ ДЕЛОВНО-СТАНБЕН КОМПЛЕКС ВО ГЕВГЕЛИЈА

Во центарот на Гевгелија денес беше поставен камен-темелник на новиот деловно-станбен комплекс, чиј инвеститор е фирмата "Жито Велес". На градежната парцела на старата автобуска станица, која своевремено ја купи велешката фирма од претходниот сопственик треба да никне објект со височина од 22 метри и вкупна површина од 10.000 м², во чие приземје ќе се наоѓат деловни простории, а над нив станбен блок.

Предвидено е да бидат изградени 50 станови, а на две ниво под земјата, во длабочина од 6 метри, подземни гаражи.
-По дислокација на автобуската станица се создадоа услови за реализација на ДУП, а со тоа и на инвестицијата на мојата фирма. Изградбата ќе трае три години, а ќе чини 3,5 милиони евра. На почетокот, приоритет ќе се даде на деловниот простор, каде што покрај продавниците на „Жито Велес“, ќе бидат сместени и други заинтересирани компании. Со тоа всушност ќе се создадат услови на гевгеличани непосредно да им ги понудиме производите на „Жито Велес“, истакна инвеститорот Ване Ѓошев на свеченоста.
Градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов ја поздрави иницијативата на инвеститорот, нагласувајќи дека тоа само потврда за отвореноста на општина Гевгелија за нови инвестициони вложувања. Новиот инвестиционен зафат на „Жито Вардар“, исто така, рече Франгов, е најдобра потврда за заинтересираноста на приватните инвеститори да вложуваат во Гевгелија и во околината. Како општина и натаму ќе ги поддржуваме ваквите иницијативи и ќе обезбедуваме услови за нивна реализација.
Изведувач на градежните работи е гевгелиската градежна фирма "Мансард".

http://gevgelija.gov.mk/mkd/index.php/23-2011-11-06-12-56-32/2011-11-06-20-13-22/571-kamen-temelnik-na-nov-delovno-stanben-kompleks-vo-gevgelija
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Sep-2013 at 20:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Feb-2014 at 19:59
Во Гевгелија

gms.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Feb-2014 at 02:27
кул фасади... конечно станбениве објекти кај нас се размрдуваат малку со креативноста и го напуштаме стандардниот евтин транзиционен изглед
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Feb-2014 at 07:23
Originally posted by zabegan

кул фасади... конечно станбениве објекти кај нас се размрдуваат малку со креативноста и го напуштаме стандардниот евтин транзиционен изглед
Чекај да ги видиме во живо. Што се однесува до мене, "би ги забранил"* сите програми на Autodesk у државава пошто фасадите мнгу често се мењаат после презентираните рендери.

________
*Се шалам
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Feb-2014 at 10:43
tocno, poveketo fasadi se menuvaat. ili poradi toa sto rahitektot ne predvidil kolku taa bi cinela i dali moze da izgleda kako sto e na renderot, ili(najcesto) poradi investitorot poradi razlicni pricini
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Sep-2014 at 20:04
Станбена зграда на АМГ Едилха
повеќе слики на:http://amgedilxa.mk/portfolio_project/%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0/

Edited by jyvation - 12-Sep-2014 at 20:05
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Feb-2015 at 23:12
Станбено-деловна зграда 3 во комплекс касарна во Струмица

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Feb-2015 at 09:23
Струмицаи уште една...

преземени од ЅЅС, од Срѓан Адамовиќ
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Sep-2015 at 10:46
На феjсбук попаднав на една интересна група наречена Дежурна Критика каде што се пишуваат доста добри осврти кон разни естетски проблеми во градот Струмица... Последно за кое се пишува е еден нов објект на влезот на Старата чаршија која целосно е опфатена со конзерваторско-реставраторски проект, кој за жал заради политичките несогласувања на релација републичка - локална власт не е реализиран во целост. Ќе го копирам целиот текст oд постот заедно со рендерот од објектот:“Движејќи се низ улиците на старото градско јадро во Струмица, се почесто налетуваме на чудовишни градежни проекти, преправки и префасадирање на староградски автентични објекти во заштитената зона на Стариот град. Прекрасната куќа со орнаментиран забат и кована ограда до објектот -куќа на поранешното „Здружение на глуви, наглуви и слепи лица“, преку ноќ се претвори во невкусна кутија со кичеста боја и бетонски тераси. Фасадите на градското корзо, до продавницата на Пеко, во ре Што гледаме на оваа истакната табла?! Неписмен архитект кој никогаш не успеал да продре во суштината на магичноста и топлината на староградските струмички куќи. Страшна неусогласеност на пропорциите на прозорците кои се самите лица и карактер на портретите од старите објекти на чаршијата. Ниту еден единствен орнамент или украс. Прозорците се унакажани од неталентираноста на архитектот до изобличеност и потсетуваат на секоја просечна стамбена зграда во периферијата на градот. Загледајте се во било која од куќите на чаршијата и ќе го потврдите нашето тврдење, дека овој проект е несакан гостин во редот на прекрасните стари фасади од почетокот на 20 век.
НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ изградба и урбанистичко докомплетирање на овој агол од центарот на Струмица, НО НЕ ПРЕКУ ВАКОВ ПРОЕКТ кој во својата намера има само брза изведба и заработка, а никако љубов кон Струмица и нејзината историја. Овој натрапник од проект мора веднаш да биде изменет во согласност со конзерваторските проекти на Заводот и Музеј Струмица и во согласност со Европските закони за заштитата на старите градски јадра на сите стари европски градови. Во спротивност наскоро ќе бидеме современици на еден градежен мутант-експеримент кој од Струмица ќе направи еден огромен трговски мол!“


Еве и линк до страницата: https://www.facebook.com/dezurnakritika


Edited by tiberix - 07-Sep-2015 at 10:58
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Sep-2015 at 11:55
@tiberix koga sme veke kaj urbanistickiot kriminal koi se slucuva na Strumica, dali si ja videl zgradata sto se gradi na mesto na poranesnata avtobuska stanica?
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Sep-2015 at 14:53
Да, секако!!! Урбано чудовиште кое неприродно доминира во околината, исто како и Глобал... За жал немам фотографии инаку пред месец дена ја видов зградата, скоро ќе биде готова ми се чини.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Oct-2016 at 18:01
Струмица

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Jun-2017 at 11:07
Нешто од Струмица...

1.
2.
3.


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.