build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска автобуска станица - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Jun-2013 at 12:36
Браво за Прилеп. Неверојатно колку брзо се развива овој град. 
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Jun-2013 at 12:50
Да браво и јас сум изненаден од Прилеп ,него не ми е јасно ,зашто нема наведено изведувач на информативната табла ?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-Jun-2013 at 13:01
Јас не го делам мислењето дека Прилеп се развива којзнае колку многу, поточниот збор би бил се средува.
Под развивање барем јас разбирам економско зајакнување, а од многу време во Прилеп нема ништо ново на тој план.

И за средувањето можам да најдам доста забелешки за тоа како неплански се прават многу работи, но општо земено во таа свера од сите гарнитури што го воделе градот оваа е дефинитивно најдобра досега.

Edited by ovaj_stariov - 19-Jun-2013 at 13:11
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Jun-2013 at 15:31
новиов проект мене ми се чини како подобар од стариот, ако ги споредиме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Jun-2013 at 17:47
Originally posted by zabegan

новиов проект мене ми се чини како подобар од стариот, ако ги споредимеИсто и мене.Дополнително, дури сега можам да се ориентирам точно како ќе е се поставено, покрај бензинската на Макпетрол...т.е. после добро загледување гледам дека е сосема нова бензинска

И дали според видеото, ќе се спојат Војводинска со улицата кон индустриската зона и стариот пат за Битола? Исто и 4 ленти за ул.516 и булеварот Гоце Делчев?


Edited by Тркало - 20-Jun-2013 at 18:04
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Jun-2013 at 22:50

Според новиот ГУП за Прилеп, треба да се спојат Војводинска и Трајко Николоски (улицата што води за стариот пат за Битола), баш како што има нацртано Тркало, патот треба или да оди со тунел или со мост над пругата. Додека улицата што е пишана 516 треба да се затвори т.е. да не постои сегашниот премин за возила преку пругата поради небезбедност. Исто така предвидено е кај што се спојува Булеварот со Војводинска и Егејска да има кружен тек. Булеварот, Улицата Трајко Николоски, улицата Леце Котески (патот за Крушево)според ГУП треба да бидат со 4 ленти и средишно зеленило.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Sep-2013 at 10:15
Има ли некој информации и фото-материјали до каде е изградбата на прилепската автобуска станица? Претпоставувам дека барем дел од објектот е подигнат. Со каква динамика се работи?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Sep-2013 at 00:03
Баш сношти поминав има некои ископување налик на темели и ништо друго, сакав да сликам но веќе беше затемнето, ама реално и нема што да се види.

Додека пожарната не се пресели во новиот објект не очекувам некоја градежна офанзива тука.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Nov-2013 at 19:20
Среќа во несреќа, градежен работник паднал од овој објект во изградба, завршил со повреди, но барем извадил жива глава.
 
На Интернет страницата кон која води наредниот линк е објавен и видео клип поврзан со конкретната статија.
 
http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=32596
 

РАБОТНИК ОД СКОПЈЕ ТЕШКО ПОВРЕДЕН ПРИ ПАД ОД СКЕЛЕ ВО ПРИЛЕП

 
22.11.2013
 

 
Градежен работник од скопската фирма „Ама-стил“ изутрината околу 9 часот е повреден при пад од металната конструкција  при изградба на новата автобуска станица во Прилеп.Тони Петрески (41),паднал од 8 метри височина, при што се урнала и металната конструкција.Тој се здобил со тешки телесни повреди, па од градската болница во Прилеп, е префрлен на клиниката за трауматологија во Скопје.
 
„Човекот беше легнат на основата на градежниот објект, веднаш покрај него беше падната целата конструкција од скелето, се жалеше на големи болки. Се работи за повреди на карлицата, повреди на рбетниот столб, повреди на градниот кош и повреди на нозете“, изјави д-р Гоце Јонзоски, началник на службата за итна медицинска помош.
Вработените во Ама стил кои работат на објектот, велат дека Петрески е работник со искуство. Од фирма инвеститор- Пелагонија бус пак велат дека тој несоодветно се качувал по скалата.Но,истрагата ќе покаже кои се причинита за несреќата, невниманието на работникот или пак пропусти во работата на фирмата подизведувач.

 
„Не се качувал од внатре како што треба се качувал по скалата од надвор и таман дошол горе колку да се фати за кровот, малку се занишал и како паднал, го виделе другите работници кога бил долу паднат“, изјави Пецо Ефтимџиоски, вработен во Пелагонија бус-Скопје.
 
Инвестицијата за новата автобуска станица се проценува на околу милион евра. Овој проект беше дел од изборната програма на градоначалникот Марјан Ристески.
 
[ Моника Талеска ]

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Mar-2014 at 18:48
Тука веќе има напредок, не е како што беше на рендерите стаклениот дел е доста намален.И една малку матна од далеку, десно се поставени и темелите на бензиската, колку што можев да залележам ја гради некоја струмичка фирма (Џет Оил или така нешто)


Edited by ovaj_stariov - 09-Mar-2014 at 18:49
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.