build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гранични премини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4729
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гранични премини
    Posted: 19-Oct-2008 at 20:57
Еве една интересна тема (која се надеваме дека наскоро ќе биде за нешто што наскоро нема да постои и да има важност ) Јас лично сум преминал неколку гранични премини на балканот (другите биле на аеродром па не се важат) и иако немам слики од сите, можам да заклучам дека нашите не се толку лоши во споредба со другите. (додуша веце тешко се наоѓа на сите до еден)

Впрочем, кон грција ни се многу добри. А и грција гради нов кон македонија на меџитлија/ники... започнат е пред подолго време па најдов слика на фликр и ми текна на оваа тема. Градилиштето изгледа огромно во живо.а за сите што не сте биле на премин преку битола еве ви една убаваедит: еден крак фалеше и беа ужасно извалкани години наназад, па судејќи по датумот на фотографијата мислам дека ги сменале сефте

и уште еднаОд македонската не можам да најдам. Како и да е, подоцна ќе подигнам некои слики и од другите премини, на пример тој кај свети наум кој не е во употреба но има пат и гранична полиција. (ако ги најдам)


Edited by гитардемон - 19-Oct-2008 at 21:05
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Oct-2008 at 20:59
Па не е лошо да имаме ваква тема во инфраструктура, ама само за нашите нормално Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4729
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Oct-2008 at 21:01


па на тоа и мислев само сфатив дека немам мои слики а и да пробам да сликам секако полицаецот ќе ме праша зошто сликам, за кој работам и ќе ми го конфискува апаратот хаха
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2172
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Apr-2015 at 11:42
ГП Богородица, 1977


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jul-2018 at 15:15

да не отворам нова нишка за Патарини, и така најнапред вакво нешто би одело како архи-дизајн за граничните премини, та нека оди предожбава туку, иако убо би било бар на наплатната на Петровец да има некоја модерна кровна конструкција, та и оние кои се оспани никогаш да не ја утнат каде треба да се исклучат, но и за туристи би било некој вид визуелен чекпоинт дека влевуваат и.и излегуваат од главниот град, а убо би било во чест на Опптината да има и некоја симболика за топонимот како Апостолски Чекпоинт, иако тоа би било логично ако и Аеродромот носи апостолско име или пак Аеродром на Сесловенските РамноАпостоли Ссвети Кирил и Методиј во кој случај се плашам дека нарачатели ќе бараат директна симболика наместо архитектонска пр. за Светите Браќа и нивните ученици Седмочисленици соодветен број влезови и излези, а кровот пр. симболично за Апостолите Петар и Павле да бидит со две сплотени тоги ...

https://www.cgtrader.com/3d-models/exterior/other/highway-toll-stationBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Feb-2019 at 10:44

ГП Блато

2015 - https://makfax.com.mk/makedonija/regioni/na-gp-blato-dnevno-minuvaat-okolu-2-000-patnici/
2011 - Граничниот Премин Блато неискористен
https://www.slobodnaevropa.mk/a/24278731.html

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.