build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охрид и Струга
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид и Струга

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Jun-2011 at 15:39
Еве три слики од охридската грдосија, сликани 22-23 Мај. А горчо не си во право, на Охрид хронично му фали еден голем мол. Па види дека најголем дел од луѓето од внатрешноста се најредовни посетители на двата скопски мола. Насекаде низ светот и во најмалите градови има мол, едноставно тие места стануваат дел од културата на живеење на човекот и место каде може да се утепаат квалитетно 2-3 саати без разлика дали имате многу пари или не.

1. Кандидат за најгрда зграда! таа левата наравно.


2.


3.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Jun-2011 at 18:41
Originally posted by gorco

Ох пак ли приказни за трговски центри и менхетни, ЖАЛНО е што ќе го упропастат градот, како и природните струња на воздухот.
пак ли со приказни за струења на воздухот, аман веќе, од сите негативни особини кои ги имаат проективе, народот се фаќа за воздухот, како да се работи за планина...
(gorco да не ме сфатиш погрешно, не те напаѓам лично, само потенцирам да не ни се случуваат такви дебати со наслов „струење на воздух“)

а инаку за проектов што да кажам, името е „феноменално“ а претставува уште едно трошење на драгоцен простор поради нечиј бизнис и влошување на сликата која нашите градови ја даваат...
како и да е, на Охрид му треба еден многу професионален и добро осмислен ГУП, каде ќе бидат запазени потребите, ќе бидат унапредени можностите за развој на нешто ново и ќе биде запазено постоечкото да не биде загрозено... но за жал, кај нас не постои такво нешто, постојат само „Менхетни“


Edited by zabegan - 07-Jun-2011 at 18:41
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Jun-2011 at 16:42


Зградава е на Кејот на Дрим во Струга.Пред 2-3 години изградена.

Edited by Тркало - 17-Jun-2011 at 16:43
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Jun-2011 at 00:38
Неколку станбени згради кои што се завршени, а има и неколку помали што се во градба ама немам од сите слики.Зградите се Блиску до генимале, карши бензиската на Окта


Има уште една зграда помала готова ама немав убав агол за сликање


Во изградба има повеке згради, претежно помали, ги немам фатено сите, ко ке можам ке ги сликнам и нив.

Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Jun-2011 at 16:41
Охридски рендер на векот.

ОбјектотРендерот


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Jun-2011 at 23:01


LOL
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Jun-2011 at 23:20
RollinБраво, браво, ме изнасмеа, некој имал многу добра смисла за хумор.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Jul-2011 at 15:06Edited by Тркало - 26-Jul-2011 at 15:06
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Nov-2011 at 13:45
Тазе слики од „менхетанов“. 4 од зградите се веќе целосно готови.

Овој објект не е дел од комплексот, го гради некој друг. Мислам дури дека можеби нема да е стамбена зграда, туку некаков трговски. Немаше табла за повеќе информации.Еве почнаа и ламборгини да се паркираат пред менхетн Crazy
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Dec-2011 at 20:57
Не знам која е целта со оградава околу зградава на последната слика?
А за трговски не се надевајте, барем не засега (муабетов од чоек во бизнисот).Ама и колку да одложат уште полошо (најверојатно е и таква намерата)понатака ќе ги кренат на целиот простор сите згради и пак ништо од таа идеја.
Исто и за подземни паркинзи.Пред некое време приземјето на објективе беше полно со вода, со оглед дека местото некогаш било мочуриште, блато, а мојте да замислите каква е документацијата и сигурноста чим им издале одобренија за градба на таква нестабилна почва...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Dec-2011 at 21:03
tomi_z-ламборџиниво на последната слика е случајно фатено или ти дојде со него да сликаш

ПС.вреди колку една зграда во пари

Edited by gjoko - 06-Dec-2011 at 21:04
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Dec-2011 at 22:40
Еве за псоледниов објект на сликата каков е планот

Еве го каталогот во ПДФ Формат
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Dec-2011 at 01:43
Originally posted by gjoko

tomi_z-ламборџиниво на последната слика е случајно фатено или ти дојде со него да сликаш


Скроз случајно, дојде од никаде и сврте тука. Дури малку и се туфкав што ми влета во кадар, ама следната слика без него ми се виде подосадна па ја ставив таа
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Dec-2011 at 20:10
Originally posted by Тркало

Еве за псоледниов објект на сликата каков е планот

Еве го каталогот во ПДФ Формат


Инаку инвеститор на објектов и на уште неколку други е Ванчо Чифлиганец.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 21-Dec-2011 at 20:13

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Dec-2011 at 01:31
ај, ја снема бандерата.

уствари сакав да кажам, не е лошо локација да се каже кога се ставаат слики, мене ова ништо не ми значи вака.
Back to Top
Бомба View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jun-2011
Location: DE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Бомба Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Dec-2011 at 04:42
до градскиот пазар
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Jan-2012 at 10:24
http://ohrid1.com/ochrid/adora-napravi-zgrada-dosto%D1%98na-za-ochridski-mencheten
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Mar-2012 at 00:21
Објектот е при крај и надворешно, најверојатно уште да го средат дворот и паркингот.Точно е дека е можда најубавата зграда во цел комплекс, ама и точно е дека изборот е мизерен.Мене лично ми е ок, ама не е нешто кое би ти го блокирало погледот.Уште една зграда готова во позадина, а оваа малку е крива од кола во движење е сликано
И не можам никакоа да го сфатам значењето на оградата околу зградава?Нешто во стилот селото на Галите?Не е баш а ла Менхетн

Edited by Тркало - 21-Mar-2012 at 04:07
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Mar-2012 at 10:49
Katastrofa be brat! Ova li e arhitektura, abe cel svet ni se smee!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.150 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.