build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп и Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Jul-2012 at 16:50

Зошто тие оранжерии не се експлоатираат сеуште?

... претпоставувал локацијата е оваа:
41°21'21.23"N  21°34'4.34"E

Инаку не ми е јасно прилепските локални власти со кого планираат да ја наполнат оваа населба за 13.000 жители...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jul-2012 at 19:04
Previous
 
Ќе дознаеме или кога ќе ги изградат сите тие објекти, под претпоставка дека ќе ги изградат, или кога ќе банкротираме како држава.
 
Веќе 2 квартали неофицијално сме во рецесија, останува уште заклучно со крајот на третиот квартал на 30 септември 2012 и официјално да влеземе во рецесија, по што ќе мораат да запрат сите активности околу некапиталните инвестиции, како што е проектот Скопје 2014, или во спротивно ќе набилдаме доволно национален и надворешен долг за да банкротираме, а во такви околности, тие објекти или нема да бидат изградени, или никој нема да се всели во нив, бидејќи кога се нема пари, нема кој да купува недвижнини, а уште помалку па да гради недвижнини.


Edited by Dexter26 - 26-Jul-2012 at 19:05
Back to Top
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Jul-2012 at 01:03
За да се објави рецесија растот на прозиводството треба да е во минус 2 послдователни квартали, а податоците за вториот се уште не се објавени.

Инаку 13.000 луѓе не знам од каде ќе се најдат, тоа е огромна бројка за град како Скопје, а не за Прилеп. Во општина Прилер има некаде 5000-6000 луѓе кои не живеат во градот, тку во некој од околните села. Значи освен разместување на постојното население, друг спас за населбата да не остане празна не знам дали има.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Jul-2012 at 09:18
Искрено, не верувам дека би можело да се стигне до бројката од 13.000 жители во некој побрз временски период, но мислам дека локалната самоуправа во Прилеп има капацитет за да започне со инфраструктурните зафати и паралелно да ги продава градежните парцели. И да бидат 1.000 жители за неколку години, тоа би било успех за град со големина на Прилеп.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Jan-2013 at 19:04

На продажба нови парцели во прилепската типска населба ,,Градина,,

naselba%20Gradina%203

Општина Прилеп со најновата објава нуди на продажба нови парцели во новопроектираната типска населба ,,Градина,, која ќе се гради во Прилеп на просторот на поранешните оранжерии. Станува збор за населба која се планира да има околу 13.000 жители и во која предвидени се 364 парцели за индивидуални куќи и 24 за станбени згради, градинка, училиште, спортски комплекс, трговски комплекси.

Парцелите се со големина од 300 до 600 м2 а куќите ќе имаат приземје, два ката и поткровје, вели Градоначалникот Марјан Ристески:
-Имаме направено една математика дека доколку платат комуналии, со купената локација и цената за изградба на куќата таа ќе ги чини меѓу 30.000 и 35.000 евра колку чини еден половен двособен стан во центарот на градот. Тоа значи дека многу евтини куќи кои нногу ќе значат во решавањето на прашањето за простор за живеење за младите брачни парови и многудетните семејства.


Продажбата на парцелите ќе оди по модули, а очекувањата се до крајот на годинава да бидат продадени третина од сите парцели , вели раководителот на комисијата за електронско наддавање Менде Зајкоски:
- На продажба се 5 парцели. Пријавувањето трае до 28-ми, а јавното наддавање ќе се одржи на 31-ви јануари. Почетната цена е 60 денари за м2 со чекор од 10 денари за секое наддавање.


Минатата година за првите 14 парцели, за кои почетната цена на елетронската аукција беше 1-о евро за м2, Општината инкасира 7,2 милиони денари или 117.591 евро, а од продажбата на 21 парецела во индустриската зона Прилеп 1 во касата на Општината се слеаа над 300.000 илјади евра, и 177.000 евра од продажба на една голема и една помала парцела во населбата Ѓогдере на кои ќе се градат мал деловен објект и станбено деловен објект на 9 ката во рамки на владиниот проект ,,Купи куќа купи-стан,,.

http://www.kanal77.com.mk/mk/vesti/ekonomija/item/1690-na-proda%D0%B7ba-novi-parceli-vo-prilepskata-tipska-naselba-,,gradina,,


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Jun-2013 at 23:28
Два проекти од Прилеп, за едната има убава презентација на youtube а за другата само макета директно од сајтот на фирмата, инаку и двете се во фаза на градба.

1.

2.http://atlasinvest.com.mk/galerijacane93_mk.htm

Уште на три места има започнато градба на згради, но немам суште материјали за нив.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Aug-2013 at 23:47
Mihajlov Apartments, Zlaten Rid, Bitola

http://gmpconstruction.com/mk/app1/apartments.php
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Aug-2013 at 21:42

Edited by JOE - 23-Aug-2013 at 21:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Aug-2013 at 00:01
ако има нешто одвратно во архитектурата, тоа сигурно се класични станбени згради со огромни рефлектирачки стаклени сегменти на нив... ама тоа е, кога е побитен профитот од сериозноста на проектот...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Aug-2013 at 02:12
Не можев да најдам тема за Битолската Касарна па затоа тука ќе ги ставам сликите.

Аурум:
Edited by Danndy - 24-Aug-2013 at 02:12
Traveling.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-May-2014 at 09:08
Во продолжение следуваат неколку фотографии од комплексот „Јуриј“, кој искрено иако прв почна да се гради, некако најспоро се издигнува. Тука се и фотографии од битолската касарна, каде што веќе се градат неколку станбени згради, а има ископани дупки и за нови:

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-May-2014 at 18:10
Имаш одврзани раце да изградиш било што, имаш простор да се докажиш архитектонски како сакаш, на празна полјана, и го градиш:Мала Речица, 1996. Не можам да замислам како им е уредено дома, ако ова им е вкусот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-May-2014 at 21:31
Што е тоа најгоре? Пентхаус гулабарник? Резил.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-May-2014 at 09:10
и 700 евра квадрат е многу за вакво нешто
Back to Top
tinodj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote tinodj Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-May-2014 at 23:18
и има некои новости од градинава? 
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Jul-2014 at 14:08
Пошто баш и не можев да разликувам која згрда од кој проект е, еве ги сите објекти што се градат у битолската касарна

1.

2. (зградата не е крива, у движење е сликано )

3.

4.
 
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Jul-2014 at 14:16
Битола


23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Oct-2014 at 17:09
Станбено-деловен комплекс А.Р.М. во Битола (на линкот има фотки)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.586297974807780.1073741840.405857869518459&type=1

Aurum Residence во Битола

https://www.facebook.com/AurumResidence/timeline?ref=page_internal

Edited by Џоле - 02-Oct-2014 at 17:13
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Apr-2015 at 16:10
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Apr-2015 at 16:15
Поубави од Џевахир кулите во Скопје
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.