build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп и Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Apr-2015 at 16:43
Не изгледа лошо. Ауу како ќе бешеза во центарот на кичево кај зелезничката станица... 😂😁
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Apr-2015 at 17:01
Ова повеќе ми наликува на чист популизам отколку на вистинска инвестиција. Колку само такви најавуваа градба во Македонија, па ништо не испадна од сето тоа.

Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 03-Apr-2015 at 19:49
Точно така. Незамисливо е ваква инвестиција поготово за град каков што е Прилеп каде што половина од населението го напушти градот, каде што економската состојба и тоа како е лоша.
Иначе Прилеп е водечки град по ветени, а нереализирани проекти. Слично како и стадионот Гоце Делчев, така и ова е само "перење на мозок".
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Apr-2015 at 00:29
Некаде прочитав дека се десеткатници, овие на рендерот се по 27-28 ката.

Со сигурност станува збор за чист популизам и да изградат нешто, ќе биде далеку од ова на сликите.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Apr-2015 at 11:14
Ова што го гледам на рендерите е одлично!
Но толку високи згради во Прилеп?
Сомнително.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Apr-2015 at 10:40
Чек сеа коа ќе ги изградат странските инвестиции.. да видиш како се купува стан на 23ти спрат со плата од 150евра.
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Apr-2015 at 11:51
Во Прилеп просечната плата е 100 евра. Има многу потенцијални купувачи
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Apr-2015 at 12:35
Во Прилеп само од тутун влегуваат од страна над 25 милиони евра.Само да се посети пазарот во градот и после тоа посетете било кој друг пазар,ќе се види разликата.

Прилеп и Кавадарци се најработливите градови во Македонија и со право се едни од поимушните(за разлика од Скопје кој неправедно е богат)
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 999
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Apr-2015 at 13:25
Originally posted by gjoko

Во Прилеп само од тутун влегуваат од страна над 25 милиони евра.Само да се посети пазарот во градот и после тоа посетете било кој друг пазар,ќе се види разликата.

Прилеп и Кавадарци се најработливите градови во Македонија и со право се едни од поимушните(за разлика од Скопје кој неправедно е богат)


Ја пак сум го посетил градот и можам да го кажам сосема спротивното од тебе.
Еден од најмизерните градови во Македонија.

Сред центар на град се суши тутун и се забележуваат магариња.

И пазарот сум го посетил,требаше да помагам на една жена од Скопје на која
пазарџијата не сакаше да и ги врати 500'те денари кусур туку и ги зема и започна да збори со други и нејзе да ја одбегнува.

Колата треба да ја паркираш на видно место,најпрепорачливо во близина на Комерцијална Банка,иначе обавезно посебно ако си од страна,ти ги снемува бришачите или некој друг детаљ.

Edited by kiriOK - 05-Apr-2015 at 13:26
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Apr-2015 at 13:27
Ѓоко, остави ти тутун, земјоделие, 25 милиона... Еве ти кажува дечкото погоре, 100 евра просечна плата, сигурно истражувал, знае од прва рака. Пола град иселен, популистички станбени проекти, странски инвеститори-крвопијачи... Бидејќи платите сами од себе растат, нели, со седење пред компјутер и плуќање на секоја идеја и проект.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Apr-2015 at 13:32
Невикам дека е сјајно во Прилеп,ама во другите градови во Македонија е бетер,да неречам катастрофа.

Мислата ми беше дека во споредба со другите градови)освен Скопје и тетово),Прилеп има повисок стандард
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Apr-2015 at 13:51
Originally posted by kiriOK

Originally posted by gjoko

Во Прилеп само од тутун влегуваат од страна над 25 милиони евра.Само да се посети пазарот во градот и после тоа посетете било кој друг пазар,ќе се види разликата.

Прилеп и Кавадарци се најработливите градови во Македонија и со право се едни од поимушните(за разлика од Скопје кој неправедно е богат)


Ја пак сум го посетил градот и можам да го кажам сосема спротивното од тебе.
Еден од најмизерните градови во Македонија.

Сред центар на град се суши тутун и се забележуваат магариња.

И пазарот сум го посетил,требаше да помагам на една жена од Скопје на која
пазарџијата не сакаше да и ги врати 500'те денари кусур туку и ги зема и започна да збори со други и нејзе да ја одбегнува.

Колата треба да ја паркираш на видно место,најпрепорачливо во близина на Комерцијална Банка,иначе обавезно посебно ако си од страна,ти ги снемува бришачите или некој друг детаљ.


Кога се споредува нешто секогаш треба да се види како било порано, а како е сега.

Последните 10 години Прилеп отиде многу напред во секаква смисла. Изградија инфраструктура, патишта, канализација, осветлување, најчист град е во Македонија, центарот убаво го средија, добија нови административни згради, нови здравствени и старечки домови, многу училишта се реновираа, нови градинки и спортски терени итн.

Нова автобуска станица, нов пазар, нова зграда за пожарникарите.

Добија комплетно нов влез кон Прилеп, а ќе се асфалтира и тој кон Градско ( рак рана).

Тутунски комбинат повторно работи рентабилно заедно со Филип Морис, тука е и Прилепска пивара, Витаминка Прилеп, ТИРЗ зоната со нови 4-5 фабрики коишто се градат во моментов.

Пивофест прерасна во вистински професионален фестивал по сите нишани со огромна посетеност, а тука се надоврзува Џез фестивалот, маскенбалот.

Прилеп доби 4-5 дискотеки/кафе барови коишто можеби по инфраструктура и ентериер се меѓу најдобрите во Македонија. Новиот Irish Pub отворен пред неколку недели според мене е најубав во Македонија.

Од сето ова немаше ништо до пред 10 години. Типична селска паланка, мртов град и население со прилично див менталитет и духовно празни. Денес Прилеп има сосема друга слика.


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-Apr-2015 at 13:55
Originally posted by kiriOK

[QUOTE=gjoko] Во Прилеп само од тутун влегуваат од страна над 25 милиони евра.Само да се посети пазарот во градот и после тоа посетете било кој друг пазар,ќе се види разликата.

Прилеп и Кавадарци се најработливите градови во Македонија и со право се едни од поимушните(за разлика од Скопје кој неправедно е богат)


Ја пак сум го посетил градот и можам да го кажам сосема спротивното од тебе.
Еден од најмизерните градови во Македонија.

Сред центар на град се суши тутун и се забележуваат магариња.

И пазарот сум го посетил,требаше да помагам на една жена од Скопје на која
пазарџијата не сакаше да и ги врати 500'те денари кусур туку и ги зема и започна да збори со други и нејзе да ја одбегнува.

Колата треба да ја паркираш на видно место,најпрепорачливо во близина на Комерцијална Банка,иначе обавезно посебно ако си од страна,ти ги снемува бришачите или некој друг детаљ.[/iQUOTE]

Друже мислам дека муабетот ти е за Прилеп пред 15 до 20 години. Ти препорачувам сега да го посетиш.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 05-Apr-2015 at 13:59
Originally posted by gjoko

Невикам дека е сјајно во Прилеп,ама во другите градови во Македонија е бетер,да неречам катастрофа.

Мислата ми беше дека во споредба со другите градови)освен Скопје и тетово),Прилеп има повисок стандард


Најбогати градови во Македонија се Скопје, Струмица, Гевгелија, Кавадарци. Таму нема невработени лица, низок степен на криминал, урбани и мирни градови.

Тетово и Гостивар немаат висок стандарт, туку буквално живеат од печалбари со оглед на тоа дека тие се фамилијарно многу поврзни отколку ние.

Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Apr-2015 at 14:28
Кога се во прашање градовите од Пелагонискиот регион можам од прва рака да ви дадам информации.
Во Прилеп има многу повеќе невработени во однос на градовите што Kid_A ги наброи. Во продавници и ден денес во Прилеп работат за 6000 денари (мајка ми сеуште работи за таа плата), има многу невработени, посебно млади лица кои со помош на бугарски пасоши само во последните две-три години и тоа колку заминаа во Германија.
Единствено што во Прилеп се прави се паркчиња и по некоја улица. Има сеуште улици неасфалтирани во центарот на градот, сеуште има проблем со водата и канализацијата. Стотици куќи се распаѓаат, стотици семејства што живеат и со социјална помош, а уште повеќе и без социјална помош.
Иначе да, се печали од тутун, но не сите имаат ресурси за да одгледуваат тутун.
Економската состојба во градот особено се влоши во последните 3-4 години. Многу дуќани од самата чаршија па и пошироко беа затворени, најголем дел поради пресиите од УЈП.
Се на се, Прилеп е мноогу далеко зад Скопје, Тетово, Битола, Кавадарци, Струмица, Гевгелија... Единствено само 4 дена во годината Прилеп жживее, а тоа е Пивофест.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Apr-2015 at 15:20
Originally posted by Svarog

Кога се во прашање градовите од Пелагонискиот регион можам од прва рака да ви дадам информации.
Во Прилеп има многу повеќе невработени во однос на градовите што Kid_A ги наброи. Во продавници и ден денес во Прилеп работат за 6000 денари (мајка ми сеуште работи за таа плата), има многу невработени, посебно млади лица кои со помош на бугарски пасоши само во последните две-три години и тоа колку заминаа во Германија.
Единствено што во Прилеп се прави се паркчиња и по некоја улица. Има сеуште улици неасфалтирани во центарот на градот, сеуште има проблем со водата и канализацијата. Стотици куќи се распаѓаат, стотици семејства што живеат и со социјална помош, а уште повеќе и без социјална помош.
Иначе да, се печали од тутун, но не сите имаат ресурси за да одгледуваат тутун.
Економската состојба во градот особено се влоши во последните 3-4 години. Многу дуќани од самата чаршија па и пошироко беа затворени, најголем дел поради пресиите од УЈП.
Се на се, Прилеп е мноогу далеко зад Скопје, Тетово, Битола, Кавадарци, Струмица, Гевгелија... Единствено само 4 дена во годината Прилеп жживее, а тоа е Пивофест.


Не можеш нешто да средиш коешто пуштало канцер со децении за само 10 години. Треба време, работа и посветеност.

Јас сум бил во Прилеп последен пат дури пред 4-5 години, а таму каде што поминав не видов ниту една трошна куќа. Имате неколку населби прилично добро средени. Центарот ви е исто така убаво среден.

За економија верувам дека новите фабрики ќе го кренат стандардот во наредните 4-5 години.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Apr-2015 at 16:10
Колку и да се зградите пропаганда и замачкување очи, лично не мислам дека се толку не остварливи.
Ако ги погледнете убаво дека во горниот дел се стеснуваат, се доаѓа дека една ваква зграда е еднаква на 3-4 просечни македонски згради со по 5 ката, а по бројот на евентуални станови и помалку. Односно заедно двете би биле еднакви на 6-7 ново изградени пет катни згради и една помала деловна, плус продавници (комерцијален простор) на приземје.
За споредба во Битола во последните неколку години се градат/изградени 7-8 нови просечни македонски згради само во касарната. Прилеп е град со слична големина како Бт, а и нема баш некоја новоградба.
Зборот ми е, да имало инвеститор од ваков тип, место тие згради од повеќе инвеститори, можел да изгради 2 вакви.
Во овие зградиби имало 200-300 станови, во зависност од процентуалната застапеност на станбен простор. Таков боеј не мислам дека е "огромен" и неверојатен да се продаде во рок од ~5 години и во некоја нескопска општина.
За жал домашните инвеститори, немаат толку пари, а дел сакаат побрзо и посигурно богатење и затоа не се нафаќаат на посериозни проекти како овој.
Впрочем, овие две згради заедно не се ни колку една турска на Џевахир.

И за крај, дали некој може да прикаже на статистика на градење и купување на станови по година за регионите во МК?
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-Apr-2015 at 17:38
Вп заводот за статистика има неколку публикации кои не нудат многу обемни информации:
http://www.stat.gov.mk/OblastOpsto.aspx?id=20
http://www.stat.gov.mk/pdf/2015/6.1.15.17.pdf
http://www.stat.gov.mk/Publikacii/6.4.14.02.pdf
Иначе во предвид се земени и оние индивидуални куќи.
Иначе во Прилеп пазарот на недвижнини е и тоа како неразвиен, затупавен. Многумина продаваат, а ретко кој купува и тоа најчесто се лица од соседните општини пред се Кривогаштани и Долнени.
Иначе среќа што го имаме Економскиот Факултет, да не е тој уште толку ќе пропадне градот. Како и да е има некоја раздвиженост.
Иначе, да, проблемот што го има Прилеп го имаат и останатите градови, особено оние во Источна Македонија.
Искрено се надевам дека во иднина ќе имаме децентрализиран развој во Државава.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-Apr-2015 at 19:33
Originally posted by Kid_A

Originally posted by gjoko

Невикам дека е сјајно во Прилеп,ама во другите градови во Македонија е бетер,да неречам катастрофа.

Мислата ми беше дека во споредба со другите градови)освен Скопје и тетово),Прилеп има повисок стандард


Најбогати градови во Македонија се Скопје, Струмица, Гевгелија, Кавадарци. Таму нема невработени лица, низок степен на криминал, урбани и мирни градови.

Тетово и Гостивар немаат висок стандарт, туку буквално живеат од печалбари со оглед на тоа дека тие се фамилијарно многу поврзни отколку ние.Струмица е град со богата фасада но позади фасадата стојат печалбарите и земјоделците кои го држат градот во живот. Инаку во струмица нема некој голем работодавач туку во градот најголемиот дел се трговци, угостители и други услужни дејности кои живеат на грбот на земјоделецот и печалбарите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Apr-2015 at 20:45
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.164 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.