build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гранични премини и царински терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 03-Jun-2017 at 20:55
ГП „Меџитлија“ (извор: тера.мк) - http://tera.mk/prazno-na-medhitlija/

[1]


[2]


[3]


[4]


[5]

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 20-Jun-2017 at 17:25
Премиерот на Република Македонија Зоран Заев денеска на Претседателот на Република Бугарија Румен Радев му кажал дека неговата држава има интерес од отворање нови гранични премини, со што би се олеснале комуникациите меѓу луѓето.

Каде, според вас, има простор да се отворат нови гранични премини помеѓу Република Македонија и нејзините соседи?


Edited by Staro Skopje - 20-Jun-2017 at 17:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1588
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 20-Jun-2017 at 17:43
Originally posted by Staro Skopje

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев денеска на Претседателот на Република Бугарија Румен Радев му кажал дека неговата држава има интерес од отворање нови гранични премини, со што би се олеснале комуникациите меѓу луѓето.

Каде, според вас, има простор да се отворат нови гранични премини помеѓу Република Македонија и нејзините соседи?
Kaj Berovo. Duri i ima naprvevo terminalen objekt od nasa strana koj propaga so godini bidejki od bugarska strana so prst ne se mednale.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 21-Jun-2017 at 08:39
Не разбирам зошто би правеле нов премин со ова ниво на комуникација со Бугарија. Убеден сум дека е многу поважно да се работи на подобрување на конекциите на постоечките премини.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 21-Jun-2017 at 11:56


За локалната економија и населението од двете страни да може да комуницира без да мора да се кружи преку Делчево или Ново Село.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 21-Jun-2017 at 12:08
Локалната економија и население звучи добро, ама тие се премногу мали за да има позитивни ефекти. Берово има 7000 жители, Пехчево 3000. Двете немаат скоро никаква економија. Од другата страна на границата ниеден град и уште помалку локална економија. Онаму каде што има обостран интерес (Делчево-Благоевград и Струмица-Петрич), премин е отворен. Берово е на 40км од Делчево и на 70 од Ново Село. Затоа велам дека фокусот треба да е на подобрување на пристапот кон и осовременување на постоечките премини. Инаку може да отвораме гранични премини на секои 10км, ама бенефитот од тоа би бил нула.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 21-Jun-2017 at 12:45


Патот од нашата страна е веќе направен, исто така и граничниот премин е веќе направен. Како нивното ставање во функција одзема од фокусот за подобрување на постоечките гранични премини?


Инаку 10.000 (само локално население) од нашата страна не е занемарлива бројка, исто како што не е занемарлива оддалеченоста до Делчево и до Ново Село, плус испушташ од вид дека кружењето е дупло, затоа што истата километража треба да ја поминат и од бугарска страна. Од бугарската страна во близина е Сандански со 30.000 жители и колку што можам да видам неколку поголеми населени места, особено северно од Сандански кон Кресна. Во секој случај воопшто не е занемарлив бројот на население од бугарската страна.

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 21-Jun-2017 at 12:59
Ок, дискусијата се сведе на тоа дали треба да ги поврземе Сандански и Берово. Зборот ми е, постоечките премини имаат смисла затоа што поврзуваат points of interest. Скопје, Куманово, итн се поврзуваат со Софија преку Крива Паланка. Велес, Штип, Кочани, итн го имаат преминот кај Делчево, а Струмица и остатокот од ЈИ Македонија најбрзо би патувале кон Источна Грција и Турција преку Ново Село. Ама како и да е, ако Бугарија има интерес да изгради пат и премин кај Берово, уште подобро.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 21-Jun-2017 at 17:44
Еве, ако не си слушнал за поимиве: Прекугранична соработка, туризам (Беровско езеро, Аурора и сл.), размена на стоки и сл.

И не гледам воопшто проблем така мал граничен премин да не профункционира, 3-4 граничари од едната и 3-4 од другата страна, од околните места и толку. А за тоа население таму верувам дека придобивки ќе има.

Освен секако ако мислиме дека тоа не е во согласност со националните интереси и се правиме Северна Кореја. Во тој случај да, нема потреба.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 18-Jul-2017 at 04:03
Ја разгледав од прилика програмата на новата влада , и никаде не сретнав , реконструкција , модернизација на граничните премини , проширување на повеке ленти,обновување на постоечките згради со модерен изглед и т.н ..Дали не е во план и оваа влада да не направи едно WC , да реновира , осветли и обележи , постави современи модерни знаци..Богородица и Табановце проширување и модернизација , Меџитлија целосна обнова на постоечкиот ,или со можност за изградба на нова зградасо оглед на тоа дека постоечката е многу стара , Деве Баир исто темелна модернизација ,Кафасан исто проширување и модернизација , и помалите премини реконструкција ..Претходната влада најавуваше ама за жал не направи ништо во овој дел , белки нема и оваа да биде така , и да ја остави портата на една држава во ужасна состојба .

Edited by WolfLeader - 18-Jul-2017 at 04:05
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 22-Jul-2017 at 12:43
Originally posted by Navigator

Локалната економија и население звучи добро, ама тие се премногу мали за да има позитивни ефекти. Берово има 7000 жители, Пехчево 3000. Двете немаат скоро никаква економија. Од другата страна на границата ниеден град и уште помалку локална економија. Онаму каде што има обостран интерес (Делчево-Благоевград и Струмица-Петрич), премин е отворен. Берово е на 40км од Делчево и на 70 од Ново Село. Затоа велам дека фокусот треба да е на подобрување на пристапот кон и осовременување на постоечките премини. Инаку може да отвораме гранични премини на секои 10км, ама бенефитот од тоа би бил нула.


Со вакви размислувања и од тие 10000 поголем број кај и да е ќе се преселат во Штип, Скопје или Канели, Италија...а другите ќе остарат.Оти нели се небитни

Попатно муабетов, освен Клепало во околината на Дебар постојат поголем број места на сама гранична линија кон Струга со комуникација и трговија од другата страна, реканскиот крај, после источниот брег на Преспа (Маркова Нога), Скопска Црна Гора, селата помеѓу Куаманово и КРива Паланка итн.

Edited by Тркало - 22-Jul-2017 at 12:48
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 22-Jul-2017 at 19:38
Originally posted by Navigator

Локалната економија и население звучи добро, ама тие се премногу мали за да има позитивни ефекти. Берово има 7000 жители, Пехчево 3000. Двете немаат скоро никаква економија. Од другата страна на границата ниеден град и уште помалку локална економија. Онаму каде што има обостран интерес (Делчево-Благоевград и Струмица-Петрич), премин е отворен. Берово е на 40км од Делчево и на 70 од Ново Село. Затоа велам дека фокусот треба да е на подобрување на пристапот кон и осовременување на постоечките премини. Инаку може да отвораме гранични премини на секои 10км, ама бенефитот од тоа би бил нула.

Држи вода и твојата теорија, но реално мислам дека проблемот е можеби и во бугарската страна и некои структури кои оперираат во МК да се оневозможи инфраструктурно, економско и културно поврзување на Македонците од двете страни, т.е. РМ со Пиринска Македонија.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 24-Nov-2017 at 13:36
http://www.faktor.mk/kje-se-otvori-granichniot-premin-klepalo-sandanski
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 25-Nov-2017 at 22:34
Маркова нога 22.10.2017
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 26-Nov-2017 at 18:54
Нема никаков објект тука , само пристапен пат така ?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 26-Nov-2017 at 21:03


Има караула од левата страна, каде што се наоѓа и каменот со стапалото на Крале Марко, по кого и го има местото добиено самото име.

Edited by ehrlich - 26-Nov-2017 at 21:04
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 31-May-2018 at 06:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 25-Sep-2018 at 18:43
Денес на Блаце беше пуштен во употреба објектот за гранична инспекција за ветеринарна и фитосанитарна контрола, изграден со поддршка од ЕУ.

https://www.facebook.com/Delegation-of-the-European-Union-Skopje-199770503767478/?hc_ref=ARSQdP86ehhw4aRtU6qhhyorW_Q3gfvdd-p-LvfwcuFV0SctYro53M_THnsnfH654wM&fref=nf&__tn__=kC-R
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 21-Nov-2018 at 16:23
Пуљевац најдов само во Црна Гора, па претпоставувам дека преминот би бил тука: https://www.google.com/maps/place/%D0%9F%D1%83%D1%99%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%86/@41.1698895,22.206779,2864m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x13528fd69b63221f:0xf0d2828365ccd210!8m2!3d42.8034302!4d19.8004532

Kавадарци и Пела од Грција ќе поднесат иницијативи за отвoрање на граничниот премин Пуљевац

Кавадарци и перфектурата Пела од Грција, ќе поднесат иницијативи до владите и министерствата за надворешни работи на двете земји, отворањето граничен премин Пуљевац да влезе во агендите на двете страни. За ова денеска информираше Тодор Ефремов, раководител на Секторот за локален економски развој во кавадаречката локална самоуправа.

Во изјава за МИА, тој рече дека Кавадарци има голем интерес за пограничниот премин Пуљевац да биде отворен. Направиле скрининг на теренот. Убедени се дека овој пограничен премин ќе има големо и значајно влијание врз локалниот економски развој на Кавадарци, како една од најразвиените општини во Македонија. Покренале иницијативи со кои би можеле да го поттикнат отворањето на преминот.

-Пред две недели во Преспа, грчкиот град Лемос, имавме средба на заедничкиот мониторинг комитет за погранична соработка меѓу двете земји, за последниот ИПА програмски период. Донесовме заклучок од десет милиони евра што ќе бидат расположливи за новиот повик, четири милиони да одат во инвестирање на пограничниот премин Маркова Нога. Изнесов иницијатива дека во наредниот период треба да размислуваме да се отвори и Пуљевац, бидејќи Пела е единствена грчка перфектура која нема граничен премин, исто како и регионот Тиквеш од македонска страна. Ова влезе во записник и се надевам дека преку фондовите на Европска Унија, во иднина ќе можеме да ја реализираме оваа иницијатива, соопшти Ефремов.

Патот ќе се скрати за педесетина километри, а може и повеќе, зависно од техничкото решение. Ќе има исто така и зголемен проток на стоки и услуги. Тоа се, додаде, двата двигатела на локалниот економски развој. Ова е особено значајно и за развојот на туризмот.

-Од тој аспект минатата недела имавме и конференција во Солун, во рамки на Саемот за туризам Филоксенија, еден од најзначајните на Балканот. Темата беше Балканот како раскрсница за развој на туризмот и алтернативниот туризам. Беше организирана од европратеникот Кунева и солунскиот градоначалник Бутарис. Го истакнав потенцијалот и значењето на винскиот туризам, информираше Ефремов.

Тој соопшти дека на Кожуф веќе постои стар воен пат, направен од калдрма.

-Претпоставувам дека своевремено се користел, бидејќи тука поминувала една од најважните раскрсници Виа игнација, која ги поврзувала двата региона, рече тој.

Ефремов смета дека е вистински момент за оваа иницијатива, имајќи го предвид политичкиот момент на приближување и потпишувањето на договорот од Преспа. Овој премин дополнително би ги доближил двата народа.

https://plusinfo.mk/k%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8-%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%9C%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B0%D1%82-%D0%B8/

Edited by Staro Skopje - 21-Nov-2018 at 16:24
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 02-Apr-2019 at 20:51
увид на новиот терминал на граничен премин Ќафасан [29.03.2019]

(на сите фотки е премиерот, па го објавувам само линкот, во позадина може да се види и терминалот)

https://www.flickr.com/photos/vladamk/albums/72157707632194355
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.