build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гранични премини и царински терминали
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гранични премини и царински терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 17-Sep-2019 at 08:16
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 03-Nov-2019 at 15:18
Од ЅЅС форумот, од нишката за гранични премини... кај Белановце.

Originally posted by Llapi 1

Integrated Border Management between Republic of Kosovo and Republic of N.Macedonia at the border crossing point in Bellanoc:Edited by Џоле - 03-Nov-2019 at 15:20
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 04-Nov-2019 at 17:21
A od nasa strana se raboti nesto ??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 04-Nov-2019 at 18:53
Ова ќе биде заеднички премин, барем така разбрав.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 847
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 04-Nov-2019 at 21:17
Мислам дека и патот се направи целосно од наша страна, од селото Опае до преминот.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 12-Nov-2019 at 13:17
Toa e dobro ako e zavrsen i patot od nasa strana , a ako preminot e zaednicki znaci ke ima po 2 lenti za vlez i izlez ,patov bas i ne e za kamioni ama sigurno i tuka ke odat ... So site sosedni drzavi treba da se ima zaednicki premini , a ne vaka kako sega da se ceka i gubi vreme za vlez i izlez.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 31-Jan-2020 at 09:23
Пуштање во употреба на граничниот премин Белановце – СтанчиќВо месноста Белановце денеска во официјална употреба ќе се пушти граничниот премин Белановце – Станчиќ.

На отворањето на преминот ќе се обратат премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, кој воедно е и координатор на Владата за реализација на овој проект.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, на настанот се очекува да присуствуваат и други видни личности од двете земји.

https://www.slobodenpecat.mk/pushtane-vo-upotreba-na-granichniot-premin-belanovcze-stanchik/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 31-Jan-2020 at 11:33
Пуштаме нови гранични премини, а постоечките се распаѓаат.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 24-Apr-2020 at 19:53
Originally posted by ironm

Пуштаме нови гранични премини, а постоечките се распаѓаат.

Da, propustot e vo delot na odrzuvanjeto.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 25-Apr-2020 at 18:18
Najgolemite Bogorodica i Tabanovce se vo uzasna sostojba , aj sto se tesni grla i sto nemaat dovolen broj na lenti za da obezbedat brz protok i dovolen kapacitet na vozila , pa i ne se odrzuvaat , ispropadnat asvalt , nikakvo hortikulturno odrzuvanje , bez dobro osvetluvanje ,nitu edno wc , so eden zbor kazano uzasno , prv vpecatok na sekoj eden koj sto vleguva vo drzavata koga ke go vidi granicniot premin vekje mu e jasno za kakva drzava stanuva zbor
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 19-May-2020 at 14:48
Зашто треба отворање на нов премин на веќе постоечки пат да чини 4+ милиони евра и да се отвори којзнае кога за 3-4 години. Од грчка страна грчката армија го заврши уште лани патот, караули постоечки има кои може да се користат како деловен простор за преминот? Неможам да разберам дали стварно е толку мал потенцијалот и интересот или се сеуште некои рудиментирани ретроградни глупи балкански опструкции.


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 19-May-2020 at 22:39
Само за санирање на патот, проект што ќе се реализира во 2020, ќе се потрошат околу 3 милиони евра ако памтам добро. Станува збор за свлечиште на кои не се паднати 30кг камења како на Миладиновци - Штип, туку е паднат целиот рид и откорнат е комплетно патот. Со оглед на тоа што нема никаква пропратна инфраструктура за граничен премин таму освен една рампа, претпоставувам тука некаде е цената.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 19-May-2020 at 22:53
Одронот е поназад кај Штрбово, по една лента функционира сообраќајот. Згради административни има, друго што повеќе треба за премин. Па премини функционираат и во контејнери. Може да се отвори привремен, па потоа нека се доправува зграда. Стварно не ја гледам потребата од градење скапи гранични премини ако нели сите идеме во ЕУ и оваа ситуација со постоење граници е "привремена" до некоја идна интеграција, макар траела и 20 години. Нема потреба од скапи објекти, но затоа добро е патот да е одличен.

Edited by user8642 - 19-May-2020 at 22:55
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 19-May-2020 at 23:07
Одронот го спомнав повеќе како референца за цената, а не дека се наоѓа на граничниот премин. Каде има административни згради? Се распаѓа целото место. Зошто да функционира преминот со контејнери? Зарем не е срамота што преминот во Св. Наум личи на канцеларија од земјоделска задруга, а е најблизок влез кон Охрид? Привремено веќе чекаме 20 години за ЕУ, не мислам дека треба да градиме со таква стратегија.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 19-May-2020 at 23:16
Неможам да ти ја разберам логикава дека треба преминот Свети Наум да не работи зашто не бил убав. Мора да кажам, малку и снобовска е таа позиција. Само затоа што тебе ти е гадно да го гледаш перминот, треба сега некое локално население да не комунира со родници или да изгуби работа, нели е тоа премногу?

Треба да проработи МарковаНога по секоја цена како и многу други премини.

Премините треба да бидат во регионов гледани како "привремено зло" од кое ќе се ослободиме сите у регионов, а не да бидат гледани како капија на тврдина, па да мора да биде убав. Што е ова, ајде триумфална капија ќе градиме у сред пустелија како да е ова Монголија-Кина граница со дуборез од походите на џингис-хас?!

Сосема пристоен деловен простор може да се добие со контејнери или со реконструкција на страта згарда на македонска страна да функционира ако треба и за службите од двете држави. Башка немора преминов да биде за превоз на стоки, доволно е само за патници, без фитосанитарни служби, без царински терминал, без проток на државјани надвор од европска унија, максимално упростено функционирање за проток на граѓани од двете држави за туризам и идење на пазар, ништо повеќе.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 19-May-2020 at 23:28
Правиш класична замена на тези по вторпат. Повеќе би рекол дека е снобовски што ги вадиш од контекст моите постови. Никаде не реков дека треба да се затвори преминот на Св. Наум само затоа што е таков каков што е.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 847
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 20-May-2020 at 15:21
Полош премин од Свети Прохор Пчињски не може да биде Српскиот е нов и проширен, нашиот два контејнери.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.