build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гранични премини и царински терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гранични премини и царински терминали
    Posted: 20-Oct-2008 at 02:08
Редно е да имаме ваква нишка, иако навистина тешко се наоѓаат материјали.Табановце, нашиот најфреквентен, а во моментов и „најнов“ премин (новиот објект е пуштен во употреба пред 2 години), има 6 излезни и 8 влезни ленти.

1


2


3


4  Непосредно после отворањето

Богородица (ми изгледа дека е поголем и од Табановце, знае ли некој колку ленти има?)

5


6  Еве го и железничкиот терминал во Гевгелија
Деве Баир

7


8
Edited by Cloverstack - 20-Oct-2008 at 03:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Oct-2008 at 02:12
За новости детално ќе можеме да се информираме на http://www.customs.gov.mk Cheers

Галерија сега за сега за жал нема Ohno
Edited by Cloverstack - 20-Oct-2008 at 02:12
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Oct-2008 at 13:48
Граничниот премин во Гевгелија е најголем но не е реновиран од кога е изграден а и со оглед на тоа дека тој дел се развива со ненормална брзина ке треба и тоа да го направат исто како и грците со нивниот ем го направија еден од најмодерните на Балканот ем го проширија за додатни 4 влезни и 4 излезни ленти.А овој нашиот мислам дека има 6 со 6 но се користат моментално само 4 со 4 ленти.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Oct-2008 at 13:53


И на самите собраќајни табли се гледа дека има 6 ленти


Edited by Raisinloaf - 20-Oct-2008 at 13:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Oct-2008 at 16:02
Па не би рекол баш дека се гледа, плус другата страна си е посебна приказна, ама ако има 2х6 тигаш сепак не е најголем затоа што Табановце има 14
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-May-2009 at 21:30

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЧЕН ПРЕМИН МАРКОВА НОГА

Хроника

Министерот  за надворешни работи во Владата на Република Македонија, Антонио Милошоски минатата недела со писмо до грчката шефица на дипломатијата, Дора Бакојани, побара отворање на нов граничен премин меѓу двете земји кај Преспа на потегот Маркова Нога - Герман.
 
Во писмото Милошоски истакнува дека отворањето на преминот како иницијатива која постои подолго време ќе претставува значаен чекор кон остварување на декларираните зало-жби за добрососедство, со што ќе се поттикне развојот и соработката во областа на туризмот и во функција на интензивирање на трилатералната соработка и сообраќајот меѓу Македонија, Грција и Албанија во рамките на Евро-регионот Преспа.
 
Верувам во натамошниот развој на соработката помеѓу Република Македонија и Република Грција и се надевам дека и Вие го споделувате мислењето за потребата од отварање на уште еден граничен премин, како мала, но значајна нишка во процесот на градење на добрососедските односи -  се вели во писмото на македонскиот министер.
 
Милошоски предлага работна средба на делегации на двете министерства, која би се остварила до крајот на мај годинава.http://www.bitolski.makmreza.com/FullInfo.aspx?NID=78ac78c2-da88-499f-a94b-f8c66ceec86f

Имаше баш една репортажа за тоа како луѓето од овие краишта би сакале да се отвори преминот. Но јасно ни е на сите дека тоа нема да го биде уште 60 години (политика).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-May-2009 at 00:58
Знае ли некој за овој проект на Табановц,го најдов на prostor.com.mk


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-May-2009 at 12:04
Јас само да ви кажам дека Грците градат гигантски граничен премин на Меџитлија-Ники (околу 100-150 метри поблиску до границата со Македонија од претходниот кој на некој начин беше 'длабоко' во грча територија, а овој ќе биде на самата линија).

Ај кажете зошто ЕУ би давала толку пари за толку голем граничен премин ако мисли да ни ги укине визите?

BTW се гради само десеттина месеци, а скоро е готов. Ако можам ќе сликам некогаш Roll%20eyes

Edited by гитардемон - 05-May-2009 at 15:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-May-2009 at 12:53
Ај баш сликни, колкаво може да биде тоа гигански премин?! Тамо не ни има нешто посебно место за поголем од сегашниов. Или можеби прават премин кој ќе биде доволно широк за евентуален автопат во иднина. Само незнам како го поврзе тоа со укинувањето визи, кога ионака нити сме блиску до потполна schengen либерализацијана (не овој безвизен режим) односно овој премин би служел минимум десет години, а и потоа би му се нашла примена. Но на страна визна политика не е баш за у оваа нишка. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-May-2009 at 12:56
Па каква врска има градењето на граничен премин со укинувањето на визите?

Грничниот премин ќе стане непотребен кога ќе се приклучиме на шенгенскиот договор, а по логика на нештата тоа ќе биде неколку години после влегување во ЕУ

Колку што знам, постоечкиот премин од грчката страна е мал и неугледен.
Е сега дали се исплати да се гради граничен премин за 10-тина години експлатација (дури и кога ќе се земе во предвид состојбата на постоечкиот), или во ЕУ си имаат зацртано поинакви работи од она што ни го кажуваат, или ЕУ нема никаква врска со финансирањето на преминов туку тоа го прави грција на своја рака, одговорн на овие прашања немам. Битно градбата на преминов воопшто не ја тангира барем  визната либерализација.


Туку кажи ни во каква состојба е Меџитлија. На фотки од далеку и на google earth изгледа повеќе од пристојно, но доволно е да не се одржува и од блиску да е сосема друга приказна.Едит: ЛСЛ веќе го пишал за визите скоро истото што и јас, ама ми останува прашањето за Меџитлија, сподели инфо Big%20smile


Edited by Cloverstack - 05-May-2009 at 12:58
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-May-2009 at 15:59
Originally posted by Cloverstack

Па каква врска има градењето на граничен премин со укинувањето на визите?


Па на пример една теорија е дека ќе ни ги укинат визите и затоа го градат голем бидејќи се очекува и зголемен проток, па нема смисла кога градат нов да биде пак мал. Друга теорија е дека штом градат толкаво утврдување и ја преместуваат и војската (ги преместија и просториите на војниците) дека не ни мислат ништо арно во блиска иднина (ни укинување на визи ни ништо) штом ЕУ го финансира тоа. Трета теорија е дека џабе се сеќираме ни самите не знаат што прават и зошто (и јас во постот погоре изреагирав многу народски), не дека ако нема визи не треба ни граница, ама во никој случај не значи дека треба толкав утврден премин (освен ако изгледа масовно вака од око, а нема да биде, но поголем е од Меџитлија во секој случај, а Меџитлија е голем).

Originally posted by Cloverstack


Туку кажи ни во каква состојба е Меџитлија. На фотки од далеку и на google earth изгледа повеќе од пристојно, но доволно е да не се одржува и од блиску да е сосема друга приказна.


Па преминот е прилично нов, исто така граден со пари на ЕУ (донација за регионален развој или делумно учество), меѓутоа прилично е запуштен. Има многу пајажини во застаклениот дел (низ него поминуваат автомобилите), а рампите се во катастрофална состојба бидејќи се користат само на едната лента, другите ленти скоро и да не постојат (освен таа за камиони). Вецињата се вечно заклучени, не знам зошто (додуша во последно време немам проверено), но барем не е како на Табановце да се наплаќа 10 денари Интересна светла точка е што трчкаат многу пауни наоколу, навистина интересна глетка, не знам дали на сите премини има или само тука.


Edited by гитардемон - 05-May-2009 at 15:59
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-May-2009 at 17:10
Јас колку што знам за граничниве премини,ЕУ бара од државите членки посебни услови,подобра контрола на границите со државите што не се членки на ЕУ.Нешто како обележување на надворешните граници на ЕУ.

Затоа и Бугарија го реновираше нивниот премин Гјуешево,кај Крива Паланка.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-May-2009 at 18:04
сега ми текна дека имав постирано еден пост со слика од новиот премин што се гради пред да ја отворите оваа нишка (мојот пост ве инспирираше) што се случи со него? не можам сега никако да ја најдам сликата, беше од нечиј flickr или panoramio профил, некаква си тура на некои французи низ македонија. баш ми текнува сега ама не ми текнува што се случи со постот?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-May-2009 at 22:53

Разлистав малку по нишки во кои би можел да биде таков пост и не го најдов Unhappy


Edited by Cloverstack - 06-May-2009 at 22:53
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-May-2009 at 00:51
Ова е најдоброто што можев да го најдам од грчкиот премин, но изградбата на новиот премин не се гледа.
http://www.flickr.com/photos/markuswagner/2456738482

А ова е веројатно преминот од македонска страна пред да се изгради новиот (веројатно пред 2000 година)
http://www.flickr.com/photos/tierecke/2188631160/

Фликр не дозволува линкање до сликите :/


Edited by гитардемон - 07-May-2009 at 00:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-May-2009 at 17:42

cvetanka%20grci%20premin%20sl%20001


Граничен премин Меџитлија - лентата за влегување во Македонија. Само ова е многу стара слика некако.

Edited by гитардемон - 27-May-2009 at 17:43
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Jun-2009 at 17:25

Нови гранични премини меѓу Македонија и Србија

Ирина Гелевска Коментари (0)   
03.06.2009 17:08

Лојане во Македонија и Миратовац во Србија, две села оддалечени 3 километри, но невозможно да се посетат во лето кога има навала на туристи.

„Од Лојане до село Миратовац нема ни 3 километри, а селаните треба да патуваат повеќе 40 км“, рече Неџат Османи, секретар во општина Липково.

„Во лето кога доаѓаат туристи, невозможно е да се стигне или е потребен цел ден“, вели Рамаз Луфшиу, заменик градоначалник на општина Прешево.

Причината е немање локален граничен премин, кои би го користеле само жителите од пограничниот појас, па тие во лето мора да чекаат во колони на преминот Табановце.

На меѓуграничната зона меѓу село Лојане и село Миратовац асфалтниот пат веќе три години од Миратовац до пограничната зона е направен.

Македонија и Србија од 2003 година имаат потпишано Протокол за отворање на локалните премини, Лојане-Миратовац, Огут-Трговиште и Големо Црцорење-Голеж, но изградбата се одолговлекуваше.

„Имаше некој одредени проблеми, од српска страна одлуката не беше верифицирана од Владата и затоа не можеше да се оди со тоа темпо“, изјави Тодор Нанев, МНР.

„Имаше административни и материјални проблеми, но ова е еден од чекорите што мора да се преземат за да се отворат премините што е можно побрзо“, рече Сава Станковиќ, МНР на Србија.

Локалните премини треба да бидат по европски терк, со заедничка контрола на македонски и српски граничен полицаец за побрзо преминување на границата.

Прогнозите се дека новите гранични премини на македонско-српската граница ќе бидат отворени за најмногу една година.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109530
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Jun-2009 at 17:34
Голема Црцорија - Голеж
42°19'30.54"N 22°19'40.41"E

Огут - Трговиште
42°19'9.47"N 22° 9'28.31"E

Лојане - Миратовац
42°14'41.00"N 21°39'54.64"E
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Jun-2009 at 19:16

ova tabanovce preminot soliden e, zadovoluva, ne sum pominuval najverojatno ima golema funkcionalnost

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jun-2009 at 15:54

Активности за отворање нов граничен премин на македонско-српската граница кај кумановско Лојане


Комисиите за гранично управување на Македонија и на Србија денеска започнаа со мерење на граничната линија и утврдување на местото каде ќе биде поставена граничната контрола на новиот граничен премин кај пограничниот регион на кумановско Лојане.

Македонските претставници изразија надеж дека за најмалку шест, а најмногу за една година и официјално ќе биде отворен новиот граничен премин.

По денешното мерење на границата во кумановско Лојане утре и задутре српската и македонската служба ќе ги продолжи активностите долж граничниот реон.

На македонско-српската граница треба да бидат отворени три нови гранични премини кои ќе му помогнат на локалното население во олеснување на секојдневната комуникација.


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=0C77C97EA1EBDB49BC7547F2EAB49F68

Значи овај е Лојане-Митровац
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.