build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гранични премини и царински терминали
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гранични премини и царински терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 21-Nov-2011 at 19:48

Можеби ова е новото име на државата кое се преговара. Веќе година дена на картичките кои се делат на Табановце, коа се патува со воз, стои ова.Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Nov-2011 at 19:53
"i" i "o" se edno do drugo ama treba nekoj da si ja vidi greskata
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 21-Nov-2011 at 19:58
Новиот дел од преминот Блаце е готов и моментално целиот промет е префрлен таму а стариот дел се реконструира. Претпоставувам дека во првиот квартал од 2012 ќе биде се готово.

Се надевам дека ќе успеам нешто да сликнам наскоро. Преминот изгледа сосема коректно ако не се лажам ќе има по 4 ленти за влез и за излез. Ме радува што направија и посебен излез за пешаци, овој премин е доста фреквентен со пешаци (има доста таксисти кои ги чекаат, пред се од косовска страна) и тие знаат да создадат дополнително нервоза кога фактички одат преку ред на пасошка контрола (бидејќи секако нема да чекаат во редот со коли).
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 21-Nov-2011 at 22:50
Toa "live from" da ne bi da treba da e "leave from" ???
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 21-Nov-2011 at 23:28
Tiberix сосема си во право. Веројатно напнат од моментот МацедИниа сосема сум го занемарил делот со тоа leave. Трагично е што секојдневно најмалку десетина странски туристи го користат тој премин, особено ноќната релација Белград-Скопје, а веројатно никој не ни помислува дека првиот впечаток за една земја е многу побитен отколку низа реклами. И дете со 10 години ќе знае во што е грешката.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 21-Nov-2011 at 23:49
You must TO show to the... Не треба да стои to пред show.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 22-Nov-2011 at 00:06
ID cart
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 22-Nov-2011 at 00:09
Хахаха како тргна работава, цело картонче е грешно. Ете какви луѓе работат у администрација, свака част на тие што вредат, ама вакви грешки.....
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 22-Nov-2011 at 00:14
Originally posted by tiberix

Toa "live from" da ne bi da treba da e "leave from" ???


Треба да е leave the Republic of Macedonia . Само R. е точно   
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 10-Mar-2012 at 13:25


Колку толку, се гледа

Богородица-Мачуково (Евзони)
Εύζωνοι - Γευγελή

Edited by гитардемон - 10-Mar-2012 at 13:27
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 10-Mar-2012 at 13:31

Previous

Преминов за чудо среден ми изгледа. Некако преку лето како пустинска џунгла ми делува и од двете страни.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 09-Jul-2012 at 16:30
Табановце

1.


2.


3.


4.


5.


6.


И од српска страна
7.


8.


Страшно паметна ствар на српско-маџарска граница. 1 евро веце. Немаш каде да идеш, автобусиве, намерно, зашто шоферите имаат гага користење, застануваат тек тука, на граница. Нашиве во никој случај да им текне ова да го направат на најфреквентните премини. Никако.
9.


10.


Маџарскиот премин, Хоргош ако не се лажам.
11.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 09-Jul-2012 at 16:43
Фини слики си направил.
Можеме комплетно да заборавиме за било каква конкурентност на Коридорот 10 се додека помеѓу Словенија и Грција постојат 4 пара граници, на кои шоферите непотребно се гњават и по неколку денови. Смешно е ние да имаме вакви гужви на границите со волкав мал интензитет на сообраќај, а помеѓу Хрватска и Словенија на ГП Обрежје никогаш немам видено поголеми колони на товарни возила!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 20-Feb-2013 at 02:21
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-02-18&article=441613

На саботната средба помеѓу премиерот на Бугарија Бојко Борисов и Груевски се разговарало и за отварање на граничниот премин Клепало (Берово-Струмјани) па да се надеваме на поконкретни активности во брзо време.

Edited by Мартин - 20-Feb-2013 at 02:21
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1206
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 20-Feb-2013 at 13:43
Овој беше тој напуштен граничен премин, т.е. од македонска страна беше се направено и пат и самиот премин, а од бугарска остана само шума, или се лажам?
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 20-Feb-2013 at 14:35
Originally posted by ehrlich

Овој беше тој напуштен граничен премин, т.е. од македонска страна беше се направено и пат и самиот премин, а од бугарска остана само шума, или се лажам?

Да, за тој станува збор.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 20-Feb-2013 at 21:17
Некои беровчани тврдат дека кога Антонио Милошоски беше министер за надворешни работи на бугарите им има понудено да ја користат веќеизградената инфраструктура на македонска страна, а тие да направат само пат до преминот за да може да профункционира. сеуште ништо немаат направено од нивна страна, а најверојатно нема ни да направат. наводно, во селата од другата страна на границата живеат луѓе кои се во крвно сродство со луѓе од македонската страна. ваквата ситуација не им одговара на бугарите.
тажна е сликата на тоа место. за несреќа на сите кои живеат во тој реон, попречена прекуграничната соработка и движењето на луѓе поради некаква си политика...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 20-May-2013 at 10:08
Голо Брдо ги отвори портите

ЏЕПИШТЕ - Триесет и петгодишниот Рефик со својата сопруга минатиот викенд беше во посета на нејзини роднини во Албанија. Тој е од дебарското село Џепиште, таа е Македонка од Албанија. Пред три години дошла невеста во земјава. Живеат мирно и сложно, таа е задоволна од животот во Македонија, вели дека и' е многу подобро отколку во Албанија.

Иако од нејзиното родно село до Џепиште има седум километри, за да стигне дотаму биле потребни неколку часа. Морало да се оди до Дебар и оттаму да се влезе во Албанија, а потоа кон нејзиниот роден крај. Од 2 мај годинава, за посета на роднините и' се потребни десетина минути. Македонија и Албанија отворија граничен премин, наречен Џепиште - Требишта, по имињата на најблиските села во двете земји.

Преминот е заеднички, нема две граници, туку само еден контролен пункт. Од едната страна на бараката се вее македонското, а од другата страна албанското знаме. Полицајците од двете земји работат координирано.

„Преминот работи 24 часа на ден. Од 8 до 20 часот, во кабината работат по еден македонски и по еден албански полицаец. Во ноќните часови, имаме двајца службеници, а Албанците ниту еден“, велат вработени на преминот.

Сепак, не е пожелно да ја минете границата со автомобил. Од наша страна нема никакви проблеми. Од Џепиште до преминот има околу два километра, патот е нов, широк и асфалтиран минатата година. Но, само дваесетина метри по контролниот пункт, од албанска страна започнува земјениот пат. Тампонирано е, не е толку страшно, велат селаните, но, сепак, не препорачуваат да се оди со автомобил, особено не ако е понов. До Требишта има помалку од два километра, таму има уште неколку села, но асфалт нема никаде.

Повеќе на линкот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2B182A7301C18E4E8204AE9D33B744F1
За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1144
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 29-Aug-2013 at 19:49
ГП Меџитлија
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1314
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 06-Oct-2013 at 12:23
Бугарија ќе прави пат до границата со Македонија кај Клепало


Граничниот премин Клепало кај општина Берово се очекува наскоро да биде отворен. Градоначалникот на Општина Берово, Драги Наџински вели дека Собранието на Р. Бугарија донела одлука за доизградба на патот од с. Микрево до границата.


-После изградбата на оваа делница од патот Струмјани – Берово, која сеуште не е изградена ќе се створат реални услови за да може не пречено да се отври граничниот премин-изјави Драги Наџински, градоначалник на Берово.

Овој граничен премин чека на отварање 20 години. Македонија комплетно ја заврши инфраструктурата. Меѓутоа, иако Бугарија доби пари од ЕУ, останаа не асфалтирани 14 километри.

Одлуката за повторно актуелизирање на овој граничен премин ветува можност за брз економски развој на регионот, а бара мала инвестиција.

-Граничниот премин Клепало спаѓа во групата на мали гранични премини и ги исполнува условите за регионални патишта- изјави Наџински

На тема граничен премин Клепало за дестина дена со бугарскиот министер за транспорт ќе разговараат и градоначалниците на Берово и Струмјани, на која ќе бидат прецизирани деталите за негово отворање.

http://www.malesh-net.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1699%3A2013-10-06-01-00-33&catid=122%3Aekonomija&Itemid=195#.UlC2hd-RgDw.facebook
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.