build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Карпош - Скопје
    Posted: 10-Sep-2007 at 18:29
Станбена зграда во „продукција“ на БС. Однадвор е готова, а и внатре би требало да се при крај.

Локацијата е на Бул. 8-ми Септември, бр.3 на Мапата

сл.1


Подетални податоци имате на таблата.

сл.2

сл.3

Edited by Cloverstack - 05-Nov-2008 at 14:25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2007 at 21:04

Na zgradite na BS stavaat i nadvoresna iluminacija...

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Aug-2008 at 15:20
Прво овие две фотки од зградава која е веќе завршена, иако околното зеленило е далеку од средено:

1.

2.

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Aug-2008 at 15:23
Originally posted by CloverstackОрце Николов?


Не, ова е позади ЛИРА. Зградава е една од оние 3 на Илинденска кои на сите ни се свиѓаат Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Aug-2008 at 15:54
Originally posted by gotsomekicks


Не, ова е позади ЛИРА. Зградава е една од оние 3 на Илинденска кои на сите ни се свиѓаат Smile


Мене не ми се допаѓа онаа последната накај МИДА на која и се застаклени ќошовите.

BTW честито апарат, више нема оправдања Gunz Ти го покриваш Карпош Smile
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Aug-2008 at 17:43
Originally posted by pbanks


више нема оправдања Gunz Ти го покриваш Карпош Smile


Со задоволство! Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Oct-2009 at 17:33
Сме имале и официјално име на проектов.... Креативно нема што Roll%20eyes


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Feb-2010 at 15:43

Дупката на улицата Багдадска ќе стане зграда

По половина година пауза, градежните работи на улицата Багдадска ќе продолжат и огромната дупка што стои таму ќе стане зграда

Оваа локација беше спорна поради неусогласеноста меѓу генералниот и деталниот урбанистички план, од кои едниот предвидувал само објекти за индивидуално домување, а во другиот имало маркичка за колективен станбен објект.

Кога почна да се гради објектот, односно кога се ископа дупката за темелите, пратеничката Лилјана Поповска и уште неколку жители на делот од општината Карпош во близината на поранешниот млечен ресторан протестираа против изградбата, сметајќи дека таа се одвива неплански. Но инвеститорот имал уплатено комуналии за објектот и затоа ги почнал подготвителните работи. Од општината тогаш ги поништија локациските услови и на тој начин ја оневозможија изградбата, бидејќи требаше да се донесе одлука како да се реши проблемот со неусогласената планска документација. Деталниот план, во кој стоела маркичката за зградата, бил направен во 2001 година, а генералниот, со кој целиот овој простор се наменил за куќи, а не за згради, една година подоцна. Но општинарите седум години не си ја исполниле обврската да направат нов детален урбанистички план што ќе биде усогласен со генералниот, па тоа го овозможи градењето на овој објект.

Зградата ќе има приземје, два ката и поткровје. Според Панче Мицинковски, управителот на фирмата-инвеститор „Гранд инвест“, таа ќе почне да се гради за најмногу 60 дена.

- И покрај сите обиди да се спречи градењето на објектот, ние ќе продолжиме со работата. Но сега се прави нов проект. Екипите деноноќно работат на локацијата за таа да се расчисти. Бидејќи правиме измени во проектот, општината би требало да ни врати дел од парите што ги уплативме за комуналии. Тогаш плативме 28,3 милиони денари. Очекуваме објектот да биде готов за најмногу две години, а градската управа има обврска да ни изгради улица што ќе води до него - објаснува Мицинковски.

Од општината Карпош потврдиле дека проблемот бил надминат.

- Ги усогласивме неправилностите и сега може да почне да се гради станбениот објект. Остана само уште да се реши колку пари за комуналии ќе им вратиме, бидејќи катноста е намалена, па се прави нов проект - рекоа оттаму.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2210141942&id=14&prilog=0&setIzdanie=21899
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Feb-2010 at 18:50


Претпоставувам се работи за овој случај:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=79&PID=42847#42847


Edited by Cloverstack - 02-Feb-2010 at 18:50
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jul-2010 at 18:19
edno se znae, deka e pokraj vardar i vo skopje, no koja e tocnata lokacija?
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Jul-2010 at 12:00


Го најдов:
42° 0'45.92"N  21°24'44.45"E

ДУП Криви Дол:
http://199.236.67.122/karpos/43-DUP-KRIVI-DOL1.pdf

Е сега поголемиот објект не одговара на маркичката во ДУП-от, но се друго идеално се вклопува и гарант е оваа локација. Останува прашањето дали ДУП-от е во меѓувреме сменет или доколку ова се гради допрва ќе пробаат да го сменат или пак ќе се прилагодат на него.


Edited by Cloverstack - 07-Jul-2010 at 23:57
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Oct-2010 at 09:56
Колку за апдејт: незнам дали сте заприметиле возејки по Гологанов накај Адолф Циборовски, баш пред РЕПЛЕК, местото е оградено, како за изградба на нешто.

Неофицијално дознавам дека некоја квази фирма - ќе правела станбен објект.

Локацијата буквално се поклопува со истата за ЈУЖЕН Булевар и е следнава:  41°59'55.17"N,  21°23'5.29"E.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Oct-2010 at 11:38
Горчо ме заинтересира за што точно зборуваш, и на мое изненадување кога отворив во ГУП-от, во овој дел поместена е трасата, најверојатно во интерес на Реплек уште пред многу години. Еве што вика ГУП-от. Сликава е 2010-та година (понова е од Гоогле Еартх) и има едно градилиште се гледа, за тоа ли?

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Oct-2010 at 15:43
Тоа што ти личи на градилиште е склад за градежни материјали САЛКО се вика или така нешто.... Тоа што е оградено е пред него на таа чистинката ...

Е сега доколку е поместена трасата ОК, но сепак ќе биде ЧИР, ако се направи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Oct-2010 at 15:44
Горчо извини за која чистина збориш. Може мапа? Го повредува ли коридорот што го постирав или не? И дали си сигурен за што станува збор на градилиштето?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Oct-2010 at 18:56
Еве извадок од ДУП-от, неспорно се планирани три згради десно од Реплек. Gorco, до каде е поточно оградата?
Edited by Cloverstack - 04-Oct-2010 at 18:57
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Oct-2010 at 07:41
Бидејки одамна поминав - некако вака ми делуваше...


Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Nov-2010 at 15:16
Originally posted by gorco

Бидејки одамна поминав - некако вака ми делуваше...


Се работи за станбена зграда (поприлично атрактивна):
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Nov-2010 at 16:12

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Nov-2010 at 20:09
Ова всушност нели не е Тафталиџе туку Козле или можеби Нерези... ајде кој се разбира во границите на населбиве... да смениме наслов на нишкава ако треба 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.