build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Карпош - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Nov-2010 at 20:18
Козле, ова е у мое маало...

http://www.karpos.gov.mk/images/dup/2009/dup-kozle-a.gif
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Nov-2010 at 22:01
Јас кога ја издвојував нишката онака го ставив, мислев дека е Тафталиџе. Добро што сте корегирале.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Mar-2011 at 14:17

Катастарот ги „заклучи“ армиските станови

Општина Карпош веќе еден и пол месец ги чека катастарските податоци потребни за продолжување на постапката за ДУП-от

Деспина ТрајковскаПроектот за армиските станови е закочен во Катастар, а не во Општина Карпош. Според градоначалникот Стевчо Јакимовски, токму Катастарот неразбирливо се' уште не ги доставил податоците за сопствениците на дел од парцелите кај касарната за да продолжи постапката за донесување на предметниот урбанистички план. Иако од Карпош уплатиле 3.500 денари, средства на кои инсистираше Катастарот за да ги достави информациите, општинарите и по еден и пол месец немаат добиено ништо повратно.

„Ова сега е уште еден момент на необјасниво забавување на ДУП. Иако Катастарот се вадеше на неуплатени пари за податоци на сопствениците на парцели, сепак, и по нашата уплата уште на 12 јануари се' уште не ни се проследени податоците за да се продолжи постапката околу донесувањето на ДУП ’Илинден‘. Се прашувам, кој брза пред јавноста, а на мала врата го кочи процесот“, вели Јакимовски.

Од Агенцијата за катастар на недвижен имот вчера не ни беше одговорено на нашето прашање зошто Катастарот се' уште не и' ги доставил на Општина Карпош бараните катастарски податоци, кои се неопходни за да изврши излагање на земјиштето од ДУП, а со цел претходно да биде информиран секој граѓанин што има имот во атарот за кој се носи планот.

Токму на таква транспарентност, која не е вообичаена за сите донесени планови, инсистираа од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Карпош. По излагањето, планот во постојната нацрт-фаза треба да ја помине јавната анкета и по разгледувањето на евентуалните забелешки, „спакуван“ во предлог-фаза, треба да оди на конечно одобрување пред Советот.

Инаку, овој ДУП, приоритетен за државата поради владиниот проект „Станови за АРМ“, беше причина за разгорување на страстите меѓу двете најголеми партии во Советот на Карпош. ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваше Јакимовски дека свесно го кочи проектот, додека, пак, од СДСМ потенцираа оти токму коалицијата уште од старт стави сопка на ДУП од нејасни причини. Иако Општината експресно пред Советот го стави на разгледување планот во нацрт-фаза, тој на барање на советниците од ВМРО-ДПМНЕ беше симнат од дневен ред со образложените дека, наводно, треба да се доработи.

Од друга страна, пак, за да докаже дека токму Владата е таа што го кочи проектот од само за неа познати причини, Јакимовски го посочува фактот дека ДУП бил на ревизија седум месеци и во меѓувреме се пропуштила можноста за негово донесување во скратена постапка.

„Момент што Владата до неодамна го криеше во крајна конспирација, наспроти сите наводни залагања околу проектот, е дека планот го чувала во фиока седум месеци, односно од јули 2009 година до 5 февруари 2010, и тоа очигледно од нејасни причини. За да биде злото поголемо, иако ДУП ’Илинден‘ беше на приоритетната листа проекти што требало да се донесат со законот за итна постапка, односно во една фаза, таа (не)свесно го промаши терминот на важење на тој Закон - до 20 јануари 2010 година. Проектот ни го вратија 15 дена подоцна од тој термин, со што сама си ја ‘минираше‘ брзината на донесување на ДУП, па сега е принудено тој да се донесе побавно, поточно во две фази“, објасни Јакимовски.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DE34DFC3724F1A4796747ABCF05223F5
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Oct-2011 at 06:35
до зградадта на зипинг,гледам уште една зграда на која пишува порта козле.сега видов имале сајт.http://www.portakozle.mk/
цена на квадрат? што нудат?

Edited by maci - 03-Oct-2011 at 06:40
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Oct-2011 at 21:49
За цена најдобро да се обратиш до фирмата..си има на сајтот контакт. ИМО, 3-собните имаат потенцијал (што не значи дека се добри, ама имам видено далеку полоши, особено по новоградбиве ). Едино терасичкиве ми се многу бедни...не контам зошто е ко кибритче т.е. нема издадени тераси. И приметив нешто чудно кај еден 2-собен - од кујна се влегува во спална т.е. во дегажман кој води кон истата.

Околу името, за Порта Влае и Буњаковец имам оддамна чуено дека било планирано во проектот истиот објект да биде пресликан и од другата страна на Партизанска па затоа и името Порта. Тоа не било направено, од х причини, ама имињата останале... на која основа овој го добил истиот „префикс“ не ми е јасно.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Oct-2011 at 16:59
Djole88, за овој дел ли велиш?


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Oct-2011 at 19:08
Originally posted by Cloverstack

Djole88, за овој дел ли велиш?
Да со тоа што гледано од улица Трнодол па на исток, првиот објект е веќе изграден некои 3-4 години. Тоа е една грда каскадна зграда, ќе ја сликам деновиве. Повеќе личи на стар хотел или болница отколку на зграда. Е сега се чисти просторот кај што е прекршената портокалова маркица(не се разбирам, пиши што е тоа, ваљда е стамбен објект). На парцелите 5.1 и 5.2, кои се веднаш до каналот има куќи за кои што се збори дека ќе се срушат со цел сите овие станбени објекти да одат до Германската амбасада( тоа е крајната портокалова маркица).

Со оглед на тоа дека не се разбирам од урбанистички планови, можеш да ни кажеш што значат тие 3 парцели? портокаловата, 5.1 и 5.2. Односно што е дозволено да се гради на нив?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Oct-2011 at 02:42
Originally posted by Djole88


Originally posted by Cloverstack

Djole88, за овој дел ли велиш?

Да со тоа што гледано од улица Трнодол па на исток, првиот објект е веќе изграден некои 3-4 години. Тоа е една грда каскадна зграда, ќе ја сликам деновиве. Повеќе личи на стар хотел или болница отколку на зграда. Е сега се чисти просторот кај што е прекршената портокалова маркица(не се разбирам, пиши што е тоа, ваљда е стамбен објект). На парцелите 5.1 и 5.2, кои се веднаш до каналот има куќи за кои што се збори дека ќе се срушат со цел сите овие станбени објекти да одат до Германската амбасада( тоа е крајната портокалова маркица). Со оглед на тоа дека не се разбирам од урбанистички планови, можеш да ни кажеш што значат тие 3 парцели? портокаловата, 5.1 и 5.2. Односно што е дозволено да се гради на нив?


ИМО, она Н=*** е дозволена висина па од тука може да се рече дека аглестата ќе биде ~П+4 а тие малите П+2 или П+1+Пк. ДД е станбено-деловно чинам, а ТУ појма немам.   
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Oct-2011 at 15:03
Тоа ТУ е веќе постоечки објект, половина е Германска амбасада, половина фирма за ладење „Ладење“

Во секој случај тука ќе се градат зградите. Денес прашав од тие што рушат, ми рекоа само дека ќе се градат згради и потпорни ѕидови позади поради брдото. Рокови, изведувачи и слично незнаеа да ми кажат

Back to Top
smajlimcd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jan-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote smajlimcd Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Jan-2012 at 02:15
Здраво на сите ,
Ме интересира колкава станбена површина можам да добијам ако го отстапам земјиштето на инвеститор.ДУП е деловен простор со домување во Козле
*површина на урбанистичка парцела 552 м2
*површина на габарит 181 м2
*процент на изграденост 32,79 %
*Максимална изградена површина 380 м2
*коефициент на искористеност 0,52
*Максимална дозволена височина 8.0 м
Дали можам да добијам 150 м2 станбен простор со вакви услови.се надевам на одговор.Поздрав
Back to Top
alexandra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jun-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote alexandra Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jun-2012 at 14:34
Има некој информација до каде е изградбата на овој објект и какви материјали се користени при изградба (квалитет)?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Feb-2013 at 21:53
Досега на форумов не видов информации па ме интересира дали некој е запознат со тоа колку големи и какви ќе бидат двата објекта кој се позади комплексот технички факултети во Карпош, односно едниот објект е само преку улица на паркингот од Технолошко-Металуршки/ФИНКИ и е прилично голем ,нема рендери и не забележав некој особени информации на таблата освен дека се работи за деловно стамбен објект ,а другиот незнам може и да е семејна куќа го видов изутринава од факултет ,тој се наоѓа на бул.Илинден само забележав дека нешто се работи таму.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Feb-2013 at 01:17


daci, не сум сигурен точно за кои објекти збориш, но овој дел од ДУП-от би требало да ги опфаќа

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Feb-2013 at 07:11
Големиот што зборувам се наоѓа на површината одбележана моментално со 1.13 А3 но само на местото под 1.12 и истата или малку поголема ширина на објектот ,а другиот е некаде кај 1.10 или 1.08 ,неможам баш да се снајдам од дупов ,ај баш после повторно ќе видам дури ако можам ќе појдам до другиот објект за да видам што точно таму се гради ,а овде на  1.13 сигурен сум дека е деловно станбен објект со 1 или 2 подземни нивоа и сега се прави 2ра плоча над земја.

EDIT:
Всушност моја грешка ,бев поспан од сабајле и не сум ја видел сликата убаво .
објектот кој се работи се наоѓа на 1.17, другиот е на позиција 1.10 а видов дека уште еден се работи и е прилично висок до сега дигнат (4та плоча мислам дека треба се постави) на позиција 1.04.


Edited by daci92 - 22-Feb-2013 at 10:57
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15141
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Apr-2013 at 23:56
во близина на Grand Prestige (сликано пред еден месец)За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15141
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-May-2013 at 13:20
станбено-деловна зграда во близина на Машински факултет


DSC00615 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-May-2013 at 13:18

Ova vo Skopje sVe elitno se gradii, a seuste objektite cigla beton malter kako od pamtiveka...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15141
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-May-2013 at 14:24
Веднаш зад комплексот Grand Prestige се гради оваа зграда.

DSC00638 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]

DSC00636 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15141
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 10-May-2013 at 14:25
Инаку, во непосредна близина на гореспоменатиот комплекс се градат и овие згради

. by george k. 1981, on Flickr[/IMG]

DSC00640 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15141
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-May-2013 at 14:16
Овие згради се во близина на Grand Prestige

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.904 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.