build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 333435
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 31-May-2022 at 15:00
Денешна, Карпош 4:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 02-Jun-2022 at 14:22
Originally posted by Phiko

Денешна, Карпош 4:od fb-Rais Residence
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 03-Jun-2022 at 16:42
Ќе никне ли облакодер кај поликлиниката „Букурешт“?!

Изјавата на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, при гостување во еден од медиумите, дека зад бензинската пумпа на „Макпетрол“ кај поликлиниката „Букурешт“, според важечкиот ДУП, е предвидено да се гради зграда на 28 ката, предизвика револт и загриженост кај советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Општина Карпош. Оттаму бараат веќе на следната најавена седница, која треба да се одржи на 8 јуни, да се предложи точка на дневниот ред со овој ДУП, за Советот на Општината да може да расправа за носење предлог-одлука за бришење на градежната маркичка за предметната висококатница или поништување на ДУП-от во целина.

Нема да дозволиме да се гради 28-катница. На Советот на Општина Карпош ќе му предложиме точка на дневен ред со која привремено ќе бараме суспензија на предметниот ДУП, со што и формално-правно ќе постигнеме забрана за издавање градежна дозвола за објектот за колективно домување (висококатница) – изјави советникот од ВМРО-ДПМНЕ Роберт Велјановски.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, не негира дека со ДУП-от е предвидена зграда на 28 ката, но потенцира дека нема да дозволи да се гради.

– Не ја разбирам вознемиреноста на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, која преку прес-конференција ми се обрати со барање за укинување маркица за градење на 28-катница. Имено, јас јавно кажав дека таква висококатница нема да се гради и дека никогаш нема да ставам потпис на таков објект – истакна Јакимовски, потенцирајќи дека за да ги смири советниците, но и јавноста, уште еднаш јавно потврдува дека на посочената локација нема да се гради таков објект во таков габарит и оти тоа е негов став кој нема намера да го менува, а, впрочем, како што нагласи, тоа им го ветил и на граѓаните.

https://www.vecer.press/ќе-никне-ли-облакодер-кај-поликлиника/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 09-Jun-2022 at 17:14
Чии интереси попречи високатницата во Карпош, која веќе предизвика и политички земјотрес?Пред да ја раскине коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски најави дека нема да дозволи изградба на 26-катница, која всушност е предвидена со ДУП донесен за време на неговиот претходен мандат. Според податоците што ги обезбеди Фокус, парцелите каде треба да се гради овој објект беа во сопственост на „Орка Холдинг“. Но, минатиот месец земјиштето го купила „Специјал Градба“ за 13 милиони евра.

ШТО СЕ КРИЕ ВО ПОЗАДИНА?

Според податоците од Катастарот на недвижности, се работи за земјиште опфатено со две катастарски парцели во рамки на катастарска општина Карпош со број 1801/3 и 1801/5.

Инаку, вкупната површина на ова градежно неизградено земјиште изнесува околу 3.500 квадратни метри.Проверките што ги извршивме покажуваат дека овие парцели во електронската евиденција на катастарот се уште се водат во сопственост на компанијата „Делта 2015 Констракшн“.

Според податоците од Централниот регистар, оваа компанија, формирана во 2015 година со основачки влог од 3,5 милиони евра, е во сопственост на „Орка Холдинг“ на семејството на Орце Камчев.

Но, податоците што ги обезбедивме покажуваат дека оваа компанија неодамна, односно на крајот на минатиот месец мај, ја продала фирмата што го поседува земјиштето на друга компанија, која не е поврзана со ниту едно од лицата што беа споменати во јавноста.

Се работи за друштвото „Специјал Градба“ во сопственост на бизнисменот Кочо Стојчевски, кое, според договорот со кој располагаме, за целиот уддел на „Делта 2015 Констракшн“ се обрзува на „Орка Холдинг“ да и исплати 5 милиони евра и дополнително да и отстапи недвижен имот во вредност од 8 милиони евра, што претставува 25 отсто од објектот што треба да се изгради до 2025 година.

Според нашите информации, „Специјал Градба“ планирала да го гради станбено-деловниот објект во соинвеститорство со реномираната градежна компанија „Гранит“, меѓутоа оваа компанија се откажала од таквата намера токму по последните случувања на политички план.

Неофицијално, како причини за излегување од преговорите за партнерството со „Специјал-Градба“, од „Гранит“ ги навеле и изјавите на Јакимовски дека нема да дозволи да се гради објект со предвидената големина, како и барањата на советниците на ВМРО-ДПМНЕ за бришење на маркици.

ШТО ПРЕДВИДУВА ПЛАНОТ?

Инаку, овој објект е предвиден со ДУП-от за Градска четврт 305 помеѓу бул. Илинден, 8-ми Септември, Партизански одреди и Љубљанска, кој е донесен во 2013 година, кога градоначалник беше токму Јакимовски, кој сега најавува дека нема да потпише одобрение за градба.

Во изводот од урбанистчкиот план стои дека на споменатите две катастарски парцели вцртана е една градежна парцела со број 6.1, на која е предвиден објект со намена А2-домување во станбени згради, со приземје, 26 ката и поткровје (П+26+пк) и висина од 88 метри.

Фокус се обрати и до градоначалникот Јакимовски и до Општина Карпош, со прашање дали е поднесено барање за издавање на одобрение за градба, како и кои се причините поради кои најавува дека нема да потпише таква дозвола, доколку барањето се однесува за вцртана маркица во важечки ДУП?

Исто така, прашавме зошто тој во овој случај зазема сосема спротивен пристап и став од оној со изградбата на бензиска пумпа близу салата Борис Трајковски од страна на нафтената компанија „Пуцко Петрол“ на семејството на пратеникот Исмаил Јахоски?

За потсетување, Јакимовски апелираше да се донесе ДУП-от за делот каде требаше да се гради бензиска, со цел општината да не плаќа оштета од 15 милиони евра кон инвеститорот, кој тужеше бидејќи кога го купувал земјиштето на него била вцратана маркица, но потоа планот беше поништен од страна на Уставниот суд.

Како што е познато, по апелите на градоначалникот и на Државното правобранителство, сите советници освен оние од Левица и „зелените“, го изгласаа планот, што се случи на ист ден кога судот донесе пресуда во корист на компанијата, по што сега случајот во жалбена постапка.

Имајќи во предвид дека планот за висококатниците не беше еден од поништените планови и активен е до ден денес, дали Јакимовски со најавите дека нема да додели одобрение за градба сега самиот ризикува тужба од инвеститорот?

Во однос на овие и други прашања, досега не добивме одговори од Општина Карпош, чиј градоначалник Јакимовски деновиве обелодени дека се соочуваат со тужби и опомена пред тужба од повеќе компании.

https://fokus.mk/chii-interesi-poprechi-visokatnitsata-vo-karposh-koja-veke-predizvika-i-politichki-zemjotres/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 14-Jun-2022 at 07:38
Дали Јакимовски има друг фаворит за висококатница во Карпош, прашува сопственикот на земјиштето

Откако го објавивме текстот „Чии интереси попречи високатницата во Карпош, која веќе предизвика и политички земјотрес“, се огласи Кочо Стојчески, сопственик на градежната компанија „Специјал Градба“, која го поседува земјиштето покрај Партизанска, каде всушност градоначалникот Стевчо Јакимовски најавува дека нема да дозволи изградба на висококатница, иако таа е предвидена со важечки Детален урбанистички план.

Како што открива Стојчески за Фокус, тој остварил неколку средби со градоначалникот Јакимовски, кои, тврди тој, завршуваат со согласност за градба на истата локација од страна на градоначалникот, како и учество на претставници од Општина Карпош во изработката на идејното решение за објектот.

Меѓутоа, посочува Стојчевски, после овие средби Јакимовски во неговите јавни настапи споменува имиња на лица и фирми кои немаат никаква врска со локацијата, без притоа да ја спомене неговата “Специјал Градба“, иако, како што нагласува сопственикот на фирмата, градоначалникот знае дека договорот е потпишан со нив и знае дека тие се носители на проектот.

„Градоначалникот на Општина Карпош во неговиот јавен настап на подкаст на веб порталот “Инфомакс” сигурен во себе и одлучен потенцира дека, цитирам: „Јас нема да дозволам, додека сум јас градоначалник на тоа место, да се изгради таква зграда, 28 ката, мој потпис на тоа нема да ставам“.Но, малку подоцна во неговото излагање потенцираше и произнесе различен став и рече: „Таа зграда ќе биде во деминутив, односно зградичка“, со што изрази нејасни ставови и ја збуни јавноста.Целото излагање на градоначалникот Јакимовски во подкастот, заедно со водителот, споменуваа имиња на лица и фирми кои немаат никаква врска со локацијата, но никако не ја споменуваат “Специјал Градба”, иако градоначалникот знае дека Договорот е потпишан со нас и знае дека ние сме носители на проектот.Кога велам дека со сигурност знае дека Договорот е потпишан со нас, тоа и го тврдам, од едноставна причина што јас, како сопственик на “Специјал Градба” во периодот пред да ги изнесе овие ставови јавно, најмалку 3 пати имам остварено средба со градоначалникот Јакимовски и тоа со точка на дневен ред токму на оваа тема.Сите разговори завршуваа со согласност за градба на истата локација од страна на градоначалникот, како и учество на претставници од Општина Карпош во изработката на идејното решение за објектот.Се со цел да направиме објект кој ќе биде урбанистички и естетски пример за Карпош, што всушност е и наша мисија како компанија која има цел да гради проекти кои се вклопуваат во хуманиот развој на живеење во општината“, вели Стојчески.

Притоа, тој додава дека не може да најде ниту едно логично и законско образложение на ваквите ставови на Јакимовски, па затоа, како што нагласува, сака јавно да изнесе неколку заклучоци и воедно да постави неколку прашања, меѓу кои е и дали Јакимовски, како што вели Стојчески, има друг фаворит кому сака да му овозможи да гради на споменатата локација?

ШТО ПРЕДВИДУВА ПЛАНОТ?

Инаку, овој објект е предвиден со ДУП-от за Градска четврт 305 помеѓу бул. Илинден, 8-ми Септември, Партизански одреди и Љубљанска, во кој стои дека две катастарски парцели вцртана е една градежна парцела со број 6.1, на која е предвиден објект со намена А2-домување во станбени згради, со приземје, 26 ката и поткровје (П+26+пк) и висина од 88 метри.

Овој план е донесен во 2013 година, кога градоначалник беше токму Јакимовски, кој сега најавува дека нема да потпише одобрение за градба на објект вцртан токму со овој план.

Тоа е спротивно на неговите досега прокламирани ставови дека треба да се носат планови за да се решаваат проблеми, додека донесените планови мора да се реализираат и почитуваат, бидејќи во спротивно општината се соочува со тужби.

https://fokus.mk/dali-jakimovski-ima-drug-favorit-za-visokokatnitsa-vo-karposh-prashuva-sopstvenikot-na-zemjishteto/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 18-Jun-2022 at 14:53
Originally posted by stef4o

Во Карпош 4

Прогрес во градбата на зградата на Хелга Компани(од фб)Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 19-Jun-2022 at 13:51
Објект на Настел во Козле градено 2015http://reklama5.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 23-Jun-2022 at 16:51
Во Карпош 4,се отвора уште едно градилиште до зградата на Хелга

https://www.facebook.com/photo/?fbid=2194089804090529&set=pcb.5429040790484592
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 24-Jun-2022 at 17:18
od fbCarpe diem
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 27-Jun-2022 at 18:58
Не сум сигурен дали се за оваа нишка ама неколку низ влае, сликани на 6ти Јуни:

1. Вселена е зградата кај семафорите Ацо Шопов:2. Вселени се објектите на ДДМ:


3. Завршни работи на објект на Иван Цанкар:4. Исто на Иван Цанкар:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 02-Jul-2022 at 16:39
Во К4,меѓу градилиштата на Хелга и Диас се отвара ново,можно е повторно да е на Хелга но не сум сигурен ако некому му е близу тој дел нека направи обиколка со фотки од објектитеhttps://www.facebook.com/stories/108298200991426/
Carpe diem
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 04-Jul-2022 at 20:19
Originally posted by stef4o

Во К4,меѓу градилиштата на Хелга и Диас се отвара ново,можно е повторно да е на Хелга но не сум сигурен ако некому му е близу тој дел нека направи обиколка со фотки од објектите


Денешни:
Edited by stef4o - 04-Jul-2022 at 20:45
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 07-Jul-2022 at 13:30
Se prodavaat novi stanovi vo Taftalidze, vo blizina na Replek. Stanovite se vo gradba.https://www.pazar3.mk
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14240
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 08-Jul-2022 at 09:21
На бул. Партизански одредиНа ул. АлжирскаEl Oxido 2Edited by Џоле - 08-Jul-2022 at 09:26
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 15-Jul-2022 at 11:46
Originally posted by stef4o

Во К4,меѓу градилиштата на Хелга и Диас се отвара ново,можно е повторно да е на Хелга но не сум сигуренhttps://www.facebook.com/stories/108298200991426/


Станбен објект во Карпош 4 на ул. Никола Парапунов бр. 11.

Објектот располага со 84 станбени единици.http://www.hellgaconstruction.com

Carpe diem
Back to Top
Ipkisija Meskosa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Ipkisija Meskosa Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 21-Jul-2022 at 13:35
Денешни.
Хелга, Диас и измеѓу нив:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15553
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 21-Jul-2022 at 17:26


И меѓу нив пак е Хелга колку што видов по катастар и по новиот проект што го објавија на веб сајтот.

----------------------------------------------------------------------------

Ова е некаде во Тафталиџе 2

https://www.pazar3.mk
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 333435

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.