build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Карпош - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карпош - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ipkisija Meskosa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Ipkisija Meskosa Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 14-Aug-2022 at 16:39
Originally posted by stef4o

Кај Алуминка Карпош 3https://www.pazar3.mk


Надежно беше додека се градеше, барем јас имав очекувања дека ќе е пристојно скоцкано, ама како почнаа со завршните финеси, така го зашлакаа. Од секој агол има неправилности по фасадата, а ова е на сите тераси:Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15630
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #702 Posted: Yesterday at 17:21
Ќе никне ли висококатница кај поликлиниката „Букурешт“?Со тоа што градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски оневозможува да се одржи седница на Советот, има план да потпише дозвола за изградба на 28-катница кај поликлиниката „Букурешт“. Ова го тврди претседателот на Советот, Бранко Ристов, наспроти изјавата на Јакимовски дека тоа нема да се случи.

Ристов веќе поднел решение за свикување седница на 18 овој месец, со единствена точка на дневен ред „Предлог- Одлука за задолжување на градоначалникот и општината да стопираат издавање на градежни дозволи, забрана за започнување градба и спроведување ревизија на ДУП за градска четврт З 05 блок 08.

Сметаме дека има ургентна потреба да се спроведе ова, за до крајот на месецот да почне процедура за ревизија на тој блок. Градоначалникот намерно ја одложи претходната седница. Мене ме загрижува тоа што градоначалникот преку службите намерно работи да се донесе ДУП таков каков штој си замислува. Моја обврска е да го спроведам тоа што сум го ветил. Има грешки во процедурата, не би требало да се дозволи овде да се гради 28-катница. Со ревизијата ќе можат да се отстранат сите недостатоци од минатото носење на овој ДУП – изјави Ристов за весникот ВЕЧЕР.

Претходно, Јакимовски јавно кажа дека на посочената локација нема да се гради таков објект во таков габарит и оти тоа е негов став кој нема намера да го менува, а, впрочем, како што нагласи, тоа им го ветил и на граѓаните.

https://www.vecer.press/ќе-никне-ли-висококатница-кај-поликл/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.