build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Транзициска“ архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-May-2009 at 09:26

Сепак се далеку подобри од 90% згради во Кисела Вода, Дебар Маало и сл. Ако ништо друго речиси сите се на иста линија поставени, иста висина, сите имаат уредно решен паркинг или подземни гаражи и мене искрено таа улица ми е симпатична, а и боите ми се живи. Не гледам дека е некоја трагедија што се работи за станбени објекти. А што се однесува на становите на приземјето поголемиот дел од приземјата на овие згради се деловни простории, што впрочем се гледа и од сликите.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Jan-2010 at 13:05
Еве едно транзициско ремек дело затскриено позади блоковите карши Скопјанка во Мичурин


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Jan-2010 at 13:54
А кое е уствари позади тоа градилиштето?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Jan-2010 at 14:19


Тоа е некоја од надградбите во Мичурин, таму има мал градежен бум од кога дозволија надградба на двокатните зградички, имам чувство дека поголемиот дел од случувањата од таму ќе ги евидентираме токму во оваа нишка
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Jan-2010 at 14:38

Еве и мал придонес од мене, во однос на Мичурин


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Jan-2010 at 15:20
Јас кога сум во Скопје престојувам во оваа населба, и можам да кажам дека за таков строг центар зградите се

Нормално многу подобро од тие бараките кои се пред рушење, ама фактички (како што се гледа на последната слика) тоа е барака со уште два спрата надградени. Кој спомна на форумов дека еден мал земјотрес да фати сето тоа се руши.

А за бандерите на сред коловоз, тоа веќе само кај нас.

Edited by гитардемон - 16-Jan-2010 at 15:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jan-2010 at 20:46
гитердемон, се сложувам со тебе за паломата, ептен погоден опис. Сепак мислам дека не станува збор за поранешни бараки, туку двокатни ѕидани објекти со 2 влеза, градени околу 40-50 години од 20-ти век. А дали земјотрес ќе ги сруши, веќе тоа е посебна тема.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Jan-2010 at 22:30
Originally posted by pbanks

Еве едно транзициско ремек дело затскриено позади блоковите карши Скопјанка во Мичурин
Во близина на оваа зграда сум под ќирија и секој ден поминувам покрај неа.
Во 2008 година кога имаше невреме покривот и летнаLOL
Се гледа на сликата како е закрпен со обичен лим, требало да ја сликате од предната страна, подобар ефект има покривот...
Ај утре ќе ја сликам,Thumbs%20Up и така планирам да обиколам неколку градби кога ќе одам на црква.


Edited by Шпер - 16-Jan-2010 at 22:32
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Jan-2010 at 20:40Koj ја градел алал да му еShocked
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Jan-2010 at 20:48
ц ц ц ..... транзиција par excellence

Освен што зградава е одвртатна, очигледно е и страшно неквалитетна. Не ми е јасно како на луѓе им се даваат крваво заработени пари за нешто вакво.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Jan-2010 at 21:25
Често проаѓав од тука кога не беше срушено поткровјето и дури и јас како лаик можев да приметам дека ќе се сруши. А за луѓето кои што живееат тука очигледно или ги купиле становите по ептен евтина цена или били убаво изиграни. Друго нешто што сакав да посочам е да ги погледнете балконите и ќе приметите дека нема ниту еден среден балкон, не можев само фрижидер да најдам. Тоа говори за луѓето што живеат тука.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Jan-2010 at 22:59
Смешно е да се каже дека кровот летнал од ветар. Најверојатно се работи за недовршен објект, или пак срушена дивоградба, која потоа и летнала... Претпоставувам второто, бидејќи како што спомна некој изгледа сите станари се диво вселени. Изгледа некој добро ги изиграл.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Jan-2010 at 00:03
Originally posted by krale

Смешно е да се каже дека кровот летнал од ветар. Најверојатно се работи за недовршен објект, или пак срушена дивоградба, која потоа и летнала... Претпоставувам второто, бидејќи како што спомна некој изгледа сите станари се диво вселени. Изгледа некој добро ги изиграл.


Покривот настрада во невреме 100%, во мај 2009 година.
http://www.time.mk/story_97ef90ef02_article_06744d6dfd.html
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Jan-2010 at 00:19
Нестручно наместен покрив од урнат потпокрив на зграда се урна.


Веќе билп урнато поткровјето. Е сега од што се урнало, само или го рушеле?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Jan-2010 at 01:23
Да, гарант бил урнат зашто бил див, па некако закрпен, па тоа крпениците летнале. А дека цел кров ќе летне сред скопје кој е добро поставен... треба ураган да има.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Apr-2010 at 16:38
Архитектонското чудо во Струмица - "Ајфеловата кула"

Ова ремек-дело не знам кога е направено и што симболизира...Dunno
Позади е Орта-џамија, единствена џамија во Струмица, изградена врз црква, споменик на културата е, не функционира...


Edited by Шпер - 26-Apr-2010 at 16:44
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Apr-2010 at 16:47
CrazyConfusedShockedBonkNutsLOL
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 14-Nov-2011 at 13:11
definitivno najbolen period vo istorijata na skopje, koj za sreka poleka zavrshuva... sk 2014 za ova e premija!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 14-Nov-2011 at 16:13
Originally posted by xnx

definitivno najbolen period vo istorijata na skopje, koj za sreka poleka zavrshuva... sk 2014 za ova e premija!
за жал воопшто не завршува таквиот период, начинот на изградба и „стиловите“ со кои се кити државава, сеуште трае насекаде, кај скоро секој приватник кој гради нов објект
и тука се прикажани само одредени екстремности, но транзиционите ругла остануваат главен „стил“ во Македонија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Dec-2015 at 21:54
Originally posted by Шпер


Архитектонското чудо во Струмица - "Ајфеловата кула"Ова ремек-дело не знам кога е направено и што симболизира...DunnoПозади е Орта-џамија, единствена џамија во Струмица, изградена врз црква, споменик на културата е, не функционира...

Постои уште ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.