build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ќерамидница и Маџари
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ќерамидница и Маџари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Sep-2020 at 06:46
Еве какво е моменталното опкружување на зградите,можеби и би се средило но доста бавно судејќи по тоа дека низ градот има доста населби кои наводно се урбанизирани а при секој дожд пола улици се поплавени.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Oct-2020 at 14:36
Originally posted by stef4o

Денешни

2.Во Керамидница поред кеј,нема повеќе инфо за зградава,доста брзо напредуваОва е објект на Трим и Љум наречен Vardar Residence,еве потврда од нивното story на facebook.Само до сега никаде немаа најава на овој проект ниту пак рендериhttps://www.facebook.com/trimlum

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Oct-2020 at 12:54
Trim&Lum Vardar Residence-поред кеј во Керамидница би било убаво да се оформи тука комплекс од повеќе згради незнам дали во опкружување на зградава се предвидени уште(od SSC Forumot)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 03-Nov-2020 at 12:46
Крајно десно на фоткава може да се забележи завршената карабина на Новоградба,лево од неа до половина е стигната зградата S-Cube на Жиколhttps://www.facebook.com/photo?fbid=10215825949516576&set=a.10206961237744322
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-Nov-2020 at 20:30
Btw, тој слојот од смог е резултат на температурна инверзија во нашиот ни град што ќе биде со нас се до пролетта.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Nov-2020 at 11:52
од 26.10.2020

https://www.facebook.com/Fimasi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Nov-2020 at 09:44
Зградите на Новоградба(десно) и на Жикол(лево)https://www.pazar3.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Nov-2020 at 22:05
Максимално се ориентираат кон профит,воопшто не се води сметка за изгледот на објектите се оди на што е можно поевтино и побрзо да се изгради. Последниве години на пазарот се појавија 50-тина фирмички кои добија маркици по цел град и тука нема многу простор за квалитет.Да не се носеа профитерски дуп-ови и да се одеше на изведба на солидни комплекси а не мали кокошарници(ко во Маџир маало и Кисела Вода) тогаш ваквите фирмички ќе немаа капацитет и едноставно донекаде градот ќе беше заштитен од разноразни грдосии. Со моменталните планови каде се планираат стотици згради од по 5-6 ката на мала основа допрва ќе гледаме циркус и целини од градот кои ќе отидат во неповрат(Расдник,бивша Треска,Ново Маало,Крњево).
Сите ачик локации полека но сигурно се упропастуваат од досадни кутивчиња со разиграни балкони како врвно достигнување во нашата архитектура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Nov-2020 at 08:02
Отворив нова нишка за овој комплекс за кој вчера излегоа рендерите.Ќе биде прилично масивен а десно се ставени макети веројатно се планираат уште згради

Точна локација

41°59'30.8"N 21°27'29.1"E

https://www.facebook.com/trimlum
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Nov-2020 at 10:18
Убаво излгеда, ама... „АМА-то“ е го големо Се надевам дека ќе се обрати поголемо внимание на зеленилото и паркигот инаку ќе добиеме бекатон паркинг пред зграда па се до кеј.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Nov-2020 at 14:56
Објектот се наоѓа покрај реката Вардар и до новиот мост кој ги поврзува Аеродром и Керамидница.

Објектот е одалечен на 250 м од салата Јане сандански и на 500 м од новиот шопинг центар East Gate.

Објектот ќе има централно греење, германски прозори со 3 стакла и 7 комори, шпански плочки, таркет од висок квалитет, изолација помеѓу станови и фасада со 10 цм изолација. Објект со врвен квалитет во локација која се очекува да биде една од најатрактивните во Скопје во наредните години.

https://www.trimlum.com/vardarresidence
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Nov-2020 at 17:04
Мислам дека зградата погоре на сликите е на Саник.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Nov-2020 at 18:11
Originally posted by vladegf

Мислам дека зградата погоре на сликите е на Саник.


Не би требало да е на Саник поради неколку работи

1.Има рендери од Trim&Lum кои одговараат на моменталните активности на терен.
2.Euro Beton Mix им е редовен контрактор за бетон на Trim&Lum кај Саник тоа се Македон Бетон.
3.Пред месец дена Trim&Lum имаа Insagram story токму од оваа карабина.

Можеби Саник и други ќе купат парцели близу комплексот бидејќи на рендериве погоре се гледаат три макети од веројатно други планирани згради.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Nov-2020 at 18:04
повеќе на каталогот

https://759d3b46-e26c-4ba3-b86d-1a145abd0928.filesusr.com/ugd/7afbd4_b4faac233a9540c09736f329e6840ea9.pdf
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Nov-2020 at 21:28
Значи пред овој ќе има друг објект? Неверојатно...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Nov-2020 at 22:12
Ако некој има извадок од деталниот за овој дел би било добро да го видиме,во секој случај ќе изникнат неколку огромни згради со по 3-4 ламели во овој дел што чинам би било претерано,преќутно ќе си создадат уште една бетонска џунгла со згради наредени на 2 метра една од друга а сите ќе носат по некој си Резиденс и Гарден во името. Незнам каков детален е донесен,дали имаат правено некакви измени бидејќи со децении потегов стоеше нечепнат очигледно нешто се сменило во полза на инвеститорите оа сега ќе бидне инвазија.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Nov-2020 at 00:12
Се работи за огромна градежна парцела со површина од 18.304 квадрати, со површина за градба од 9.100 m2, по 12 ката (П+10+Пк.) = вкупно 109.200 m2 развиена површина, што значи сите ламели можат да одат до максималната висина. На парцелата нема впишано маркички туку е оставено „да се разработи со архитектонско-урбанистички проект“. Делот на кој сега се работи е долу лево и е само мало парче од целата парцела.


Originally posted by <Fresno>

Значи пред овој ќе има друг објект? Неверојатно...

Објектот 4 на плановите погоре, според рендерите изгледа како еднокатен или двокатен трговски објект.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Dec-2020 at 11:27
ДенешниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Dec-2020 at 17:55
ДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20163
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Dec-2020 at 16:09
Денешни

1.Жикол S-Cube

....
исто пак зграда на Жикол со поголема катностзградата десно(затворената карабина) е на Новоградба

ова е нешто ново веројатно пак на Жикол најдов нов рендер на нивниот веб се води како Зграда 55Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.