build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

НВО за Урбан и Рурален развој

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Aug-2016 at 21:43изгледа многу здруженија и помогнале, еве едно кое уште од почеток било активно, а никаде не беше спомнато во медиумите, може од скромност одбивале да ги идентификиваат, но да не терам сеир, ќе речам и самите здруженија и сите волонтери би требало да имаат некој независен аполитичен портал [1] кој ако не секојдневно бар во кризни моменти да се активира, иако на тема Заштита При Работа, Екологија, Бездомници, Хуманост итн. постојано имa потреба од едуцирање и на компаниите и на јавноста ... сега постои 112.mk портал но истиот е повеќе спунт на ЦУК него сеопшт кризен сајт каде ќе има известувања и промовирање и на Полицијата и на Пожарната а кој во дадени кризни ситуации би служел и како кризен агрегатор, каде и секоја волонтерска информација би се споделувала [2][3]

ЗДРУЖЕНИЕ НА ГРАЃАНИ ПРАВИ ВИСТИНСKИ ДЕЛА НА ЉУБЕЗНОСТ

https://www.facebook.com/Вистински-Дела-На-Љубезност [1]

16.08.2016 - Вистината за доброволците - http://www.mkd.mk/kolumni/ispoved-na-prviot-lekar-vo-stajkovci-vistinata-za-dobrovolcite [1]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 17-Aug-2016 at 12:55


да не се лажеме, транспаретноста ни е слаба страна не само во институциите туку и во невладиниот сектор, ме чуди како во денешни услови речиси ниедна невладина, ако нивните фб страни не ги сметаме како отворен форум, нема Јавен Форум каде сите проекти и политики како граѓанско здружение ќе ги предочат и за нив јавно дебатираат, во основа така и најлесно може да се одржи во живот некое НВО како чисто односно отворено, во спротивно судено му е да тлее само на грантови, или пак доколку има јака парадигма во пазува пр. социјализам, легализација на ова или она, уметнитчко движење и сл. ризикува да биде елитистички корумпурино т.е. попрво да стане клуб но на подобни [1][2] а со тоа потенцијално и злоупотребувано, меѓудругото може затоа во минатото морале и официјално да стават предзнак слободни како народ не би се плашел да им пристапи, но теориите на млака вода да ги пуштиме у ладна фритеза та нека дремат у фиока додека некој не им пушти тро струја и види кој кого од нашите челници како загорела [3]
затоа кога правите здружение истото иако формирано од мал кружок на луѓе сепак доколку сакате истото да биде за народен интерес, најнапред отворено поставете го, почнувајки од собирите, преку промоцијата па се до комуникацијата, а која бидејки нешто не сме финансиски најдобро нафатирани па и логично е да ја тераме интерактивно, заради што секоја нво на својата веб страна мора да има добро разработен и прегледен форум на кој би се одважила дадена фела да коментира по проектите [1] без него во најдобар случај ќе бидете закржлавени во однос пеглањето на агендите и реализирање на проектите настрана пропуштањето шанса за привлекување ново членство, а во најлош случај ќе станете политички дебатен клуб на истомисленици каде различниот ќе го трпите само ако фрлил некој убав камен сред авлија, иако ваквиот табиет може да завози и по форуми односно модераторите својот идеал и светогледи да ги наметнуваат врз останатите членови како политички коректори, просто доколку сметате дека некој намерно ве саботира во дискусиите, одвлекувајки го вашето внимание кон непродуктивни разговори, просто игнорирајте го, освен ако навистина не спамира со задни намери, но тоа е веќе сосем друга наука, за која треба и неутралност и трпение посекако не е лесно да си редар по вијуги [2] освен ако тоа не е успат спотеранозар толку е тешко да побарате да ви закачат и форум мна вебсајтот, прашајте видете пробајте, не боли, треба само нешто отповеќе посветеност околу пишување по темите, но наместо бесполезно да дремете по тоа социјалните мрежи аморфно закачуајки и читајки глупости, пренасочете ја својата енергија и сајбер внимание кон корисни думи за заедницата, а на кои секој би можел да се надоврзи, впрочем целта и на овој форум му е таа [1] само во недостаток од нво-печат [2] сето речено тешко и да се проектира, а не пак промовира до институциите како забелешка барање или поука, обратно од трендот кај невладините кои пак за иронија најчесто немаат форум или не е јавен ... иако оправдано се плашеа членовите на билд како форумска тајфа да не бидне исполитизирана а со тоа и рејтингот девалвиран, иако јас пак ќе речам печат си ет печат, впрочем не гледате дека и со вандализам поминуваат полесно протестантите кога зад нив стои некое граѓанско здружение, во случајов чадор на здруженија, просто, кого од нив власта да земе на одговорност попрво ако блокирале сообраќај, иако кога штетите се непоправливи нормално дека поединците треба и' се казнети, а доколку цела толпа протестанти стори ненадоместлива штета нормално дека за истата на одговорност се повикуваат организаторите односно раководствата, та секој со својот памет и за своја репутација сметка кирија, заради што некои свесно прифаќаат таков пристап та и немале добар финансики или политички грб зад себе!
но повторно на луѓето не им треба револуции на улица колку револуција во срцата, а тоа нема да се постигне поинаку освен преку транспаретна дебата, та најпрво разгласете ги своите ставови, потем отворете ги за дебата, а кога ќе видите дека за истите имате подршка ко такви спроведете ги на дело со сите расположиви средства, според мене најефективно референдум, а кој за која и да е идеjа, посебно оние пoмалку атрактивните, му треба внимание и мотивација на граѓаните, кои најлесно се билдаат токму преку јавен форум каде секој би можел да земе учество односно да ги додемистифицира процесите
http://www.web-strategist.com/blog/2008/01/28/understanding-the-difference-between-forums-blogs-and-social-networks/
некој ќе рече за тоа денес е тука фејбук, и таму има форум опции по групите итн. но ве уверувам не е така, прво независен форум оддава впечаток дека сте озбилни и посветени на темата, идеалот, потребата, а потем и прегледноста на еден форум е неспоредлива во однос натрупаноста на фејсбук со милион непотребни опции и рекламчиња, настрана што луѓето таму пристапуваат супер-опуштено та дури и апели за помош биваат сестрано сеирџиски пречекани, додека самата прегледност на форумите а во костец умни глави (а не пак авторитети) знае да извади на маса екстра дискусии кои имаат потенцијал да повлечат секого за рака та да пушти и тој/таа свое мислење на темата, можам слободно да кажам дека тоа и дополнително удира на его-табиетот скриен зад фејсбук или блог профили каде самобендисано тилтаат луѓе во празно, затоа добро е да има регистрација, но уште подобро е да има и опција за слободни коментари [3] кои евентуално доколку се спамерски би се блокирале по ip адреса, нели секој почеток е тежок, но што квалитетно завози муабетот некаде посекако квалитетно ќе тера, иако секогаш ќе треба нови начини како народ на тоа да се мотивира, добар инфо портал, паметни блогови во контекст, но и дружења случувања проекции ако не изложби итн.
Originally posted by +Protagorist

народе спомнав деновиве дека не би било лошо да се дозволи анонимни коментари односно нерегистрирани да може да коментираат во подфорумот Изградба и Ентериери, а како што повеќе народ би се вклучил во дебатите, обично на постари сограѓани не им е до регистрација за да фрлат некој совет или абер

можеби чаре за квалитетна дискусија е лајк систем, за да и при нерегистриани коментари самите членови да исфилтрираат што е за гледање, а што за криење иако можеби не и за кинење во самата нишка односно дискусија [1][2][3]
Originally posted by +Protagorist

...
http://www.forum-software.org/forum-comparator

...

http://forums.webwiz.co.uk/mod-reputation-mod-v110_topic29048.html
Edited by beTon - 17-Aug-2016 at 12:56
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 22-Aug-2016 at 12:25

покрај кризната еве од скоро има и нова хуманитарна апликација, но вакви вондредни ситуации државата треба да внимава на ваквите понуди, а истите да одат строго преку неа, најнапред за да нема евентуално злоупотреби и прелажани, а потем и за да се избегне на мала врта појава на некоков безбедносен ризик, веројатно сите вакви нешта се покриени и со законот за донации, односно како кој и кога може да донира во земјава
Во Македонија, дури и за да донираш хуманитарна помош – ти треба одобрение!? - http://fokus.mk/vo-makedonija-duri-i-za-da-donirash-humanitarna-pomosh-ti-treba-odobrenie/

во контекст уште една критика, но сега до фондациите наместо нивните корисници нво-ата, поточно во однос проектот на усаид за граѓанско освестување на јавноста, на чиј портал иако проектот е од поодамна завршен, како америчка алатка во земјава макар неофицијална требаше по секоја логика бар едно В да имаат во однос волонтирањето за помош на настраданите од скорешните поплави кај нас, не ми се тарашка по нивниот сајт на амбасадата но сигурно ни таму немаат слична порака, иако својата солидарност и загриженост треба како најнапредна светска сила на западот да ја манифестираат на сите нивоа, веројатно бидејки слични непогоди кај нив се редовна појава па многу многу и не се замараат освен пуштајки декларативна морална подршка

http://civilsociety.mk/za-proektot/

конечно за што да ги здружат најдобро граѓаните ако не за хуманитарна помош при кризни ситуации, иако како на крај излегува ги вмрежуваат само за терање дневна политика
Вмрежување на активистите и граѓаните со програмерите и луѓето
заинтересирани за технологија, со цел заедничка корист, односно креирање
или отпочнување на конкретни производи кои би биле одговор на
граѓанските потреби [1]
Edited by beTon - 22-Aug-2016 at 12:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.