build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Флорастат
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Флорастат

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Флорастат
    Posted: 06-Mar-2021 at 12:38
Нов проект на Хелена Мојсиќ некаде во Центар

project for residential building Florahttps://www.facebook.com/helena.mojsic.arch
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Aug-2021 at 15:09
Веројатно веќе е во изградба се наоѓа во Центар на ул.9 Мај(близу Универзална)
Проектот е со име Флораhttps://www.facebook.com/helena.mojsic.arch

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Oct-2021 at 17:13
Нов проект на Helena Mojsic Architects некаде во Центар на вториот и третиот рендер десно се забележува објект со логото Веро.
Најмногу би одговарало можеби за Маџир маало негде бидејќи Ново Маало нема баш такви маркици.https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/videos/1031726267643381
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Oct-2021 at 17:05
Originally posted by stef4o

Нов проект на Helena Mojsic Architects некаде во Центар на вториот и третиот рендер десно се забележува објект со логото Веро.
Најмногу би одговарало можеби за Маџир маало негде бидејќи Ново Маало нема баш такви маркици.

https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/videos/1031726267643381


Според рендериве изгледа зградава ќе никне на тревникот близу Веро Џамбо поточно меѓу улиците Стале Попов,Пролет и соседниот паркинг
Има 5 парцели на овој потег но според формата 4 се во игра незнам точно која е пазарена

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Oct-2021 at 17:00
Еве уште неколку рендери од објектот,според рендериве мислам дека се работи за парцела 1.20 но можеби грешам

https://www.facebook.com/photo/?fbid=2993744684247283&set=pcb.2993744804247271
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Oct-2021 at 17:25
На местото на овие зградички планирано е 6 катница а земјиштето го поседува ФЛОРАСТАТ ДООЕЛ ЕКСПОРТ-ИМПОРТ СКОПЈЕпарцела 1.31Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Oct-2021 at 11:15
Originally posted by stef4o

Нов проект на Helena Mojsic Architects некаде во Центар на вториот и третиот рендер десно се забележува објект со логото Веро.
Најмногу би одговарало можеби за Маџир маало негде бидејќи Ново Маало нема баш такви маркици.https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/videos/1031726267643381


Денес минувајќи поред паркингот приметив машина за испитување на подземни води во дел од тревникот каде веројатно ќе се гради овој проект се работи за парцела 1.20 од планотBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Nov-2021 at 08:10
Project for Residential building in the center od Skopje North Macedonia 2021

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Nov-2021 at 08:03
Originally posted by stef4o

Нов проект на Хелена Мојсиќ некаде во Центар

project for residential building Florahttps://www.facebook.com/helena.mojsic.arch


Ова изгледа е веќе во изградба на ул.9 Мај бр.4А (близу Универзална)https://www.facebook.com/groups/1018208674926359

состојба февруари 2022Edited by stef4o - 12-Apr-2022 at 16:41
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Nov-2021 at 18:37
Originally posted by stef4o

Originally posted by stef4o

Нов проект на Helena Mojsic Architects некаде во Центар на вториот и третиот рендер десно се забележува објект со логото Веро.
Најмногу би одговарало можеби за Маџир маало негде бидејќи Ново Маало нема баш такви маркици.https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/videos/1031726267643381


Денес минувајќи поред паркингот приметив машина за испитување на подземни води во дел од тревникот каде веројатно ќе се гради овој проект се работи за парцела 1.20 од планот

Сум имал сосем погрешна претстава за локацијата се работи за делот карши паркингот на север каде има две трошни зградички од по 2 ката.Според тоа што имам гледано по катастар би требало да ги гради Флорастат.https://hma.com.mk/residential-building/

Но и оние геомеханички испитувања на тревникот сигурно се сигнал дека наскоро би отпочнала и таму изградба на некаков станбен објект.


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Nov-2021 at 19:24
Океј што ќе се изгради зграда на местово, ама што со фасадиве на околниве згради? Планира ли општината во новиот мандат реконструкција на фасади?
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Nov-2021 at 21:01
Веројатно самите газди треба да се организираат и да си реновираат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Nov-2021 at 21:49
Originally posted by skopskodete

Океј што ќе се изгради зграда на местово, ама што со фасадиве на околниве згради? Планира ли општината во новиот мандат реконструкција на фасади?


Тоа треба да се согласат и да соберат финансии станарите и евентуално некои субвенции од општина. Се почна пред неколку години со реновирање на фасадите но се направија само 3 згради и толку.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Nov-2021 at 15:58
Еве попрецизно за проектовТреба да се реализира на овие две маркици од планот(означени со црно)А на локацијата моментално има 2 мали зградички П+2Но сеуште нема знаци за скоро отпочнување на некаква активност и селење на станарите.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-May-2022 at 17:09
Почнале со продажба на станови од објектов

https://www.facebook.com/Exclusive-103781774596266
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-May-2022 at 12:03
Сите овие дрва веројатно ќе бидат исечени за реализација на проектот погореТочно дека двете зградички се руинирани но можеше некој концепт со 2 зградички со иста катностCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jun-2022 at 13:25
19.04.2022


-----------------------------------------

Денешни од објектот Флора кој очигледно ќе биде во поголем габарит според новиот рендер кој е поставен

Edited by stef4o - 28-Jun-2022 at 12:33
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jun-2022 at 12:48
Историјат со случувања и проекти поврзани со компанијата која моментално има 1 активен проект кај Универзална а наскоро ќе почне со уште еден проект во населба Пролет

------------------------------------------------------------
16.09.2016г

ГРАДИЛИШТЕТО ВО ТАФТАЛИЏЕ ШТО ГО ЧУВААТ БОДИГАРДИ Е НА СНАБДУВАЧ НА ВЛАДАТА СО ЦВЕЌЕНовата зграда на улицата Букурешка во скопско Тафталиџе, чие градилиште го чуваат бодигарди, ќе ја гради фирмата „Флорастат“ ДООЕЛ Скопје, информираа од Општина Карпош. Таа е запишана во Централниот регистар на Република Македонија како Друштво за трговија на големо и мало и услуги и како мал правен субјект.

Оваа фирма изминативе години има добиено низа тендери за едногодишна набавка на цвеќе на Владата, на министерствата и на општините. Набавките за милионски суми во денари се однесуваат на свежо и саксиско цвеќе за внатрешно уредување, надворешно хортикултурно уредување со трева, сезонски расад, сакасии, жардиниери, како и поставување автоматски ситем за полевање. На дел од тендерите била единствен понудувач, а онаму каде што имало и други понуди, многу често другите понудувачи се жалеле дека изборот бил нерегуларен.

Годинава во јуни фирмата склучила договор со Општина Центар за дрвја, грмушки, трева и систем за полевање со вредност од 47,3 милиони денари односно 770.000 евра.

Покрај со цвеќе и со зеленило, „Флорастат“ има искуство и во градење згради. Во 2011 година, фирмата понудила највисока цена за парцела на државно земјиште во Аеродром со површина од 1648 квадратни метри и за 30.194.656,00 денари добила парцела за зграда во Аеродром. Изградбата на зградата завршила во 2014 година.

Во мај годинава, „Флорастат“ на оглас понудила вработување за архитект, а од почетокот на годината била во потрага по градежно земјиште. На оглас прво побарала плац во Центар за изградба на зграда со објаснување дека нуди компензација или пари во замена за парцелата. Во мај го повторила истиот оглас, но за локација во Карпош, а на 28 јули објавила уште еднаш оглас дека бара плац во Карпош.

Одобрението за градба на улица Букурешка, „Флорастат“ го добила летово.

„Градежната дозвола со правосилно решение е донесена на 12 август оваа година“, велат од Општина Карпош.

Општината тврди дека зеленилото, среде кое почна изградбата на нова зграда, не е парк.

„Не станува збор за парк, туку за приватно земјиште на кое што претходно имаше објект. Целокупниот простор зафаќа површина од 3.500 квадратни метри, а пак основата на објектот ќе биде 500 квадратни метри. Предвидено е објектот да има приземје и пет ката“, велат од Карпош.

Земјиштето имало вкупно 14 сопственици кои го продале на фирмата „Флорастат“. На градилиштето нема табла со основни информации за тоа што се гради, кој е инвеститор, кој е изведувач, кој ќе врши надзор, кои се роковите во кои треба да се заврши градбата и кој е бројот на Одобрението за градење.

На овие прашања од Карпош одговораат „Самиот инвеститор одлучува за изборот на изведувачот како и за надзорот. Моментално се вршат припремни работи на земјиштето, а инвеститорот се уште нема одлучено кој ќе ги спроведува градежните работи на објектот. По негов личен избор, пред да започне со градба, мора да достави решение во кое ќе ја извести Општина Карпош за изборот на изведувачот и надзорот“.

На улицата Букурешка веќе има градилиште оградено со лимени тараби, а Законот за градба предвидува на секое градилиште да има табла со информациите за градењето. Во спротивно казната изнесува од 100.000 до 300.000 денари за правното лице. На ова градилиште табла нема иако градбата е веќе почната. Багерите прават јама за темели на зградата, што се гледа од погорните катови на соседните згради.

На прашањето за тоа во кој рок треба да биде завршена градбата, одговорот од Општина Карпош е „Според Законот за градба, по добивање на одобрението за градење, инвеститорот има рок да отпочне со градежните активности во рок од две години“.

И рокот во кој треба да биде завршена градбата е една од информациите кои треба да бидат истакнати на градилиштето.

Жителите од околните згради реагираа затоа што фирмата почнала да ги поставува тарабите во неделата, во периодот помеѓу земјотресите, па немале каде да се засолнат.

Градилиштето е обезбедено како тврдина. Го чуваат бодигарди во црни маички на кои пишува обезбедување „Оса“. Кога ќе им јават ја отвараат вратата, излегува или влегува камион и веднаш ја затвораат. Зад тарабите со багери се копа јама за темелите на зградата.

Жителите на Тафталиџе побараа помош од адвокати за да тужат оти тврдат дека новата зграда им ја загрозува животната средина, која за секој граѓанин е загарантирана според Уставот.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/gradilishteto-vo-taftalidhe-shto-go-chuvaat-bodigardi-e-na-snabduvach-na-vladata-so-tsveke/

------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Флорастат

Резиденцијален објект – Аеродром

https://www.facebook.com/RolomatikSkopje

Edited by stef4o - 28-Jun-2022 at 12:48
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20182
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Jul-2022 at 14:46
Проектов Флора кај Универзална доби нов рендер,поточно зградата порасна за уште една ламела(очигледно откупиле уште една од куќите од железничка колонија)

првичен рендерновиотhttps://www.facebook.com/Helena-Mojsic-Real-Estate-103781774596266
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Jul-2022 at 19:29

ај ќе го сфатам кратењето на фасадни матреријали како трошок, ама ова депресивниве тонови на сиво што се форсираат во последно време не можам да ги сфатам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.