build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aquapura Prespa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 03-Mar-2010 at 19:27

Za tvojata prva konstatacija bas bi sakal da slusnam sogleduvanje na nekoj sto zivee vo stranstvo, dali i tamu se srekavaat so slicni problemi. samo da ne e od Balkanot. Ne sakam sporeduvanje so polosi od nas, nie mroa da odime napred.

Tokade sum zaglavil e mnogu kompleksna  rabota ne sakam da go davam forumot so toa, go iznesov poveke kako primer. Generalna moja ocenka e deka Makedonja strada od loso upravuvanje na site nivoa. Ne smeeme nikogas kako gragani da se opustime, i mora sekogas da vrsime pritisok kon birokratite podobro da rabotat. Mislis na nekoj cinovnik mu e gajle dali ke ima investicija ili ne? Toj si ja ceka platata na prvi i po nekoe mito ako padne. Uste poveke ke dava otpor kon nea zatoa sto poveke ke treba da raboti. Zatoa (i ne samo zatoa) kaj nas tesko se voveduvaat novini.

Steta sto ova vaka se zarsi so Akvapura, naselenieto od Prespa dosta ocekuvase od taa investicja, mozebi ke zaziveese toj kraj, koj sekako ima izvonredni priodni potencijali no nema covecki resursi.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 03-Mar-2010 at 20:15

значи и на запад ако ти фали едно ливче ама буквално банално ливче ти неможеш да извадиш градежна дозвола! смешно ми е некој кога ќе почне да објаснува како тоа тука имало бирократија а таму немало, не секаде ја има истата во изобилие, поентата е таму што има голема конкуренција па сите евентуални фалинки се пеглаат како шала! 

а за твојта мака доколку имаш некаде нешто заглавено, пушти абер во нишката прописи во подфорум ентериери, и доколку се може ќе се најде чаре!

инаку за администрација тоа јасно е дека секогаш може се' да се поедноставува и упростува, па и експедитивноста да се крене на повисоко ниво, што и се случува бар законски во последно време, но и институционално бар за оној кој си ги знае правата! не е до толку арпаџик како што беше, последниве години прилично работи се упростија и сменија на подобро, истите јасно постојано треба да се брка за да се спроведуваат целосно, но тоа не значи дека сеуште сме заглавени во кал до гуша, до колена да, но затоа секогаш тука се на располагање правни поуки и притисоци!

~

аквапура верувам сеуште не завршила како инвестиција туку допрва ќе се забрза доколку навистина инвеститориве имаат интерес да градат отешево, во спротивно доколку лесно кренат раце и не се спогодат со државата, ќе биде јасно дека само тактизирале со својата проекција за преспански спа центар!

мислам дека дополнително се попишманија кога видоа дека и водата во езерото обемно се намалува за што како обврска пак власта презеде иницијатива за хидросистем под Бигла кој ќе го полни преспанско, но од друга страна треба да се затне во понорите и Галичица, баш денес слушав еде охриѓанец кажваше дека според гермаскиот проект констатирано е дека ако порано водата од преспанско во охридско патувала за 3 дена сега патува за 16 часа, значи понорите се проширени затоа и сега волку ненадејно вода во охридско... јапонците знам предлагале затворање на понорите со масивни балони, но мислам други имаа констатирано дека во тој случај би се загрозила планината доколку се отворат други понори... имаше неколку истражувачки проекти за понирањето на преспанско во охридско, но немам налетано на ниееден извештај освен новински и локални муабети!



Edited by Max - 03-Mar-2010 at 20:19
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 03-Mar-2010 at 20:18
abe sekade ima problemi ne da ne ama kaj nas retko koj investitor ne naiduva na precki.kolku samo investitori bea izbrkani od mkd a imaa golemi planovi za investiranje vo mkd znaci do nas e problemot.dzabe ni se milioni za kampanji i ekonomski forumi koga veke site ne naucija.ima poveke slucai drzavata se tuzi so investitori kazuva koj e los a koj dobar investitor.koj normalen bi sakal da investira golemi pari vo vakva drzava so se vika ni kriv ni dolzen ke zavrsi na sud ili kje potrosi dosta pari kje mu propadne investicijata poradi birokratija a vo mnogu slucai ako ne dade mito nema da go reckaat ni 2 % site go znaeme toa.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 03-Mar-2010 at 20:24
епа може ако подмачкале прво кај бузле нешто што им било ветено на жими мајка, а сега истото да неможат да го добијат како што градоначалнико им ветил, нели, имаше мислам нешто околу тоа за музеи под отворено и слично, се е можно! сепак далеку од памет е дека посреди е административна неажурност! допрва ќе дознаеме каде лежи зајакот, но да оди државата на суд без за тоа да има три чисти тоа не ми се верува! тие и со евн се фатија загуша но чисто за да стават до знаење дека мора да се изигра се како што е договорено! затоа и поназад повторувам дека станува збор за заушка која треба да ги опомени инвеститорите да не се мајтапат доколку навистина имаат намера да инвестираат веднаш! 
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 03-Mar-2010 at 20:36
eve sega citav na kanal 5 samo ne mozam da ja postiram vesta.buzleski tvrdi deka uste 2007 e pocnato so promena na urbanisticki plan no istiot bil zaglaven vo ministerstvoto za transport.od opstina resen bile zavrseni site raboti sto e do niv.izleguva deka koci mtc a od niv ne stignal nikakov demant ni potvrda.sekoj izleguva so svoja verzija..kje mora da pocekame vremeto da pokaze koj e vo pravo.se nadevam deka ke pomine se vo najdobar red i ke se realizira investicijata koja znaci mnogu za prespa za celiot toj kraj
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Mar-2010 at 09:19

Ne znam dali ova e za ovaa niska, no vcera polemizirav so Max za povrzanosta na efikasnosta na drzavnata administracija so stranskite investicii. Evo eden tekst za problemite na Srbija vo vrska so toa. 


http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Investitori-vracaju-placeve.sr.html

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3606
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 05-Mar-2010 at 06:19

значи се потврдува она што го велам дека економски ја глават, ниедна банка веќе не финансира нешто вонсериско, а особено не доколку тоа нешто е на балкан!

значи сите упатуваат на тоа дека економски потфрлиле во кризата, но ете за да не е до толку дека се утепани развојно во своите планови, успеваат некако како оправдување да нафрлат дека и урбанизмот им е сопка...

а ко за иронија, ако некаде се глави во урбанизам тоа е на запад! таму нема простор за компромиси како што е тоа случај кај нас, со смешна и споредна тужба доколку имаш основа можеш да им блокираш цел проект, како тоа и што се случува по свет, сетне истите пеглаат, подмачкуваа, раздаваат итн. се само да тргне процесот и никој и ништо да не им стои на пат, а тука ги кочел те овој те оној, доколку сакаа сите пречки како од шала ќе ги одминеја!

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 11-Jul-2010 at 18:14

Проект Аквапура, спас за Преспа: Ресен чека одговор од Португалија за големиот проект

Изградбата на туристичкиот летен центар „Аквапура“ на брегот на Преспанското Езеро е активен проект за општина Ресен и се очекува одговор од португалскиот инвеститор, изјави денеска градоначалникот на Ресен, Михаил Волкановски.

- Како локална самоуправа, пред еден месец, писмено се обративме до сопствениците во Португалија. Ги поканивме да им бидеме домаќини и да разговараме за надминување на проблемите и за почнување со работа на овој важен проект.

Локацијата во Отешево, каде што треба да се гради „Аквапура“ денеска е запуштена, обрасната со трева, нема никакви активности, како да нема свој газда, рече Волкановски.
Од општина Ресен најавуваат дека по завршувањето на големата акција за уредување на плажите на брегот на Преспанското Езеро, ќе почнат да ги издаваат под концесија, за што ќе изработат посебен правилник.
11.07.2010, 18:54
http://www.time.mk/read/NONE/aa0252ca66/index.html
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-Aug-2010 at 12:52

ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ, АМБАСАДОР И СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ, ОБВИНУВА:

Владата ја кочи Аквапура во Отешево

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен одговараат дека вината што повеќе од пет години не се реализира проектот за ексклузивниот ресорт крај Преспанското Езеро е кај португалскиот инвеститор кој сe уште не ги доставил сите документи

Изградбата на ексклузивниот ресорт "Аквапура" на Преспанското Езеро, што пред точно пет години ја најави португалскиот инвеститор, е блокирана од државата, тврди Јордан Плевнеш, дипломатски координатор на проектот кој во времето на потпишувањето на договорот за оваа португалска инвестиција, беше амбасадор на Македонија во Франција и ги покриваше и Португалија и Шпанија, а сега е советник во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов.
Според Плевнеш, Министерството за транспорт и врски веќе неколку години го одолговлекува издавањето дозвола за градба, иако португалската компанија платила над 5 милиони евра за локацијата и изготвила урбанистички план којшто бил на јавна расправа и е усвоен од советниците на Општина Ресен.
"Аквапура беше тема на разговорите и пролетва кога Луис Сампајо, португалскиот амбасадор за Македонија со седиште во Белград, официјално ја посети Македонија. За проектот зборуваше и со вицепремиерот за економска политика Владимир Пешевски и со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Пешевски тогаш изјави дека Аквапура е извонредно значаен проект за државава, а на претседателот Иванов му пренесе дека само што ќе се добие одобрението за градба, во Македонија лично ќе допатува португалскиот претседател, па претседателите на двете земји заедно ќе ја стартуваат изградбата на Аквапура", вели Плевнеш.

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен објаснуваат дека пречката што проектот Аквапура скоро 6 години се одолговлекува не е ниту во локалната власт ниту во Владата, туку во компанијата инвеститор.
"Португалците сe уште ги немаат доставено сите документи и согласности до Општина Ресен, а нацрт-планот е стигнат до јавна анкета. Откако тие ќе ја обезбедат целата потребна документација и ќе заврши јавната анкета, Советот ќе треба да го усвои предлог- планот, по што Министерството за транспорт и врски, ако е сe во ред, треба да издаде одобрение за градба", велат од Секторот за урбанизам на Општината.
Министерството за транспорт и врски пак вчера објасни дека целата работа е заглавена во Општина Ресен.
Оттаму велат дека Урбанистичкиот план вон населено место за туристичка населба на брегот на Преспанското Езеро на потегот Царина - Отешево во Општина Ресен, од страна на Министерството за транспорт и врски е вратен во Општината со забелешки за постапување по иститот. До денеска, велат од Министерството за транспорт и врски, од страна на Општина Ресен немаме повторно барање за добивање согласност за овој план. (И.С.)

Државата ги тужи оти не почнале со градба

Министерството за транспорт и врски преку подрачната единица ја тужи Аквапура во битолскиот суд, поради тоа што сè уште нема почнато со градба на елитниот ресорт на Преспанскиот Брег. Од тимот на Аквапура велат дека тужбата за која ќе се одржи рочиште на 28 септември годинава во Битола е невиден апсурд, бидејќи тие како инвеститор не можеле да почнат да градат без претходно одобрение од државата.

Португалците треба да вложат 70 милиони евра

Португалскиот инвеститор планира да вложи 70 милиони евра во елитен туристички комплекс на брегот на Преспанското Езеро. Комплексот што е предвидено да се гради на 400.000 квадратни метри освен хотели со спа центри треба да има и резиденцијална населба со елитни вили кои ќе се понудат на продажба на светски познати личности. Локацијата за изградба која се наоѓа на самиот брег на Преспанското Езеро беше продадена на португалската компанија во време кога Димитар Бузлевски од СДСМ беше градоначалник на Општина Ресен.

Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-Aug-2010 at 19:03
Додека се чека на инвестицијата на Аквапура, еве што се случува со некогаш најексклузивниот хотел во Македонија - Европа во Отешево... Жално.

Последиците од пожарот пред неколку години и обидот за реконструкција на покривот...



Некогашната тераса со поглед на цело Преспанско Езеро...



Според мене, најубавата панорама



А еве и зошто - сега од ваков балкон може да уживате во неа...



Главниот ресторан...



Помошниот ресторан...



Некогашната куглана...



Како што може да се види, однесено е се што може да се однесе - штекери, рамки за прозорци, лавабоа, WC школки, за другата опрема да не ни зборувам... Тажно, најтажно...

PS

Ептен се изнамачив со upload-ов, ама конечно сфатив Очекувајте повеќе photo updates од мене во иднина






Edited by Superman - 16-Aug-2010 at 20:44
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 17-Aug-2010 at 12:21
незнам за кај да го ставам ова ... но еве го тука, ако некој знае каде треба да е, нека го премести слободно.

Од пред некое време ја имам оваа идеја. Брат ми нон стоп оди во Белград, за ова http://www.aquaski.rs/galerija.php

Имајки во предвид дека Охрид е доста длабок за вакво задоволство, сметам дека ПРЕСПА е одлична, бидејки длабочината ми се чини дека покрај брегот не е толкава колку што достигнува во Охридското езеро.

А со изградбата на овој тип на забава и рекреација, сигурен сум дека сама по себе ќе влече егзибиционисти, не само од Македонија туку и од, Албанија и Егејскиот дел на Македонија.








Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 20-Aug-2010 at 00:31
Superman, навистина многу тажна слика кај хотелот Европа, а од аквапура уште нема абер 

А тоа внатре испокрадено е или демонтирано од газдите? Ме буни и уништената куглана, ваљда таа опрема можела да се дислоцира и да служи на друго место, наместо да се демолира.
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Aug-2010 at 18:15
Originally posted by Cloverstack

Superman, навистина многу тажна слика кај хотелот Европа, а од аквапура уште нема абер 
А тоа внатре испокрадено е или демонтирано од газдите? Ме буни и уништената куглана, ваљда таа опрема можела да се дислоцира и да служи на друго место, наместо да се демолира.


Најголемиот дел е демонтиран од сопствениците, а она што е останато е испокрадено. Дури и штекерите од ѕидовите се извадени и санитариите од WC-ата. Има еден чувар за цел комплекс, а како што дознав во договор со него мештаните крадат се што може да се однесе.

Edited by Superman - 21-Aug-2010 at 18:17
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 05-Oct-2010 at 15:22

ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ, АМБАСАДОР И СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ, ОБВИНУВА:

Владата ја кочи Аквапура во Отешево

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен одговараат дека вината што повеќе од пет години не се реализира проектот за ексклузивниот ресорт крај Преспанското Езеро е кај португалскиот инвеститор кој сe уште не ги доставил сите документи

Изградбата на ексклузивниот ресорт "Аквапура" на Преспанското Езеро, што пред точно пет години ја најави португалскиот инвеститор, е блокирана од државата, тврди Јордан Плевнеш, дипломатски координатор на проектот кој во времето на потпишувањето на договорот за оваа португалска инвестиција, беше амбасадор на Македонија во Франција и ги покриваше и Португалија и Шпанија, а сега е советник во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов.
Според Плевнеш, Министерството за транспорт и врски веќе неколку години го одолговлекува издавањето дозвола за градба, иако португалската компанија платила над 5 милиони евра за локацијата и изготвила урбанистички план којшто бил на јавна расправа и е усвоен од советниците на Општина Ресен.
"Аквапура беше тема на разговорите и пролетва кога Луис Сампајо, португалскиот амбасадор за Македонија со седиште во Белград, официјално ја посети Македонија. За проектот зборуваше и со вицепремиерот за економска политика Владимир Пешевски и со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Пешевски тогаш изјави дека Аквапура е извонредно значаен проект за државава, а на претседателот Иванов му пренесе дека само што ќе се добие одобрението за градба, во Македонија лично ќе допатува португалскиот претседател, па претседателите на двете земји заедно ќе ја стартуваат изградбата на Аквапура", вели Плевнеш.

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен објаснуваат дека пречката што проектот Аквапура скоро 6 години се одолговлекува не е ниту во локалната власт ниту во Владата, туку во компанијата инвеститор.
"Португалците сe уште ги немаат доставено сите документи и согласности до Општина Ресен, а нацрт-планот е стигнат до јавна анкета. Откако тие ќе ја обезбедат целата потребна документација и ќе заврши јавната анкета, Советот ќе треба да го усвои предлог- планот, по што Министерството за транспорт и врски, ако е сe во ред, треба да издаде одобрение за градба", велат од Секторот за урбанизам на Општината.
Министерството за транспорт и врски пак вчера објасни дека целата работа е заглавена во Општина Ресен.
Оттаму велат дека Урбанистичкиот план вон населено место за туристичка населба на брегот на Преспанското Езеро на потегот Царина - Отешево во Општина Ресен, од страна на Министерството за транспорт и врски е вратен во Општината со забелешки за постапување по иститот. До денеска, велат од Министерството за транспорт и врски, од страна на Општина Ресен немаме повторно барање за добивање согласност за овој план. (И.С.)

Државата ги тужи оти не почнале со градба

Министерството за транспорт и врски преку подрачната единица ја тужи Аквапура во битолскиот суд, поради тоа што сè уште нема почнато со градба на елитниот ресорт на Преспанскиот Брег. Од тимот на Аквапура велат дека тужбата за која ќе се одржи рочиште на 28 септември годинава во Битола е невиден апсурд, бидејќи тие како инвеститор не можеле да почнат да градат без претходно одобрение од државата.

Португалците треба да вложат 70 милиони евра

Португалскиот инвеститор планира да вложи 70 милиони евра во елитен туристички комплекс на брегот на Преспанското Езеро. Комплексот што е предвидено да се гради на 400.000 квадратни метри освен хотели со спа центри треба да има и резиденцијална населба со елитни вили кои ќе се понудат на продажба на светски познати личности. Локацијата за изградба која се наоѓа на самиот брег на Преспанското Езеро беше продадена на португалската компанија во време кога Димитар Бузлевски од СДСМ беше градоначалник на Општина Ресен.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=0372B787DF14204B8D9710EF7692B6DE
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 15-Dec-2010 at 01:30
СУДОТ ДЕЛУМНО ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ДРЖАВАТА
Португалците загубија дел од „Аквапура“

Сања Момировска

Португалскиот инвеститор „Аквапура“, кој пред четири години од претходната власт купи земјиште на Преспанско Езеро за изградба на елитен туристички комплекс, познат како проект „Аквапура“, со одлука на Основниот суд во Битола го загуби делот наречен Царина. Судот одлучи овој дел од Отешево да биде вратен во сопственост на државата со што само делумно ја прифати тужбата на Министерството за транспорт и врски за целосно поништување на зделката. Владата тужеше по две основи: дека Португалците не инвестирале како што се обврзале во договорот и дека не била запазена законската регулатива при самото склучување на зделката. Во државна сопственост практично се враќаат повеќе од 100.000 квадратни метри од купените 400.000 од „Аквапура“. Земјиштето во туристичката населба Царина во моментов го користи Министерството за труд и социјална политика, каде што се сместени бегалци од Албанија. Со судската одлука не се задоволни ниту од државното правобранителство, ниту од „Аквапура“. И двете страни најавуваат жалби до повисоките судски инстанци. Во пресудата до која дојде „Време“ стои дека причината за одземање на земјиштето е што за него никогаш не постоел урбанистички план, што е спротивно на Законот за градежно земјиште, кој предвидува дека едно земјиште може да се отуѓи само ако има план за градење. Останатите парцели на „Аквапура“ се сметаат за законски продадени бидејќи за нив постоел план, кој датира од 1948 година. - Тужбата делумно е уважена и ние не се откажуваме, планираме да поднесеме жалба до Апелацискиот суд - вели државната правобранителка Оливера Китановска Португалците најавија коментар за судската одлука откако детално ќе ја разгледале. Министерството за транспорт и врски на суд бараше отштета од 400.000 евра и поништување на купопродажниот договор со Португалците. Во однос на реализираните инвестиции, судот не утврдил основа за раскинување на договорот. Во пресудата стои дека вештаците утврдиле оти се преземени активности за реализација на инвестицијата, но органите на Министерството за транспорт не дале мислење за урбанистичкиот план на општината Ресен. Проектот „Аквапура“, чијашто вредност се проценува на 50 милиони евра, е од времето на поранешниот градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски. Околу 40 хектари земјиште Португалците го платија по 62 денар за квадратен метар. За четири години откако е потпишан договорот, на терен не се гради, купени се само неколку од постојните хотели. Изградбата на „Аквапура“ се најавуваше како ренесанса на Преспа ставајќи ја на врвот на светскиот елитен туризам. Проектот предвидуваше изградба на хотел од највисока категорија, 50 вили, спа-центар на 2.000 квадратни метри, бизнис-центри и ловен резерват на Галичица.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=153107&EditionID=2191
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 15-Dec-2010 at 07:20

Znaci nisto od ovoj proekt.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 16-Dec-2010 at 02:36
ПОРТУГАЛСКИОТ ИНВЕСТИТОР ИРИТИРАН ОД ТРЕТМАНОТ
„Аквапура“ ќе си ги бара парите назад

Португалскиот инвеститор „Аквапура“, кој завчера ја доби пресудата од Основниот суд Битола според која делумно беше поништен договорот за земјиштето покрај Преспанско Езеро ќе ја обжали одлуката пред апелацискиот суд. Според информации на „Време“, сопственикот Диего Васгедес бил сериозно загрижен од третманот што го добивал како странски инвеститор во нашата земја. Поради тоа, од „Аквапура“ најавуваат дека до крајот на годинава ќе се обратат до јавноста со коминике во кое ќе ги објават проблемите со кои се соочуваат на терен. Битолскиот суд донесе одлука поради непостоење урбанистички план, 100.000 квадратни метри од земјиштето на потегот Царина - Отешево што беше дел од „Аквапура“, да се врати во сопственост на државата. Земјиштето во Отешево Португалците го купија по цена од едно евро за еден квадратен метар. Од компанијата очекуваат сега, откако дел од договорот е ништовен, и државата да им ги врати парите што ги уплатиле за парцелата. Во овој случај, државата треба на „Аквапура“ да и исплати 100.000 евра. Од Министерството за транспорт и за врски, кое во пресудата беше посочено дека ја сопира реализацијата на инвестицијата бидејќи не го одобрува урбанистичкиот план, одговорноста ја префрлаат на Општина Ресен. - Урбанистичкиот план на потегот Царина - Отешево од страна на Министерството на 21 јануари 2010 година е вратен во општината со забелешки за постапување по испитот затоа што е утврдено дека во изработката има неусогласености со Законот за просторно урбанистичко планирање. До денес од страна на општина Ресен до нас не е поднесено повторно барање за добивање согласност за истиот урбанистички план - вели портпаролот на Министерството, Драган Симоновски. Договорот со „Аквапура“ е склучен во времето на претходната власт, а тужбата е од сегашната. Португалците обвинуваа дека власта ги опструира бидејќи не донесува урбанистички план без кој не може да градат, државата ги тужи поради тоа што не ја реализирале инвестицијата. Во меѓувреме, место луксузни хотели, игралишта и бањи, Отешево е обвиено во троскот, а туристи нема. 

С.М.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=2192&ArticleID=153167
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 16-Dec-2010 at 10:19
Незнам веќе што треба да помислиме после вакви поразителни вести.
- Инвеститорот не бил сериозен, па сега во време на криза одлчно му доаѓа ова алиби со ДУП. Да бидеме реални, добиле земјиште по 1 евро квадрад, па во Чад да беше сред пустина повеќе ќе чинеше. Сериозен инвеститор со добар тим на правници и лобисти до сега 10 пати ќе го истуркаше проектов дурии со нашаов бирократски мастодон.
- Властиве (претходна и сегашна како локална така и централна) уште една покажува колку се неспособни да истуркаат било што повеќе од Дилајла проекти. Ако во еден Ресен неможеле ДУП да донесат 4-5 години за ваков битен за регионот проект, што треба понатака. Ако бил дури и 10% сериозен инвеститор Аквапура, требале експресно да најдат начин да го истуркаат ДУП-от само да не го изгубат  инвеститорот.
- Ваквото префрлање на топка Опшштина-Министерсто-Суд па се од почеток е само многу лоша реклама која што ни уште 20 нови Инвест кампањи на Си-Ен-Ен да направат нема да ја исправат работата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 16-Dec-2010 at 11:07
Originally posted by UrbanFreak

Сериозен инвеститор со добар тим на правници и лобисти до сега 10 пати ќе го истуркаше проектов дурии со нашаов бирократски мастодон.


Некои фирми имаат такви етички норми (или подобро кажано, знаат сериозно да се заинаетат) што не би дале ни евро за подмитување, особено во вакви случаи. Веројатно затоа и заглавиле низ „бирократските ходници“. Впрочем, за тој моментално мртов регион треба да платиме некому за да инвестира, а не некои службеници да бараат луди пари во форма на мито за да биде дозволена градба. Нема да биде прв случај на незадоволен инвеститор поради мито. Некогаш повеќе им се бара за подмитување, отколку што чини цел проект. Не дека е исклучена можноста и Аквапура да се заебанти. Ама првото е поверојатно.

Ај да видиме дали ќе бидам (оп)тужен за клеветење

Edited by гитардемон - 16-Dec-2010 at 11:12
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 16-Dec-2010 at 11:47
Previous
Има разлика помеѓу добар тим правници и лобист до давање мито гитар.
 
Во секој случај никаде на тацна не ти даваат ништо. Секаде треба да засукаш раце и да одработиш за градежни дозволи, прилагодување на дупови, лобирање со локални политичари и сл. Не велам дека Аквапура тоа не го направила, но мислам дека од самиот почеток сме им биле премногу ниско на листата приоритети. Иначе верувај, од аспект на корумпираност Португалија  е една од полошите држави во ЕУ. Не им е така несвојствено, и далеку од тоа дека немаат механизам да го истуркаат тоа до крај.


Edited by UrbanFreak - 16-Dec-2010 at 11:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.