build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aquapura Prespa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 16-Dec-2010 at 15:29
Se soglasuvam so UrbanFreak. Portugalija e isto pred finansiski bankrupt, kako i Spanija.
Taka da ima mnogu pogolema verojatnost da propagjaneto na proektot e poradi finansiskite nepogodbi vo Portugalija...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 16-Dec-2010 at 15:54
Се сложувам со двајцата, друго сакав да кажам. Nevermind. Јасно дека Португалија можеби е бетер и од нас со корупција. Се рамни со Италија и Грција.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 16-Dec-2010 at 16:09
А што ако Португалија е пред банкрот? Тоа автоматски значи дека сите португалски фирми се пред банкрот??? Што е поентата на тоа тврдење, да се докажува дека на македонска страна нема вина за ова што се случува со проектот, колку за да си звучиме пријатно сами на себе? Ви се молам, во врска со Аквапура Отешево (а како што е обичај кај нас) има толку магла, нетранспарентност, лаги и подметнувања, што верувам дека ни на познавачите на случајот не им е сосема јасна ситуацијата. А вината за пропаѓањето воопшто не мора да лежи само на една страна,  всушност во ваква каша баш многу веројатно е дека има големи количини вина и на двете страни (или колку страни и да рачунате дека има во случајов).


Edited by Cloverstack - 16-Dec-2010 at 16:11
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 16-Dec-2010 at 16:19
Има некој внатрешен-ресенки муабет дека ваква фирма непостои воопшто. Наводно луќе од тука регистрирале фирма во португалија колку да се дојде до државното земјиште под името ова како да е надворешна инвестиција ипосле ваљда да се пренамени или непто. Ама од тоа ништо не биднало и се заглавило. А што е сега ова со суд со дуп со постапки поима немам.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 16-Dec-2010 at 16:28
Дали Аквапура е баш таква фирма и бренд за каква што ни беше претставена, тоа е прашање на кое можеме да бараме одговор макар и со потемелно пребарување на нет. Ама дека не постоела и дека ја регистрирале ресенчани за да напраат дубара... те молам...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 16-Dec-2010 at 19:19
Допис од извесен Miguel Simoes de Almeida.

http://www.facebook.com/topic.php?uid=48358729382&topic=9177

Ако е валидно писмово, јасно е дека немало да има ништо од инвестицијава ни за 20 години. Политичката и економска стабилност на регионот ќе била клучна за инвестицијава, абе ајде... Очигледно е дека имаат дигнато раце од проектов уште одамна и никаква бирократија или корупција не ми се верува дека има заслуга за тоа.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 16-Dec-2010 at 20:22
@Cloverstack: А што ако Португалија е пред банкрот? Тоа автоматски значи дека сите португалски фирми се пред банкрот?

Ne, tuku tie firmi ke imaat mnogu pokomplicran process za da dobijat kredit od nekoja banka.
Kako dobivas kredit? Bankite poradi izgubeni investicii, gi stesnuvaat nivnite kriteriumi za davanje zaemi.
Po ednostavno da ti objasnam: Odis vo banka da baras kredit za investicija vo treta zemja, koja sto seuste nema dovolna patna infrastruktura i koja sto seuste e vo tranzicija, predstavuva golem rizik za taa banka. Osobeno koga cellata zarabotuvacka zavisi od brojot na turistite.
Sega vtoro, kolku ke moze da gi naplakaat turistite za da si gi vratat parite i da go isplatat kreditot, i dali tie turisti bi platile tolku? Koi ke bidat glavni Turisti? Makedonci, Srbi , Grci, Bugari, Albanci. Site zemji komsii se pred bankrupt so zgolemena korupcija i golem broj na siromastija. Procentot na turisti koi sto bi dosle bas tuka od cel svet da trosat pari e mnogu mal, a so nikakvi Avionski vrski do drugite Evropski gradovi, ovaa investicija e uste po rizicna.
Ima uste mnogu detali za koi sto mozeme da razgovarame, ali da zaklucam:
Da Portugalija e bred bankrupt i ako ovaa firma saka da investira vo ova vreme, ke mora da najde posigurna relacija, mozebi vo Portugalija kade sto davaat odredeni taxni beneficii ili pak na nekoja popristapna relacija.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 16-Dec-2010 at 20:47
Originally posted by LouReed

@Cloverstack: А што ако Португалија е пред банкрот? Тоа автоматски значи дека сите португалски фирми се пред банкрот?Ne, tuku tie firmi ke imaat mnogu pokomplicran process za da dobijat kredit od nekoja banka.Kako dobivas kredit? Bankite poradi izgubeni investicii, gi stesnuvaat nivnite kriteriumi za davanje zaemi.Po ednostavno da ti objasnam: Odis vo banka da baras kredit za investicija vo treta zemja, koja sto seuste nema dovolna patna infrastruktura i koja sto seuste e vo tranzicija, predstavuva golem rizik za taa banka. Osobeno koga cellata zarabotuvacka zavisi od brojot na turistite.Sega vtoro, kolku ke moze da gi naplakaat turistite za da si gi vratat parite i da go isplatat kreditot, i dali tie turisti bi platile tolku? Koi ke bidat glavni Turisti? Makedonci, Srbi , Grci, Bugari, Albanci. Site zemji komsii se pred bankrupt so zgolemena korupcija i golem broj na siromastija. Procentot na turisti koi sto bi dosle bas tuka od cel svet da trosat pari e mnogu mal, a so nikakvi Avionski vrski do drugite Evropski gradovi, ovaa investicija e uste po rizicna.Ima uste mnogu detali za koi sto mozeme da razgovarame, ali da zaklucama Portugalija e bred bankrupt i ako ovaa firma saka da investira vo ova vreme, ke mora da najde posigurna relacija, mozebi vo Portugalija kade sto davaat odredeni taxni beneficii ili pak na nekoja popristapna relacija.


Само што заборави дека сите фирми имаат фирми ќерки во земјите во кои работат и добиваат кредити на име на фирмите ќерки. Така што можеле да земат кредит од било која македонска банка, а има и други банки од странство кои финансираат вакви проекти.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 16-Dec-2010 at 21:24
Tocno, ama ako gledat da napravat nekakva investicija vo Turizmot zosto bi go pravele toa vo Makedonija a ne vo Portugalija, osobeno koga rizikot za povratok na investicija e dosta pogolem tuka kaj nas?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 16-Dec-2010 at 21:28
Бидејќи Македонија е нов пазар во развој, а португалскиот пазар е презаситен.

Впрочем никој не купува земјиште без да направи прво анализа дали сака да инвестира. Особено не сериозен бренд. Тоа прашај ги менаџерите зошто се решиле за Преспа, а не за Скадар. Веројатно бидејќи нашле земјиште за 1 евро и процениле дека инвестицијата ќе им се поврати и тоа како.

Инаку Economics 101, колку поголем ризик, толку поголем повраток.

Edited by гитардемон - 16-Dec-2010 at 21:28
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 16-Dec-2010 at 21:51
Originally posted by гитардемон

Впрочем никој не купува земјиште без да направи прво анализа дали сака да инвестира. Особено не сериозен бренд. Тоа прашај ги менаџерите зошто се решиле за Преспа, а не за Скадар. Веројатно бидејќи нашле земјиште за 1 евро и процениле дека инвестицијата ќе им се поврати и тоа како.
 
Се согласувам но поучен од искуствата на Балканов (а одобен во Македонија) можам да верувам на чаршиските мубати дека локален моќник под превезот на Аквапура за 100К ева купил 100.000 м2 плац на Преспанско езеро. Можеби се сеќавате на глумецот кој глумеше Американски бизнисмен кој мислам Бучим “го купи“ и МекДоналдс отвараше, приказните со АсибаМГ, чудни странски ОФ-ШОР компании од девствени острови кои купуваа наши загубарии сл.
 
Далеку дека со ова сакам да ја амнестирам нашата администрација (власт уште помалце), но преку глава и од муабетите дека само ај нас има бавна постапка, мафтање по институции, корупција. Впрочем ете во Грција колку што ми е мене познатосеуште нема Катастар, странци неможе да поседуваат имот, па се прават секакви зделки.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 16-Dec-2010 at 21:57
Gitar, koga imam samo edna linija za letanje do Makedonija i koja me naplaka duplo poveke od kolku da letam kaj bilo vo Evropa i na Karibite, zosto mislis deka turisti bi dovagale vo Prespa?
Sto sakam da kazam e pred i nekoj da investira vo Makedonija, prvo treba Aerodromot da se napravi i da se otvorat poveke linii od razlicni aviokompanii. Togas ke imame po pristapni ceni i poveke lguje ke letaat i ke dovagjaat da ja istrazuvaat Makedonija i da  uzivaat vo nejzinite ubavini.... Do togas, tesko da najdes stranska investicija, osobeno vo Turismot.
P.S. Toa  Economics 101, колку поголем ризик, толку поголем повраток, moze da go napises "kolku pogolem rizik, tolku pomala sansa da si gi vratis parite nazad".


Edited by LouReed - 16-Dec-2010 at 22:00
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 16-Dec-2010 at 22:08
Originally posted by UrbanFreak


Далеку дека со ова сакам да ја амнестирам нашата администрација (власт уште помалце), но преку глава и од муабетите дека само ај нас има бавна постапка, мафтање по институции, корупција. Впрочем ете во Грција колку што ми е мене познатосеуште нема Катастар, странци неможе да поседуваат имот, па се прават секакви зделки.


Има катастар, и може да купуваат странци, но само државјани на ЕУ. Од каде инаку сите оние Англичани трајни жители на Крит?

Originally posted by UrbanFreak


Се согласувам но поучен од искуствата на Балканов (а одобен во Македонија) можам да верувам на чаршиските мубати дека локален моќник под превезот на Аквапура за 100К ева купил 100.000 м2 плац на Преспанско езеро.


А добро, гледам многумина шпекулирате дали навистина постоела Аквапура, па мислам постои Google
http://www.aquapurahotels.com/portugal/experi%C3%AAncias/aquapura/reveillon-2010-2011.aspx


Originally posted by LouReed


Toa  Economics 101, колку поголем ризик, толку поголем повраток, moze da go napises "kolku pogolem rizik, tolku pomala sansa da si gi vratis parite nazad".<span style="font-size: 10px;"></span>


Затоа постојат луѓе кои носат одлуки, и решаваат кое ниво на ризик е прифатливо за нив. Може да инвестираш и во државни обврзници на Сомалија кои имаат на пр. 20% повраток, ако си спремен да прифатиш таков ризик. Затоа имаат компаниите менаџмент, тој треба да му ја мисли, не ти (без лутење). Ова се основи на економијата, навистина нема потреба да ги разглабаме тука.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 16-Dec-2010 at 22:25
Гитар, сум ја посетил страницата, но пак ќе кажам тоа ништо не значи. Постои и Коч холдинг во Турција, и Мигрос па локалец (Ајдован од Евроазија) ја истурка цела работа и на крај се офајди со огромен процент од сопственоста на Рамстор Македонија ДОО. Значи не веам дека фирмата не постои, но па и сомнително е ако биле толку сериозни инвеститори што освен Јован Плевнеш и Бузлевски нити еден претставник на португалците не видовме во јасноста (освен за првичното сликање). Па види колку и окј се доаѓаше од Австриски ЕВН за да ја спасат зделката кога влегоа во клинч со владата. Сакам да кажам тоа што купиле за 100К земја во Македонија, по 1 евро квадрат, ништо не значи. Ситна паричка е тоа за нив (ако воопшто тие ја платиле земјата). И сега кога е криза никаде ги нема а потпишале и се обврзале дека ќе почнат во одреден рок. Сигурно не очекувале Плевнеш да трча по Катастри, Општина Ресен, Министерства. Каде им се претставниците, адвокатите, компанијата и канцелариите во Македонија?
 
Околу катастарот, јас колку што знам (а работев едно време со нашиот и имав пристап до податоците околу моделите како овие институции се организирани) во Грција правата на сопственост над недвижнините не се речиси никако регулирани. Тоа е впрочем еден од главниот проблем за враќање на имотите на нашите Егејци. Познавам Холанѓани кои поседуваат со адвокатски договор вила на Касандра (првиот крак) а судски сопственик е Грк негов комшија.
 
Забегавме со муабетов, но мислам дека од овој инвеститор немаше да има ништо ни со скандинавска администрација, па искрено не ми е крво.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 16-Dec-2010 at 22:26
Da Gitar nema pottreba da gi razglabame, zatoa i kompanijata koja sto sakase da investira se povlece...
Pocnav da piuvam za ova za da go odgovoram prasanjeto na Cloverstac a ne za da pravam finansiska i rizicna analiza za Aquapura.
Ako sakas ti mozes da investiras i vo Avganistan ako mozes da si gi prifatis rizicite...

Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 18-Dec-2010 at 06:49
UrbanFreak, I jas se soglasuvam go zedoa zemjisteto za ich pari i sakaat sve na tacna da im bide servirano pa ne mozhe taka. Tocno deka ima potencial natamu ali sega za sega infrastrukturata e mnogu slaba ke mora da se sredat prvin aerodromite i patistata.

Koj znaj sto im bilo veteno vo chetri ochi, chim ne si go ispolnija veteneto ne znam zosto uopste se bunat.
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 16-Jul-2011 at 21:32
Жан Митрев го купи Хотелот Европа, а ќе ја купи и болницата во Белград?

Познатиот кардиолог Жан Митрев, според сознанија на "Скај" го купил Хотелот Европа, кој беше во сопственост на Аквапура. Тој во Преспа ќе гради кардио центар, говорат неофицијалните информации.

Хотелот "Европа" кој се наоѓа во Отешево, се наоѓа на многу добра позиција покрај Преспанското езеро, а местото изобилува со уникатни растенија и природа. Тука дури и воздухот е многу здрав и е многу специфичен, што е веќе признато од меѓународни здравствени институции.

http://sky.mk/makedonija/1708-2011-07-16-18-53-40.html

Edited by Superman - 16-Jul-2011 at 21:33
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 30-Aug-2011 at 18:38
Еве нова серија од Отешево. Ништо не е променето од лани, освен што е позапуштено, пообраснато и похорор. Без проблем може да снимаат документарец The world after people


The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 30-Aug-2011 at 18:48
Е ова е ептен ексклузивна фото сесија, браво Супермен Applause

Јасно е дека хотелов е веќе ептен руиниран но не ми е јасно зошто се дозволи волку пристоен хотел да отиде вака јабана.

Мислам дека уништувањето на Хотел Панорама во Скопје, Палас во Охрид и овој во Отешево се трите најголеми хотелски транзициски грешки.
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 30-Aug-2011 at 18:51
Си влегов внатре без проблем и си се прошетав. Тажно, многу тажно. Најтрагично е што хотелот никогаш и не беше доправен, повеќе од пола простории не се ни малтерисани, а сега се е однесено. Нема ни штекери, ни чешми, ни радијатори, да не зборам за мебел и останато.
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.