build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Aug-2009 at 21:36
mene mi bese moabetot deka za nedela do deset dena moze da nauci  dovolno za da pocne  da modelira da dobie ednostavni 3d modeli...bidejki toa mu bese prasanjeto na covekot Crazy 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Aug-2009 at 11:16

igorius Здраво, знам дека кадерите тешко се прешалтуваат на нешто поедноставно, но кога веќе зборуваме за скици, дефинитивно наједноставен програм за геометриско моделирање е скечапот, не дека е најтоп, но дефинитвно е најбрз и најотворен, исто најефтин а и најбрзо се развивава.

Еве една новина која ќе се одрази особено позитивно понатака на скечап доколку ја заштитат

http://forums.sketchucation.com/viewtopic.php?f=180&t=20124&start=0

ова мислам јасно ти е колку скечап ги поместува границите, не е сеуште нурб моделер http://forums.sketchucation.com/viewtopic.php?f=10&t=12967 но тера ептен блиску до него, ова значи дека набрзо ќе имаме решение за сите заебанции околу геометриските претопи кај органските, деконструктивните или растегливите(тензилни) модели http://www.pushpullbar.com/forums/sketchup/5395-organic-modelling-sketchup.html прашање на време е само кога ваквата симбиоза помеѓу триаголниците и нурбовите ќе се случи целосно, но и ова е добра старт, ајде сега кажими, нели е поедноставно сето ова да го правиш во скечап него да шеташ постојано од кадот во максот и назад?
може сум пре субјективен исто како и ти, но алат е алат, на што ќе се фатиш, на тоа и ќе ораш!


Edited by Max - 08-Sep-2019 at 19:16
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Aug-2009 at 03:31
Originally posted by aleksmkd

a za sketchup.. treba da go probam , no dali ima dobra baza na elementi za vnatresno ureduvanje?
 
Алекс 3d warehaus на Skechup http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ е можеби најбрзо надградуваната база во моментов на нет, во секој случај можеш слободно да импортираш елементи или модели во кој формат сакаш и од каде се сакаш.
 
Конкретно еве еден коктел од компоненти, од кои набрзина ја склепав Арената Филип 2 Македонски. Далеку е од готова, но сигурно додека се комплетира стадионот целосно, ова ќе биде каде каде готово. Инаку трибините се од пољуд, теренот од трет стадион, а кровот од четврти.
Немам сега време ниту волја да му се замарам и до крај да го составам, треба носачите на кровот да се додадат, но и немора, но треба кровот да се поддотера малку во однос на венецот на школката, исто треба да се вметне вториот влез и ложа на едната трибина, за тоа веќе е одвоена компонента само треба да се паркира и во горниот дел поднашминка.
Има се во фајлот само уште некој да седне да му се позамара, за да излезе идентична реплика на денешниов стадион. Во секој случај редно е некој да го замени тоа стариот модел на google earth.
еве го фајлот, па кој сака нека повели околу шминкањето
 
Но бадијала добивме убав стадион, кога за истиот непотребно во брзање загина човек, минимум што можат сега да направат надлежните, е на мечот и официјално да му оддаат почит на загинатиот, ова го велам искрено, во спротивно јас таму со нога не стапнувам, иако од дете на запад сум навивал, може никој не е крив за несреќата, но сепак сето ова на крај лошо изгледа, едни ќе тажат заради стадионот, а други ќе се веселат за истиот. Простете доколку ова звучи патетично, но мене не ми е сеедно! ќе разберев ова да се случува кај приватни инвеститори кои ќе беркаат рокови и премии, но кога државата стои зад вакво нешто тогаш нема оправдување! 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Aug-2009 at 18:27
Заборавив да спомнам дека фајлот е Sketchup 7 и само со него се отвора, исто планот од GE на кој е поставен моделот е од стара снимка од градски, па не е лошо истиот да се ажурира, инаку овој план е изваден од постојниот 3d модел кој постои на GE http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d03e1108f38fbcfb1c088f970198612c&prevstart=0

 

Originally posted by aleksmkd

sakam da go ucam Rhino, mi izgleda na jak program za modeliranje, precizen e, a toa mi treba bidejki studiram arhitektura. Mnogu mi pravat merak renderi koi ja prikazvaat zgradat vo presek.

 

Рино како и Солидворкс се најприкладни за машинство, индустриски дизајн и слично, а за архитектура држи се до Ревитот или Скечапот. еве неколку дебати на ова поле од професионалци:

 

Sk vs Rev

R3d vs SW


Edited by Max - 08-Sep-2019 at 16:47
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Aug-2009 at 21:50
Длабоко се извинувам, погоре имам ставено линк со не спакуван фајл, еве функционален линк со зипуван фајл од монтировкава за Арена Филип 2 Македонски
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Aug-2009 at 23:54
max zdravo i do   tebe   vo prilog na moabetot,mojot sovet bese za lugje sto se zanimavaat so arhitektura...ne zborev za skici jas ,tamo napomnav vo eden del za modeliranje,i kako moj sovet do lugjeto sto se seuste na studii na arhitektura ili masinski fakultet a i do onie sto  rabotat seriozno arhitektura i inzenjering(ne pravam moabet za lugje sto rabotat tezgi od tipot na proektiranje stancinja,kujnicki i sl...) znaci lugje sto planiraat da ucestvuvaat vo svetska arhitektura,da gi izlozuvaat svoite trudovi po internacionalni konkursi da proektiraat opstestveni objekti i sl-nim im bese upaten moabetot.Veruvaj sekade kade sto sum rabotel po strana(grcija,spanija norveska slovenija) prvo te prasuvaat dali znaes autocad i max...nikoj ne prasuva za scetch up-prvo ednostavno scetch upot e nov program uste ima premnogu bagovi,ednostavno ne moze da se nametne na ovie giganti koi 20 godini nanazad gi usovrsuvaat site problemi sto scetch upot doprva gi pocnuva...baska scetchot e na nivo na konzola na platforma unificiran za ednostavni operacii....ne velam deka ne mzoes da modeliras ili proektiras so nego..tuku deka mnogu cesto na lugje sto rabotele programi kao nego i archicadot naiduvale na nereslivi programi pa so vreme se prebacuvale na autocad i 3ds max.

eve prost primer  za kaj nas....samokovski od mikrosam razvi tehnologija so laser zsa busenje dlabisnko bareljfni bireljefno itn itn...narodski kazano napravi masina sto busi zeleza,mermeri,drva i niz drugi materijali..tehnologija koja sto go kostase nekolku milioni i za koja osvoi niza nagradi niz svetov...

nacinot na procesiranje na programot i prefrluvanje na matematickite podoatoci e na baza na cad datoteki - na primer dokolku sakas da si izgraviras,obrabotis izdletas bilo sto ,  potreben ti cad fajl go stavas fajlot softverot procesira i pocnuva so rabota...isti vakvi isntrumenti sto se vo masinstvoto  sum videl i vo avto industrijata...primer za izrabotka na odreden dizajn na nekoj bandaz so odredena nekonvencionalna forma stava fajl pa posle procesira...da ne dolzam...autodesk ima vlezeno dlaboko vo site granki na proizvodstvo indutrija dizajn itn itn (zamisli koga stanuva zbor za investicii od 20,30, 100 milioni  evra...bi dal da ti dizajnira i raboti nekoj sto e pro vo Cad i 3ds max ili pak nekoj sto raboti vo scetch up) ednostavno ovie se premnogu nazad a ovie se premnogu napred...isto kako sto linux go brka microsoft 20 godini ama dzabe ne moze da go stigne


Edited by igorius - 16-Aug-2009 at 23:58
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Aug-2009 at 00:55

Кад си е кад, но овие платформи на Аутодеск според мене се тромави, засега проектантот е врзан повеќе за продукциски дел наместо за креативниот, па така класичниот кад повеќе мислам им лежи на инжињери него на архитекти, но сакал нејќел на градежен денес и едните и другите го учат како основни класичните кад платформи на аутодеск, прво беше хит архикадот, сега е ревитот итн. 

Мислам дека скечап иако најприкладен за скицирање на крај може да се користи и за финални проекти, само треба исто како и во класичните човек да седне и убаво да го научи, а потоа сигурен сум дека нема да може од него да се одели, тоа го велат и професионалци по арх.форумите, бидејќи ним не им е битно дали е овој или оној програм меинстрим, туку кој програм најдобро и лежи, најбрзо им носи резултати, и највеќе има простор за комбинации. Затоа и се повеќе Скечапот почнува да добива на сила, а убеден сум дека со ваков пристап ако продолжат и гугл му посвети нешто повеќе внимание, аутодеск ќе станат фосили многу брзо Big%20smile
 
За сега комбинацијата Скечап + Ревит е идеална, кој ги барата двата програма добро од истите ќе извлече максимум во секое време и за секоја ситуација.
Еве некој од новитетите на седмицата, сеуште ги немам пробано но ова ветува бар околу скицирањето прилично многу:
 
SketchUp Photo Match
 
Dynamic Components
 
Игориус брзината на Скечап е она заради кое успеа да се наместне како реален избор, иако Аутодеск заразлика од Гугл засега имаат каде кадеде поголема традиција, професионалност и екипа, но Гугл не е смешка од компанија, доколку запнат сигурен сум дека ќе извадат на пазарот комбинација од триаголници и нурбови, како што спомнав во претходните постови нешто што ќе биде далеку понапреден продукт него постојниве платформи и апликации. Но да почекаме и да видиме, засега сеуште Аутодеск рулз, но Гугл веќе му е во двор, треба уште многу вложување за да му дојде зад петици, но со доволно финансиски дебела компанија како Гугл, работите одат напред за месеци а не за години Big%20smile 


Edited by Max - 17-Aug-2009 at 01:05
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Aug-2009 at 08:00
Се сложувам и со двајцата. Во суштина секој софтвер е најдобар кога најдобро знаеш да го работиш.
Max, одлични туторијали.
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Aug-2009 at 12:39
@max super tutotijali i n1 post

mene licno vo autocad mi se dopagja najveke momentot na sozdavanje...znaci pravam moabet od moja gledna tocka...

-primer
- vo scetch up, ili archicad primetuvam imas gotovi skali, zidovi,prozori i sl,gi postavuvas vo prostor gi rastegnuvas mestis adekvatno kako ti odgovara i toa e toa (koregiraj me ako gresam bidejki ne sum go rabotel,  cisto donesuvam konstatacija spored tutorijalive sto gi gledav).
ps-mnogu cesto dokolku si fatil proekt da rabotis znaes kolku e bitno da gi znaes site dimenzii na tvojot proekt zatoa sto vo izvedbata sekogas ima promeni i covek lesno moze da padne vo zamka ako dojde vo "tesno" so neadekvatnost na proektiranite dimenzii.
-vo autocad mora da gi znaes site dimenzii na sekoj odreden i zamislen element inaku e novozmozno da se nacrta
..pritoa potenciram deka razlikata megju ovie softveri e fundamentalno razlicna...edniot lepi odredeni blokovi arhitektonski koncepti za odreden element(so sto dobivas vo vreme) - sto spored mene ti go zatvora "crtackoto" cuvstvo deka ti si nacrtal nesto poveke imam cuvsto deka sum upotrebil nesto i sklopil adekvatno otkolku deka sum nacrtal dodeka pak vo autocadot e zapazena osnovnata karakteristika na dizajnerot-da go obmisli nacrta i sozdade od prva do posledna linija.toa e edna od najgolemite ubavini na autocadot.

-Sekoj detal nacrtan so svoja raka e osoznaen 50% poveke od prethodnata pretstava za istiot..ova bese citat od Oscar Nimaer

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Aug-2009 at 15:44

За Н1 да бидне постот ќе треба да спакувам некоја пдф презентација за СК мислам дека за кад-кам процесот ретко се наоѓаат детално образложени материјали, штета, треба некој да се нафати да состави бар нешто информативен буклет.

Тутоторијали на нет има во изобилие, ова е само брза презентација, сепак за профи разработување на скечапот треба потемелни и детални туторијали...  по видео каналите обично качени се расцепкани видеа, но има и долги[1]
http://sketchup.google.com/training/videos.html    
http://www.youtube.com/user/sketchupbasecamp
Еве дополнителен момент околу фото-пресликувањето на модели, а во однос на диги-фото дисторзиите http://www.youtube.com/watch?v=EqV2YzaRrXI&t=21m43s
Но она што највеќе инпресионира кај скечапот е гугл'рт каде слободно можеш презентацијата да ја склепаш за дополнителна реалистична визуелизација на проектот, работа која е корисна не само за архитектите, туку за цела наука, точно можеш да визуелизираш одреден проект или појава
 
А за деталите во кад, во право си Игориус, нема ништо поубаво од целосно минималистичка посветеност на некој проект, но после еден куп рокови и комбинации, кадот станува претерано амалџиски, а особено кога станува збор за концепти и скицирање


Edited by Max - 20-Aug-2011 at 20:29
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Aug-2009 at 21:58

Интерсна е изјавата на еден од главните креатори на скечап Joe Esch

"...From the very beginning, ease of use and ease of learning were the main points of SketchUp. We didn't have any interest in coming out with just another new CAD system. Our goal was always to come up with something that would make 3D design easy enough that people who were not using CAD because it was too hard would use SketchUp... we don't try to do everything in SketchUp, one of our goals is to "play well with others". We want to make it easy for someone to do some early design exploration in SketchUp and then bring their model into a CAD applications for detailing or a high-end rendering application for rendering, or into whatever other applications a user might have for performing other tasks that SketchUp doesn't try to do. " http://architosh.com/features/2003/2003-interv-sketchup-3.phtml
 
Но откако се вмеша гугл работите почнаа да се менуваат, сега со 7цата се пријатно изненадување, а со 8цата ми се чини дека ќе му бидат веќе на адето зад пети. сепак ситуацијата е јасна дека скечап си е скечап со јасно предетерминирана употреба, исто како што е случајот со зибраш кој не се носи со мајата, но мајата неможе да му се фати за мал прст кога станува збор за скулптурирањето! земено реципрочно скечапот сеуште не кренал глава во однос на ревитот, како што тоа го има пример сторено зибраш во однос на мајата http://forums.sketchucation.com/viewtopic.php?f=10&t=14234&st=0&sk=t&sd=a&start=120#p166015
 
Ако човек анализира реално, оној кој го усовршил ревитот јасно ќе рече ништо не му е рамно, и сигурно за ништо не би го менувал, но додека се испраксира во ревитот, во скечапот секогаш ќе може со малку тренинг да стигне до многу резултати, особено кога станува збор за скицирање и основно моделирање. Time matters Big%20smile затоа http://www.sketchucation.com/ ; http://www.renderplus.com/htm/SketchUpBlogs.htm
 


Edited by Max - 17-Aug-2009 at 22:01
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Aug-2009 at 23:07
ок фино се поприкажавме мило ми беше јас сум Игор а ти 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Aug-2009 at 00:14

Да, и мене ми беше задоволство, јас сум Колјо, Махинално присутен! Big%20smile едит:

27.04.2012 - Google sells 3D modeling application SketchUp

SAN FRANCISCO: Google on Thursday confirmed that it has sold 3D computer modeling program SketchUp as the Internet titan continues streamlining its product line with co-founder Larry Page at the helm.

SketchUp technology and members of the team will join Trimble, a California company specializing in making business or government workers more productive in jobs such as surveying, construction, mapping, fleet management and public safety.

The companies did not disclose financial terms of the deal, which was expected to close by the middle of this year.

"In Trimble, we found a partner that will grow SketchUp in a way that best supports the SketchUp team and our users," said Google vice president of engineering Brian McClendon.

SketchUp boasts millions of users ranging from architects to engineers and designers that used the program for 3D modeling.

Under the terms of the deal, Trimble will partner with Google to run SketchUp 3D Warehouse, an online repository where users of the program can share, store, and collaborate on models.

As of Thursday, there were nearly two million user-made models in the warehouse.

"SketchUp and the corresponding 3D Warehouse provide an important element of our long term strategy by enhancing the integration of our field presence with the wider enterprise," said Trimble vice president Bryn Fosburgh.

Google bought SketchUp in 2006. The Colorado-based startup launched its first version of the application six years earlier.

"We plan to continue making our tools for the building professions as innovative, intuitive and, dare I say, fun to use as we always have," SketchUp product manager John Bacus said in a blog post.

"If you're one of the many, many people who use SketchUp for something else -- from education to woodworking, geo-modeling to movie-making -- rest assured that there will be a SketchUp for you, too."

http://articles.economictimes.indiatimes.com/2012-04-27/news/31424222_1_modeling-larry-page-google-vice-president
Edited by Max - 01-May-2012 at 02:31
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Aug-2009 at 14:08
Игор, Кољо, мило ми е и на мене Big%20smile.
Туку кога веќе сме на вакви теми, кој софтвер што може и за што е наменет и така натаму, тешко може да се направи скала за рангирање. Па затоа, што мислите (се однесува и на администраторите) да организираме некаков настан (работилница, семинар, па макар и средба)?
На тој настан оној кој сака (со претходна најава нормално) ќе може да направи мала презентација на софтверот што го работи, да ни ги претстави предностите и маните, може да падне и реална дискусија, а најповеќе од се може да им отвори нови врати на некои од членовите?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Aug-2009 at 15:43


Мене ми се допаѓа идејата, со тоа што за такви презентации во живо ќе имаме проблем со простор и опрема. Ако најдеме лек за тоа (кафич и лаптоп не рачунам дека е решение Big%20smile) тогаш супер, во меѓувреме (после одмориве) можеме да направиме една обична средба за пиво, одамна не сме имале Smile

А делот со работилницата можеме во голема мерка да го туркаме и на форумов (независно колку во иднина би имало случувања „во живо“). Вака после првично разгледување ми се чини најпрактично да отвораме „работилници“ (нишки) за различен софтвер, каде би ги презентирале нашите трудови, би добивале фидбек за нив, би споделувале знаење и финти, заеднички би барале одговори за проблеми и дилеми...
Во суштина разгранување на нишкава со што ќе се добиат поедукативни нишки, а оваа би останала генерална.

Мислам дека ако не за друго, барем за AutoCad, 3dS, Sketchup, Photoshop може да имаме динамични нишки.

Медо, повторно одлична идеја и иако мислам дека можеби ќе треба време вистински да заживее, сепак мора да се направи првиот чекор, а подобро порано отколку подоцна SmileПа форумџии повелете, отворете нишка за вашиот омилен софтвер и презентирајте ги вашите омилени трудови    Cheers
Edited by Cloverstack - 18-Aug-2009 at 15:56
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Aug-2009 at 15:45
За такво нешто најдобро е прво НВО, а дури после работилници, за и навистина трудот да се исплати, а резултатите да бидат долгорочни. Во вакви услови најдобро е да се оди со пдф буклети, ова најнапред бар општо, треба да е иницирано од асистентите на Андреј Дамјанов, па тоа образовна институција е или забавиште. 
 
Кај нас формалните здруженија и институции се пасивни, а не па нешто вака неформално. Ќе биде пријатно изненадување доколку се почне некоја ваква иницијатива, која ако се постави цврсто и јасно, може да прерасне и во поозбилен и помасовен хепенинг кој редовно би се одржувал.   
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Aug-2009 at 01:21
Jas iskreno se nadavam deka dodeka trae letovo ke organizirame edno pivo meeting ili kafe meeting da se vidime koj sme sto sme i prozobrime....ali ova najtoplo go posakuvam...

sto se odnesuva do predlogot se slagam mada ne znam kako bas tacno go zamisjlas ali prema toa sto napisa jas licno bi mozel da vi pomognam vo pogled na tutotiali za autocad i 3ds max kako polesno da pristapire i da gi sovladate...alii toa ke se dogovorime koa ke se sretneme vaka vezbam samo kucanje prstive i na spienje pocnav da gi mrdam vreme e malce i vilica da povezbame...baska uz ladno pivce nekoja prikvecerina bi bilo idealno :P
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 19-Aug-2009 at 07:48
Мислам дека нема да биде проблем да се обезбеди простор, видео бим и платно. Доколку нешто се договориме, би се обидел да организирам еден таков собир.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 19-Aug-2009 at 14:10
Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Aug-2009 at 14:34
Може поконкретно да го издискутираме овој предлог на неформалната кафе/пивска средба што почнаа да ја заговараат некои членови.

Следете ја оваа нишка сите што сте заинтересирани за термин и локација


Edited by pbanks - 19-Aug-2009 at 14:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.