build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 05-Dec-2014 at 22:55

мен-машин BIM Procore Cloud локал-роботсBIM :   We haven’t seen a better tool to produce a 3-D building model, on your client’s property, with a real-time budget within single-digit percent of final cost, in about an hour. Project Management : Procore’s cloud-based Project Management solution combines power and ease-of-use in a remarkable web-based platform.
...
http://www.professionalconstructorcentral.com/bim/procore/


Edited by Max - 08-Sep-2019 at 18:07
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 06-Dec-2014 at 19:51

http://www.archdaily.com/441499/top-10-apps-for-architects/

навистина среќен живот имаат луѓе кои можат да си играат ко мали деца додека некому му ја зацртуваат статиката во животот а успут и кафе ил чај да пијат додека лежерно тоа го прават

уствари од сите овие десет предложени најинвентивна е Paper од 53 нешто органски скетч-филинг налик зибраш за концепти

http://news.fiftythree.com/


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 06-Dec-2014 at 22:33

sepak za art-skiciranje PaintStop mislam e bez konkurencija iako treba malku know-how za da mu se vleze u shema i toa preku organskiot mu zbrush, no shtom ste vnatre muabetot kje vi bide ko na A-HA take on me

prosto recheno - bolno ednostavno a ubavo - mi plache vekje nekoe vreme za matt paint superviziiEdited by Max - 06-Dec-2014 at 22:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 07-Dec-2014 at 19:54

инаку зa PT ќе ви треба и таблет та нека не ве лаже тоа достапноста, иако се наоѓаат лесно и ефтини а добри таблети [1] дури јас сеуште шкрткам на тоа праисторискиот гениус i608 а може заради футуристичкиот дизајн никогаш и не би го сменил таблетов, но се си има рок на траење па и тоа иако не е лошо во архива да додадам и по некој нов бамбус, сепак најбитна е раката зад моливот него таблата под него [2][3] иако секогаш може да глумите студиско лудило небаре така креативноста ќе ви тече од ушиEdited by Max - 08-Sep-2019 at 18:17
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 09-Dec-2014 at 01:00

со Катја не се нафаќа секој да сади крастаици особено не дустабанлии

http://www.cadcamperformance.com/2011/12/speed-your-way-to-3d-modeling-with-catia-natural-sketch/
уствари катја е во рангот со солидворкс и рино, но поинтуитивна за дизајнери кога е во прашање cad-cam-cae муабетот

еве добро видео за S-NX [1] кое прилично јасно го доловува CCC процесот, односно упатува на инжинерскиот бекраунд кај кадерите [1] до душа за платформава немам ништо абер освен инфо сепак до сега на подобра а слична реклама немам налетано, веројатно најдобрите работи животот ни ги сервира кога ќе кренеме раце од се... само да не правиме од мравка слон


Edited by Max - 19-Dec-2014 at 17:05
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Dec-2014 at 16:31

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Feb-2015 at 15:15Catia - architectural - http://cad.softwareinsider.com/compare/12-24/CATIA-vs-SolidWorks

i want to know the main difference between catia and solid work because i want to learn one of them

...


OK! Now you know that both are from the same company, refer to their quotes.

CATIA states: Virtual Product.
SolidWorks states: 3D Design.
And they mean it!

In CATIA, you can not only create a car, but a factory in which it will be produced, the machining processes required, and even you can simulate ergonomics studies as well, like weather the current layout of a plant will be comfortable for workers to work or not. So you can simulate the whole thing within a virtual reality, including, and of course, rendering.

SolidWorks: well, it is purely a product to design machines. But, of course, there are other applications, like aerospace, automobile, consumer products, etc. Much user friendly than the former one, in terms of modeling, editing designs, creating mechanisms, etc.

I look at the two by this way: Create an aircraft in CATIA, but create the engine in SolidWorks!

http://grabcad.com/questions/what-is-the-difference-between-catia-and-solidworks--1
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 07-Mar-2015 at 22:03
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-May-2015 at 18:55
http://type3.com/EN/home/home_us.php

THE PROFESSIONAL ENGRAVING SOLUTION FULLY INTEGRATED IN CATIA V5HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 19-May-2015 at 10:23


да не се навлекува народ по дифолт на Катиа бидејки не секој може да го снесе тоа јајце, и не само како кад неко повеќе како кам софтвер, а особено бидејки за тоа треба волја за учење, но ова е сигурен начин за неприкосновеност во CAD-CAM просторот, токму да пеат цнц-машините

http://www.emastercam.com/board/topic/65820-catia/

http://www.practicalmachinist.com/vb/cad-cam/how-can-mastercam-so-bad-much-costs-210891/

http://www.practicalmachinist.com/vb/cad-cam/catia-v5-vs-nx-manufacturing-274725/#post2161473

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Jun-2015 at 08:32

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 25-Feb-2016 at 09:20

i ajde za kjurioziti tuku i za slednata generacija teleskopi go koristat, svrteni kon nas mozam da zamislam i vo dnk-a ke ni gledaat

http://www.qualitydigest.com/inside/quality-insider-article/building-time-machine.html
Edited by +Protagorist - 05-Mar-2016 at 15:18
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 05-Mar-2016 at 16:16


ко што фемапот е квака за сателити, така зибрашот за е-вајање, а за оние со попластични идеи и дополнителна можност за чаламење, а што има полезет од дигитално извајан муабет да бидне и 3д испечатен
но има една гачка со тоа трисовите на зб-то т.е. додека полигоните не се испеглаат соодветно бидејки напумпан резултатот при трансфер може да разочара, во овој контекст користам едноставен пајплајн кој верувам би им се нашал на многумина од полза ... прво моделот го реметам во зибрашот, а потем ув-ата ги пеглам односно редуцирам во окино политранс [1], а на крај обиџеjот го реформатирам подобно во 3д свифт - вадејки векторски екстензии за логоа и видеа [2] а потенцијално и 3д принтови

уште да знае народ да ги калапи моделиве па и да се сврти на сериско прозиводство сувенира, грнчарија, свеќи ... незнам но чинам вака ги имаат извадено тоа репликиките за ск'14, а ако не, вака би можело да бидат и милиметарски прецизни - јасно доколку калапењето и печењето на керамиката е перфектно, а потем и со Фимо би одело сето тоа лесно иако поскапо
http://www.zbrushcentral.com/showthread.php?23092-New-User-with-first-piece-and-printed-model

постов апропо зибраш го пуштам баш на задушница, бидејки програмов поприлично може да ве зароби во креирање суштества и фантазмагории, од кои нус ефект се екстра кошмари, што ај мене ами и на многу други вајари им се случува, проверено и потврдено, за некои инспиративно додека да прегорат, но немора да значи, програмов е толку органик да кај вистински уметник може и жива туршија да извади


поназад во нишкава има абер и за з-пеинт плагинот, кој до толку ми крена инспирација да почнав со програмов и да медитирам

убеден сум ова дизајнерски би можело да биде екстра можност за секој декоратер на екстериери и ентериери, кој фасадно по ѕидови би можел да вади орнаменти и скулптури, па и ко масивни пазли, капак сето тоа на крај намако и хидрографскиEdited by +Protagorist - 06-Mar-2016 at 11:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 10-May-2016 at 18:51јес да за сега програмов е претежно експлоатиран како естетски хирург за CGI моделирањево, сепак штом биднат 3д принтерите секојдневие чинам естетски и во дизајнот и во ентериерите ќе го има главниот збор, сигурно иден хит и во кондиторската индустрија

http://www.digitaltutors.com/tutorial/215-Architectural-Detailing-in-ZBrush


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 20-May-2016 at 01:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 25-Jun-2016 at 07:51

барајки контакт со реалноста, за ова анимираниве рефлексии некако полесно да ги преточам во вистина, а со оглед дека за последен пат оставам простор да брцнам у царската тегла, се надевам чудово ќе профункционира, иако на мисла сум дека и овој пат ќе кренам раце од се' со оглед дека реалноста што ја посакувам во овие околности и со вакви тенекиња кои ги имам на располагање е далеку од дофатлива а не пак во неа и да уживам ~ и продукциски и постпродукциски ... колку само ќени се смејат идните генерации на нашиов бинарен табиет, ајде бар сме свесни за тоа [1]

инаку не ми замерајте, она бидејки подолго време не сум се навратил на муабетов па и ваков рендер ми делува ко откровение, а преку истиот стигнав и до абер за то новиот ауториг на mixamo [1]
OctaneRender is the world's first and fastest GPU-accelerated, unbiased, physically correct renderer.

[1]https://render.otoy.com/forum/


ако овој пат курблата завергла ко што сакам, моторов навистина може пак да проработи, и нормално повторно да му се навратам со љубов на видеоартот ко некогаш во минатото ...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 27-Jun-2016 at 09:59со октан владината зграда лесно би се стопила во спеј-шатл со мултиверс самосвест, но кому му треба ваков луксуз

[1] https://www.youtube.com/user/kshanedesign/videos

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 29-Jun-2016 at 09:59
...

"If you wanted a 1000 GPUs on a single process, Octane scales linearly with each GPU you added," explains Jules Urbach, OTOY chief executive officer. "We are looking at thousands and down the line tens of thousands of GPUs for offline rendering - that will be one way that it will work. There will also be a live version, there are iterations we have shown with Autodesk of Max already running Octane without any local GPU and that is one of our core competencies," he adds.

...

https://www.fxguide.com/featured/octane-render-realtime-ray-tracing/Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 21-Sep-2016 at 05:00

еве интересна комбинација за е-тапацирање иако лично наместо ц4д јас би одел со Збр [1] како поинтуитивен [2][3] може бидејки со него бев на Ти, но велат и во ц4д текстилот е добар иако чинам далеку од едноставен [3] вака нафатиран само за дизајнери но не и за аниматори, зш со волку потрошена енергија на моделирање за анимирање ви останва сила колку да фрлите флека на чаршав, но не и од чаршавот да направите свет за себе во кој ќе прошета цело соѕвездие од енергии

сепак има некоја интересна новина за која немав абер MаDе а која во комбинација со октански рендер и припомош дал од 3бр [1][2] или ц4д вади прилично реални сцени, патем идеална алатка и за модни дизајнери освен мебел дизајнери, таман домашно фешн~вик хоби за следните поколенија навлечени на фини набориhttp://www.marvelousdesigner.com/community/forum/ShowoffandLearn/2813/
[1] http://cgpress.org/archives/tuts_subjects/marvelous-designer

http://www.ronenbekerman.com/3d-modeling-how-to-the-bohemian-sofa-marvelous-designer/

[1] https://www.artstation.com/artwork/XgZQD


Edited by beTon - 21-Sep-2016 at 05:05
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-Sep-2016 at 05:23
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.