build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Центар - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Центар - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14486
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 18-Aug-2022 at 17:33
На ул. Рузвелтова

рендерсостојба на теренEdited by Џоле - 18-Aug-2022 at 17:35
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 22-Aug-2022 at 16:45
И покрај правосилно решение за уривање, сопственикот и натаму гради!Жители на Водно гневни на изградба на објект на улица „Владимир Назор“. Тие во изјава до весникот ВЕЧЕР посочуваат дека според планот за градење на таа парцела требало да се гради објект за домување од приземје и 2+1 кат, а покрај реакцијата и одлуката на инспекцијата за уривање на бесправно изграденото, била ставена уште една плоча. Тие забележуваат дека објектот во градба е опасност за околината и посочуваат на низа неправилности при изведување на градежните работи. Очекуваат да се огласи Обвинителството

Жители на Водно од улиците „Владимир Назор“ и „Кумровец“ се жалат на изградбата на уште еден сомнителен објект на оваа атрактивна локација велат дека иако има правосилно решение за уривање, сопственикот продолжува со градежни работи. Станува збор за станбена зграда што се гради на парцела 842 и со имотен лист 710 во сопственост на Друштво за земјоделство, сточарство, производство и промет „Прагматика“ од Гостивар.

Велат дека според планот за градење, на таа парцела требало да се гради објект за домување од приземје и 2+1 кат, а покрај реакцијата и одлуката на инспекцијата за уривање на бесправно изграденото, била ставена уште една плоча на „јуриш“.

– И покрај пријавите од граѓани до надлежните општински и државни институции, сопственикот продолжува да врши градежни работи, притоа знаејќи за постојното правосилно решение за рушење на истиот согласно Законот за градење, со што придонесува во Општина Центар да се изведува бесправно градење, како и дека жалбата не го одлага извршувањето на решението – се вели во изјавата на 31 жител од овие две улици, кои реакцијата со нивните потписи ја испратија до редакцијата на весникот ВЕЧЕР.

Тие забележуваат дека објектот во градба е опасност по околината и посочуваат на низа неправилности при изведување на градежните работи.

– Се узурпираат тротоари и дел од улиците се со смет, песок и градежни материјали. Градежен шут е расфрлан низ тротоарите на улиците „Владимир Назор“ и „Кумровец“, а шахтите во непосредна близина се полнат од расфрланиот песок. Објектот постојано се доградува под сомнителни околности со необезбедени работници со пропишана соодветна опрема за заштита при работа, ниту им е обезбеден соодветен санитарен објект – се вели во изјавата.

Оттаму тврдат дека за цело време на градбата немало и нема табла кој е инвеститор, проектант, надзор, изведувач на објектот, заради обезбедена транспарентност на градбата со број на одобрение за градба, со што остава сомнеж за необезбедени технички документи при градба на објект.

– Исто така, претходниот срушен објект беше со влез на улицата „Владимир Назор“ број 14, додека новиот влез на сомнителниот објект е на улица „Кумровец, што го потврдува самоволието на сопственикот. Габаритот на објектот ги поминува и тротоарите на двете улици, објектот нема простор за паркинг, на објектот се догради дополнителен кат во време на викенд што е пријавено во ПС „Центар“ – истакнуваат во изјавата.

Потписниците на изјавата посочуваат дека веќе е почнато и со продажба на станови од зградата што претставува основ за соодветна пријава за сопственикот, согласно член 244-а од Кривичниот закон, како и тоа дека се користи вода и струја од објектот на улица „Владимир Назор“ број 16, што е спротивно на законски мерки за градба.

– За сето ова, известени се Општина Центар, Инспекторатот на општина Центар, Градот Скопје, Инспекторатот на Град Скопје, Министерството за транспорт и врски, Комисијата за пристап до информации од јавен карактер, Државната комисија за инспекциски надзор, како и писмена и усна пријава до ПЦ „Центар“ при МВР. Се надеваме дека ќе се огласи и Обвинителството – очекуваат потписниците на изјавата.

Инспекторатот на општина Центар на 9 мај годинава донел решение за запирање на градењето, на што сопственикот на објектот „Прагматика“ од Гостивар вложил жалба до Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, од каде сè уште се немаат произнесено.

Од градежната фирма „Прагматика“ за весникот ВЕЧЕР потврдуваат дека жалбената постапка е во тек и дека во моментов се извршуваат внатрешни работи кои не се дел од таа постапка.

– Објектот ниту се надградува, ниту се доградува сè додека не заврши жалбената постапка. По завршување на жалбената процедура фирмата „Прагматика“ ќе постапи како ќе биде одлучено – децидни се од „Прагматика“.

Од општина Центар известуваат дека инвеститорот ДЗСППУ „Прагматика“ Гостивар поседува правосилно одобрение за градење УП1 бр.26-1344/2012 од 1.2.2019 за изградба на објект со намена А1 – Домување во станбени куќи, втора категорија, на улица „Владимир Назор“ бр. 14 на КП 842, КО Центар 2.

– Овластен градежен инспектор постапувајќи по службена должност, изврши вонреден инспекциски надзор на предметната локација и состави Записник на 06.05.2022 година при што за констатираните неправилности донесе Решение за прекин на изградба Ип1 бр.34-103 од 9.5.2022 година согласно член 133, став 1, алинеја 4, став 2 од Законот за градење, против кое инвеститорот ДЗСППУ „Прагматика“ ДООЕЛ Гостивар вложи жалба до Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка – се вели во известувањето.

Оттаму појаснуваат дека по донесување на Решение од Второстепената комисија, односно нивно одлучување по жалбената постапка, Овластен градежен инспектор ќе ја продолжи инспекциската постапка со носење на соодветни инспекциски акти и вршење на инспекциски дејствија согласно со законите.

https://www.vecer.press/и-покрај-правосилно-решение-за-уривањ/

Edited by stef4o - 22-Aug-2022 at 16:45
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 23-Aug-2022 at 12:47
Денешни

На Партизанска Хантерс сеуште немаат почнато со рушење...

на ул.Златко Шнајдер бр.4А нова зграда на Глиц

...

на ЛениноваEdited by stef4o - 23-Aug-2022 at 12:48
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 23-Aug-2022 at 16:34
Денес
Елитен Инвестмент во Дебар Маало на ул.Дане Крапчев

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 11-Sep-2022 at 17:16
Residential building in Skopje, Vodno,личи како да е проект за БИСИ но нема повеќе инфо.

https://hma.com.mk/en_us/residential-building-in-skopje-vodno1/

Edited by stef4o - 11-Sep-2022 at 17:17
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 17-Sep-2022 at 13:22
Ова веројатно веќе е во градба во Дебар Маало ако некому му е успат нека направи фотки

Инвеститори - Максимум Инвест ДООЕЛ Скопје -

https://www.facebook.com/profile.php?id=100082958037804
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 28-Sep-2022 at 12:47
Денешни

Во Капиштец

на ул.Козара..

Еуфорбиа

Се отворило на истава улица ново градилиште,поточно се урива куќа бр.27АПозади Санте Плус на ПартизанскаКај Кино Карпош

Хантерс на Партизанска ги срушиле куќите и веќе се работи со набивање шиповиod fb
Edited by stef4o - 28-Sep-2022 at 17:33
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 30-Sep-2022 at 12:33
THE FACE LIFT

проект: Станбенa зграда во Центар, Скопје

статус: во реализација

површина: 2680м2

https://taktik.mk/projects/residential/162

Edited by stef4o - 30-Sep-2022 at 12:34
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 30-Sep-2022 at 17:25
Originally posted by stef4o

[QUOTE=stef4o] Нови наративи за градот Скопје

Во декември 2019 Агенцијатa за стопанисување на станбен и деловен простор распиша конкурс за изработка на конкурсна документација за Идеен проект за објект со намена А2-домување во станбени згради, П + 6 + Пк на ГП.04.17, Градска четврт И 04, Даре Џамбаз, Општина Центар, Скопје. Во јуни 2020 распишан е и тендер за негова реализација.од фб,изгледа се спрема рушење на објектов и реализација на проектовова би требало да му е задната странаCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 01-Oct-2022 at 17:06
Станови во градба во срцето на Скопје-Дебар мало ул.Мајаковски бр.7

локациски веројатно тукаhttps://www.facebook.com/photo?fbid=628609465623603&set=pcb.628610612290155
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 02-Oct-2022 at 17:02
Originally posted by stef4o

Станови во градба во срцето на Скопје-Дебар мало ул.Мајаковски бр.7

Мала зграда во Дебар Маало со вкупно девет стана на прекрасна локација во срцето на Скопје (позади Броз кафе). Елаборат за енергетски ефикасен дом и сеизмичка стабилност на објектот одобрен од "Изиис"-Скопје. Германски 6 коморни "Salamander" профили со трослојно 4 сезонско стакло и германски оков "Roto". Лифт од брендот "Otis". Италијански собни врати "Di Porte". Првокласен дабов трослоен паркет во собите. Првоклсани гранитни плочки во бањата,кујната и терасите.

повеќе инфо за типови на станови на линкот

https://www.mcc-construction.com.mk/projects/debarmaalo
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 05-Oct-2022 at 07:33
Се продаваат екслузивни станови на Водно , во близина на Кочо Рацин.https://www.facebook.com/photo/?fbid=182397834325920&set=a.180237711208599
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 05-Oct-2022 at 09:50
На следниве места има издадени дозволи за градба и веројатно се отворени нови градилиштаА2 - Домување во станбени згради на улица Коста Шахов 18, КП 11676, КО Центар 1
Инвеститори - Кирил Димовски,, Абдула Фетаху и Друштво за проектирање, градежништво, трговија и услуги Алфа & Унион ПРО-ИНГ ДОО увоз-извоз с. Беловиште - Гостивар - 01.03.2022....

А2 - домување во станбени згради на ул Васил Ѓоргов бр. 23, КП 556/3, КО Центар 2
Инвеститор - Галик Анче ДООЕЛ, Угриновски Ангеле, Угриновски Бранко, Угриновски Спасе 07.10.2021...

А2 - домување во станбени згради на ул Коста Шахов бр. 8, КП 11677, КО Центар
Инвеститор - ДТУ Гибрис Холдинг ДООЕЛ Скопје 05.10.2021...

А2- домување во станбени згради на ул. Стефан Јакимов Дедов бр. 18, КП 10744, КО Центар 1
Инвеститор - Вино веритас доо Скопје ... 06.09.2021
https://www.facebook.com/ShansaZaCentar
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 06-Oct-2022 at 07:06
Originally posted by stef4o

Ова веројатно веќе е во градба во Дебар Маало

Инвеститори - Максимум Инвест ДООЕЛ Скопје -https://www.facebook.com/profile.php?id=100082958037804
https://www.facebook.com/photo/?fbid=136167442491856&set=a.126015803507020
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 13-Oct-2022 at 17:37
Уште неколку издадени дозволи не знам дали се оформени градилишта на локацииве

А2-Домување во станбени згради на ул. Дебарца бр.64
Инвеститор - Друштво за производство, трговија на големо и мало Интер Инженеринг ДООЕЛ СкопјеА2 - домување во станбени згради на ул. Салвадор Аљенде бб
Инвеститор - Градежно друштво Гранит АД Скопје

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OvgmmWWi9rVQaiK5P1mF3FHPB_iIVOY&hl=en&fbclid=IwAR0BZ74LSo4dYT3xnkdh24c0GvLZZO3HBb4zuKOigk4QUH4r0cMjhXLdW10&ll=41.9937051%2C21.4370243&z=13
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 14-Oct-2022 at 17:04
ul. Slavejko Arsov-Vodnohttps://reklama5.mk/AdDetails?ad=4454948
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 19-Oct-2022 at 07:26
Зад Буњаковец завршена пред неколку години(твитер)

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 26-Oct-2022 at 12:25
Денешни

ул.Стефан Јакимов Дедов бр.18ул.Мајаковски бр.7 кај Силбо

ул.Дане Крапчев кај Кино Карпошул.Златко Шнајдер 4а кај Бугарска амбасада

ул.Коста Шахов бр.17 зад студентскиот КузманCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 31-Oct-2022 at 13:23
Денешни

Капиштец

ул.Козара

...

......

меѓу Завод за рехабилитација и ОУ Киро Глигоров

оваа куќа на ул.Дебарца бр.64 се спрема за рушење

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 03-Nov-2022 at 10:30
Некаде во Скопјеhttps://www.facebook.com/photo?fbid=621198699792686&set=pcb.621198849792671
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.