build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Центар - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Центар - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Oct-2010 at 18:04


Значи кај и да е ќе се поврзе (помалку или повеќе) новиов блок згради со оној кај Апче  Cheers
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Oct-2010 at 19:42

на Водњанска.... 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Oct-2010 at 20:19


Однадвор симпатично... го имаме регистрирано пред некој месец во фаза на изградба поназад во нишкава:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=60631#60631
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Oct-2010 at 21:35
Мене моментот „мансарда“ веќе ми станува смешен. Целото поткровје е една голема „баџа“...и на едно место направен кос кров, колку да се рече дека го има.....кога е веќе таква работата, нека им дадат на луѓето да си направат нормален кат (и онака нема да има некоја разлика), барем да не комплицираат непотребно, и да не никнуваат накази по градовите, па нека им наплатат за тој последен кат комуналии како за поткровје, ако општиниве сакаат да бидат толку пресретливи (за поткровје се плаќа само 10% комунална такса). Иако, морам да речам дека конкретниов пример ми се допаѓа.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Oct-2010 at 22:17
Многу никакви ново-изградени станбени згради всушност се никакви зашто се со поткровјето. Да го немаше тоа поткровје многу поубаво ќе изгледаа многу згради. Всушност и проблемот не е во тоа што општините се недоволно пресретливи, напротив општините ги планираат тие полу-висини. Или нека има планирано цел кат помалку или цел кат повеќе.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Oct-2010 at 11:38
Зградава ја глеам секој ден и мене ми е стварно ок.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Oct-2010 at 10:18
i mene mi se dopaga, samo malku sum skepticen za kvalitetot na celata nadvoresna konstrukcija i kolku dolgo ke funkcionira... inaku e najubavata zgrada na vodnjanska definitivno
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-Oct-2010 at 14:18
Originally posted by xnx

i mene mi se dopaga, samo malku sum skepticen za kvalitetot na celata nadvoresna konstrukcija i kolku dolgo ke funkcionira...
Интересен објект. Чинам, вака на прв поглед, архитектот се обидел да извлече некој вид на, делумна, double skin фасада. Односно, ролетни ли се, прозори ли, исфрлени на 60 мм од примарната столарија, најверојатно со цел подобри енергетски перформанси и дополнителна заштита од бучноста и загаденоста на Водњанска.
Естетски, екстериерно сето тоа е во малку „гужва” стил, ама не е толку декадентно. Барем за мене.Edited by OKA - 27-Oct-2010 at 14:19
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Nov-2010 at 03:57

Мене ми е баш кул зградичкава.


Негоо... сакав да прашам, разгледувам нешто и налетав на „јапонски експериментални згради“ во К3. Знае некој кои се тие? Фала.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Dec-2010 at 17:20
Еден неодамна завршен станбен објект во близина на раскрсницата Орце Николов-Рузвелтова


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 08-Dec-2010 at 17:21
Под претпоставка дека се работи за станбени објекти следуваат 2 мини апдејта....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Dec-2010 at 17:22
Објект кој се гради веднаш до ДНК Код на Партизанска. Нема никаква табла на градилиште (колку што знам ова е илегално)


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Dec-2010 at 17:22
Објект во изградба на Рузвелтова во близина на раскрсницата со Партизанска


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Dec-2010 at 21:41
Да, и јас сум го забележал. Многу брзо ја работат. Секој ден се зебележува по нешто ново. Навечер кога се враќам од школо околу 7 и пол работат под рефлектори. Незнам до кога остануваат.
И оваа зградичка е скоро завршена.

Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Dec-2010 at 01:18
na nisto ne lici zgradata .. em so kjosot izlegva na partizanska em ne e vovlecena kako drugite da se nadovrzi.. barem zaoblena da bese ili preksena so preden del paralenen na ulicata .. a za fasadata ne treba komentar


Edited by G.I. Joe - 09-Dec-2010 at 01:27
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Dec-2010 at 18:36
Za taa gore sto se gradi do DNK molam boga da se vklopuva so estetikata kako tie dve zgradi. Izdanie po moznost sivo belo kremasto, a ne kako ovaa malku sto se gleda rozevava. Noznam stvarno tolku utepana boja, a tolku mnogu zgradi osakatuvaat so nea.
Apel do arhitektite da pripazuvaat na fasatide sprema okolinskite. A istoto vazi i za visinata.

Edited by lupo - 09-Dec-2010 at 18:36
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Jan-2011 at 11:02
Незнам дали некој спомнал, но куќата до ДНК Код е одамна срушена (до пола) и зградата залепена до ДНК Код е веќе во напредната фаза:Исто така, карши, скоро до ќошот на Ангелковски, конечно привршува карабината на зградата која долго време стоеше со половина спрат изграден.Edited by alexgizh - 12-Jan-2011 at 11:04
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Apr-2011 at 16:49
еве неколку фотки од мене дур се шетав низ маало:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11


овој што следи се прави на мое место и на ова што ќе го кажам повеќето од вас ќе ми се смеат али како фушерајски почнаа да го прават и не излезе до толку лош ко што очекував(само ја утнеа бојата на крај). Сепак не е баш за фалење
1

2

3

4

5

6

7

8


Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Apr-2011 at 18:05
За последнава зграда: да беше бојата таква сива како крајниот лев ќош од последната слика, наместо розева, можеби и ќе личеше на нешто. Вака е тотално утната. Како и да е, ќе се среди тој дел, и конечно ќе прекинат локалците да ја третираат локацијата како депонија.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Apr-2011 at 22:00

Онаа малецкана сива коцкаста и таа пред неа со дрвото ми се џам.

Последнава - катастрофа.. колку лошо само може да ги истераат работите тоа чудо едно... тоа стаклениот агол со врвот + бојата - бљак.  

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.