build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Центар - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Центар - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Apr-2011 at 22:25
Па шпицот горе, па сивана лента од страна. Тоа ти е стандард братче
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Nov-2011 at 00:26
Ова е до локацијата што беше предвидена за турскиот театар

41°59'28.27"N  21°26'37.80"EBack to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Apr-2012 at 14:30
Водно

23ka.wordpress.com
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-May-2012 at 18:28
Не знам кој е инвеститор и како е именувана, но сметам дека треба да имаме понекое фото од оваа зграда во Дебар Маало:

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-May-2012 at 12:50
42.00056,21.414797
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-May-2012 at 23:35


Во последниве 10-тина години силно се редефинираше физиономијата на Партизанска помеѓу Рузвелтова и Климент Охридски, со пополнување на празнините, како и „замена“ на старите куќи со нови згради. Тој процес очекувам да биде практично комплетиран во наредните 4-5 години. Квалитетот на преобразбата, гледано како засебни објекти, досега во најголем број случаи не е баш нешто со кое можеме да се гордееме, но сепак процесот како целина (во смисол на оформување на по „градски“ профил на Партизанска) го гледам како доста позитивно придвижување.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-May-2012 at 00:20
за овој блок се покажа вистински графитот од градежен: `ѕидови за вас прекрасни луѓе`.ѕидови и само ѕидови-Менхетн у маало
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 27-Jun-2012 at 17:17
На Водњанска, кај медицинското училиште

41°59'29.44"N  21°25'21.89"E


1


2

Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Jun-2012 at 21:36
Мислам дека ја добивме најзбутаната мафијашка творба во Македонија,да дефинитивно тоа е победникот.

Кажи ми уште дека нема подземен паркинг зградава па да ја понесе и титулата во поширок размер?

Edited by Block - 27-Jun-2012 at 21:38
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Jun-2012 at 21:48
Originally posted by Block

Мислам дека ја добивме најзбутаната мафијашка творба во Македонија,да дефинитивно тоа е победникот.

Кажи ми уште дека нема подземен паркинг зградава па да ја понесе и титулата во поширок размер?
не знам баш за титулата, тешка конкуренција има Big%20smile
како и да е, не се возбудувам толку за овој објект посебно кога инока набутаа насекаде објекти на таа улица... не ме разбирај погрешно, катастрофа е, ама и онака веќе се наоѓа во катастрофална околина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Jul-2012 at 17:28
Полека но сигурно сосема се заменуваат куќичките од Дебар Маало со згради. Овие се меѓу последните кои излегуваат на Партизанска:

http://wikimapia.org/#lat=42.0006329&lon=21.4150395&z=19&l=0&m=bhttp://wikimapia.org/#lat=42.0008063&lon=21.4148732&z=19&l=0&m=b

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Sep-2012 at 14:17

Зградава се наоѓа тука  41°59'52.20"N 21°23'41.21"E, и е во прилично завршна фаза на изградба. Мене лично многу ми се допаѓа, и би сакал ако некој е во можност, а поминува од таму, да направи неколку фотки...

 

 

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 27-Dec-2012 at 19:17
Originally posted by daci92

https://maps.google.mk/?ll=41.991411,21.44395&spn=0.002173,0.005284&t=h&z=18
Да прашам ,на оваа локација прееска видов дека нешто се работи на една зграда, е сега ме интересира дали зградата е стара и претрпува целосна надоградба или пак се работи за целосно нова зграда?За оваа зграда ли се работи?
Ако да, ганц нова еEdited by Cloverstack - 27-Dec-2012 at 19:17
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Dec-2012 at 19:46
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by daci92

https://maps.google.mk/?ll=41.991411,21.44395&spn=0.002173,0.005284&t=h&z=18
Да прашам ,на оваа локација прееска видов дека нешто се работи на една зграда, е сега ме интересира дали зградата е стара и претрпува целосна надоградба или пак се работи за целосно нова зграда?За оваа зграда ли се работи?
Ако да, ганц нова еПа вака не сум 100% сигурен ,но вака на дизајнот на таа зграда изгледа,  се наоѓа помеѓу меѓуопштински центар за социјални работи и кулата наспроти транспортен центар
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Jan-2013 at 19:18
Нови висококатници ќе никнат во Капиштец, ќе остане ли Скопје без воздух?
3.01.2013 - 13:25:00
    
И покрај противењето на граѓаните, на улица Kозара, сепак ќе се изгради блок од неколку згради со различна висина, за кои стравуваат дека за навек ќе го сопрат струењето на воздухот во населбата. Со последните измени на планот за овој реон, на четири објекти од скалестиот блоковски комплекс, висините им се зголемени, сега се шесткатници, а две згради останаа седумкатници.


Сопствениците на парцелите се бунеа зошто само двајца соседи и инвеститори добиле можност за поголеми висини, па локалната власт од Центар реши да им удоволи подарувајќи им два ката плус.
Пред усвојување на планот граѓаните реагираа, а нивните забелешки се однесуваа на деградирање на животната средина со зголемување на катноста. Сметаа дека кулите, изградени во 70-тите години, веќе придонеле за запирање на воздухот од Водно, а сегашниот комплекс ќе ја запечати судбината на овој локалитет - ќе го остави засекогаш ем без воздух ем без сонце. Ќе ги задушат и граѓаните од околните објекти и децата во блиската градинка, која се наоѓа во дупка.
Денес Скопјеинфо ја отвора дилема: Дали по изградбата на висококатниците Скопје ќе остане без воздух?

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1586476808/novi-visokokatnici-ke-niknat-vo-kapistec-ke-ostane-li-skopje-bez-vozduh

-----------------------------------

На ова место треба да има спортски терени, паркинг, парк и сл.
Згради НЕ во никој случај без оглед на висината!

Edited by alexsend - 03-Jan-2013 at 19:20
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Jan-2013 at 19:59
Previous
 
Ова е твојот личен став или е личен став на жителите кои живеат на улица Козара ?
 
Само без оглед на висината, или и без оглед на локацијата ?
 
Прашувам онака, бидејќи ретко гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници на Водно и во непосредна близина на Водно, а во последно време речиси ич не гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници во Центар или на било кои други места каде што има голема фреквенција на движење на пешаци и на автомобили, поради што висината на било какви недвижнини мора да биде што е можно помала.
 
Исклучи го паркингот од понудените алтернативи, на паркинг се паркираат моторни возила кои и без висококатниците повеќе од доволно го загадуваат воздухот.


Edited by Dexter26 - 03-Jan-2013 at 20:00
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Jan-2013 at 20:11
све бре аеродинамичари во градов...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Jan-2013 at 20:31
Previous
 
Зависи кога како.
 
Најчесто аеродинамичари се тие кои се директно засегнати од изградбата на одредени објекти во нивна непосредна близина.
 
Дај да ги видам овие аеродинамичари да ја критикуваат Железара или Охис, или да ги видам во Велес да повикуваат на дислоцирање на велешката топилница и на нејзината депонија.
 
Чисто колку за информација, јас не живеам ни во Центар, ни на Водно, ниту живеам во близина на Центар, ниту живеам во близина на Водно за да бидам аеродинамичар, но живеам во Скопје и преку глава ми е од труење кое и онака го има во изобилие и без овие висококатници кои допрва ќе се градат.
 
Имаме градоначалник кој најавува дека ќе се кандидира за втор мандат, а наместо да направи пример и на локацијата на која сега се наоѓаат бараки во кои се сместени градоначалникот и Советот на град Скопје, да ги сруши бараките и да го прошири градскиот парк на таа локација откако ќе се всели во идната градска куќа, истиот тој градоначалник бара инвеститор кој ќе гради катна гаража на истата таа локација, а и без таа катна гаража веќе имаме доволно труење во Скопјево.
 
Општо е познат фактот дека Скопје нема доволно зеленило по глава на жител, а сепак актуелниот градоначалник на град Скопје кој сака да остане градоначалник на град Скопје и после наредните редовни локални избори кои треба да се одржат во март 2013, наместо да промовира зеленило и еколошки чиста средина, го прави сосема спротивното - промовира објекти во кои се сместуваат подвижните загадувачи на градот.


Edited by Dexter26 - 03-Jan-2013 at 20:33
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-Jan-2013 at 22:29
Deka so izgradbata na objekti vo centarot na gradot na site prazni prostori, parkcinja i zelenila ke vlijae na provetruvanjeto na gradot koj sto kako sto e poznato e postaven vo dupka i okolen so planini. Se poveke ke go osekame toa i ke se bega poveke od centarot na gradot kade sto ke ostanat samo rabotnite mesta, kancelarii.
Zasega imame samo eden centar na gradot no ponatamu razvojot ke se menuva bidejki centarot e veke prebukiran, so poslednite zdanija, bidejki neznam od koja pricina celata birokratija se isturi vo cenatarot...
Ke se formiraaat pomali centri vo okolinata da ne kazam periferijata kade ke bide mnogu porelaksirano...
Vremeto ke pokaze ...
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Jan-2013 at 01:14
Previous Урбанизацијата го наметнува тоа, во поголемите светски градови како Њујорк, Вашинтонг.... во урбаната антропологија се дефинирани преку посебнии зони, па така центарот на градот е многу бучен голема циркулација на народ, и таа зона е претежно административна работничка, после иде втора зона каде се наоѓаат богатите приватнии фирми адвокати лекари кој имаа висок стандарт дурии ни таа зона не е многу препорачана за стамбено живеење или домување, па веке во 3 третата зона живат помалии богати семејства и нивните бизниси тамуу функционираат, 4 зона се сиромашните, 5 зона е онаа зона на лекарите адвокатите на големите моќници и таа најчесто е надвор од градот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.237 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.