build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Центар - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Центар - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 11-Dec-2022 at 15:47
Замина во пепелта и последниот атрактивен примерок на скопската еклектика на ВодноДенес во Скопје се руши и последниот пример на семејна куќа од скопската еклектика на падините на Водно. Позиционирана веднаш зад Основното училиште „Кочо Рацин“.

Да ја поседуваш и да одлучиш да ја срушиш е тажно, да си Општина и да направиш урбанистички план кој го дозволува тоа е необразованост, да си Град Скопје и да не направиш евалуација на културното наследство е срам, да си Завод за заштита и да не ставиш пречка на патот кон ваквите дејствија е труло игнорирање и губење во пепелта.

https://marh.mk/zamina-vo-pepelta-i-posledniot-atraktiven-primerok-na-skopskata-eklektika-na-vodno/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 12-Dec-2022 at 18:37
Originally posted by stef4o

Замина во пепелта и последниот атрактивен примерок на скопската еклектика на Водно

Денес во Скопје се руши и последниот пример на семејна куќа од скопската еклектика на падините на Водно. Позиционирана веднаш зад Основното училиште „Кочо Рацин“.од твитер

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 16-Dec-2022 at 08:33
во Дебар Маало на ул.Дебарца 64,на местото на куќава веќе се работи на набивање шипови за нов станбен објект(од фб)...


Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 16-Dec-2022 at 16:48
Originally posted by stef4o

Originally posted by stef4o

Замина во пепелта и последниот атрактивен примерок на скопската еклектика на Водно

Денес во Скопје се руши и последниот пример на семејна куќа од скопската еклектика на падините на Водно. Позиционирана веднаш зад Основното училиште „Кочо Рацин“.од твитер27.11.2022(од фб)

Многу често се критикува рушењето на овие куќи но што друго преостанува кога се наоѓаат во ваква состојба со децении без било кој да ги одржува или да се под некаква културна заштита(пак исто му доаѓа).Цело Маџир Маало и други места низ Скопје се полни со вакви стари куќи по 70-80 години кои се оставени да пропаѓаат и после да никнуваат згради на тие места.
Патем се и приватна сопственост па согласно маркичка од планот и договор со инвеститор никој ништо не превзема да се заштитат и реставрираат.Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 18-Dec-2022 at 15:16
Капиштецhttps://reklama5.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 20-Dec-2022 at 13:46
капиштец

https://www.facebook.com/photo/?fbid=606458441480664&set=a.511252461001263
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14486
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 20-Dec-2022 at 14:58
Originally posted by stef4o

Капиштецhttps://reklama5.mk


Ова не е нова градба, туку надградена куќа или зграда (точно се гледа надградениот дел, белиот, последните два ката). Вака стоеше половично надградена со години, добро е што решиле да го средат и долниот дел.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 23-Dec-2022 at 08:13
Originally posted by stef4o

ул.Максим Горки

Ако некому му е успат овој дел нека направи некоја фотка од рендерот ако воопшто е поставен,не знам овој дел како е решен со деталниот план што е предвиденоhttps://www.facebook.com/veton.kasami.1
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 24-Dec-2022 at 18:14
Originally posted by stef4o

Во Капиштецhttps://www.pazar3.mk


https://www.facebook.com/profile.php?id=100049212342890
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 26-Dec-2022 at 17:53
Зад Броз кафе, почеток на градба по нова годинанекаде во овој делhttps://reklama5.mk/AdDetails?ad=4531476
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 27-Dec-2022 at 15:19
Капиштецhttps://www.facebook.com/MO-Construction-111032888511188/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 04-Jan-2023 at 18:19
pozadi Katolickahttps://www.pazar3.mk
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 09-Jan-2023 at 14:00
Originally posted by stef4o

На следниве места има издадени дозволи за градба и веројатно се отворени нови градилишта

А2 - домување во станбени згради на ул Васил Ѓоргов бр. 23, КП 556/3, КО Центар 2
Инвеститор - Галик Анче ДООЕЛ, Угриновски Ангеле, Угриновски Бранко, Угриновски Спасе 07.10.2021

При големо загадување на воздухот се урива стар објект во Капиштец, жителите велат од прашина не се дишеДенеска, жителите од Капиштец, особено оние што живеат во близина на ТЦ „Зебра“ освен од веќе вообичаено загадениот воздух, се гушат и од прашина предизвикана од уривање на стар објект.
Граѓаните кои ни испратија и фотографии за да го прикажат она со кое денеска се соочуваат на улицата Васил Ѓорѓов, велат дека во изминатиот период тука веќе била урната една барака, а сега се доурива објектот до неа.

Дел од просторот веќе е ограден со лимени тараби, што значи дека се подготвува за градење, па сега може да очекуваме дека на местото на бараката ќе никне нова зграда, колкава – ќе видиме. Но, она што навистина нѐ загрижува е што објектот се руши кога е најголемо загадувањето, за целосно да се „испотруеме“. Настрана, се работи за стар објект, можеби и азбест има во него, а прашината се крева на сите страни. Не разбирам како не се запреа барем ваквите работи привремено додека трае загадувањето. Не може секој инвеститор и изведувач да си прави што ќе му текне, срамно е ова – објаснува еден од граѓаните.

https://www.slobodenpecat.mk/pri-golemo-zagaduvanje-na-vozduhot-se-uriva-star-objekt-vo-kapishtec-zhitelite-velat-od-prashina-ne-se-dishe/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1877
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 09-Jan-2023 at 16:23
"Не се дише од прашина, сега ли најдоа да рушат" -читај: "Криво ни е што друг ќе лапне станови на местото од претходниот имот, а не сме ние"

А не дека не спорно тоа што зградава е напикана меѓу соседните како низ изглени уши. Еве кој дел од ДУП-от сеуште не е реализиран. Тоа се 30.1 30.5   30.6   и   31.2 која може и да не е спорна со оглед на тоа што старата зграда од пред времето на урбаниот хаос има оставено калкален ѕид, така да може и оддамна да е планирана.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 11-Jan-2023 at 17:38
Хантерс спроти ЗОИЛ


Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 12-Jan-2023 at 17:56
[/QUOTE]

Ако некому му е успат овој дел нека направи некоја фотка од рендерот ако воопшто е поставен,не знам овој дел како е решен со деталниот план што е предвиденоhttps://www.facebook.com/veton.kasami.1[/QUOTE]

ул.Максим Горки,денес минував па ја сликнав таблата само инфо има нема рендерПатем овој потег има многу распаднати куќарки и времени објекти

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 12-Jan-2023 at 18:00
Низ Капиштец

На Козара,прилично успорија со проектов

Новото градилиште на ул,Васил Ѓоргов бр.23 кај што ја рушеа куќата пред неколку дена

Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1003
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 13-Jan-2023 at 20:57

Кои парцели ги зафаќа Галик? Од рендеров изгледа како само 30.1 да е. Од друга страна па на сликиве изгледа како да ја оградиле и 31.2.

Плус и меѓу 30.1 и 31.2 има некаква парцела што е исто П+4+Пк. Да не е тоа некаков влез за гаражи или за новопроектираната улица позади?Edited by <Fresno> - 13-Jan-2023 at 21:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 17-Jan-2023 at 08:32
Нов проект на Хелена Мојсиќhttps://www.facebook.com/profile.php?id=100008353410736
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16881
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 17-Jan-2023 at 14:04
До МЗШВ во Парк,веќе долго време во ваква фаза,денес имаше некоја помала група работници

Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.