build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Поткровје - ѕидови од гипс

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makaveliz View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jul-2022
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote makaveliz Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Поткровје - ѕидови од гипс
    Posted: 17-Jul-2022 at 14:16
Здраво,

Пред некое време купив стан во Кисела Вода на поткровје. Станот нема косини од внатре, меѓутоа ѕидовите што се под лимот( вертикални)се од гипс картон. Знам дека најчесто кога има косини се користи гипс, меѓутоа ни на крај памет не помислив дека ѕидовите на кој што се монтирани прозорите и парното би биле од гипс. Дали е ова нормална пракса при градење на ѕидови на поткровје или само јас сум неинформиран и буквално се зезнав при купување на станот? Во едната соба пронајдов трага на влага во делот кај што се спојува профилот на прозорите со гипс плочата. Секако ќе викнам мајстор за да го види оштетувањето и да побарам решение, но прашањето ми е дали е нормално да се ставаат ѕидови од гипс?

Вака изгледа од надвор кровот:

https://imgur.com/a/4PMyMtz

Edited by makaveliz - 17-Jul-2022 at 17:29
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.