build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Нова“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Jun-2009 at 19:08
Originally posted by Dragan

a kade e lokacijata potocna ako moze nekoj da mi kaze koja nasleba ??


Во продолжение на веќе постоечкиот објект на меѓународната гимназија НОВА, лоцирана во населбата Тафталиџе, вчера беше поставен камен-темелник на зграда за основно образование.


Originally posted by Cloverstack

41°59'55.97"N  21°23'39.97"E

Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Jun-2009 at 09:12
Ѕвездените патеки во Тафталиџе
Од септември во скопската населба Тафталиџе, учениците од приватното меѓународно училиште НОВА ќе учат во зграда во која се вградени еколошки материјали, ќе се користи соларна и геотермална енергија, а низ училиштето ќе има мерни станици за следење на природните процеси

Кирил е ученик во седмо одделение. Тој не го поминува денот поинаку од неговите другарчиња. Сe додека не тргне на училиште. На влезот од неговото училиште, во скопската населба Тафталиџе, тој во џебот носи идентификациска картичка. Поминува преку прагот и веќе е внатре. Во меѓународното училиште НОВА. Зад стаклената врата се наоѓа огласната табла, но наместо вообичаената плута, сабајлешните известувања се анимирани на дигиталните дисплеи. Додека Кирил поминува покрај разиграните екрани, системот ја препознава неговата картичка и го активира дисплејот што му посакува добредојде, го потсетува дека доцни, го потсетува на распоредот на часовите за тој ден, дека попладнето школскиот јуниорски фудбалски тим ќе игра пријателски натпревар со Американското училиште од Загреб, и дека на часот по историја ќе има гостин ветеран од Втората светска војна... Од таму со двоен чекор, низ големиот осветлен атриум поминува покрај ботаничката градина која со дрвја и растенија, подарени од амбасадите на родните земји на учениците во НОВА, доминира и го обојува просторот. Жардиниерите на ботаничката градина се проѕирни, така што преку нив можат да се видат корењата на растенијата , се гледа понекоја колонија на мравки, се наѕираат системите за регулирање на дневната светлина и насобраната дождовница за наводнување. Ништо не е скриено од љубопитниот поглед на посетителите. На часот по географија Кирил веќе некое време ги проучува вулканите. Тој ден ќе презентира на смарт борд свои новостекнати другарчиња од Фејсбук од вулканските земји Никарагва и Гватемала. Тој беше задолжен пред неколку недели да почне комуникација со нив со цел да разбере нешто повеќе за начинот на живот близу активни вулкани. Во соседната училница по хемија неколку дена по ред неговите соученици подготвуваат хемиски реакции кои би симулирале вулканска ерупција. Одеднаш ѕидот помеѓу двете училници почнува да се поместува, но никој не е изненаден, зашто во училиштето е секојдневна појава да се спојуваат просториите, а децата да работат и функционираат како дел од поголема лабораторија. Се спојуваат и географијата и хемијата.
Колку и да е ова неверојатно за македонски услови и колку и да наликува на некој научно-фантастичен филм, сето ова ќе биде новата реалност на НОВА. Во НОВА велат дека имплементирањето на оваа визија ќе биде континуиран процес кој ќе треба да заврши до крајот на наредната учебна година. Во меѓународното училиште НОВА сите ја живеат својата визија за модерно и ефикасно образование. На големо се подготвуваат од наредната година да направат вистински бум во македонското образование. Тоа ќе им го овозможи новиот комплекс кој се гради веднаш до постојната зграда на НОВА. Таму приказната, која сега за македонски услови наликува на научна фантастика, ќе стане реалност, најавуваат од НОВА.
Во моментот во НОВА се школуваат 400 ученици од 34 нации. Во новиот комплекс од септември ќе има место за уште толку ученици. Објектот ќе има посебни, но меѓусебно поврзани делови за предучилишна, одделенска и предметна настава. Училиштето е замислено да биде еден вид практична лабораторија за наставата на НОВА и ќе спаѓа во таканаречените зелени училишта. Ова подразбира вградени еколошки материјали, користење на соларна и геотермална енергија, природна светлина, вентилација и филтрација, како и поставување мерни станици низ училиштето за следење на природните процеси. Одредени училници ќе комуницираат меѓу себе преку подвижни ѕидови за остварување на интердисциплинарна настава. Централната библиотека, внатрешниот аудиториум и други општи простории, по потреба ќе се отвораат кон надворешната зелена површина за да овозможат поголема социјална интеракција. Училиштето ќе произведува сопствена здрава храна по меѓународни стандарди за своите ученици и за вработените. Финансискиот директор на НОВА вели дека инвестицијата на новиот кампус е финансирана од Стопанска банка и ИФЦ (дел од Светската банка) , а изведувач е Гранит. Архитект на новата училишна зграда е д-р Влатко Коробар, кој заедно со д-р Мартин Гулевски ја имаат дизајнирано и постојната зграда на Гимназијата НОВА за која имаат добиено и национални и меѓународни признанија. Во моментот, го завршуваат идејното решение за последната фаза од развојниот план на НОВА - спортско-рекреативниот и конвенциски центар, кој треба да биде завршен до 2012 година.
Спортско-рекреативниот и конвенциски центар на НОВА ќе биде, исто така, исклучително импресивен објект во кој ќе се одвива културниот и спортскиот живот на учениците на НОВА, но и на нивните семејства. Тој ќе овозможи целосно заокружување на инфраструктурната визија на НОВА, опфаќајќи ги структурите за предучилишно, основно и средно образование, и обезбедувајќи услови за современ училиштен кампус со сите потребни содржини за богат ученички живот. Новата зграда за основно образование заедно со спортско - рекреативниот и конвенциски центар ќе опфатат површина од 10.000 квадратни метри и заедно со постојниот гимназиски комплекс ќе се простираат на 15.000 квадратни метри. Новиот развоен проект на НОВА, чија прва фаза (комплексот за основно образование) ќе профункционира во текот на наредната учебна година, а ќе ја добие завршната физиономија (спортско-рекреативниот и конвенциски центар) во 2012 година, ќе биде фасцинантен препознатлив футуристички образовен, но и архитектонски белег на Македонија , и ќе претставува пример за тоа како во иднина би требало да се градат училиштата во земјава.
-Што се однесува на наставната програма, таа се заснова на западни модели кои се флексибилни и лесно приспособливи на способностите и афинитетите на секој ученик поединечно. Академски новини од следната година ќе бидат центарот за поддршка на децата со посебни потреби со помош на специјалист од универзитетот Кардиф од Лондон, како и програмата за поддршка на особено надарени и напредни деца што летово ќе се изработи на светски признатиот универзитет Џонс Хопкинс.
Анализите што ги правиме говорат дека НОВА во последните неколку години покажува импресивни резултати во средното образование со упис на свои ученици на врвни институции во светот. Како илустрација, 60% од учениците оваа учебна година беа примени на факултети надвор од Македонија, еден добар дел од нив на врвни институции од типот на Харвард, Браун, Колумбија, Џорџтаун, Технолошкиот институт Рочестер, Мичиген, Бостон, Утрехт, Кардиф, Кингстон и други. На наше големо задоволство, нашите први генерации матуранти веќе работат во организации од светски ранг, во автомобилската, финансиската и модната индустрија, меѓу другите. Според мене, тие се потенцијално идните лидери на Македонија-, вели Иван Новаковски, финансиски директор на НОВА. Во изминатите 13 години од своето постоење, покрај локалната македонска верификација, НОВА се здоби со американска и меѓународна акредитација преку Северозападната асоцијација на акредитирани училишта (НААС), акредитација за спроведување меѓународна матура преку Организацијата за меѓународна матура, акредитација за спроведување висока матура преку Американскиот колеџ борд и влезе во системот на поддржани училишта од американската Влада.
http://vest.com.mk/?ItemID=7BF2FC04ACD13F47BB41274EA1E27D6D


Edited by Raisinloaf - 18-Jun-2009 at 09:13
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Jun-2009 at 10:48
Eeek Кој не го прочита текстов му препорачувам да го направи тоа сега, ова заслужува внимание! Кога државните училишта би имале барем квантум од ова...

Edited by La Linea - 19-Jun-2009 at 10:48
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Jun-2009 at 11:36
Коробар и Гулевски добија и награда ако добро се сеќавам, на некоја од нашиве архитектонски манифестации за „старата„ зграда што е прв комшија на новиов објект. Освен гужвите што ги прават родителите на децата со колите во одреден период од денот, немам ништо против овие објекти, немаат голема висина и не отскокнуваат со боите и материјалите.

Перверзијата на родителите што ја наведов горе може да ја смали самото училиште со некаков организиран превоз, не верувам дека би им било проблем со оглед на школарината (што ја нема никаде во текстов), ама тоа е друга тема.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Aug-2009 at 20:43


Не верувам дека ќе стигнат до први септември, ама прилично брзо и активно се гради зградава...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Aug-2009 at 00:42
i jas ne veruvam spored fotkava i fazava do kade sto se naogjaat
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Aug-2009 at 21:01
Очито дигнава руки од оваа школска година


2009-08-26


2009-08-26
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Sep-2009 at 20:36
Хмм пред недела две инсталираа огромен број на разлицни цефки и изолација и конечно ги поврзаа по подземен пат.. целата улица беше лом =) ама мислам дека сега ке почнат со поплочување на внатрешноста и надворешна фасада.

Исто така има многу гласини дека на комплексот на "Нова" ке биде додаден и Универзитет позади основото школо
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Dec-2009 at 00:00
Ништо спектакуларно различно од апдејтот на Владимир во Август... Се работеше на пристапите


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Jan-2010 at 18:20
Ништо ново тука


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 15-Jan-2010 at 20:36
Еве и од мене од денеска, одградата е нова од последниот пат, се гледа и на твојата слика

1

2

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Feb-2010 at 22:06

2010-02-25


2010-02-25


2010-02-25


2010-02-25
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 26-Feb-2010 at 09:08
Браво Владимире!

Интересен детаљ е котата 0.00 на објектов, иста е како партерот...не се практикува многу кај нас заради одводнување, обично се подигнува барем за висина на еден скалник или повеќе, само овде веројатно патеката е изведена со правилен пад, се надевам, инаку децава ќе се бањаат на секој дожд...

Имам впечаток дека целиот објект ќе биде изведен на коректно ниво, ако ни е гимназијата за пример...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Apr-2010 at 00:35
Нешто малце се мрдна од мртва точка


29-04-2010
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Jun-2010 at 12:14
И тука се работи со полна пареа. Најверојатно ќе се заврши до новата учебна година
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 16-Jun-2010 at 13:44
Вака на прв поглед ми се чини не напреднале баш од претходните фотки кои беа поставени пред месец и пол. Џоле, забележа ли дали се работи внатре?
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 16-Jun-2010 at 16:03
барем од тоа што видов накај 13ч внатре имаше 10тина работници. Што правеа и дали нешто правеа незнам, а ептен беше жешко за да застанувам да ги прашувам. Исто така позади имаше некои работници, нешто како да сликаа, испитуваа немам појма. Ама кога е до оваа фаза градбата, да се надеваме на завршување во текот на летото
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Jun-2010 at 19:02

ОД СЕПТЕМВРИ ОСНОВЦИТЕ ОД МЕЃУНАРОДНОТО УЧИЛИШТЕ "НОВА" ВО НОВ КАМПУС

Ѕвездените патеки пристигнаа во Тафталиџе

Кирил годинава завршува седмо одделение. Последната година од основно, дефинитивно, ќе му биде најинтересната. Но не само поради тоа што набрзо ќе стане гимназијалец туку и поради тоа што осмото одделение ќе го заврши во училиштето од иднината - новиот комплекс на меѓународното училиште "Нова" во Скопје.
Кирил и неговите другарчиња од септември ќе влезат во новата зграда, која е веднаш до сегашната зграда на "Нова".
Целиоцентар за нив лани беше сон за училиште како од "Ѕвездени патеки". Кирил постојано сонуваше како оди во едно такво училиште.
На влезот од неговото училиште, во скопската населба Тафталиџе, Кирил во џебот носи ИД картичка. Влегува внатре и на местото од вообичаената огласна табла, сабајлешните известувања се на дигиталните дисплеи. Системот ја препознава неговата картичка и му посакува добредојде и го потсетува на распоредот на часови, како и дека школскиот фудбалски тим ќе има натпревар со Американското училиште од Загреб, и оти на часот по историја ќе има гостин ветеран од Втората светска војна... Од таму, низ големиот атриум поминува покрај ботаничката градина полна со дрва кои потекнуваат од земјите од каде доаѓаат учениците. Низ проѕирните жардиниери во ботаничката градина се гледаат корењата на растенијата, колонии мравки и насобрана дождовница за наводнување. На часот по географија, Кирил ќе презентира на смарт борд свои нови другарчиња од Фејсбук од вулканските земји Никарагва и Гватемала. Во соседната училница учениците подготвуваат хемиски реакции кои би симулирале вулканска ерупција. Ѕдот меѓу двете училници се поместува,училниците се спојуваат и се е како голема лабораторија.
За ова сонуваа Кирил и неговите другари. Од септември, сонот ќе им биде стварност.
Од основното во "Нова", одат во средното на "Нова". А од таму на престижните Харвард, Колумбија, Браун, МИТ,Бостон, Оксфорд...
"Новата зграда опфаќа три различни структури, програмски издвоени, но функционално поврзани во една целина: Предучилиштен центар за деца од 3 до 5-годишна возраст, одделенската настава за ученици од 6 до 9 години и предметната настава за ученици од 10 до 14 години. Зградата спаѓа во таканаречената зелена архитектура, со еко-фасада, тревен покрив, систем на греење и ладење со заштеда на енергија... Новата зграда за основно образование е првата фаза од нашиот 5-годишен развоен план. Втората фаза опфаќа изградба на спортско-рекреативен и конвенциски центар", велат од менаџерскиот тим на "Нова".
"'Нова' е типичен меѓународен модел на образование, и во таа смисла различна од нашите државни или приватни македонски системи, односно неспоредлива. Натприродно е да се споредуваме со меѓународните училишта од Источна и Средна Европа, со кои делиме исти стандарди и во чија асоцијација членуваме. Покрај нашата локална акредитација, имаме и американска и меѓународна акредитација, преку Северозападната асоцијација на акредитирани училишта во САД (НААС), акредитација за спроведување на меѓународна матура, преку Организацијата за меѓународна матура во Европа, верификација за спроведување на висока матура, преку Американскиот колеџ борд, станавме рамноправна членка на Асоцијацијата на акредитирани меѓународни училишта од Источна и Средна Европа и, врз основа на постигнатите резултати, ја добивме поддршката на американската Влада", велат во "Нова".

http://vest.com.mk/?ItemID=16F005C97BA7814C843B38B3B3707773
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Jun-2010 at 19:20
Не ни сакам да прашам колку чини оваа привилегија за сите осум (и по ново девет) години основно образование... Тешки да ги имаа сите овие услови.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Jun-2010 at 13:02
Одлично, дефинитивно НОВА е еден добар пример за тоа како треба да работи една приватна образовна институција. Јас лично не преферирам приватни школи(со исклучок на факултетите) но ова ми се допаѓа поради тоа што системот е навистина Американски и тоа што ветуваат тоа и исполнуваат(барем според зборувања на луѓе што таму учеле)

Инаку Гитардемон, цената мислам дека се движи од 2000-4000 $ година во зависност од тоа дали е за предучилишна, основно или средно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.