build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Нова“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Jun-2010 at 13:38
А што се различни приватните факултети од другите приватни образовни институции???
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Jun-2010 at 18:32
Зборам во однос на бројот на луѓе кои ги користат тие институции. Од една страна имаме 10тина приватни факултети со огромен број на студенти и одлични препораки/професори и слично. Основното и Средното од приватен ефект сеуште се неисплатлива инвестиција кај нас а и ретко кој има да одвои за своето дете 30 000 - 40000 Евра(градинка + основно + средно + 5 години факултет) со цел детето да му го пројде цел живот по вакви институции.

Сепак се радувам што Нова, 5та приватна гимназија и Јахја Кемал сеуште се држат добро со број на ученици иако јас мислев дека во услови на криза нема да имаат профит. Па капак на се, Нова и нова зграда гради што е уште еден огромен плус
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Jun-2010 at 19:27
Почна фасадата да се формира


29-06-2010
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Aug-2010 at 17:54
Мал апдејт од маало со неколку сликици (со мобилен напраени). Основното училиште Нова е во некоја завршна фаза, веројатно се припремаат за 1 септември. Од тоа што во живо може да се види, мене ми изгледа одлично. Интересно решение на главната фасада, може за некого се употребени многу различни бои, ама воопшто не делува нападно. Тука е и сосема оправдано, школо е. Не знам што се случува внатре, ама фасадата и оградите за наши услови се одлично изведени. Посебно ми се допаѓа што оградата од гимназијата континуирано го обиколува сега и новото школо. Не знам колку можеме да најдеме некакви основни податоци за проектантите, изведувачи исл., па и некоја основа...
Колку е подобар пристапот тука, отколку кај новата ограда на „Коменски“ нема што да се коментира, првата слика кажува се’. Од каде е идејата школска ограда со онолкави „бајонети“ да се прави не ми паѓа на памет. Кога се проектираат образовни објекти, мора да е пристапот многу почувствителен. На крај краева еден тон литература има на таа тема, само кого го заболе овде да се замисли за тоа.
Никогаш нема да ги спречат децата да влегуваат во школото после часови на ваков начин, само оставаат можност некое да се распне на неа. Ко криминалци да чуваат, а не малолетници.
И уште еден детаљ што не ми е јасен околу „Коменски“ е делот од Јахја Кемал и обновените бараки. Зошто не можеа да издејствуваат некакво заедничко функционирање. Што ќе сметаше децата да учат во некаков заеднички двор? Сега едниве оградуваат со „електрична“ ограда, другите исто си оградуваат по свое, репарираат бараки што требаше да се срушат уште во 70-ти години и се’ тоа изгледа хаотично...p.s. фала Djole88 ...не видов, ко од вчера да сум на форумов
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Sep-2010 at 00:40
хехе фала на заблагодарувањето Само ептен си бил под импресии па си ја ставил и сликата од Коменски
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Sep-2010 at 09:13
Originally posted by Djole88

хехе фала на заблагодарувањето Само ептен си бил под импресии па си ја ставил и сликата од Коменски


Не, не е случајно...мал edit направив, ама намерно ја оставив сликата од оградата на Коменски, за да се направи некаква споредба...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Red`black View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Red`black Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Oct-2010 at 15:09
Ги има некој основите да ги гледаме ???
Иначе вака просторно изгледа убаво..
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Oct-2010 at 19:58


Мислам дека може да ги набавам, а во меѓувреме може да ги постира и некој друг доколку ги има.

Еве една слика од денеска

1.

Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Oct-2010 at 20:40
Имав ексклузивна прилика за „индустриска шпионажа” на покривот од новото училиште за предшколска возраст, инаку, во составот на најновата „Нова”.
И да, о да, тој е зелен. Cheers
Засаден со паразитско растение, кое веќе солидно ја имаше освоено покривната површина.
Солидно издрениран, со убава косина, чуден, но толку прекрасен...
Искуства!?
Па, домаќините рекоа дека летото биле принудени да го стартуваат забавиштето, пред да проработи системот за ладење. И внатре било мнооооогу пријатно.
А надвор +42 C°.
Каква сатисфакција!!!
П.С. Фотки, за жал, нема. Фотокамерата со „шпионски” димензии е во фаза на набавка. Big%20smileEdited by OKA - 13-Oct-2010 at 20:51
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Oct-2010 at 20:45
Каква подлога е кровот на Нова? Како се "локализира" тоа паразитско растение, и на што вирее?

Секако, доколку ги дозна овие работи од "шпионажа"


Edited by pbanks - 13-Oct-2010 at 20:56
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Oct-2010 at 20:50
Originally posted by pbanks

Каква подлога е кровот на Нова? Како се "локализира" тоа паразитско растение, и на што вирее? Секако, доколку ги дозна овие работи од "шпионажа"
Подлогата е класична изведба за овој тип на покриви, хумусен слој врз чакал како дренажен слој. Растението, според мојот прв впечаток е еден вид отпорна паразитна трева, експандитивна во широчина, не во височина. Тоа е визуелно што можеше да се заклучи, за другите детали, опсесија ми е. И ќе го барам изведувачот.Edited by OKA - 13-Oct-2010 at 22:01
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Oct-2010 at 20:56
Не би требало да се сфати како шпионажа. Дури мислам дека е добро за Нова, ако може да се претстави во новиот објект во јавноста. Мислам дека повеќето на форумов баш би сакале да видат фотографии и од покривот и од ентериерот.
Мене објектов ми е многу блиску, ама секогаш поминувам во некое бош време за да напраам добри слики...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Red`black View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Red`black Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Oct-2010 at 14:34
Pocituvani ako gi imas osnovite postiraj ili pratimi gi preku mail kangaro.toure@gmail.com
bidejki mi trebat za seminarska
studiram vo Arh. fakultet skopje
pozdrav i fala odnapred.
Back to Top
ivanmak79 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Oct-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanmak79 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Oct-2010 at 09:35
За повеќе фотографии од новиот објект на основното училиште посетете го следниот линк:
 
 
Инаку активно го следам Вашиот сајт и со посебен интерес се осврнувам на тоа што се постира за училиштето. Работам во НОВА и мило ми  кога гледам дека новиот објект ја буди љубопитноста на луѓе коишто се архитекти или ентузијасти. Ние сме отворена и транспрарентна институција па би сакале да излеземе во пресрет на тие што се интересираат за објектот, неговата реализација, концептот, и се останато. Расположени сме да организираме и една кратка посета со обиколка за тие што би биле заинтересирани, придружени од самиот архитект. Тоа би била уште една прилика да се даде одговор на некои од Вашите прашања.
 
Срдечно,
 
Иван Новаковски
Финансиски Директор
Меѓународно Училиште НОВА
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Oct-2010 at 13:15
БРАВО! Тоа е модел за проактивно и европско однесување, отвореност и транспарентност кон општеството, за взаемен бенефит. Многу ме интересираат доста работи околу објектов, штета што не сум во Скопје, но се надевам дека идеава ќе се оствари и ќе биде само почеток на една убава соработка, не само со НОВА но и со други институции.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Oct-2010 at 13:32

И од мене едно БРАВО... мислам дека ова е прв официјален настап на некоја институција на форумов....

Школото е одлично. Досега имавме слики од екстериерот но сега имаме и од ентериерот... Екстериерот е одлчино среден.... А уште повеќе ми се допаѓа и ентериерот... баш за деца од таа возраст... пристојно, средено....

Ви пожелувам успешна и долгорочна работа.... Поздрав...

ПС... ми се допадна фразава....."Hardhats needed, Great minds being built"

Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Oct-2010 at 03:12
 
Fantasticno izgleda, bravos
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Nov-2010 at 17:40
Претходно дискутираната посета со обиколка на објектот во придружба на архитектот ќе се одржи во среда (10-ти ноември) од 17:30 часот.

Се чекаме кај самиот објект, во населба Тафталиџе, на улица Прашка:

41°59'56.71"N   21°23'37.94"E


Добредојдени се сите заинтересирани.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Nov-2010 at 21:04
Scheiße, а се случува нешто вакво, јас не сум таму :/ Очекуваме слики.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Nov-2010 at 16:29
Не сум сигурен дали ќе успеам во тој термин ама ќе се обидам да дојдам. Но што ако има групи ученици наоколу, како ќе се препознаеме кои сме што се чекаме за посета на објектот? Да си носиме по една ружа ко знак за препознавање? Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.