build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Нова“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 09-Nov-2010 at 18:28
Не е лошо некој да земе камера, па да имаме официјален јутјуб канал на билд.мк, со некое вакво слободно интервју/тура. Башка, ќе биде позитивно за нашите членови кои нема да се во можност да дојдат
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 09-Nov-2010 at 18:36
Јас доаѓам, ми се погоди прва смена сум. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 09-Nov-2010 at 21:19
Originally posted by SJCF

Но што ако има групи ученици наоколу, како ќе се препознаеме кои сме што се чекаме за посета на објектот? Да си носиме по една ружа ко знак за препознавање? Big%20smile

Нема да има ученици, терминот меѓудругото е одбран кога часовите се завршени за да може обиколката да биде непопречувана од ништо. Ама ти ако сакаш сепак дојди со ружа
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 09-Nov-2010 at 23:52
Се гледаме таму Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 10-Nov-2010 at 00:09
Ако успеам да стигнам бидејќи сум на факултет, ќе присуствувам и јас, и онака сум од Карпош 3, па блиску ми е. Big%20smile
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 10-Nov-2010 at 20:33
Се одржи средбата?
Имате слики?
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 10-Nov-2010 at 22:17
Средбата се одржа, искуството беше одлично. Зградата е одлично промислена, и изведбата е навистина солидна. Веројатно едно од најквалитетните парчиња архитектура создадени кај нас во последниве 20 години! Секоја чест!
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 10-Nov-2010 at 22:21
Originally posted by Mr.Edmund

Средбата се одржа, искуството беше одлично. Зградата е одлично промислена, и изведбата е навистина солидна. Веројатно едно од најквалитетните парчиња архитектура создадени кај нас во последниве 20 години! Секоја чест!

А ви дадоа да сликате..?
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 10-Nov-2010 at 22:25
Дадоа, се надевам ќе следат наскоро. Јас направив неколку фотки со телефонот, но се со прилично слаб квалитет. Мислам дека некој од форумџиите носеше добар апарат, па веројатно нишкава деновиве ќе добие повеќе фотографии од училиштето.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 10-Nov-2010 at 22:37

Мене генерално ми се допаѓа. Сосема е различно од тоа на што сме навикнати по школиве.... Функционалноста е одлична. Единствена сериозна замерка ми е проблемот со достапноста на лица со физички хендикеп до горните катови. Но мислам дека ќе се земе во предвид и дека ќе се обезбеди таков пристап за во секој случај. 

Мислам дека има одличен и огромен потенцијал да се развива и да се усовршува, а со тоа и сите постоечки недостаци, кои реално се мали би исчезнале...

Дополнување:

Воедно колку што бевме информирани. Во иднина се планира проширување на просторот и изградба на спортски центар.

А исто така, во склоп на основното училиште има и градинка, незнам дали бевме запознаени досега. И изгледа фантастично.Edited by FoSsiL - 10-Nov-2010 at 22:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 24-Nov-2010 at 01:36
Еве неколку фотографии од посетата. Се извинувам за доцнењето, малку се оддолжи авторизацијата.

Се надевам наскоро со помош на архитектите ќе направиме и подетален осврт на објектот, пропратен со дополнителни визуелни материјали.


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 18-Dec-2010 at 11:04
Иванов: Архитектурата е огледало на еден народ

Mакедонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска на доделувањето на Големата годишна награда за архитектура, која му припадна на Влатко П. Коробар за проектот „Основно училиште со градинка Нова“, истакна дека архитектурата е огледало на еден народ, на неговите вековни традиции, постојани вредности и идни стремежи.


- За некои архитектурата е визуелна уметност, други пак мислат дека е занает. Независно од одговорот на оваа дилема, верувам дека сите се согласуваме околу суштина на архитектурата - да создава, да гради и надградува. Да го спојува корисното со убавото, прагматичното со естетското, порача Иванов, кој е покровител на оваа традиционална манифестација.

Тој додаде дека вредноста на ова признание е дотолку поголема што доаѓа токму од колегите архитекти кои, како што рече, најдобро умеат да ја проценат важноста на архитектонското дело.

- Сите добро знаеме дека архитектурата е огледало на еден народ, на неговите вековни традиции, постојани вредности и идни стремежи. Но и дејност која им дава слобода на поединците да стават индивидуален печат на своето време, рече Иванов.

Тој македонската архитектура ја спореди со куќа чии цврсти темели ги удриле македонските народни неимари. - Тоа е куќа во која се вградени архитектонските решенија и форми од различните периоди и цивилизации кои низ вековите ја обликувале нашата култура. Додавајќи нови катови, секоја епоха ја доградува и надградува оваа македонска куќа. Секоја генерација има обврска да ја чува, но и усовршува нашата куќа за на следната генерација да и ја предаде побогата и поцелосна, изјави шефот на македонската држава.

Тој порача дека централното место во овој голем градителски потфат им припаѓа на архитектите, на кои, како што рече е да го освојуваат, но и да го збогатуваат просторот, изнаоѓајќи нови решенија и форми.

- Сликата на едно општество е неговата архитектура, а вие, со вашиот творечки дух, вашата имагинација и знаење ја создавате таа слика. Голема е честа, довербата и одговорноста која ви се пружа, да ги препознаете потребите на граѓаните, да имате чувство за современите текови. Да проектирате цврсти, функционални, складни градби во кои луѓето ќе живеат, работат и ќе го минуваат своето време. Да градите зданија чија идеја и конструкција ќе го издржат тестот на времето и ќе остават траен белег во македонската архитектура, рече претседателот.


Извор

Браво за Сител што не можеа да се потегнат една слика од школото да стаат барем, полесно им беше од Џоле од архива да ископаат
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.