build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Нова“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Основно училиште „Нова“
    Posted: 30-May-2008 at 14:04
Сметам дека објектот на Училиштата НОВА треба да си земе свое место на форумот! Изведен е во 2000 и тогаш беше хит еден школски кампус да изгледа модерно и стилски. особено внимание треба да се обрне на предвидениот анекс до самото школо, кој што требаше да се гради минатата година, но нормално сето тоа е одлозено за оваа. Сето тоа на крај ке претставува своевиден комплекс на НОВА. Рендери нема!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-May-2008 at 14:18
Originally posted by STEVEY

Сметам дека објектот на Училиштата НОВА треба да си земе свое место на форумот! Изведен е во 2000 и тогаш беше хит еден школски кампус да изгледа модерно и стилски. особено внимание треба да се обрне на предвидениот анекс до самото школо, кој што требаше да се гради минатата година, но нормално сето тоа е одлозено за оваа. Сето тоа на крај ке претставува своевиден комплекс на НОВА. Рендери нема!


Рендерите за анексот требаше да ги добијам ама некако се изначекав. Незнам зошто ги немаше во каталогот на БИМАС.

Инаку се сложувам објектот е одличен. Единствено не ми се допаѓа сосем локацијата, некако не доаѓа до израз.

Со тек на време се надевам дека ќе присобереме материјали и ретроактивно за сите интересни објекти во Скопје и МК.


Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-May-2008 at 16:14
.

Edited by STEVEY - 14-Apr-2015 at 00:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Oct-2008 at 00:17
Под итно треба да го набавиме овој рендер, имам слушнато дека проектот бил супер и веројатно ќе заслужи да добие своја нишка.

Камен-темелник на основно училиште „Нова“

До постојниот објект на меѓународната гимназија „Нова“ во населбата Тафталиџе, денеска ќе биде поставен камен-темелник на новиот објект на истоименото приватно основно училиште. Новата приватна осмолетка „Нова“ ќе има капацитет за 440 ученици, а ќе располага и со спортско-рекреативен и културен центар. Комплексот ќе се протега на околу 10.000 квадратни метри, а објектите ќе се градат од еколошки материјали и ќе користат пасивна енергија. Училиштето ќе биде еден вид практична лабораторија за наставата на „Нова“ и ќе спаѓа во таканаречени „зелени училишта“.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BF28222A0C9E314FBD655C97371ACDC8
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Oct-2008 at 21:44
Денеска беше поставен камен-темелникот на зградата на основното училиште „Нова“. Овој проект, иако е образовна институција, заслужува своја нишка поради еколошките стандарди по кои се гради и самата големина на објектот.

1.


2.

Edited by La Linea - 29-Oct-2008 at 21:55
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Oct-2008 at 23:28
Originally posted by Вечер


МЕЃУНАРОДНОТО УЧИЛИШТЕ НОВА ЌЕ ДОБИЕ И ЗГРАДА ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ


Образовен кампус по светски стандарди


Во новиот училишен комплекс на НОВА освен културен, ќе има и спортско-рекреативен центар со професионална фискултурна сала, фитнес простории, како и аква центар за пливачки спортови, терени за сквош и карпа за алпинизам


Во продолжение на веќе постоечкиот објект на меѓународната гимназија НОВА, лоцирана во населбата Тафталиџе, вчера беше поставен камен-темелник на зграда за основно образование. Во новото училиште наставата ќе можат да ја следат 440 ученици, а објектот ќе содржи и спортско-рекреативен и културен центар.
-Нашиот нов образовен кампус ќе се протега на околу 10 илјади метри квадратни. Училиштето ќе биде еден вид практична лабораторија за наставата на НОВА и ќе спаѓа во таканаречените "зелени училишта", а ќе се гради од еколошки материјали, при што ќе користи соларна и геотермална енергија и природна светлина. Спортско-рекреативниот центар, пак, ќе вклучува професионална фискултурна сала и фитнес простории, како и аква центар за пливачки спортови, терени за сквош и карпа за алпинизам. Училиштето исто така ќе произведува и сопствена здрава храна по меѓународни стандарди за своите ученици и вработени, вели Венера Новаковска, директор на Меѓународни училишта НОВА.

Инаку, во ова училиште кое има меѓународни акредитации и е поддржано од американската влада, во моментов се школуваат над 400 ученици од преку 43 различни нации и култури.
Според американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер, американската влада ќе продолжи и со поддршката на образованието во нашата држава. Притоа напомена дека преку УСАИД со поддршка на локалните општини, ќе се реновираат повеќе од 100 училишта во Македонија.

(Д.Т.)

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Oct-2008 at 01:11
     

     

     

   Edited by lslcrew - 30-Oct-2008 at 12:34
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Oct-2008 at 19:35
ce ve molam ako mozete da davate nekoi kordinati ,.. vie od skopje znaete se deka tamu ziveete Big%20smile a sto da napravime nie sto sme od kicevo gevgelia i drugi .........  mislam bez kordinati sme izgubeni Laugh
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Oct-2008 at 22:21
Во право си, повели Smile

41°59'55.97"N  21°23'39.97"E

Edited by Cloverstack - 30-Oct-2008 at 22:22
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Nov-2008 at 19:30
Cheers

1

2

3

4

5

6

7

8


Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Nov-2008 at 16:22
"Во новиот училишен комплекс на НОВА освен културен, ќе има и спортско-рекреативен центар со професионална фискултурна сала, фитнес простории, како и аква центар за пливачки спортови, терени за сквош и карпа за алпинизам"

интересен дизајн има, не е лошо. Но мене ми изгледа малку мал за да ги собери овие сите спортски простории, но ако оди неколку спратови подземја, но сепак Thumbs%20Up
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2008 at 19:58
Што не им стават на кров фудбалско игралиште???
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Nov-2008 at 01:01
ама ќе бега малку топката налево кога напаѓаш и надесно кога се браниш
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Jan-2009 at 14:30
Се копа на големао

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Jan-2009 at 21:24
Почеток на темели

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Jan-2009 at 21:27


Нашиот дописник од Тафталиџе Благодарам на сликите Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-May-2009 at 17:57
Идат нагоре
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jun-2009 at 13:36
1

2

3

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Jun-2009 at 17:23
a kade e lokacijata potocna ako moze nekoj da mi kaze koja nasleba ??
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Jun-2009 at 17:29
Пишува погоре дека се гради во истиот комплекс со гимназијата. Јас би сакал да прашам дали онаа оградата што се гледа на последните слики е од гимназијата, бидејќи ако е, тогаш изгледа многу стара, ама покрај тоа и многу запуштена бидејќи се нараснати грмушки и треви, веројатно училиштето не спаднало на тоа ниво? А ако е некоја стара ограда значи имало нешто на оваа локација. Знае некој што имало порано тука?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.