build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мичурин и Острово - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мичурин и Острово - Аеродром
    Posted: 16-Aug-2012 at 18:25
Дечки, ми треба ваше мислење за згардите во Мичурин кои порано биле само приземје и еден кат, сега над нив со столбови се доградени уште три ката.
Конкретно се однесува за зградите на улица Венјамин Мачуковски.
Фала ви однапред
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Aug-2012 at 20:13
Originally posted by makedon4e

Дечки, ми треба ваше мислење за згардите во Мичурин кои порано биле само приземје и еден кат, сега над нив со столбови се доградени уште три ката.
Конкретно се однесува за зградите на улица Венјамин Мачуковски.
Фала ви однапред


Што се однесува до мене
доволено ти е да купиш стан таму
Back to Top
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Aug-2012 at 16:25
Фала, а може мислење и од некои други членови?
Back to Top
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Aug-2012 at 21:20
Некој друг да не има некакви информации за надградбите во Мичурин на улица Венјамин Мачуковски број 26?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Aug-2012 at 07:19
Originally posted by makedon4e

Дечки, ми треба ваше мислење за згардите во Мичурин кои порано биле само приземје и еден кат, сега над нив со столбови се доградени уште три ката.
Конкретно се однесува за зградите на улица Венјамин Мачуковски.
Фала ви однапред
Не може да се избега од фактот дека морало да се прават многу компромиси и импровизации при проектирањето на тие надградби и дека вообичаените стандарди се нарушени (што пак од друга страна може да се каже и за многу новоградби).

За почеток, самиот распоред може да биде чуден, особено во долниот дел каде што е енкапсулирана старата зграда, но дали конкретниот распоред ти одговара или ти пречи е твоја лична проценка што не зависи од тоа во каква зграда се наоѓа станот.

Во секој случај мислам дека прво треба да се направи дистинкција по сите основи, помеѓу старите доградени станови (оние на долните катови) и сосема новите станови кои се изградени над старата зграда. Би рекол дека оние првите имаат многу повеќе маани од вторите.

Инаку можам со тебе да споделам искуство околу термо-изолацијата, на едни познаници кои живеат под кирија во една од овие згради во Мичурин, на претпоследен кат. Се вселија во зима и станот беше навистина топол, па заклучокот беше дека изолацијата е на високо ниво. Меѓутоа еве летово станот остана многу топол, всушност ужасно топол. Па очигледно не било до изолацијата туку до други фактори. Но ова сигурно значително варира од зграда до зграда, сепак тие објекти се градени од најразлични субјекти во прилично долг временски период.

Ако те интересира околу конструкциониот систем на зградите, нешто повеќе можеш да прочиташ овде:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=286&PN=1
Сигурноста на објектот веројатно повеќе варира од случај до случај (квалитет на проектот, изведувачот и надзорот, отколку до самиот концепт на доградба).

Ваквите доградби ги имаме дискутирано повеќепати и во други нишки, меѓутоа не успеав да пронајдам каде.

Толку од мене како лаик на темава, за жал оние постручните и поупатените преферираат да премолчат...


Back to Top
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Aug-2012 at 03:15
Фала Кловер за мислењето!

Инаку ја прочитав и темата што ја посочи но не најјдов ништо конкретно поврзано со овие згради.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-May-2013 at 18:36
Оваа зграда ја сликав денес од воз... Се наоѓа близу Транспортен центар.

За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-May-2014 at 21:50


Оваа се наоѓа во Мичурин ,има уште една позади нејзе ,но ја сликав само оваа во брзање , мислам дека е прилично нова зградава бидејќи не ми е позната ,а имаше и табла до нејзе.

ПС: ај некој упатство како најлесно да ги вадам сликиве од фликр во добра големина (не мора да е оргиналната само да не биде вака).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-May-2014 at 22:12
На фликр имаш опција share this photo (квадрат со коса стрелка што покажува нагоре и што се наоѓа во редот на симболите ѕвезда, облаче од стрип дијалог, па квадратот со ѕвезда и три точки). Кликаш таму, и ја одбираш опцијата BB code. Таму ти дава да избереш со кои димензии да ти биде сликата. Потоа само го копираш BB кодот и го ставаш тука, и толку. Во случајот со BB кодот на фликр не ти треба да ставаш [имг]*****[/имг] за да се покаже сликата.

П.С. Кој им дозволува волку блиску да градат до улично осветлување? (Реторичко прашање)

Edited by Џоле - 27-May-2014 at 22:13
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-May-2014 at 22:17
Фала Џоле барав таму ,ама не приметив за димензиите па и затоа прашав.

Инаку зградава не е премногу блиску до уличното, така е сликано да не се познава убаво, но доле освен рампата има двојна пристапна патека и мал тревник што значи дека има повеќе од 2-3 метри од уличното, а Мичурин е така збиен што може да се забележи на многу места каде што уличното е многу поблиску до зградите. А поради истата причина Мичурин е најкритичното место за паркирање во Општина Аеродром бидејќи има огромен недостаток на паркинг места.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Oct-2014 at 16:07
Во Мичурин, општина Аеродром.

DSC05642 by george k. 1981, on Flickr

DSC05641 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Feb-2016 at 14:12
Улица Симеон Кавракиров-Мичурин. Претхондо на ова место имаше куќа слична како онаа веднаш до црквата Св.Три Светители.Работите почнаа да се одвиваат во мај 2015г.
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Feb-2016 at 12:01
Originally posted by stef4o

Улица Симеон Кавракиров-Мичурин. Претхондо на ова место имаше куќа слична како онаа веднаш до црквата Св.Три Светители.Работите почнаа да се одвиваат во мај 2015г.


Дали ова е во Тафталиџе?
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Feb-2016 at 12:17
не... ова е во Аеродром во близина на железничка станица...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Feb-2016 at 19:28
Веќе работат на фасадата.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Feb-2016 at 20:34
Инаку мислам дека овде истото ќе ги снајде и другите две преостанати куќи на оваа улица.И Мичурин и Маџир Маало ги чека судбината на Дебар Маало.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2016 at 20:40
Мора граѓанска иницијатива за да се запре изградбата на урбанистички нефункционални, грди и неквалитетни згради. Инаку не би поминале убаво при нов земјотрес.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Feb-2016 at 21:00
Previous
 
Уште да кажеш кога ќе биде земјотресот, за да знаеме дали ќе бидеме меѓу живите за да дочекаме пресуда од природата.
 
Од тука се и сешто асално е избегано и не се враќа, а можеби и природата веќе не` има отпишано.


Edited by Dexter26 - 25-Feb-2016 at 21:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Feb-2016 at 21:09
Da. Isto taka ima nekoi vakvi kuki zad Rulet Club vklucuvajki i nekoi garazi. Veruvam deka koga ke zgusne i tie ke prerasnat vo zgradi.
Inaku kukata kade veke ima zgrada e dobar poteg bidejki kukata bese napustena pa postoese moznost divo da se vselat romi kako vo slucajot so kukata kaj crkvata. Inaku mislam deka vo pogore posocenite dve kuki ima nekoi firmi.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Feb-2016 at 21:12
Ние нема да бидеме живи, но зградиве можеби ќе бидат.
Ќе изнесам малку сталино-хитлеровски поглед, но доколку си во право и доколку за следниот земјотрес се' асално од државава е иселено, тогаш природната селекција ќе ги елиминира оние неасалните, кои би живееле во овие згради.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.163 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.